დონორი: ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში
- კრიტიკული აზროვნების, მედიაწიგნიერებისა და შინაარსის გადამოწმების უნარ-ჩვევების გაუმჯობესების გზით დეზინფორმაციის მიმართ მედეგობის გაზრდა საქართველოში მცხოვრები მოწყვლადი და შესაბამის სერვისებზე არასათანადო წვდომის მქონე მიზნობრივ ჯგუფებში;
- ფართო საზოგადოების ხელმისაწვდომობა ახალ ქართულენოვან რესურსზე, რომელიც ხელს შეუწყობს დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ერთიანი სამოქალაქო მიდგომის განვითარებას;
- სახელმწიფო აქტორების და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების შეკრება საერთო მიზნების გარშემო, უკეთესი კოორდინაციისა და საზიარო გამოწვევების გადაჭრის ერთობილივი გზების მოსაძებნად.
აქტივობები:
- მედია და საინფორმაციო წიგნიერების სემინარების ორგანიზება მთელი ქვეყნის მასშტაბით ზრდასრული და ხანდაზმული მოქალაქეებისთვის, მაშ შორის ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროგრამების კურსდამთავრებულებისა და ბენეფიციარების და სხვა სამიზნე ჯგუფებისთვის. 2022 წლის გაზაფხული-ზაფხული.
- პიტერ პომერანცევის წიგნის "ეს არ არის პროპაგანდა: თავგადასავლები ომში რეალობის წინააღმდეგ" ქართულად თარგმნა, გამოცემა და მიზნობრივი გავრცელება პროექტის ბენეფიციარებსა და წამყვან გამავრცელებლებს შორის. 2022 წლის გაზაფხული-ზაფხული.
- ორი კონფერენციის ჩატარება ჟურნალისტურ ეთიკასთან, დეზინფორმაციასა და მედია წიგნიერებასთან დაკავშირებულ თემებზე. აღნიშნული ღონისძიებების მიზანია კოორდინაციის გაძლიერება შესაბამის საკითხებზე მომუშავე სხვადასხვა აქტორებს - არასამთავრო ორგანიზაციებს, სანდო მედიას, პროფესიულ ასოციაციებს, სამეცნიერო წრეებს, ფაქტების გადამმოწმებლებს, შესაბამის სამთავრობო უწყებებს და ა.შ. შორის, რათა მოხდეს საუკეთესო პრაქტიკის გაცვლა, გამოცდილების გაზიარება და სამომავლო გეგმების დასახვა. 2022 წლის მაისი და ოქტომბერი.

Donor: European Union Delegation in Georgia
• To increase resilience against disinformation among underserved and vulnerable groups of the Georgian public through improved critical thinking, media literacy and content verification skills;
• To make available in Georgian language a new resource for general public to contribute to building whole-of-society approach to countering disinformation;
• To gather state and non-state actors around joint causes to better coordinate and seek common solutions to shared challenges.
Activities:
•  Organizing a series of media and information literacy workshops for adults and elderly citizens across the country, with a focus on alumni and beneficiaries of EU-supported programs and other target groups, in spring-summer 2022.
• Translation into Georgian, publication and targeted dissemination of “This Is Not Propaganda: Adventures in the War against Reality” by Peter Pomerantsev among project beneficiaries and key multipliers in spring-summer 2022.
• Conducting two conferences on topics related to journalism ethics, disinformation and media literacy in May and October 2022. These events will aim to enhance coordination among various actors working on respective themes – CSOs, credible media, professional associations, academia, fact-checkers, relevant government agencies, etc. to share best practices, exchange lessons learned and find ways to move forward.