საოლქო კომისიებში საჩივრების განხილვის სტანდარტი მკვეთრად გაუარესდა
''სამართლიანმა არჩევნებმა'' 28 ოქტომბრის საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნების კენჭისყრის დღის, ხმის დათვლის პროცესისა და არჩევნების შემდგომ პერიოდში დაფიქსირებულ დარღვევებთან დაკავშირებით საოლქო საარჩევნო კომისიებში 127 საჩივარი წარადგინა. აქედან, 15 საჩივარი დაკმაყოფილდა, 13 ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა, 40 არ დაკმაყოფილდა და 18 საჩივარი განუხილველად იქნა დატოვებული. ერთი საჩივარი თავად ორგანიზაციამ მოხსნა. რამდენიმე საჩივარი, რომლითაც მოთხოვნილია კომისიის წევრებისთვის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაკისრება ჯერ ისევ განხილვის ეტაპზეა.
საჩივრების უმეტესობაში დაყენებული იყო საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების პასუხისმგებლობის საკითხი, მათ შორის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა, მოვალეობების არაჯეროვნად შესრულების გამო. რამდენიმე შემთხვევაში მოთხოვნილი იქნა კენჭისყრის შედეგების გადასინჯვა და შედეგების ბათილობა, საიდანაც არცერთი არ დაკმაყოფილდა. აღნიშნული მოთხოვნები დაყენებულ იქნა ძირითადად ისეთ შემთხვევებში, რა დროსაც შემაჯამებელი ოქმში გადასწორებული იყო მონაცემები; არ დგებოდა ბალანსი, კერძოდ, სუბიექტების მიერ მიღებული ხმებისა და ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა აღმატებოდა არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა რაოდენობას.
წარდგენილი საჩივრებიდან 36 ეხება შემაჯამებელი ოქმების არასათანადოდ შევსებას, როდესაც ოქმში არასწორადა ან საერთოდ არ არის მითითებული სათანადო რეკვიზიტი, მაგალითად, ოქმის შედგენის თარიღი და დრო, კომისიის ბეჭდის ნომერი და სხვა; 9 საჩივარი ეხება იმ საარჩევნო უბნებს, სადაც სუბიექტების მიერ მიღებული ხმებისა და ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა აღემატება არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა რაოდენობას, ხოლო 14 საჩივარი - შემაჯამებელ ოქმებში მონაცემების გადაკეთებას/გადასწორებას. საჩივრების განხილვისას ორგანიზაციის წარმომადგენლებს შესაძლებლობა ჰქონდათ დასწრებოდნენ საჩივრების განხილვას და დაეფიქსირებიათ პოზიცია წარდგენილ საჩივრებზე. ამ მხრივ გამონაკლისს წარმოადგენს ფოთის საოლქო კომისია, სადაც საჩივრების განხილვისას მხარეები დაბარებული არ იყვნენ. ''სამართლიანი არჩევნების'' წარმომადგენლის გარეშე განიხილეს საჩივარი ასევე ხობის საოლქო კომისიაში და განაცხადეს, რომ ორგანიზაცია არ გამოცხადდა. მას შემდეგ, რაც ფაქტის შესახებ გახდა ცნობილი განმეორებით დანიშნეს სხდომა, თუმცა თან აღნიშნეს, რომ ამით ''არაფერი შეიცვლებოდა''. ტყიბულის საოლქო კომისიაში, სადაც ორგანიზაციას მხოლოდ ერთი საჩივარი ჰქონდა წარდგენილი ''სამართლიანი არჩევნების'' წარმომადგენელს უთხრეს, რომ მაინც არ დააკმაყოფილებდნენ საჩივარს, რადგან კომისიის წევრების მტკიცებით, დამკვირვებელმა განზრახ წარადგინა საჩივარი ერთი მაინც რომ დაფიქსირებულიყო.
გამოვლენილი პრობლემები 2017 წლის თვითმმართველობის არჩევნებზე დაფიქსირებული პრობლემების ანალოგიური:
• უმთავრესად საჩივრების არ დაკმაყოფილდა საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების მიერ დაწერილი ახსნა-განმარტებების საფუძველზე, რასაც საოლქო კომისიები უტყუარ მტკიცებულებად მიიჩნევდნენ განურჩევლად დარღვევის სიმძიმისა და იმისა, რომ ეს ახსნა-განმარტებები უმეტესად კენჭისყრის დღის შემდეგ იწერებოდა;
• გასულ არჩევნებზე დამკვიდრებული პრაქტიკის მსგავსად, საოლქო კომისიები ახსნა-განმარტებას და შესწორების ოქმებს მიიჩნევდნენ პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლების საფუძვლად და დარღვევის აღმოფხვრად, მაგალითად ისეთ შემთხვევებში, როგორიცაა ზედმეტი ბიულეტენის გაცემა, სხვის გრაფაში ხელის მოწერა ან ხელმოწერის გამოტოვება, შემაჯამებელი ოქმის არასათანადოდ შევსება, კონვერტის გარეშე ბიულეტენის ყუთში მოთავსება, სხვ.;
• საოლქო კომისიები თავს არიდებდნენ კენჭისყრის შედეგების გადასინჯვას, მიუხედავად დარღვევის სიმძიმისა (მაგალითად, ოქმში მონაცემების გადაკეთება; ბალანსის არ არსებობა ოქმში, ა.შ.). უნდა აღინიშნოს, რომ ასეთ შემთხვევებშიც, ისინი საუბნო კომისიის წევრების ახსნა-განმარტებას ან შესწორების ოქმს ეყრდნობოდნენ, რომელიც ასევე, ძირითადად, კენჭისყრის დღის შემდგომ იყო შედგენილი;
• საუბნო კომისიის წევრების პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლების მიზნით საოლქო კომისიები სტანდარტულად იყენებდნენ ისეთ არგუმენტს, რომ დარღვევა არ წარმოადგენს კანონმდებლობის უხეშ დარღვევას და ამომრჩეველთა ნების გამოვლენაზე და კენჭისყრის შედეგებზე გავლენა არ მოუხდენია; არსებით დარღვევას ადგილი არ ჰქონია, რომელსაც შეიძლება რაიმე გავლენა მოეხდინა საარჩევნო პროცესზე; ადგილი ჰქონდა მექანიკურ შეცდომას, რაც არ წარმოადგენს დისციპლინარული პასუხისმგებლობის საფუძველს. მსგავსი არგუმენტებით საოლქო კომისიებმა საუბნო კომისიის წევრებს პასუხისმგებლობა არ დააკისრეს ისეთ შემთხვევებშიც, როდესაც შემაჯამებელი ოქმი არ იყო კომისიის ბეჭდით დამოწმებული, დამკვირვებელს შეეზღუდა ვიდეოგადაღების უფლება, არ შემოწმდა მარკირება, გაფუჭებული და გამოუყენებელი ბიულეტენები ერთად დაილუქა, არაუფლებამოსილი პირი შემოუშვეს უბანზე და ა.შ.;
• რიგ შემთხვევებში არ ხდებოდა მტკიცებულებების შესწავლა (მაგ. დალუქული დოკუმენტაციის გახსნა) და საოლქო კომისიები გადაწყვეტილების მიღებისას ეყრდნობოდნენ მხოლოდ საუბნო კომისიების წევრების განმარტებებს;
• არასწორად ხდებოდა ასევე საჩივრების განუხილველად დატოვება, რის მიზეზადაც სხვადასხვა საფუძველი მიეთითებოდა. აღნიშნული გადაწყვეტილებები უმეტესად მიუთითებს, რომ რიგი საოლქო კომისიები არასწორად განმარტავენ და იყენებენ საარჩევნო კოდექსის ნორმებს.
ზოგადი ტენდენციის სახით შეიძლება ითქვას, რომ ნებისმიერი სახის დარღვევაზე განურჩევლად მისი სიმძიმისა საუბნო კომისიის წევრები ახსნა-განმარტებას წერენ, რაც საკმარის საფუძვლად მიიჩნევა არამარტო ფაქტობრივი გარემოებების დასადგენად, არამედ ასევე შესაბამისი კომისიის წევრის პასუხისმგებლობისგან გასათავისუფლებლად. ანალოგიური მიზნით გამოიყენება ასევე შესწორების ოქმები.
საოლქო კომისიები მაქსიმალურად ცდილობენ ნებისმიერი არგუმენტით თავი აარიდონ არათუ კენჭისყრის შედეგების გადასინჯვას, არამედ საუბნო კომისიის წევრებისთვის პასუხისმგებლობის დაკისრებასაც.
მსგავსი პრაქტიკა ბოლო წლებში არჩევნებზე დაფიქსირებული ტენდენციის გაგრძელებაა, რამაც საპრეზიდენტო არჩევნებზე კიდევ უფრო მასშტაბური ხასიათი მიიღო და განმტკიცდა. ასეთი მიდგომა შთაბეჭდილებას ტოვებს, რომ საარჩევნო ადმინისტრაცია მიზანმიმართულად ცდილობს ყველა მეთოდის გამოყენებით, გაამართლოს ნებისმიერი სახის დარღვევა. ამ ფონზე, ცალსახად შეიძლება ითქვას, რომ საარჩევნო დავების განხილვის სტანდარტი გაუარესდა. უფრო მეტიც, საარჩევნო ადმინისტრაციის დაჟინებული მცდელობა არ დააკმაყოფილოს საჩივრები და კანონმდებლობის დამრღვევ კომისიის წევრებს არ დააკისროს პასუხისმგებლობა მთლიანად აზრს უკარგავს საჩივრების წარდგენას და არჩევნების შემდგომ საჩივრების განხილვის პროცესს.

The standard of electoral complaints adjudication at DECs has markedly declined
ISFED has filed 127 complaints with district electoral commissions concerning violations detected on the Election Day, during counting of votes and in the post-election period of the October 28 presidential election of Georgia. Out of these complaints, 15 were satisfied, 13 were partially satisfied, 40 were not satisfied and 18 were left without consideration. One complaint was withdrawn by the organization itself. Several complaints that sought imposition of administrative liability on commission members are still pending.
Majority of complaints sought imposition of liability on PEC members, including administrative liability for inadequate fulfillment of duties. In several cases, revision and invalidation of voting results was requested but none of these complaints were satisfied. These demands were mostly raised in cases where data had been rewritten in summary protocols or numbers did not reconcile – in particular, when the number of votes received by subjects together with the number of invalid ballots exceeded the number of voters that had cast a ballot.
36 complaints concerned inadequate handling of summary protocols due to errors or omissions in summary protocols concerning, for instance, date and time of when a protocol was prepared, commission seal number, etc. 9 complaints concerned precincts where the sum of the number of votes received by subjects and the number of invalidated ballots exceeded the number of voters that had cast a ballot, and 14 complaints were filed over rewritten/corrected data in summary protocols.
During the complaints process, representatives of the organization had an opportunity to attend adjudication of complaints and express their position about the complaints filed. The only exception was Poti DEC where parties had not been summoned to attend consideration of complaints. Khobi DEC also adjudicated a complaint in absence of ISFED representative. They announced that the organization did not appear. After this fact became known, they scheduled another meeting but they also stated that “nothing would change”. At Tkibuli DEC where ISFED had filed a single complaint, representative of the organization was told that they were not going to satisfy the complaint because as members of the DEC alleged the observer had filed the complaint for the sake of filing at least one complaint.
Problems identified are similar to the problems detected in the 2017 self-government elections:
• Complaints were not satisfied mostly on the basis of explanatory notes of PEC members, which DECs viewed as credible evidence irrespective of seriousness of violation and despite the fact that most of these explanatory notes had been drawn up after the Election Day;
• Similar to the practice identified in previous elections, DECs considered that explanatory notes and correction protocols served as the basis for releasing the implicated persons from liability and viewed existence of explanatory notes or correction protocols as elimination of violation in cases like issuing excessive number of ballots, placing a signature in someone else’s box or omission of signature, mishandling of summary protocol, placing a ballot in the ballot box without an envelope, etc.
• DECs avoided revision of tabulation results irrespective of seriousness of violation (e.g. rewritten data in protocols, numbers not reconciling, etc.). It should be noted that in such cases DECs relied on explanatory notes of PEC members or correction protocols prepared after the voting day;
• For releasing PEC members from liability, DEC members uniformly used the standard arguments that: a violation did not amount to a gross violation of the law and it did not affect expression of voters’ will or election results; no substantial violation had taken place, which would have affected the election process; a mechanical error had occurred, which did not amount to the basis for imposing a disciplinary liability. DECs used these arguments to justify their decisions not to impose liability on PEC members when summary protocols had not been stamped with a commission stamp, an observer’s right to video recording was restricted, inking was not checked, spoiled and unused ballots were sealed together, unauthorized individual was let inside the polling station, etc.;
• In some cases evidences were not examined (e.g. sealed documents were not opened) and instead, commissions based their decisions on explanatory notes of PEC members;
• Complaints were left without consideration for wrong reasons, a number of different basis were indicated to justify such decisions. These decisions mostly suggest that many DECs wrongfully interpreted and applied provisions of the Election Code.
As a general trend, ISFED found that PEC members wrote explanatory notes about any and all types of violations irrespective of their seriousness, which is viewed as sufficient grounds not only for establishing factual circumstances but also for releasing respective PEC members from liability. Correction protocols are also used for the same reason.
DECs are trying at all costs to avoid not only revision of counting results but also imposition of liability on PEC members and they use all sorts of arguments to this end.
This practice is a continuation of the trend detected during recent elections, which grew even further in scale and strength during the presidential election. Such approach leaves impression that the electoral administration is making deliberate attempts to justify violations by any and all means. Against this background, it is clear that the standard of adjudication of electoral disputes has worsened. Moreover, rigorous attempts of the electoral administration to not satisfy complaints and impose liability on commission members that have violated the law makes filing of complaints and the post-election of complaint adjudication pointless.
We urge the electoral administration for adjudication of the complaints during the second round of elections to consider the identified problems; to take effective actions in response to violations provided in the Election Code of Georgia; and to not encourage electoral violations by helping PEC members escape liability.