ადგილობრივ თვითმმართველობებში, საპარლამენტო არჩევნების შემდგომი პროცესების მონიტორინგის, მეორე შუალედური ანგარიშის პრეზენტაცია
წარმოგიდგენთ არჩევნების შემდგომი პროცესების მონიტორინგის მეორე ანგარიშს, რომელიც  მოიცავს თვითმმართველობებში განხორციელებული საკადრო ცვლილებების, საპროტესტო აქციებისა და თვითმმართველობის მოხელეთა მიმართ განხორციელებული სამართლებრივი დევნის შესახებ ინფორმაციას.
2012 წლის პირველი ოქტომბრის არჩევნებიდან დღემდე საქართველოს მასშტაბით თანამდებობა დატოვა 46-მა გამგებელმა, მათგან 44-მა პოსტი პირადი განცხადების საფუძველზე დატოვა, ხოლო ორმა საკრებულოს გადაწყვეტილებით. ამავე პერიოდში თანამდებობა დატოვა 24-მა საკრებულოს თავმჯდომარემ, მათ შორის, 20-მა საკუთარი გადაწყვეტილებით, ხოლო ოთხმა საკრებულოს გადაწყვეტილებით.
ცვლილებები ადგილობრივ თვითმმართველობებში უმეტეს შემთხვევაში მოქალაქეთა საპროტესტო აქციების ფონზე მიმდინარეობდა. კერძოდ, ადგილობრივი მოსახლეობა, უმეტესად „ქართული ოცნების“ ადგილობრივი მხარდამჭერები და აქტივისტები, ადგილობრივი თვითმმართველობის ხელმძღვანელ პირთა გადადგომის მოთხოვნით საპროტესტო აქციებს მათთვის მისაღები კანდიდატურის დანიშვნის მოთხოვნით მართავდნენ.  მსგავსი აქციები 1-ლი ოქტომბრიდან დღემდე სულ 28 მუნიციპალიტეტში გაიმართა, აქედან 24   შემთხვევაში საზოგადოების პროტესტმა უკანონო ფორმა მიიღო, რაც გამოიხატა ფიზიკურ ანგარიშსწორებაში, შენობაში შეჭრაში,  სხდომის ჩაშლასა და შენობების    ბლოკირებაში. ფიქსირდებოდა შემთხვევები, როდესაც ადგილობრივი კადრების ცვლილებების პროცესში ღიად ერეოდა საქართველოს პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატები.
ახლად დანიშნულმა თანამდებობის პირებმა საკადრო ცვლილებების განხორციელება გამგეობისა და საკრებულოს აპარატებში დაიწყეს. საკადრო ცვლილებები მასიურად ძირითადად  21  მუნიციპალიტეტში     დაფიქსირდა,  რასაც  ხშირად  წინ  უძღვოდა გამგეობაში თათბირის ჩატარება ან რწმუნებულების დაბარება გამგებლის მიერ. აღსანიშნავია ის, რომ გათავისუფლებულ პირთა უმრავლესობა განცხადების დაწერის მიზეზებზე საჯაროდ არ საუბრობს ან გადაწყვეტილებას პირად სურვილს უკავშირებს, პირად საუბრებში კი იძულების ფაქტს ადასტურებენ.     გამგეობებში აცხადებენ, რომ თანამშრომლები საკუთარი ნებით წერენ განცხადებებს, რიგ შემთხვევებში კი ამბობენ, რომ გამგეობა კონკურსის გზით აპირებს თანამშრომლების შერჩევას და მათი დათხოვნა ამ მიზეზების გამო ხდება.
აღსანიშნავია, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების გარდა საკადრო ცვლილებები  მიმდინარეობს  საბავშვო  ბაღებში  და  გუბერნატორების  აპარატებში. საკადრო ცვლილებები განხორციელდა აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკის სტრუქტურებში.
საანგარიშო პერიოდში, ასევე, გამოიკვეთა საგამოძიებო სამსახურების დაინტერესება ადგილობრივი თვითმართველობის ორგანოების საქმიანობით. რამდენიმე შემთხვევაში აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე და დაკითხულ იქნენ თანამდებობის პირები.
ზოგ მუნიციპალიტეტში კი ფინანსური პოლიცია შევიდა. ანგარიშში წარმოდგენილია 13 შემთხვევა, რა დროსაც სამართალდამცავები დაინტერესდნენ ადგილობრივი თვითმმართველობის თანამდებობის პირთა და მოხელეთა საქმიანობით.   გამოძიება ძირითადად საბიუჯეტო რესურსების უკანონო გამოყენების და სამსახურეობრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების კვალიფიკაციით მიმდინარეობს.
ოპოზიციაში მყოფი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ აქტიურად ცდილობდა თვითმმართველობებში მიმდინარე ცვლილებების პროცესის შეჩერებას მიმდინარე მოვლენებში როგორც დეპუტატების, ასევე გუბერნატორების  უშუალო ჩარევის გზით. ისინი ხელისუფლებას თვითმმართველობებში მიმდინარე პროცესების წახალისებასა და მათი წარმომადგენლების მიმართ უკანონო ზეწოლაში სდებდნენ ბრალს.
თვითმმართველობებში განვითარებულ მოვლენებს საერთაშორისო ორგანიზაციების მხრიდან კრიტიკული შეფასებები მოჰყვა. ნატოსა და ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ თვითმმართველობებზე განხორციელებული უკანონო ზეწოლის ფაქტები დაგმეს და ხელისუფლებას უფრო ქმედითი ნაბიჯების გადადგმისკენ მოუწოდა.
„სამართლიან არჩევნებს“ მიაჩნია, რომ მოქალაქეთა მოლოდინიები, რომ ხელისუფლების ცვლილებას ცენტრალურ დონეზე ბუნებრივად უნდა მოჰყვეს ადგილობრივი ხელისუფლების ცვლილებაც, განპირობებულია ადგილობრივი თვითმმართველობის არსისა და ფუნქციების არასწორი აღქმით, რასაც წარსულში    დამკვირდებული არამართებლი პრაქტიკა და ის გარემოება განაპირობებს, რომ ხშირად თვითმმართველობის მოხელეები და თანამდებობს პირები პოლიტიკური ნიშნით მოქალაქეთა მიმართ ისეთ უკანონო ქმედებებს ახორციელებდნენ, როგორიცაა სამსახურიდან გათავისუფლება, მუქარა, ზეწოლა, ადმინისტრაცული რესურსის გამოყენება.
მიუხედავად აღნიშნულისა, ვთვლით, რომ მსგავსი პრეცედენტები არ ამართლებს იმ უკანონო ზეწოლის ქმედებებსა და ძალადობას, რაც მთელ რიგ მუნიციპალიტეტებში ფიქსირდება.   ვფიქრობთ, რომ თვითმმართველობებში ძალაუფლების ცვლილებების პროცესი  მხოლოდ  კანონით  დადგენილი  პროცედურების  დაცვით  უნდა მიმდინარეობდეს და საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს მათი ზეწოლისაგან თავისუფალ გარემოში ფუნქციონირება.
მიგვაჩნია, რომ შექმნილი სიტუაცია კიდევ ერთხელ წარმოაჩენს თვითმმართველობის რეფორმის განხორციელების აუცილებლობას უახლოეს მომავალში, რათა უზრუნველყოფილი იყოს თვითმმართველობის რეალური დამოუკიდებლობა და ჩაურევლობა მის კომპეტენციას მიკუთვნებულ საკითხებში.
ჩვენთვის ცნობილია, რომ თვითმმართველობის ახალი კონცეფციის შექმნაზე მუშაობა რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსთან კოორდინაციით უკვე  დაწყებულია  და  მისი  განხორციელება  2014  წლის  თვითმმართველობის არჩევნებამდე იგეგმება.  სამწუხაროდ,  მიმდინარე, ან განხორციელებული სამუშაოების შესახებ დეტალები დღემდე არ გამხდარა საჯარო. პროცესში ჯერ-ჯერობით არ არიან ჩართულნი   სამოქალაქო საზოგადოების ყველა დაინტერესებული წარმომადგენლები. მნიშვნელოვანია, რომ რეფორმის პროცესი მაქსიმალურად გამჭვირვალედ წარიმართოს და  მასში  ჩართულობის  შესაძლებლობა  ყველა  დაინტერესებულ  მხარეს  დროულად მიეცეს.

The Presentation of second report of the Monitoring of Post-Election Processes in Local Self-Governments after 2012 Parliamentary Elections
Press Release
The  International  Society  for  Fair  Elections  and  Democracy  (ISFED)  presents  the second report of monitoring the post-election  processes, which covers staff changes in self- governments,  protest  rallies  and  legal  proceedings  instituted  against  self-government officials.
Following the October 1, 2012 elections, total of 46 Gamgebelis throughout Georgia have resign ed, including 44 based on a letter of resignation for personal reasons and 2 based on respective Sakrebulo decisions. Within the same period of time, total of 24 Sakrebulo Chairperson s have resigned, including 20 based on their own decisions and four based on respective Sakrebulo decisions.
Changes in local self-governments generally occurred amid protest rallies by citizens. Rally participants – mostly local supporters and activists of the Georgian Dream, staged protests demanding resignation of local self-government officials and their replacement with candidates that they favored. From October 1 to present similar protest rallies have been staged  in  28  municipalities,  including  24  that  turned  illegal  by  expression  of  physical violence, invasion of buildings, disruption of meetings and blocking offices of Gamgeoba. Frequently, majoritarian MPs openly interfered with changes in staff in local self- governments.
Newly appointed officials initiated changes in staff in offices of Gamgeoba and Sakrebulo. Mass changes occurred in 21 municipalities, often preceded by holding a meeting in Gamgeoba or summoning of Trustees by Gamgebeli. Notably, most employees dismissed from work are reluctant to publicly discuss reasons for the dismissal or say that it had to do with their personal reasons, whereas in private conversations they confirm that they had been forced into leaving work.  In Gamgeobas they maintain that employees willingly submit letters of resignation and often indicate that Gamgeoba plans to announce a competition for recruitment of employees and hence the dismissals.
Notably, in addition to municipal agencies changes in staff have also been observed in kindergartens and offices of Governors, as well as in Adjara A/R authorities.
During the reporting period investigating authorities looked into the activities of local self-governments. There have been several criminal proceedings instituted and officials questioned. Financial police inspected several municipalities. The report focuses on 13 cases where law enforcement authorities looked into the work of municipal officials and public servants. Probes were mostly launched into alleged abuse of budget resources and official power.
The oppositional United National Movement party was actively trying to thwart these changes  in  self-governments  by  having  MPs  and  Governors  personally  interfere.  They accused the authorities of encouraging these processes and exerting illegal pressure on their representatives.
International organizations have reacted with criticism to the developments. NATO and PACE have issued statements condemning acts of illegal pressure against self-governments and calling the authorities to take more efficient steps.
ISFED believes that expectation of citizens that following the change in the central authorities it is only natural for changes to also occur in municipal governments stems from their wrongful perception of functions and the essence of local self-government, frequently caused by inappropriate practices in the past and the fact that self-government officials and public servants often committed illegal actions against citizens, including dismissals from work, making threats and exerting pressure, abusing government resources.
Nevertheless, we believe that similar precedents do not justify the acts of pressure and violence reported in a number of municipalities. Rather, the process of transfer of power at the municipal level must abide by procedures prescribed by law and the Georgian authorities must ensure that local self-governments function in a pressure-free environment.
We believe that the existing situation once more illustrates the necessity of self- government reform in the nearest future, to ensure true independence of municipal authorities and avoid interference in issues that fall under their purview.
We are aware that the process of elaborating a new concept of self-government has already been launched in coordination with the Ministry of Regional Development and Infrastructure and it is set to be realized prior to the 2014 municipal elections. Regrettably, details about ongoing or future works have not yet been made public, and participation of all civil society stakeholders has not been ensured. It is important for the reform to be conducted in a transparent manner and for all stakeholders be provided with an opportunity for participation in a timely manner.