არასამთავრობო ორგანიზაციები მუსტაფა ჩაბუქის თურქეთში სავარაუდო ექსტრადიციის საქმეზე საქართველოს მთავრობას მიმართავენ
განცხადებაზე ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმიანებით თურქეთის მოქალაქე მუსტაფა ემრე ჩაბუქის მიმართ საქართველოს მიერ დაწყებული ექსტრადიციის პროცესს და სახელმწიფოს მოვუწოდებთ არ დაუშვას მისი გადაცემა თურქეთის მთავრობისთვის, სადაც ის შესაძლოა პოლიტიკური დევნის, წამების/არაადამინური მოპყრობისა და დასჯის მსხვერპლი გახდეს და არ მიეცეს სამართლიან მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის შესაძლებლობა.
თურქეთის სახელმწიფოს მოთხოვნის საფუძველზე, საქართველოს მიერ მუსტაფა ემრე ჩაბუქის დაკავება თბილისში თურქეთის მთავრობის ოფიციალურ ვიზიტს დაემთხვა. მანამდე საქართველოში მოქმედი რამდენიმე საგანმანათლებლო დაწესებულებებს (მათ შორის, შაჰინის და დემირელის სკოლები და შავი ზღვის უნივერსიტეტი), რომელსაც თურქეთის მხარე ფეთულაჰჰ გიულენის მოძრაობასთან დაკავშირებულ ორგანიზაციებად განიხილავს, საქართველოს მთავრობა აქტიურად ამოწმებდა, რასაც შაჰინის სკოლის სავარაუდო უკანონო დახურვა მოჰყვა. ამ კონტექსტში მუსტაფა ჩაბუქის დაკავება მკვეთრად პოლიტიკურ შინაარსს ატარებს და თურქეთის მთავრობის მიმართ საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკურ ლოიალობაზე უთითებს.
მუსტაფა ემრე ჩაბუქის სისხლის სამართლის საქმის მასალების შესაბამისად, ის თურქეთის რესპუბლიკის სისხლის სამართლის კოდექსის 314/2 მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის  ჩადენისთვის იძებნება, რაც ტერორისტული ორგანიზაციის წევრობას გულისხმობს. თურქეთის რესპუბლიკის მიერ წარმოდგენილი ინფორმაციის თანახმად, მუსტაფა ემრე ჩაბუქს კავშირი  აქვს  ფეთულაჰჰ გიულენის მიერ დაარსებულ  ორგანიზაციასთან ,, FETÖ/PDY” , რომელიც თურქეთში 2016 წლის 15 ივლისის ე.წ. მოვლენების შემდგომ ტერორისტულ ორგანიზაციად მიიჩნევა და ამ ორგანიზაციის მიზნებისთვის ახდენდა საქართველოში არსებული დემირელის სახელობის  კერძო კოლეჯის  წილის გასხვისებას მმართველთა ნების შესაბამისად, ამერიკის შეერთებულ შტატებში რეგისტრირებულ კომპანიაზე  ,,Metropolitan  Education and Colsultation Services“. თურქეთის ხელისუფლების მიერ საქართველოსთვის წარმოდგენილი დოკუმენტაცია უმეტესად აღწერს ფეთულაჰჰ გიულენის საქმიანობას თურქეთში და არ შეიცავს არც ერთ კონკრეტულ მითითებას იმის თაობაზე, თუ რატომ შეიძლება წარმოადგენდეს დემირელის სახელობის კერძო კოლეჯი ან ამერიკის შეერთებულ შტატებში რეგისტრირებული კომპანია ტერორისტულ ორგანიზაციას და მუსტაფა ემრე ჩაბუქის მიერ წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების განხორციელება რატომ შეიძლება განიხილებოდეს ტერორისტული ორგანიზაციის წევრობად.
,,სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-19, მე-20 მუხლები კრძალავს ექსტრადიციას თუ ჩადენილი დანაშაული პოლიტიკურ ან პოლიტიკურთან დაკავშირებულ დანაშაულად სამხედრო დანაშაულად განიხილება. ამავე კანონის 28-ე მუხლის თანახმად ექსტრადიციის დამაბრკოლებელ გარემოებად განიხილება თუ დანაშაული, რომლის ჩადენისთვისაც მოითხოვება ექსტრადიცია მთლიანად ან ნაწილობრივ საქართველოს ტერიტორიაზეა ჩადენილი. ამასთან, კანონის  29-ე მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრულია, რომ  ექსტრადიცია არ უნდა განხორციელდეს როდესაც არსებობს საფუძვლიანი ვარაუდი, რომ პირის ექსტრადიცია მოითხოვება იმ მიზნით, რომ შემდგომ იგი პასუხისგებაში იქნეს მიცემული ან დაისაჯოს მისი რასის, ეროვნების, ეთნიკური კუთვნილების, რელიგიური ან პოლიტიკური შეხედულებების ან სხვა მსგავს გარემოებათა გამო. ამავე მუხლის მესამე პუნქტის თანახმად ექსტრადიცია აკრძალულია თუ შუამდგომლობის ინიციატორ სახელმწიფოში პირი დაექვემდებარება წამებას, სასტიკ, არაადამიანურ ან ღირსების შემლახავ მოპყრობას ან სასჯელს, რომელიც დაკავშირებული იქნება ამ პირის წამებასთან, მისდამი სასტიკ, არაადამიანურ ან ღირსების შემლახავ მოპყრობასთან.
თურქეთში ფეთულაჰჰ გიულენის მოძრაობის წევრების მიმართ სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული მასობრივი უფლებების დარღვევის ფონზე, რომელიც მათ შორის, მკვლელობის, წამებისა და არაადამინურ მოპყრობისა ან დასჯის, სამართლიანი სასამართლოს უფლების გარანტიების სრულ უგულებელყოფაში, თავისუფლების უკანონო შეზღუდვასა და ქონების კონფისკაციაში გამოიხატება, აშკარაა, რომ მუსტაფა ემრე ჩაბუქი თურქეთში მისი ექსტრადიციის შემთვევაში პოლიტიკური დევნისა და წამებისა და არაადამინური მოპყრობის მსხვერპლი შეიძლება გახდეს. აღსანიშნავია, რომ თურქეთში ფეთულაჰჰ გიულენის მოძრაობის წევრების მიმართ   წამების  პარქტიკებს ადასტურებს და გმობს ევროპული კომისია, გაეროს წამების წინააღმდეგ კომიტეტი (CAT), წამებაზე გაეროს მომხსენებელი, ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებების კომისარი. უნდა ითქვას, რომ ევროპული ქვეყნები ასევე თავს იკავებენ თურქეთის მთავრობისთვის მსგავსი ბრალდების მქონე პირების გადაცემისგან.
ამ პირობებში მიგვაჩნია, რომ რომ მუსტაფა ემრე ჩაბუქის თურქეთში ექსტრადიცია არსებითად დაარღვევს ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზანაესობის ფუნდამენტურ სტანდარტებს და დააზიანების ქვეყნის  დემოკრატიული გავითარების პროცესს.
ამავდროულად ხელმომწერი ორგანიზაციები მუსტაფა ემრე ჩაბუქს, რომელიც წლების განმვლობაში საქართველოში პედაგოგიურ და საგანმანათლებლო საქმიანობას ეწეოდა ასევე მის ოჯახსა და თანამოააზრეებს ვუცხადებთ სოლიდარობას და შევეცდებით, რომ ჩვენი მანდატის ფარგლებში, ხელი შევუწყოთ მათი უფლებების დაცვას საქართველოში.
ზემოთ აღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით, ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ
- წამების, არაადამიანური მოპყრობისა ანდა დასჯისა და  თურქეთის ტერიორიაზე მუსტაფა ჩაბუქის პოლიტიკური დევნისა აშკარა და რეალური რისკების გამო საქართველოს ხელისუფლებამ უარი განაცხადოს მის ექსტრადიციაზე;
- საქართველოს მთავრობამ ყველა ზომა მიიღოს მუსტაფა ჩაბუქისა და მისი ოჯახის საქართველოს ტერიტორიაზე ლეგალური, უსაფრთხო ცხოვრებისა და საქმიანობისთვის და მათ შორის, მას, მის ოჯახსა და თანამოააზრებს, რომლებიც მსგავსი რისკების წინაშე შეიძლება დადგენენ მისცეს პოლიტიკური თავშესაფარი;
- უზრუნველყოს ეფექტიანი საპარლამენტო კონტროლის განხორციელება თურქეთის მოქალაქეების შესაძლო უკანონო ექსტრადიციისა და საქართველოში ფეთულაჰჰ გიულენის მოძრაობასთან კავშირში განხილული თურქული სკოლებისა შესაძლო შევიწროების პრაქტიკაზე და ამ მიმართულებით მიიღოს ყველა შესაბამისი ზომა.
ქვემოთ წარმოდგენილ საქმის ვრცელი სამართლებრივი შეფასების დოკუმენტს ხელმომწერი ორგანიზაციები გააგზავნიან საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგლებულ პირთა, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს ექსტრადიციისა და პოლიტიკური თავშესაფრის საკითხების განხილვის დროს მხედველობაში მიღების მიზნით.

Non-governmental organizations’ appeal to the Government of Georgia regarding possible extradition of Mustafa Chabuk to Turkey
The organizations, signing below the present statement, are concerned regarding the process of extradition of Mustafa Emre Chabuk to Turkey, initiated by the Government of Georgia, and are calling upon the Government of Georgia to  refrain itself from handing over
Mustafa Chabuk to the Government of Turkey, where he will be possibly subjected to political persecution, torture, inhuman and degrading treatment or punishment, and will have no access to fair trial.
Detention of Mustafa Chabuk in Tbilisi on the basis of requirement of the Government of Turkey coincided with the official visit of the Government of Turkey to Georgia. Prior to that, the Government of Georgia was actively checking several educational institutions, founded in Georgia (including Shaheen and Demirel Colleges and the Black Sea University), which the Turkish authorities consider as organizations associated with Fethullah Gulen Movement after which as it is presumed the Shaheen  College was unlawfully closed down.     Detention of Mustafa Chabuk in given context has clearly pronounced political connotation and is indicative of political loyalty of Georgian authorities towards the Government of Turkey.
According to the criminal case materials of Mustafa Emre Chabuk, he is wanted on the grounds of allegedly committing the offense, stipulated by the article 314/2 of the Criminal Code of the Republic of Turkey, which means, that he is charged with membership in a terrorist organization.  According to the information provided by the representatives of the Republic of Turkey, Mustafa Emre Chabuk is connected to the organization, FETÖ/PDY”, founded by Fethullah Gülen Movement.  Since the events of July 15 of 2016, FETÖ/PDY” is considered as a terrorist organization and according to the allegation of Turkish authorities, Mustafa Emre Chabuk was trying to transfer part of the Demirel College as requested by the leadership, in favor of the company ,  Metropolitan  Education and Consultation Services“, registered in the USA. The documentation submitted by the Government of Turkey to the Georgian authorities mainly describes activities of Fethullah Gülen in Turkey, and does not contain a single specific indication of the reason, as to why Demirel College or a company registered in the USA is a terrorist organization, and why authority of Mustafa Emre Chabuk to act as a fiduciary, can be viewed as membership in a terrorist organization.
Articles 19 and 20 of the Law of Georgia on International Cooperation in Criminal Matters prohibit extradition if the committed offense is considered as a political offense or military offense related to politics.  According to the Article 28 of the same law as a circumstance, deterring extradition is considered the fact, when the offense, with regard to which extradition is requested, is fully or partially committed on the territory of Georgia.  According to the Article 29, paragraph 1 of the same law, extradition can not be enforced when there is a reasonable suspicion that extradition of a person is required for the purpose of his prosecution or punishment on the grounds of race, nationality, ethnic origin, religious or political views or some similar grounds.  According to the paragraph 3 of the same article, extradition is prohibited, if in the state, requiring extradition of a person, such person will be subjected to torture, inhuman and degrading treatment or punishment.
On the background of mass violation of human rights, committed by the state towards the members of Fethullah Gülen movement such as  acts of torture, inhuman and degrading treatment, punishment, homicide, and the fair trial guarantees were completely ignored, persons were deprived of freedom unlawfully and their property and assets were confiscated, it is clear that Mustafa Emre Chabuk  can become the victim of political persecution, torture and inhuman and degrading treatment in case he is extradited to Turkey. It is noteworthy that the fact of torture of members of Fethullah Gülen is confirmed and denounced by the European Commission, the UN Committee against Torture (CAT), the UN Special Rapporteur against  Torture, the Council of Europe Human Rights Commissioner. It must be noted that European countries refrain themselves from extradition of persons who are charged with similar offences .
Under such conditions, Mustafa Emre Chabuk‘s extradition to Turkey represents gross  violation of human rights and fundamental standards of supremacy  of the law and will undermine the process of democratic development of the country.
The undersigned organizations express solidarity to Mustafa Emre Chabuk who has been engaged in pedagogical and educational activities in Georgia for many years, and his family members and his fellows and within the framework of our mandate will direct our efforts to support protection of their rights in Georgia.
Taking into consideration the abovementioned we, organizations that are signing below, are calling upon:
the Government of Georgia to:
- Refuse from extradition of Mustafa Emre Chabuk to Turkey due to the real risk of  political prosecution, torture and inhuman and degrading treatment or punishment in Turkey;
- The Government of Georgia should apply to all necessary measures to ensure safe and legitimate stay  of Mustafa Emre Chabuk, his family members and his fellows on the territory of Georgia who may face similar problems, and offer political asylum to them;
the Parliament of Georgia:
- Ensure implementation of an effective parliamentary control over unlawful extraditions of citizens of Turkey and possible oppression of Turkish schools and colleges connected to the Fethullah Gülen movemebt  and undertake relevant measures in this regard.
The organizations, which undersigned document, will send the full legal assessment document of this case to the Ministry of Justice of Georgia, the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia to take into account while deciding issues of extradition and political asylum.