არასამთავრობო ორგანიზაციები შეშფოთებას გამოთქვამენ სამეგრელოს ოთხ ქალაქში ბავშვებისათვის ძალადობის ამსახველი ფილმების ჩვენების გამო
მიმდინარე წლის 13-15 მარტს ფოთში, ზუგდიდში, სენაკსა და ხობში მუნიციპალიტეტების საკუთრებაში არსებულ თეატრებსა და დარბაზებში გაიმართა დოკუმენტური ფილმის, „სააკაშვილის რეჟიმის სისხლიანი ქრონიკა“ ჩვენება. ფილმის ჩვენება არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყველა თაობა საქართველოსთვის“ ხელმძღვანელის, პოლიტპატიმრის სტატუსით გათავისუფლებული გია სალუქვაძის ორგანიზებით გაიმართა. ფილმის ჩვენებასთან ერთად ეწყობოდა ასევე გამოფენა, სადაც ფილმში მოყვანილი სიუჟეტებიდან ფოტოსურათები იყო გამოფენილი. ფილმში ნაჩვენები და მოთხრობილია ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის მთავრობაში ყოფნის პერიოდში მომხდარი ისტორიები მკვლელობებზე, საეჭვო ვითარებაში გარდაცვლილ პირებზე, პოლიციის მიერ ძალის გამოყენებით დაშლილ საპროტესტო აქციებზე, უკანონო პატიმრებზე, საიდუმლო სამალავებში აღმოჩენილ ვიდეოფირებზე და ციხეებში მსჯავრდებულთა მიმართ არაადამიანურ დამოკიდებულებაზე, გაუპატიურებისა და წამების ფაქტებზე. ფილმის ჩვენების ორგანიზებაში აქტიურად იყვნენ ჩართულები ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები და ადგილობრივი რესურსცენტრები, ასევე საჯარო სკოლების ადმინისტრაცია.
აღსანიშნავია, რომ ორგანიზაცია „ყველა თაობა საქართველოსთვის“ 2014 წლის 24 თებერვალს არის დამფუძნებელი, მისი ხელმძღვანელი ყოფილი ომბუდსმენი და საგადასახადო ინსპექციის ყოფილი უფროსი დავით სალარიძეა. ორგანიზაციის თანადამფუძნებელები არიან პოლიტპატიმრის სტატუსით გათავისუფლებული გია სალუქვაძე, ნინო გიგინეიშვილი, ბესიკ მაყაშვილი და მერაბ თორია. როგორც სოციალურ ქსელში გაზიარებული ფოტოებიდან ჩანს, ზოგიერთ მათგანს გარკვეული კონტაქტები გააჩნია მმართველ კოალიციასთან. საგულისხმოა, რომ ორგანიზაციას არ აქვს ვებგვერდი და შეუძლებელია მის დაფინანსებასთან დაკავშირებით ინფორმაციის მოძიება.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ფილმის პირველი ჩვენება პარასკევს, 13 მარტს, ფოთში გაიმართა. ჩვენებას მოქალაქეებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად ადგილობრივი სკოლების დირექტორები, მასწავლებლები და სკოლის მოსწავლეები ესწრებოდნენ, რომლებიც, ფაქტობრივად, აუდიტორიის უმეტესობას წარმოადგენდნენ. მათი წლოვანება სავარაუდოდ 15 წელს არ აღემატებოდა. ინტერპრესნიუსის კორესპონდენტთან საუბრისას სკოლის მოსწავლეებმა განაცხადეს, რომ შეხვედრაზე მოტყუებით მიიყვანეს. კერძოდ, ისინი ყვებიან, რომ თეატრში მისვლამდე მათ სკოლის დირექციისგან ჰქონდათ ინფორმაცია, რომ ქალაქში დაგეგმილი ახალი პროექტების პრეზენტაცია უნდა გამართულიყო, თუმცა თეატრში მისულებს სულ სხვა სურათი დახვდათ. ჟურნალისტებთან კომენტირებისას ფოთში ფილმის ნახვის ფაქტი დაადასტურა სკოლის სამმა მოსწავლემ.
ფაქტზე საუბრისას „ყველა თაობა საქართველოსთვის“ ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ ფილმის ჩვენება სხვადასხვა მედიასაშუალებით დაანონსდა და იქ მსურველები საკუთარი ნებით მივიდნენ. მისივე ინფორმაციით, ჩვენებას „არა მარტო მოსწავლეები, არამედ საზოგადოების სხვა წევრებიც ესწრებოდნენ.“ საპირისპიროს აცხადებს ერთ-ერთი სკოლის დირექტორი, რომლის მიხედვითაც მას ადგილობრივი რესურსცენტრიდან დაუკავშირდნენ და ჩვენების შესახებ შეატყობინეს; ფოთის მე-15 საჯარო სკოლის დირექტორმა თეიმურაზ შურღიამ ჟურნალისტებთან საუბრისას აღნიშნა, რომ მან არ იცოდა, „თუ რა შინაარსის ღონისძიება იმართებოდა, მითითება კი მოსწავლეების გაგზავნის თაობაზე ადგილობრივი რესურსცენტრიდან მიიღო.“ ეს ფაქტი, თავის მხრივ, უარყო ფოთის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის ხელმძღვანელმა გოჩა ქორქიამ.
ზუგდიდში, ფილმის ჩვენება შაბათს, 14 მარტს გაიმართა. ღონისძიებას დაემთხვა საკონცერტო დარბაზში 15:00 საათზე დაგეგმილი ბავშვთა ქორეოგრაფიული ანსამბლების კონცერტი. ფოთისგან განსხვავებით, ჩვენების დაწყებამდე საკონცერტო დარბაზის შესასვლელ კარებთან იდგა რამდენიმე პირი, რომლებიც არასრულწლოვნებს დარბაზში არ უშვებდნენ. შესაბამისად, ფილმის დაწყებისას დარბაზში არასრულწლოვნები არ ყოფილან, თუმცა სეანსის დაწყების შემდეგ შესასვლელი კარი აღარ კონტროლდებოდა. ამასთანავე, არავის უზრუნია, რომ ფოიეში მყოფ ბავშვებს სათადარიგოდ გამოფენილი გარდაცვლილი და ნაწამები პირების ფოტოები არ ენახათ. ბავშვების წლოვანება ამ შემთხვევაში ზოგჯერ 12-13 წელიც კი იყო.
ზუგდიდის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის ხელმძღვანელმა გონერ პაპავამ მედიასთან განაცხადა, რომ ის საქმის კურსში არ არის სკოლებში სიების შედგენისა და მოსწავლეთა დასწრების თაობაზე. თუმცა ტელერადიოკომპანია „ოდიშმა“ ჩაწერა რამდენიმე მოსწავლე, რომლებმაც განაცხადეს, რომ სკოლაში აუწყეს ღონისძიების თაობაზე, ასევე შეადგინეს „იმ მოსწავლეების სიები, რომლებიც ჩვენებაზე წამოვიდოდნენ.“
ხობი
კვირას, 15 მარტს ფილმის ჩვენება ხობში შედგა. ღონისძიებას ამ შემთხვევაშიც დაესწრნენ სკოლის მოსწავლეები. როგორც მოსწავლეებმა მედიასთან საუბრისას განაცხადეს, ისინი ფილმის ჩვენებაზე გამგებელმა მიკროავტობუსებით მიიყვანა, თუმცა მათ უთხრეს, რომ თეატრალურ ღონისძიებაზე მიჰყავდათ. ამ შემთხვევაშიც, ბავშვების წლოვანება 13-15 წელი იყო.
სენაკი
15 მარტს ფილმის ჩვენება სენაკშიც გაიმართა. ჩვენი ინფორმაციით, სენაკის შემთხვევაში არ მომხდარა სკოლის მოსწავლეების მობილიზება, თუმცა ასევე არავის გაუკონტროლებია, რომ თეატრში სხვა ღონისძიებაზე მყოფი ბავშვები დარბაზში არ შესულიყვნენ.
განცხადებაზე ხელმომწერი ორგანიზაციები მიიჩნევენ, რომ ეს ქმედებები რამდენიმე მიზეზის გამო არის აღმაშფოთებელი.
1. ბავშვთა უფლებების შელახვა
პირველ რიგში, აღმაშფოთებელია არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ წამებისა და ძალადობის ამსახველი ფილმის ამ სახით გავრცელება. ბავშვის უფლებათა კონვენცია განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს ბავშვების როგორც განსაკუთრებული ჯგუფის დაცვის საჭიროებაზე, მათი ფიზიკური და გონებრივი მოუმწიფებლობის გათვალისწინებით. ამავე დროს, კონვენცია მოუწოდებს წევრ სახელმწიფოებს შეიმუშაონ და წაახალისონ იმ სახის ინფორმაციისა და მასალებისგან ბავშვთა დაცვის მექანიზმები, რაც შესაძლოა საზიანო იყოს ბავშვთა კეთილდღეობისთვის, ასევე მათი ჯანსაღი ფიზიკური და ფსიქიკური განვითარებისთვის. ნათელია, რომ მოცემულ შემთხვევაში, სახელმწიფომ ვერ შეძლო ბავშვების დაცვა ამგვარი მავნე ზეგავლენისგან, რაც ეწინააღმდეგება ბავშვის უფლებათა კონვენციის მე–17 მუხლის მოთხოვნებს.
2. კამპანია მმართველი ხელისუფლების სასარგებლოდ
შეშფოთებას იწვევს ასევე ის, რომ აღნიშნული უკანონო ქმედების განხორციელებაში, როგორც ირკვევა, ადგილობრივი თვითმმართველობის და განათლების სამინისტროს რესურს ცენტრების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. შესაბამისად, ეს ქმედება თავისი არსით საარჩევნო/პოლიტიკური მიზნით ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენებას წარმოადგენ ს. გარდა ამისა, ამ ღონისძიებების შინაარსიდან გამომდინარე, ორგანიზატორი არასამთავრობო ორგანიზაციის ქმედება უნდა ჩაითვალოს პოლიტიკური პარტიის სასარგებლოდ შემოწირულების განხორციელებად - სეანსის მიმდინარეობისას ღიად ხდებოდა აგიტაცია ხელისუფლებაში მყოფი პოლიტიკური გუნდის მხარდასაჭერად.
ამასთან, ცალსახაა ღონისძიებებში საგანმანათლებლო დაწესებულებების ორგანიზებული ჩართულობა, ეწინააღმდეგება ზოგადი განათლების პოლიტიკის პრინციპს, რომელიც ავალდებულებს სახელმწიფოს უზრუნველყოს საჯარო სკოლის დამოუკიდებლობა პოლიტიკური გაერთიანებებისაგან და არღვევს საქართველოს „ზოგადი განათლების შესახებ” კანონის მე-3 მუხლის მე-2 პუნქტის „გ“ ქვეპუნქტს, რომლის თანახმად, სახელმწიფო უზრუნველყოფს საჯარო სკოლის დამოუკიდებლობას რელიგიური და პოლიტიკური გაერთიანებისაგან.
ნეტგაზეთთან კომენტირებისას განათლების სამინისტროს პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა ნატა ასათიანმა განაცხადა, რომ ორშაბათიდან, 16 მარტიდან, დაიწყება გარკვევა, თუ როგორ მოხვდნენ სკოლის მოსწავლეები დოკუმენტური ფილმის ჩვენებაზე. მისი განცხადებით, თუ გამოვლინდა, რომ ორგანიზებაში რაიმე სახით ჩართული იყო განათლების სამინისტროს რომელიმე თანამშრომელი, სამინისტროს აუცილებლად ექნება რეაგირება.
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ:
საქართველოს პარლამენტს – შექმნას იმგვარი სამართლებრივი სივრცე, რომელიც არასრულწლოვანთა ინტერესებისა და უფლებების, ასევე, მათ მიმართ მავნე ზეგავლენისგან დაცვის მექანიზმების არსებობას უზრუნველყოფს, და შესაბამისობაში იქნება ბავშვის უფლებათა კონვენციით გათვალისწინებულ მოთხოვნებთან;
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს – დაუყოვნებლივ მოიკვლიოს გარემოებები და დააყენოს იმ პირთა პასუხისმგებლობის საკითხი, რომლებიც ჩართულები იყვნენ ბავშვების უფლებების დარღვევის ფაქტებში. მიზანშეწონილად მიგვაჩნია კონკრეტული პედაგოგებისა და დირექტორებისთვის პედაგოგიური საქმიანობის შეზღუდვა;
კოალიცია ქართულ ოცნებას – საჯაროდ გაემიჯნოს მსგავს კამპანიებს და პოლიტიკურ ოპონენტებთან ბრძოლის სამართლიანი მეთოდები გამოიყენოს, რათა პოლიტიკურ ბრძოლაში არ იყოს დარღვეული კონკრეტული მოწყვლადი ჯგუფების უფლებები.
ვფიქრობთ, რომ ყველა პოლიტიკურმა ძალამ უნდა იზრუნოს საქართველოში მაღალი პოლიტიკური კულტურის დამკვიდრებაზე. ადამიანებით, განსაკუთრებით კი არასრულწლოვანებით მსგავსი მანიპულირებით, საზოგადოებაში დამატებითი აგრესიის დანერგვით, სიძულვილის ტირაჟირებით შეუძლებელია ქვეყნისა და დემოკრატიული საზოგადოების განვითარება. თითოეულ პოლიტიკურ ძალას უნდა ახსოვდეს ის პასუხისმგებლობა, რომელიც მას აკისრია ქვეყნისა და საზოგადოების წინაშე. სწორედ ეს უნდა იყოს მათი მამოძრავებელი ძალა და არა ვიწრო პარტიული ინტერესები, რომლებიც მოკლევადიან ეფექტზეა გათვლილი და ადამიანის უფლებათა დარღვევის ხარჯზე, კონკრეტული პოლიტიკური ძალის მიერ წინასაარჩევნოდ საკუთარი პოზიციების გამყარებას ემსახურება.

CSOs concerned over screening to children of a violent film in four Samegrelo cities
On March 13-15 theatres and halls owned by Poti, Zugdidi, Senaki and Khobi municipalities held screenings of a documentary film - The Bloody Chronicle of the Saakashvili Regime. Screenings were organized by Gia Salukvadze. Saluvkvadze was released from prison as the Georgian Dream Government considered him a political prisoner. He is the head of All Generations for Georgia, a non-governmental organization. An exhibition was also held along with the screening, displaying photos from the film. The film shows and narrates stories of murder, people dying in suspicious circumstances, protest rallies dispersed using force by the police, unlawful imprisonments, video footage discovered in secret hideouts, and inhumane treatment, rape and torture of inmates in prisons during the United National Movement government. Local government representatives, local educational resource centers and the administration of local public schools were actively involved in organizing the events.
All Generations for Georgia was registered on February 24, 2014 and is headed by a former public defender and former head of tax inspection Davit Salaridze. The organization was co-founded by Gia Salukvadze, Nino Gigineishvili, Besik Makashvili and Merab Toria. Photos shared through social networks reveal that some of these people have connections with the ruling coalition. The organization does not have a website and information about its funding is impossible to find.
According to media reports, the first screening was held on Friday, March 13 in Poti. Apart from citizens and local government representatives the screening was also attended by local school principals, teachers and students, who comprised the majority of the audience. The students were underaged, none more than 15 years old. In their interviews with Interpressnews the school children stated that they had been deceived into attending the screening. The students reported that before coming to the theatre they had been informed by the school administration that they would attend a presentation of new projects planned for the city by the local government. Upon arrival at the screening venue the students were greeted with a very different event. A total of three students reported to journalists about having viewed the film in Poti.
Salukvadze commented on the issue by stating that the screening was pre-announced by various media outlets and that all attendants participated willingly. He also stated that the screening was attended by “not only students, but by other members of society as well”. One school principal, however, states the opposite. Principal of the 15th public school Teimuraz Shurghia told journalists that he was contacted by the local resource center and notified about the screening. He did not know “what kind of event was being planned, but did receive instructions from the local resource center to send his students”. This, in turn, was denied by head of Poti educational resource center Gocha Korkia.
The screening in Zugdidi was held on Saturday, March 14. The event coincided with a children's dance ensemble concert held in the same building. Unlike Poti, several persons stood at the entrance to the concert hall and did not let minors inside before the start of the screening. Therefore, there were no children present in the audience at the start of the screening. However, the entrance was not controlled during the screening. Moreover, no one ensured that the children, aged 12-13, would not be exposed to photos of dead and tortured people exhibited in the foyer.
Head of Zugdidi educational resource center Goner Papava told journalists that he is not aware of any schools preparing lists of students to attend the screening. Television company Odishi, however, interviewed students saying that their schools notified them of the event and prepared lists of students who would attend the event.
Khobi
The screening in Khobi was held on Sunday, March 15. This event was also attended by school children between 13- 15 years of age. Students reported to the media that they were told that they were going to see a theatre performance and that the local governor brought them to the event on a minibus.
Senaki
The screening was held in Senaki also on March 15. There have been no reports of mobilization of school children for this event. However, nobody ensured that children attending other events in the same building did not attend the screening on their own accord.
Signatories of this statement believe that these actions are distressing due to the following reasons:
1. Violation of children's rights
First of all, it is distressing when a civil society organization disseminates a film containing torture and violence in this way. The Convention on the Rights of the Child (CRC) pays special attention to the need to protect children as a special group, taking into account their physical and mental immaturity. The Convention calls on its signatory states to develop and encourage mechanisms for protection of children from the kind of information and material that might be harmful to their well-being and their healthy physical and mental development. It is clear that in this case the government was unable to uphold the requirements of Article 17 of the CRC by failing to protect children from a harmful influence.
2. A campaign in favor of the ruling party
Reports about representatives of the local government and resource centers of the Ministry of Education being involved in these illegal actions are also a cause for concern. Therefore, in its essence the screenings constitute use of administrative resources for an electoral/political purpose. Moreover, actions of the CSO organizing the event should be considered as a donation to a political party, since the screenings included acts of open campaigning in support of the ruling political team.
The obvious organized involvement of educational institutions in these screenings contradicts one of the main principles of the general education policy, which obligates the state to ensure the independence of public schools from political associations. The involvement also violates Article 3, Paragraph 2, Subparagraph ‘c’ of the Law on General Education, which obligates the state to ensure the independence of public schools from religious and political associations.
In an interview with newspaper Netgazeti head of press service at the Ministry of Education Nata Asatiani stated that an investigation would be launched on Monday, March 16 in order to find out how school children ended up at the film screening. Asatiani also states that the Ministry would have an adequate response if the investigation reveals the involvement of any of its employees in the incident.
Based on the above, we call on:
The Parliament - to create a legal environment in line with the requirements of the Convention on the Rights of the Child that would protect children from harmful influence and would create mechanisms for protecting their rights and interests.
The Ministry of Education and Science - to immediately conduct an investigation and hold those individuals responsible who were involved in acts of violation of children’s rights. We believe that restriction of teaching rights to specific teachers and principals would be appropriate.
The Georgian Dream Coalition - to publicly distance itself from similar campaigns and to only use fair methods of fighting against political opponents, so that the rights of specific vulnerable groups are not violated in the process.
All political players in Georgia must work towards establishing a higher political culture. Development of a democratic society is impossible through manipulation of children, promotion of violence and dissemination of hatred. Political parties must not forget the responsibility they hold towards the country and the society. Their driving factor must be this responsibility and not some narrow party interests that only bring short-term gains and serve to strengthen their pre-election position at the expense of human rights.