ხანგრძლივობა - თებერვალი, 2016 - თებერვალი 2019
ბ) გაზარდოს საარჩევნო პროცესების ცნობადობა ამომრჩევლებში და სხვა სამიზნე ჯგუფებში და მიაწოდოს მათ მონიტორინგის შედეგები პერიოდული ანგარიშების სახით;
გ) ხელი შეუწყოს პოლიტიკური პროცესების განვითარებას და შეიმუშავოს რეკომენდაციები გაუმჯობესებული საარჩევნო კანონმდებლობისათვის.
სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში განახორციელდება წინასაარჩევნო გარემოს მონიტორინგი, საარჩევნო ადმინისტრაციისა და სხვა სახელმწიფო ორგანოების მუშაობა როგორც ცენტრალურ ასევე ადგილობრივ დონეზე საქართველოს მასშტაბით
წინასაარჩევნო პერიოდში გამოვლენილი დარღვევებისა და ტენდენციების შესახებ მომზადდება განცხადებები, გამოიცემა პერიოდული ანგარიშები შესაბამისი შემდგომი რეაგირებით
არჩევნების დღეს 1000-მდე დამკვირვებელი დააკვირდება საარჩევნო პროცესს მთელი საქართველოს მასშტაბით, შემთხვევითი შერჩევით გამოვლენილ საარჩევნო უბნებზე; ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიის საფუძველზე
არჩევნების დღეს მიღებული ინფორმაციის დამუშვების საფუძველზე მომზადდება რამდენიმე განცხადება არჩევნების პროცესის მიმდინარეობის, გამოვლენილი ტენდენციების, დაფიქსირებული დარღვევებისა და კენჭისყრის შედეგების შესახებ
მომზადდება შემაჯამებელ ანგარიში, რომელშიც შედეგებთან ერთად წარმოდგენილი იქნება რეკომენდაციები შესაბამისი ორგანოებისათვის მომავალში ხარვეზების აღმოსაფხვრელად და საარჩევნო კანონმდებლობის გასაუმჯობესებლად

Strengthening Electoral and Political Processes in Georgia (SEPP)
a) provide impartial assessment of the elections and political developments based on sound and credible election observation methodology; b) increase awareness on the electoral processes among Georgian citizens and other target stakeholders by providing those monitoring findings through periodic reports and statements; c) contribute to the advancement of political processes in Georgia through the development and following up of recommendations for an improved electoral framework.
Throughout the monitoring mission, Pre-election period will be observed as well as the work of the election administration, relevant government bodies at the central and local levels across Georgia
Trends will be analyzed, monitoring reports and periodic statements will be prepared on violations identified during pre-election monitoring period with respective follow-up actions
Up to 1000 short-term observers throughout Georgia will observe the Election Day at the poll stations selected through a random representative sample using Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology
Throughout Election Day, the information submitted through PVT will be analysed and presented in the special Election Day statements regarding the voting process, particular incident reports, individual violations, and voting results
The final report will be prepared summarizing the results of monitoring findings as well as conclusions and recommendations aimed at improving the election environment and legal framework for the respective government entities