ახალი კამპანია საზოგადოებრივი მაუწყებლის რეფორმირებისათვის და კრიზისის დაძლევის 6-პუნქტიანი გეგმა
გამოვხატავთ უკიდურეს შეშფოთებას საზოგადოებრივი მაუწყებელში არსებული ღრმა ინსტიტუციური კრიზისის გამო. მაუწყებლის მიმართ საზოგადოების ნდობა კრიტიკულად დაბალ დონეზეა მაშინ, როცა მოქალაქეები ყოველწლიურად სულ უფრო მზარდ თანხას იხდიან სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მის დაფინანსებაში. სამწუხაროდ, საზოგადოებრივი მაუწყებელი არ ემსახურება საზოგადოების ინტერესებს, ვერ ასრულებს კანონით დაკისრებულ როლსა და წარმოადგენს ვიწრო პარტიული ინტერესების გამტარებელ მედია ორგანიზაციას.
ვაცნობიერებთ რა, საზოგადოებრივი მაუწყებლის როლისა და ფუნქციის მნიშვნელობას დემოკრატიულ საზოგადოებაში, ხელმომწერი პირები ვაანონსებთ მოძრაობას საზოგადოებრივი მაუწყებლის რეფორმირებისათვის და გთავაზობთ 6 პუნქტიან გეგმას, რომლის ფარგლებშიც მოვითხოვთ:
1. საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან შეხვედრას - საზოგადობრივი მაუწყებლის ირგვლივ შექმნილი მდგომარეობის გამოსწორება საჭიროებს შესაბამის პოლიტიკურ ნებასა და გადაწყვეტილებებს. შესაბამისად, მოვითხოვთ პრემიერ-მინისტრთან შეხვედრას, რომ გავაცნოთ ჩვენი მოთხოვნები, შეხედულებები და ვიმსჯელოთ გამოსავლის გზებზე;
2. საქართველოს პარლამენტში სამეურვეო საბჭოს წევრებისა და გენერალური დირექტორის დაბარებას - კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების უზრუნველყოფის მიზნით დაინტერესდეს საზოგადოებრივ მაუწყებელში მიმდინარე მოვლენებით და მოაწყოს საჯარო განხილვა, თუ რამდენად ასრულებს მაუწყებელი კანონით გათვალისწინებულ ვალდებულებებს;
3. საზოგადოებრივი მაუწყებლის დირექტორის ვასილ მაღლაფერიძის გადადგომას - ვასილ მაღლაფერიძის დირექტორობის პერიოდთან და უშუალოდ მის სახელთან არის დაკავშირებული არაერთი არათანმიმდევრული და სადაო გადაწყვეტილებები. მათ შორის, მაუწყებლის რეფორმის ბუნდოვანი გეგმა, გაუმჭვირვალე საკადრო პოლიტიკა, რაც გამოიხატება ყოფილი პრემიერ-მინისტრის კუთვნილი ტელევიზიიდან ჟურნალისტების უკონკურსოდ დანიშვნაში, საეჭვო ტენდერები, პროგრამული პრიორიტეტების შეუსრულებლობა, ხელისუფლების მიმართ ლოიალური სარედაქციო პოლიტიკა, ევროპის ბიუროს დახურვა და ა.შ. ვასილ მაღლაფერიძის სახელს უკავშირდება ასევე მწერალ ზვიად რატიანის გახმაურებული საქმე, სადაც მაუწყებელმა უხეშად დაარღვია საყოველთაოდ აღიარებული ეთიკური სტანდარტები და გაავრცელა კონტექსტიდან ამოვარდნილი დამონტაჟებული ვიდეო, რომელიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინტერესებს ემსახურებოდა.
4. საზოგადოებრივი მაუწყებლის არაგეგმიური აუდიტის ჩატარებას, რომელიც შეისწავლის ახალი მენეჯმენტის საქმიანობას 2017 წლის პერიოდში - აუდიტის სამსახურის მიერ გამოქვეყნებულმა შესაბამისობის ანგარიშმა, რომელიც 2015-2016 წლების პერიოდს მოიცავს, გამოავლინა მნიშვნელოვანი ფინანსური და მმართველობითი დარღვევები, რომელიც ემთხვევა სამოქალაქო სექტორის შეფასებებს. ვინაიდან ახალი მენეჯმენტის მიერ 2017 წელს მიღებული გადაწყვეტილებები დასაბუთებული კრიტიკის ობიექტი გახდა, მიგვაჩნია, რომ აუცილებელია არაგეგმიური აუდიტი ჩატარდეს საზოგადობრივ მაუწყებელში და შესწავლილ იქნას გასული წლის საქმიანობა.
5. საზოგადოებრივი მაუწყებლის რეფორმირებას, მათ შორის სამეურვეო საბჭოს ინსტიტუციური ფორმირების წესის შესაძლო გადახედვას და საბჭოს საქმიანობის მარეგულირებელი ნორმების ცვლილებას - სამეურვეო საბჭოს და მისი საქმიანობის არსებული წესი ცალსახად ვერ პასუხობს იმ გამოწვევებს, რომლის წინაშეც დგას საზოგადოებრივი მაუწყებელი. შესაბამისად, პოლიტიკური და ეკონომიკური ზეგავლენისაგან დაცვისა და ეფექტური ანგარიშვალდებული საბჭოს ფორმირების მიზნით აუცილებელია სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობით პარლამენტში შეიქმნას სამუშაო ჯგუფი, რომელიც იმუშავებს სამეურვეო საბჭოს წევრების კვოტირებისა და არჩევის უკეთესი მოდელის შესაქმნელად.
6. არ დაძლიოს პარლამენტმა პრეზიდენტის ვეტო, რომელიც “მაუწყებლობის შესახებ” კანონში დაგეგმილ ცვლილებებს შეეხება - საზოგადოებივი მაუწყებლის მიერ ინიცირებული ცვლილებები ამცირებს საზოგადოებრივი მაუწყებლის საჯაროობას, გამჭვირვალობას, ზრდის კორუფციის რისკებს და მნიშვნელოვნად ვნებს სარეკლამო ბაზარს. შესაბამისად, პარლამენტმა არ უნდა დაძლიოს ვეტო და სამოქალაქო სექტორსა და სხვა დაინტერესებულ პირებთან ერთად დაიწყოს მუშაობა იმ ცვლილებებზე, რომელიც რეალურად საჭიროა მაუწყებლის რეფორმირებისათვის.

New campaign for reforming the Public Broadcaster and 6-point plan to overcome crisis
We, organizations signatory to this statement, are extremely concerned about the deep institutional crisis the Georgian Public Broadcaster is in. Public trust towards the broadcaster is critically low, while it keeps receiving increasing funding from the state budget. Unfortunately, the Public Broadcaster fails to serve the interests of the public, is unable to fulfill its legal role; and acts instead as a media organization that is in service of political party interests.
Considering the importance of the role and function of a public broadcaster in a democratic society, we are launching a movement for reforming the Public Broadcaster and propose a 6-point plan involving the following demands:
1. A meeting with the Prime Minister of Georgia – A higher degree of political will is required to improve the Georgian Public Broadcaster. Therefore, we request a meeting with the Prime Minister where we can present our demands and opinions, and discuss possible solutions.
2. Members of the Board of Trustees and the General Director must be summoned to the Parliament – We would like to once again call upon the Parliament of Georgia to look into the activities of the Public Broadcaster and organize a public hearing to examine the extent to which the broadcaster is fulfilling its legal obligations.
3. The Director of the Public Broadcaster Vasil Maghlaperidze must resign – The Georgian Public Broadcaster has made a number of inconsistent and questionable decisions under Vasil Maghlaperidze's leadership. These decisions were related to: a vague plan to reform the broadcaster; implementing a closed staffing policy, whereby journalists from the former Prime Minister's TV station were employed through uncompetitive procedures; suspicious tenders; failure to fulfill program priorities; assuming an editorial policy that was loyal towards the government; closing of the broadcaster’s European Office, etc. Vasil Maghlaperidze was also involved in the Public Broadcaster’s decision to air a video footage of a writer Zviad Ratiani that was taken out of context in a way that served the interests of the Ministry of Internal Affairs, which violated universally recognized ethical standards.
4. 2017 activities of the new management must be subjected to an extraordinary audit – An audit report published by the State Audit Office, which covers the period of 2015-2016, identified significant financial and managerial violations that match the assessments issued by the civil sector. Considering the questionable nature of decisions made by the new management of the Public Broadcaster in 2017, we believe that it is necessary to conduct an extraordinary audit of the broadcaster to examine its work over the past year.
5. The reform of the Georgian Public Broadcaster must , including a possible revision of the institutional formation of the Board of Trustees and amendment of norms regulating its activities – The existing norms regulating the Board of Trustees clearly do not meet the challenges faced by the Public Broadcaster. Therefore, for the purpose of establishing a more accountable Board that is free of political and economic influence, the Parliament must set up a working group with the involvement of civil society that will develop a better model for setting quotas and selecting members of the Board of Trustees.
6. The Parliament must not overrule the President's veto on the amendments to the Law on Public Broadcasting – Amendments initiated by the Public Broadcaster reduce its openness and transparency, increase the risk of corruption and significantly damage the advertising market. Therefore, the Parliament must not overrule the veto and needs to work with the civil sector and other stakeholders on legal amendments that are actually needed to reform the broadcaster.