ზვიად კუპრავასათვის პატიმრობის შეფარდება გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის საშიში პრეცედენტია
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმაურებით დღეს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ ზვიად კუპრავას მიმართ გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანას და მივიჩნევთ, რომ აღნიშნული ფაქტი არის საშიში პრეცედენტი ქვეყანაში გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის თვალსაზრისით.
საქმე ეხება 2018 წლის 11 ივნისს მომხდარ ინციდენტს, როდესაც ზვიად კუპრავა, საქმის მიმდინარეობისას გამოცხადებულ ერთ საათიან შესვენებაზე იმყოფებოდა სასამართლოს შენობაში არსებულ სასადილოში. ამ დროს, პოლიციელებმა მიმართეს ზვიად კუპრავას და მოუწოდეს სასადილოს დატოვებისა და სხდომის დარბაზში გამოცხადებისკენ. ზვიად კუპრავამ მოთხოვნის საპასუხოდ განაცხადა, რომ ის სასამართლოს დარბაზიდან გათავისუფლებული იყო დროის ერთ საათიან მონაკვეთში, ხოლო აღნიშნული დრო ჯერ ამოწურული არ იყო. ამასთან, აღნიშნა, რომ ინდიფერენტული იყო მოსამართლის მიმართ (კერძოდ, „[სასქესო ორგანოზე] ეკიდა მოსამართლე"). საპასუხოდ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა მოქალაქე იძულების წესით გადაიყვანეს სხდომის დარბაზში. აღნიშნულის შემდგომ პროკურატურამ ბრალდებულად ცნო კუპრავა და მის წინააღმდეგ დაიწყო სისხლისსამართლებრივი დევნა. ზვიად კუპრავა სწორედ ამ ქმედებისათვის (მოსამართლის შეურაცხყოფისათვის) იქნა ცნობილი დამნაშავედ დღეს სსკ-ს 366-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, რომელიც ითვალისწინებს სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობას სასამართლოს უპატივცემულობისათვის, რაც მოსამართლის შეურაცხყოფაში გამოიხატა. სასამართლოს გადაწყვეტილებით ზვიად კუპრავას შეეფარდა 9 თვიანი თავისუფლების აღკვეთა. საგულისხმოა, რომ ეს არის პირველი შემთხვევა სასამართლო პრაქტიკაში, როდესაც ზემოაღნიშნული ნორმის საფუძველზე პირს დაეკისრა პასუხისმგებლობა სასამართლო სხდომის დარბაზის გარეთ გაკეთებული განცხადებისათვის.
მიგვაჩნია, რომ მართლმსაჯულების ეფექტურად განხორციელება და სასამართლო პროცესის მიმდინარეობის ხელშეშლა უდავოდ წარმოადგენს დაცვის ღირს ინტერესს, რომლის გამოც შესაძლოა არსებობდეს გარკვეული პასუხისმგებლობის ზომა, თუმცა საგანგაშოდ მივიჩნევთ ზემოაღნიშნული ნორმის გამოყენების მაშინ, როდესაც პირი განცხადებას აკეთებს სასამართლო დარბაზის გარეთ და იგი არ უშლის ხელს არც მართლმსაჯულების ეფექტურად განხორციელებას და არც სასამართლოს დამოუკიდებლობასა თუ მიუკერძოებლობას. ასეთ შემთხვევაში, მხოლოდ იმის გამო რომ თავად განცხადება შეიცავდა შეურაცხმყოფელ სიტყვებს, პირის პასუხისგებაში მიცემა ეწინააღმდეგება კონსტიტუციით დაცულ გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტს, რომელიც ერთი მხრივ იცავს შეურაცხმყოფელ გამოხატვას, მეორე მხრივ კი აკისრებს თმენის ვალდებულებას მოსამართლეებს მათ მიმართ გამოთქმული (მათ შორის შეურაცხმყოფელი) განცხადებების მიმართ.
მნიშვნელოვანია, რომ დღეს მიღებული განაჩენი განვიხილოთ ქვეყანაში მიმდინარე სხვა მოვლენების ფონზე. კერძოდ, გასათვალისწინებელია ხელისუფლების ორგანოებისა თუ საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფებისგან მომდინარე მზარდი სურვილები, რომელიც მიმართულია გამოხატვის თავისუფლების ფარგლების შეზღუდვისაკენ საზოგადოებაში კრიტიკის ჩახშობის მიზნით. ამავდროულად აღსანიშნავია, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებთან მიმდინარე გასაუბრები და მის ფარგლებში მოქმედი მოსამართლეების მიერ გამოთქმული მოსაზრებები, რაც დღეს მიღებულ გადაწყვეტილებასთან ერთად, ზოგადად სასამართლო სისტემაში გამოხატვის თავისუფლების მიმართ დაბალ მგრძნობელობაზე მიუთითებს. ხაზგასასმელია ასევე ის გარემოება, რომ ზვიად კუპრავა ოპოზიციურად განწყობილი პირია, რომელიც აქტიურად ღებულობდა მონაწილეობას ხორავას ქუჩაზე მომხდარ ტრაგედიასთან დაკავშირებულ აქციებში ზაზა სარალიძესთან ერთად. ეს კი მის მიმართ სამართლის შერჩევითად გამოყენებაზე შეიძლება მიუთითებდეს.

Sentencing Zviad Kuprava to Imprisonment Is a Dangerous Precedent of Restricting Freedom of Expression
We, the undersigned organisations, respond to the conviction of Zviad Kuprava by Tbilisi City Court yesterday and believe that the conviction is a dangerous precedent in terms of restricting freedom of expression in Georgia.
The case concerns the incident of 11 June 2018, when Zviad Kuprava was in the court’s cafeteria on a one-hour break announced during the proceedings. During that time, police officers approached Zviad Kuprava, demanded him to leave the cafeteria and to return to the courtroom. In response, Zviad Kuprava said that he was dismissed from the courtroom for one hour and the one hour had not expired yet. Besides, he said that he did not care about the judge (namely, “He could not be arsed about the judge”). As a result, the representatives of the Ministry of Internal Affairs forced the citizen to go back to the courtroom. Afterwards, the prosecutor’s office charged Kuprava and launched criminal prosecution against him. Zviad Kuprava was convicted for this very action (insulting the judge), under Article 366.2 of the Criminal Code of Georgia, which lays down criminal responsibility for contempt of court that was manifested in insulting the judge. Under the court’s judgment, Zviad Kuprava is sentencedto deprivation of liberty for nine months. It is noteworthy that this is the first occasion in the judicial practice that criminal responsibility has been imposed on a person based on the above-mentioned provision for the statement made outside a courtroom.
We believe that ensuring effective administration of justice and preventing obstructing a court hearing constitute undoubtedly a worthy interest that needs protection and which could warrant a certain measure of responsibility.,However, we consider it alarming that the provision at stake is applied where a person makes a statement outside the courtroom and thus does not obstruct either effective administration of justice, the court’s independence or impartiality. In such case, imposing responsibility on a person only for the fact that the statement was offensive violates the standard of freedom of expression safeguarded by the Constitution, which protects offensive statements on the one hand and, on the other hand, obliges judges to tolerate statements (including offensive statements) made regarding them.
It is significant to analyse today’s judgment against the background of other events currently taking place in the country, namely, the increasing desire of the authorities or other groups of the society to limit the scope of freedom of expression to suppress criticism in the public. The current interviews with the candidates of Supreme Court judgeship and views expressed by incumbent judges in this context are also noteworthy as they, together with today’s judgment, generally indicate low sensitivity towards freedom of expression in the court system. It should also be pointed out that Zviad Kuprava is a person who holds oppositional sentiments and took active participation along with Zaza Saralidze in the demonstrations held concerning the tragedy that had taken place on Khorava Street. This suggests selective administration of justice in his case.