ვალების ჩამოწერის ინიციატივა ამომრჩეველთა უპრეცენდენტო მასშტაბის შესაძლო მოსყიდვას წარმოადგენს
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმაურებით 19 ნოემბერს საქართველოს პრემიერმინისტრის მიერ გაჟღერებულ ინიციატივას, რომლის მიხედვითაც 600 000 ამომრჩეველს ვალები ჩამოეწერებათ. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ინიციატივა, რომელიც ფონდი „ქართუს” მიერ განხორციელდება, სავარაუდოდ, წარმოადგენს ამომრჩეველთა მოსყიდვის უპრეცედენტო შემთხვევას, რომლითაც სამართალდამცავი ორგანოები უნდა დაინტერესდნენ.
კერძოდ, 19 ნოემბერს გამართულ ბრიფინგზე პრემიერმინისტრმა მამუკა ბახტაძემ განაცხადა, რომ ნახევარ მილიონზე მეტ მოქალაქეს ვალები ჩამოეწერება. პრემიერის თქმით, საუბარია 600 000 მოქალაქის ფინანსურ ვალდებულებებზე ბანკების, ონლაინ საკრედიტო ორგანიზაციების თუ სხვადასხვა ინსტიტუტის მიმართ, რომელიც ჯამში, დაახლოებით, მილიარდნახევარ ლარს შეადგენს. მისივე განცხადებით, ეს პროცესი დაიწყება 15 დეკემბერს და დასრულდება 31 დეკემბერს: ''600 000 მოქალაქე და მათი ოჯახები 31 დეკემბრამდე გარანტირებულად ამოვა მოვალეთა რეესტრიდან და ვალების გარეშე შეხვდება ახალ წელს''. ფინანსთა მინისტრის, ივანე მაჭავარიანის განცხადებით ე.წ. ''შავ სიაში'' მყოფი დაახლოებთ 600 000 ადამიანის ვალს სრულად დაფარავს ფონდი ''ქართუ''. ეს ეხება პირებს, რომლებმაც ერთი წლის განმავლობაში ვერ გადაიხადეს კრედიტი და მათ მიერ აღებული სესხის ძირი თანხა არ აღემატება 2 000 ლარს.
ხელისუფლების მიერ გაჟღერებული გადაწყვეტილება ამომრჩევლის მოსყიდვის ნიშნებს შეიცავს და მიმართულია მმართველი პარტიის მიერ მხარდაჭერილი კანდიდატის, სალომე ზურაბიშვილის სასარგებლოდ მეორე ტურში ამომრჩეველთა გულის მოგებისკენ. საქართველოს ''სისხლის სამართლის კოდექსის'' თანახმად „საარჩევნო მიზნით, პირდაპირ ან არაპირდაპირ ფულის, ფასიანი ქაღალდის (მათ შორის, ფინანსური ინსტრუმენტის), სხვა ქონების, ქონებრივი უფლების, მომსახურების ან სხვა რაიმე უპირატესობის შეთავაზება, დაპირება, გადაცემა ან გაწევა, ან წინასწარი შეცნობით ასეთის მიღება, ანდა კანონით დადგენილი შეზღუდვებისათვის თავის არიდების მიზნით მოჩვენებითი, თვალთმაქცური ან სხვა გარიგების დადება − ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამ წლამდე ან ჯარიმით.“ აღსანიშნავია, რომ მსგავსი მასშტაბის ამომრჩეველთა სავარაუდო მოსყიდვის ფაქტი საქართველოსთვის უპრეცენდენტოა. აღნიშნული ინიციატივა თავისი მასშტაბებით უდავოდ მოახდენს გავლენას არჩევნების შედეგებზე.
მართალია, ბიძინა ივანიშვილი, რომელიც პარტია ''ქართული ოცნების''თავმჯდომარეა ''ქართუ'' ჯგუფის სარეგისტრაციო დოკუმენტებში არ ფიგურირებს, საზოგადოებისთვის ეს ორგანიზაცია სწორედ მასთან და მის ოჯახთან ასოცირდება. გარდა ამისა, ფონდი ''ქართუს'' გამგეობის თავმჯდომარე პირდაპირ ამბობს, რომ ეს გადაწყვეტილება ბიძინა ივანიშვილმა მიიღო. შესაბამისად, არჩევნების მეორე ტურის წინ ''ქართუ'' ჯგუფის მიერ მსგავსი მასშტაბის და ოდენობის ფინანსური სესხის დაფარვაზე ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ გაკეთებული განცხადება, ბუნებრივად ასოცირებული იქნება ბიძინა ივანიშვილთან და მის მიერ სალომე ზურაბიშვილის სასარგებლოდ წარმოებულ კამპანიასთან.
გარდა ამისა, ბუნდოვანი და გაუმჭვირვალეა, თუ რა მოლაპარაკებებს ჰქონდა ადგილი საბანკო სექტორსა და სხვადასხვა ფინანსურ ინსტიტუტებთან ვალების ჩამოწერასთან დაკავშირებით. 1.5 მილიარდის ვალდებულებების კომერციული ბანკებიდან 100 მილიონად შესყიდვის გარიგება, შესაძლოა, დამატებით ეჭვებს იწვევდეს საბანკო და საფინანსო ბიზნესის მონაწილეებზე სახელმწიფოს მხრიდან არაკეთილსინდისიერ გავლენებზე. ფაქტია, რომ აღნიშნული შეთანხმების მიღწევა ძალიან რთული იქნებოდა სახელმწიფოს ჩართულობის გარეშე და ჩნდება კითხვა, თუ რამდენად იქნებოდა ეს შესაძლებელი ივანიშვილთან დაკავშირებული ფონდი „ქართუს” ნაცვლად სხვა პირი რომ ყოფილიყო.
მიგვაჩნია, რომ მოცემული ინიციატივა კანონმდებლობის მასშტაბურ და უპრეცენდენტო დარღვევას შეიძლება წარმოადგენდეს. გარდა ამისა, ის, ასევე, ნაკარნახევია ვიწრო პარტიული და პოლიტიკური ინტერესებით, რაც უარყოფით გავლენას ახდენს არამარტო საარჩევნო გარემოზე, არამედ ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებაზე. პოლიტიკური პარტიის მიერ ამომრჩეველთა მძიმე სოციალური პირობების საარჩევნო მიზნით გამოყენება მიუღებელია და დაბალ პოლიტიკურ კულტურაზე მიუთითებს.
შესაბამისად, მოვუწოდებთ:
• ხელისუფლებას, თავი შეიკავოს პოპულისტური და ვიწროდ პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიღებისგან და ამომრჩეველთა ფინანსური პრობლემებით მანიპულირების ნაცვლად მოქალაქეთა სიღარიბის დაძლევის ფუნდამენტური მიდგომა შეიმუშავოს;
• ყველა პოლიტიკურ პარტიას, გაიაზრონ მათი როლი და პასუხისმგებლობა და თავი შეიკავონ მსგავსი პოპულისტური განცხადებებისგან;
• საქართველოს პროკურატურას დროულად და ობიექტურად გამოიძიოს და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება მოახდინოს მოცემულ ფაქტზე.

The initiative to write off debts represents unprecedented case of alleged vote buying
The signatory organizations respond to the initiative announced by the Prime Minister of Georgia on November 19, according to which 600 000 voters will be written off debts. We believe that the initiative noted, which will be carried out by ,,Kartu’’ Foundation, is supposedly an unprecedented case of vote buying and law enforcement agencies should express interest.
In particular, at the briefing held on November 19, the Prime Minister Mamuka Bakhtadze announced that over half a million citizens will be written off debts. In accordance with the PM, it includes financial liabilities of 600 000 citizens towards banks, online credit organizations or different institutions, which, in total is approximately a billion and a half Georgian Lari. By his statement, this process will start on December 15 and come to the end on December 31:,, 600 000 citizens will surely be removed from the debtor registry by December 31 and meet the New Year without debts’’. According to the Minister of Finance Ivane Machavariani, ,Kartu’’ Foundation will completely cover debts of estimated 600 000 citizens, who are in a so-called,, Black list.’’ This applies to individuals who have not to be able to pay a loan for one year and the amount of principal loan is no more than 2 000 GEL.
The decision announced by the government contains signs of vote buying and is directed in favor of Salome Zurabishvli, the candidate supported by the ruling party and aims at winning the heart of voters before the second tour of the election. In accordance with the ,,Criminal Code of Georgia’’ ,,For election purposes, indirect or direct offering or promising of money, securities (including a financial instrument), other property, property rights, services or any other advantages, or knowingly accepting the above noted, or making a fraudulent, hypocritical or another kind of deals in order to avoid the restrictions imposed by law – envisages imprisonment for up to three years or the fine.’’It is noteworthy that such a scale of allege vote buying is unprecedented for Georgia. The initiative, considering its scale, will undoubtedly affect the results of the election.
It is true that Bidzina Ivanishvili, who is the chairman of the party,, Georgian Dream,’’ is not mentioned in the registration documents of the,, Kartu Group’’, however, for the society, this organization is associated with him and his family. Besides, the chairperson of the board of,,Kartu,, Foundation directly states that the decision noted is taken by Bidzina Ivanishvili. [1] Consequently, the announcement made by the representatives of the government on the repayment of such a scale and amount of financial loan by the ,,Kartu Group’’ before the second round of the elections, will be naturally associated with Bidzina Ivanishvili and his campaigning in favor of Salome Zurabishvili. In addition, it is vogue and untransparent, what kind of negotiations have been held with the banking sector and various financial institutions regarding the debts write-off. The deal to purchase 1.5 billion financial liabilities from commercial banks for 100 million, might rise additional doubts concerning the banking and financial businesses participation in the state`s dishonest influences. The fact is that the agreement would be difficult to achieve without the state involvement and the question is whether would it be possible at all having another person instead of Ivanishvili-related ,,Kartu’’ Foundation.
We believe that this initiative might stand for scaled and unprecedented violation of the legislation. In addition, it is also directed by narrow party-related and political interests, which negatively affect not only the electoral environment, but also the democratic development of the country. The use of hard social conditions of voters by the political party for election purpose, is unacceptable and demonstrates the low political culture.
Correspondingly, we call on:
• The Government refrain from adopting populist and narrow political decisions and draw out a fundamental approach to overcome the poverty of citizens instead of manipulating with the financial problems of voters;
• All political parties to realize their role and responsibility and refrain from making such populist statements;
• The Georgian Prosecutor`s Office to investigate the fact timely and objectively and respond with relevant legal action.