არასამთავრობო ორგანიზაციები მოუწოდებენ ხელისუფლებას, დაელოდოს ვენეციის კომისიის დასკვნას
1 სექტემბერს ვენეციის კომისიის თავმჯდომარემ, ჯანი ბუკიკიომ, განაცხადა, რომ იმედგაცრუებულია საქართველოში პროპორციულ საპარლამენტო სისტემაზე გადასვლის 2024 წლისთვის გადადებით. იგი, ასევე, უარყოფითად აფასებს იმ ფაქტს, რომ პოლიტიკურ პარტიებს შორის ვერ შედგა კონსენსუსი კონსტიტუციასთან დაკავშირებით. გარდა ამისა, 4 სექტემბერს ვენეციის კომისიის მდივანმა, თომას მარკერტმა, მმართველ გუნდს ურჩია, დაელოდოს ვენეციის კომისიის საბოლოო დასკვნას, რომელიც ოქტომბერში გამოქვეყნდება და მხოლოდ ამის შემდეგ მიიღოს კონსტიტუცია.
მიუხედავად ამისა, 5 სექტემბერს პარლამენტის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ, განაცხადა, რომ საშემოდგომო სესიაზე მესამე მოსმენით მიღებულ იქნება ახალი კონსტიტუციის არსებული ვარიანტი, შესაბამისად, მასში მხოლოდ სარედაქციო ცვლილებები შევა. 4 სექტემბერს დაახლოებით იგივე შინაარსის განცხადება გააკეთა პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარემ, გიორგი კახიანმა.
მმართველი გუნდის ეს განცხადებები წინააღმდეგობაში მოდის „ქართული ოცნების” ლიდერების ადრინდელ დაპირებასთან, რომ ისინი ვენეციის კომისიის ყველა რჩევას გაითვალისწინებდნენ.
მივმართავთ საპარლამენტო უმრავლესობას, აუცილებლად  გაითვალისწინოს ვენეციის კომისიის მოწოდებები და დაელოდოს ამ უწყების საბოლოო შეფასების გამოქვეყნებას. წინააღმდეგ შემთხვევაში, შეიძლება მნიშვნელოვნად შეილახოს საქართველოს საერთაშორისო რეპუტაცია. დანაპირების არშესრულება და პარტნიორების შეცდომაში შეყვანა, რა თქმა უნდა, უარყოფითად იქნება აღქმული მათ მიერ. გარდა ამისა, კიდევ ერთხელ აღვნიშნავთ, რომ შემდეგი არჩევნებისთვის არსებული საარჩევნო სისტემის შენარჩუნება არ ემსახურება ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების მიზნებს და ჯანსაღი პოლიტიკური გარემოს ჩამოყალიბებას, რომელიც აუცილებელია მრავალპარტიული და მაღალი ლეგიტიმაციის მქონე პარლამენტის არსებობისთვის. მინიმალური პოლიტიკური კომპრომისის არარსებობა და მსგავსი ერთპარტიული გადაწყვეტილება საფრთხის ქვეშ აყენებს ქვეყნის სტაბილური განვითარების პერსპექტივებს. კონსტიტუცია სახალხო თანხმობის დოკუმენტია და აუცილებელია, მის შინაარსს იზიარებდნენ საზოგადოების ფართო ფენები.

NGOs are urging the authorities to wait for the opinion of the Venice Commission
On September 1, Venice Commission President Gianni Buquicchio expressed his disappointment with the decision to postpone introduction of the fully proportional electoral system for 2024. He also criticized the fact that political parties failed to reach a consensus about the Constitution. Furthermore, on September 4, Secretary of the Venice Commission Thomas Markert advised the ruling party to wait for the final opinion of the Venice Commission before adopting the Constitution. The final report will be published in October.
Nevertheless, on September 5, Chair of Parliament Irakli Kobakhidze announced that the existing draft of the Constitution would be adopted during a fall session of parliament with third reading, which means that it will undergo only minor technical changes. On September 4, similar statement was made by Chair of the parliamentary committee on procedural rules and regulations, Giorgi Kakhiani.
These statements made by representatives of the ruling party contradict the pledge made by the Georgian Dream leaders that they would take into account all comments of the Venice Commission.
We urge the parliamentary majority to take into account comments of the Venice Commission and wait for its final opinion, or the international reputation of Georgia may suffer greatly. The government will certainly be criticized for failing to live up to its promise and misleading partners. Furthermore, we would like to reiterate that keeping the existing electoral system for the next elections does not serve the purpose of promoting democratic development of the state and creating a healthy political environment, which are necessary preconditions for a multi-party parliament with a high decree of legitimization. Lack of minimum political compromise and the fact that such an important decision is made by a single political party puts prospects of Georgia’s stable development at risk. Constitution is a document of public consent and its contents must be supported by general public.