ცესკოს მიერ დადგენილებით მიღებული ცვლილებები არსებითად ზღუდავს საარჩევნო პროცესის ეფექტიანად დაკვირვების შესაძლებლობას
„სამართლიანი არჩევნები” ეხმაურება 2025 წლის 3 აპრილს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) მიერ „კენჭისყრის ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ჩატარების წესისა და პირობების განსაზღვრის შესახებ“ დადგენილებაში შეტანილ ცვლილებებს, რომლებიც არსებითად ზღუდავს კენჭისყრის დღეს დამკვირვებელთა უფლებრივ მდგომარეობას და საარჩევნო პროცესის ეფექტიანად დაკვირვების შესაძლებლობას.
დადგენილებას ემატება შემდეგი შინაარსის მუხლი, რომელიც კენჭისყრის შენობაში ყოფნის უფლების მქონე პირებს უკრძალავს:
- კენჭისყრის ოთახში ამომრჩევლის გადაადგილების ფიზიკურად შეფერხებას;
- ამომრჩევლის პირადობის დამადასტურებული დოკუმენტის ჩვენების მოთხოვნას, მათ შორის, გამორთმევას;
- ამომრჩევლის პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის, ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატზე გამოტანილი ამომრჩევლის მონაცემების, ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატიდან ამობეჭდილი ამომრჩევლის ვერიფიკაციის დამადასტურებელი ქვითრისა და ამომრჩევლის მიერ საარჩევნო ბიულეტენზე გაკეთებული არჩევანის ფოტოვიდეოგადაღებას ან სხვაგვარი დამუშავებას.
საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ მიხედვით, დამკვირვებელს უფლება აქვს, კენჭისყრის დღეს ნებისმიერ დროს იმყოფებოდეს კენჭისყრის შენობაში და თავისუფლად, დაუბრკოლებლად დააკვირდეს კენჭისყრის პროცესის ყველა ეტაპზე ნებისმიერი ადგილიდან, რაც მათ შორის გულისხმობს კენჭისყრის ყველა პროცედურისა და ეტაპის სრულყოფილი დაკვირვების შესაძლებლობას.
დამკვირვებლის უფლება, დარღვევის აღმოჩენის მიზნით, შეამოწმოს ამომრჩეველთა პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტები და მათი ვერიფიკაციის პროცესი, წარმოადგენს არჩევნების დემოკრატიულად და სამართლიანად ჩატარების მნიშვნელოვან წინაპირობას. იმ პირობებში, როდესაც საქართველოში საარჩევნო ადმინისტრაცია, ფაქტობრივად, ერთი პარტიის გავლენის ქვეშ არის და მის მიმართ ნდობა დაბალია, დამკვირვებელთა უფლებების უფრო მეტად შეზღუდვა შესაძლო დარღვევების დროულად გამოვლენისა და აღკვეთის შესაძლებლობას მნიშვნელოვნად ამცირებს, ეს განსაკუთრებით ეხება საქართველოში ფართოდ გავრცელებული ისეთ არსებით დარღვევებს, როგორიცაა არასათანადო საიდენტიფიკაციო დოკუმენტით ხმის მიცემა, სხვის ნაცვლად და/ან მრავალჯერადი ხმის მიცემა. „სამართლიანი არჩევნები” ცესკოს დადგენილებაში შეტანილ ზემოთ აღნიშნულ ცვლილებებს სასამართლოში გაასაჩივრებს.

Changes adopted by the CEC decree substantially restrict the ability to effectively monitor the electoral process
ISFED responds to the April 3, 2025, changes made by the Central Election Commission (CEC) to the decree "On Defining Rules and Conditions for Voting Conducted Through Electronic Devices," which substantially restricts the rights of observers on election day and the ability to effectively monitor the electoral process.
The following article is being added to the decree, which prohibits persons authorized to be present in the polling station from:
• Physically obstructing voters' movement within the polling station;
• Requesting the voters to show their identification document, or to take it;
• Photo-video recording or otherwise processing a voter's identity document, voter data displayed on the voter verification device, the printed verification receipt of the voter, or the voter's ballot selection.
According to the Organic Law of Georgia "Election Code of Georgia," observers have the right to be present in the polling station at any time on election day and freely, without hindrance, observe all stages of the voting process from any location, which includes the ability to fully observe all procedures and stages of voting.
The observer's right to check voters' identification documents and their verification process in order to detect violations is an important prerequisite for conducting democratic and fair elections. In conditions where the election administration in Georgia is effectively under the influence of one party and trust in it is low, further restriction of observers' rights significantly reduces the possibility of timely detection and prevention of possible violations. This particularly affects widespread substantial violations in Georgia, such as voting with improper identification documents, voting on behalf of others (the so-called "carousel"), and/or multiple voting. ISFED will challenge the above-mentioned changes to the CEC decree in court.