უგულავას საქმეზე უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილება ოპონენტების წინააღმდეგ პოლიტიკური დევნის გაგრძელებაა
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმაურებით 2020 წლის 10 თებერვალს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მიერ გიგი უგულავას წინააღმდეგ გამოტანილ განაჩენს, რომლის თანახმადაც ოპოზიციური პარტიის ლიდერს საბოლოო სასჯელის სახედ სამი წლით, ორი თვითა და რვა დღით თავისუფლების აღკვეთა შეეფარდა. მიგვაჩნია, რომ მიღებული გადაწყვეტილება არის ხელისუფლების მიერ ოპონენტების წინააღმდეგ პოლიტიკური დევნის გაგრძელება და იგი რამდენიმე თვალსაზრისით არის პრობლემური:
1. გიგი უგულავას წინააღმდეგ წარმართული საქმე მნიშვნელოვანი დარღვევების ფონზე მიმდინარეობდა
თბილისის განვითარების ფონდის საქმეზე პროკურატურამ გიგი უგულავას ბრალი 2013 წლის 18 დეკემბერს წარუდგინა. საქმე მნიშვნელოვანი დარღვევით წარიმართა, რამაც წარმოშვა საფუძვლიანი ეჭვი, რომ სისხლისსამართლებრივი დევნა პოლიტიკურად მოტივირებული იყო და მის ერთადერთ მიზანს ოპოზიციური ლიდერის პოლიტიკური პროცესებისაგან ჩამოშორება წარმოადგენდა. გიგი უგულავა 2014 წლის ადგილობრივი არჩევნების წინ, მაშინ როდესაც იგი ოპოზიციური პარტიის სააარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელი იყო, დააკავეს და წინასწარ პატიმრობაში დაუსაბუთებლად და კონსტიტუციის მოთხოვნათა დარღვევით 9 თვეზე მეტი ხანი დაჰყო.
აღსანიშნავია, რომ საბოლოო განაჩენის გამომტანი, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეებიდან, ორი სწორედ ბოლო პერიოდში ხელისუფლების მხრიდან გაუმჭვირვალე პროცესის შედეგად არის შერჩეული. ერთ-ერთი მათგანი ქვეყნის არაფორმალური მმართველის, ბიძინა ივანიშვილის ყოფილი პირადი ადვოკატი, საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი და გენერალური პროკურორი შალვა თადუმაძეა. ცხადია, მისი მონაწილეობა პრობლემურია და გამოტანილი განაჩენის მიმართ უნდობლობას აჩენს.
იმ ფონზე, როდესაც გიგი უგულავას წინააღმდეგ გამოძიება 7 წლის წინ დაიწყო, ხოლო პარალელურად სისხლისსამართლებრივი დევნა კიდევ რამდენიმე ოპოზიური პარტიის ლიდერის, მათ შორის ირაკლი ოქრუაშვილის, ნიკა მელიასა და მამუკა ხაზარაძის წინააღმდეგ მიმდინარეობს, ჩნდება საფუძვლიანი ეჭვი, რომ ხელისუფლების მხრიდან, სისხლისსამართლებრივი დევნა ოპონენტების წინააღმდეგ ზემოქმედების ბერკეტად გამოიყენება.
ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლების წინააღმდეგ დროში გაწელილმა გამოძიებამ და სასამართლო პროცესებმა საკმაოდ გავრცელებული პრაქტიკის სახე მიიღო. როგორც ჩანს, ხელისუფლება ამ მეთოდს საკუთარ ოპონენტებზე არაპირდაპირი ზეწოლის მიზნით, ეფექტიანად იყენებს. გიგი უგულავასთვის თავისუფლების აღკვეთის შეფარდებაც შესაძლოა ერთგვარი გზავნილი იყოს სხვა ოპოზიციური ლიდერების მიმართ.
2. დასავლელი პარტნიორების განცხადებების იგნორირება
ბოლო პერიოდში საქართველოს პარტნიორი ქვეყნების წარმომადგენლები და საერთაშორისო ორგანიზაციები სულ უფრო ხშირად მიუთითებენ ქვეყანაში არსებულ შემაშფოთებელ ტენდენციებზე. საარჩევნო სისტემასთან ერთად, დასავლელი პარტნიორების განცხადებებში ყურადღება სასამართლოს და პროკურატურის დამოუკიდებლობის კუთხით არსებულ პრობლემებსა და პოლიტიკური ოპონენტების დევნაზე არის გამახვილებული. აღნიშნული გადაწყვეტილებით, საქართველოს მთავრობამ კიდევ ერთხელ უგულვებელყო ქვეყნის ინტერესები და დასავლელი პარტნიორების რეკომენდაციები. ხელისუფლების ბოლოდროინდელი მოქმედებები ცალსახად ტოვებს ძალის დემონსტრირების შთაბეჭდილებას და ის სულ უფრო და უფრო შორდება პოლიტიკურ რაციონალურობას, რითიც მოსახლეობაში ნიჰილიზმისა და ქვეყნის იზოლაციის საფრთხეს ზრდის.
3. ხელისუფლებამ ამ ნაბიჯით უარი თქვა ოპოზიციასთან მოლაპარაკებებზე
მნიშვნელოვანია ქვეყანაში არსებული ზოგადი კონტექსტისა და მოახლოებული საარჩევნო პერიოდის გათვალისწინებაც. იმ ფონზე, რომ ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური კრიზიდან გამოსვლის მიზნით ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შორის აქტიური მოლაპარაკებები მიმდინარეობდა, ოპოზიციური პარტიის ერთ-ერთი ლიდერის დაპატიმრება, ბუნებრივია, ხელისუფლების მხრიდან მოლაპარაკების გაგრძელების სურვილზე არ მიუთითებს. მსგავსი გადაწყვეტილებები ხელს უწყობს ვითარების რადიკალიზებას და ამცირებს სხვადასხვა პოლიტიკურ ძალებს შორის დიალოგისა და კონსტრუქციული ურთიერთობის რესურსს.
აღნიშნული ვითარება კიდევ ერთხელ ააშკარავებს სამართალდამცავი უწყებების პოლიტიზირებულების საკითხს. უზენაეს სასამართლოში გასული წლის მიწურულს განვითარებული მოვლენების ფონზე, ამ საქმეზე მიღებული განაჩენი ადასტურებს მართლმსაჯულების სისტემაზე ხელისუფლების გავლენას და შერჩევითი სამართლის ტენდენციებს. პროკურატურისა და სასამართლო სისტემის პოლიტიკური მიკერძოებულობა საფრთხეს უქმნის ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას, კიდევ უფრო ამცირებს მოსახლეობის ნდობას სახელმწიფო ინსტიტუტების და კანონის უზენაესობის მიმართ და უარყოფითად მოქმედებს წინასაარჩევნო გარემოზე.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, მმართველ პარტიასა და ქვეყნის არაფორმალურ მმართველს - ბიძინა ივანიშვილს, შეწყვიტონ ოპონენტებისა და განსხვავებული აზრის მქონე ადამიანების მიმართ შერჩევითი მართლმსაჯულების განხორციელება, ხელი შეუწყონ პოლიტიკური კრიზისის კონსტრუქციულ რეჟიმში გადაწყვეტასა და პარტიული ინტერესების ნაცვლად, პრიორიტეტად მოსახლეობის და ქვეყნის განვითარების ინტერესები დაისახონ.

The Ruling of the Supreme Court on Ugulava’s Case Is A Continuation of Political Persecution
We, the undersigned organizations, are responding to the ruling made by the Supreme Court on February 10, 2020 in the case against Gigi Ugulava. The opposition leader was sentenced to three years, two months and eight days in prison. We consider that the ruling is a continuation of the government’s political persecution of the opposition and that it is problematic due to a number of reasons:
- The case against Gigi Ugulava was carried out at the backdrop of significant violations
Gigi Ugulava was indicted on charges related to the Tbilisi Development Fund case on December 18, 2013. The case had a number of significant violations, which raised reasonable suspicions that the criminal prosecution was politically motivated and that its sole purpose was to remove the leader of the opposition from political processes. Prior to the local self-government elections in 2014, when Gigi Ugulava was the head of the election HQ of an opposition party, he was arrested and placed in pre-trial detention for over 9 months. The decision to hold him in pre-trial detention in such circumstances was not justified and represented a violation of the Constitution.
It is noteworthy that the two judges of the Supreme Court, who have delivered the final ruling, have recently been selected by the government through an obscure process. One of them is Shalva Tadumadze, who used to serve as the Parliamentary Secretary of the Georgian Government, held the position of the Prosecutor General of Georgia and is also the former private lawyer of the country’s informal ruler, Bidzina Ivanishvili.
Considering the fact that the investigation against Gigi Ugulava was launched seven years ago, and that a number of other opposition leaders – Irakli Okruashvili, Nika Melia, and Mamuka Khazaradze – are also currently being criminally prosecuted, there is a reasonable suspicion that the government is using criminal prosecution as a lever of influence against its opponents.
The time-consuming investigation against the representatives of political parties and the processes within the court have become widespread. As it seems, the government is effectively using this method as an indirect way to exert pressure on its opponents. The imprisonment of Gigi Ugulava is likely a message to other political parties.
- Ignoring the statements of Western allies
As of late the representatives of Georgia’s partner countries and international organizations have been noting the alarming trends occurring in the country. In addition to the election system, Western allies have paid particular attention to the existing problems related to the independence of the judiciary and the Prosecutor’s Office and the political persecution of opponents. With the recent ruling, the government once again neglected the country’s interests and the recommendations of the Western allies. The recent actions of the authorities leave the impression that it is demonstrating its power and it is increasingly falling short of political rationality. This, in turn, raises the risks of the country’s isolation and nihilism in the public.
- The Government Has Declined Talks with the Opposition
It is important to take into account the country’s political environment and the upcoming electoral period. The arrest of one of the leaders of an opposition party at the backdrop of active talks between the government and the opposition is undoubtedly indicative of the authorities’ unwillingness to continue talks on finding a resolution to the political crisis in the country. Decisions such as this support the radicalization of the crisis and reduces the possibility of constructive dialogue and relationship between different political forces.
This once again reinforces the issue of politicization of law enforcement agencies. Given the events in the Supreme Court that unfolded at the end of the last year, the ruling on this case confirms the trends of selective justice and the government’s influence on the judiciary. The political bias of the Prosecutor’s Office and the judiciary endangers the country’s democratic development, further decreases public trust in state institutions and the rule of law, and has a negative effect on the election environment.
Given all of the above, we call on the Government of Georgia, the ruling party and the country’s informal ruler - Bidzina Ivanishvili - to cease the use of selective justice against opponents and people with different views, to contribute to the solution of the political crisis in a constructive manner, and to prioritize public and state interests instead of party interests.