არასამთავრობო ორგანიზაციები უარყოფითად აფასებენ ტელეკომპანია ,,მაესტროს“ უარს სოციალური რეკლამის განთავსებაზე
ხელმომწერი ორგანიზაციები უარყოფითად ვაფასებთ ტელეკომპანია „მაესტროს“ უარს, ეთერში განათავსოს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ მომზადებული  სოციალური რეკლამა, რომელიც  ადრეულ ასაკში ქორწინების უარყოფითი მხარეების შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებას ისახავს მიზნად.
ტელეკომპანია „მაესტროს“ უარის თქმის სავარაუდო მიზეზი - განათავსოს სოციალური ვიდეო რგოლი ეთერში - გახდა შპს ,,სტუდია მაესტრო“-სა და ,,საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას“-ს შორის „ბოლო დროს განვითარებული მოვლენები“ (იხ. დანართი). კერძოდ, ტელეკომპანია ,,მაესტრომ“ კანონმდებლობით დაკისრებული ვალდებულების შესრულებაზე  უარი იმის გამო განაცხადა, რომ რამდენიმე დღის წინ საია  გამოეხმაურა ტელეკომპანიის მიერ 32 თანამშრომლისათვის შრომითი ურთიერთობების შეჩერების ფაქტს და აღნიშნული შეაფასა, როგორც უსაფუძვლო.
კანონმდებლობა მაუწყებელს ავალდებულებს ეთერში განთავსების მიზნით წარდგენილ სოციალურ რეკლამას უსასყიდლოდ და არადისკრიმინაციულად დაუთმოს 3 საათში ჯამში არანაკლებ 90 წამისა. აღსანიშნავია, რომ სოციალური რეკლამის ავტორის მიმართ უარყოფითი დამოკიდებულება მაუწყებელს კანონით დაკისრებული ვალდებულებების შესრულებისაგან არ ათავისუფლებს. სოციალური რეკლამა ემსახურება  მნიშვნელოვან საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას  და მიუღებელია მისი შეზღუდვა ,,მაესტრო“-ს მიერ მოხმობილი საფუძვლით. ამასთან, ადრეული ქორწინება საქართველოში ერთ-ერთ მწვავე პრობლემას წარმოადგენს.  გავრცელებულია როგორც ქორწინების იძულების, ასევე ნიშნობის  პრაქტიკაც. პრობლემის მთავარ გამოწვევას საზოგადოების ინფორმირებულობის დაბალი დონე და არაეფექტური რეაგირება წარმოადგენს.  შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, რომ მედიამ განსაკუთრებული ყურადღება გამოიჩინოს აღნიშნული საკითხის მიმართ, რადგან საზოგადოებაში მედია განსაკუთრებით დიდ როლს თამაშობს ცნობიერების ამაღლების კუთხით. დასანანია, რომ ტელეკომპანიის ხელმძღვანელობას არასწორად ესმის ერთის მხრივ მედიის, ხოლო მეორეს მხრივ - სოციალური რეკლამის როლი და ფუნქცია საზოგადოებაში. შესაბამისად, საია კანონმდებლობით დაკისრებული ვალდებულების შესრულებაზე ტელეკომპანია ,,მაესტროს“ უარს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში გაასაჩივრებს.
ამავდროულად, მოვუწოდებთ ტელეკომპანია „მაესტროს“ ხელმძღვანელობას, იმოქმედოს საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი ნორმების შესაბამისად და მედიის როლის გააზრებით  დემოკრატიულ საზოგადოებაში, და უზრუნველყოს  საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ წარდგენილი სოციალური რეკლამის განთავსება ეთერში.
ამასთან, ხელმომწერი ორგანიზაციები ვადასტურებთ მზაობას გავაგრძელოთ კონსტრუქციული თანამშრომლობა ტელეკომპანია „მაესტროსთან“, დავიცვათ როგორც „მაესტროში“ დასაქმებული ადამიანების თუ ყოფილი თანამშრომლების, ასევე მაყურებლის საჯარო ინტერესები.

The signatory organizations disapprove of Maestro TV’s refusal to air a public service announcement produced by Georgian Young Lawyers’ Association to raise public awareness about dangers of early marriage.
Maestro TV’s refusal may have been motivated by recent developments between Maestro Studio Ltd. and GYLA (see the enclosed document) – in particular, GYLA has recently evaluated sacking of 32 employees of the television company as wrongful.
By virtue of applicable legislation, broadcasters are obligated to allocate at least 90 seconds per 3 hours free of charge and in a non-discriminatory manner for placement of PSAs, and any hostility of a broadcaster towards an organization that has produced a public service announcement does not relieve the former from the said obligation. Public service announcements serve an important cause of raising public awareness and they should not be limited based on grounds cited by Maestro TV. In addition, early marriage is one of the serious problems in Georgia, including forced marriage and engagement, perpetuated by low public awareness and ineffective response. Therefore, it is important for media to pay a particular attention to the issue because media’s role in raising public awareness is crucial. We regret that management of the television company misunderstands the role of media and the PSA’s role and function in a society. Therefore, GYLA will appeal Maesro TV’s failure to abide by the legal requirements in the Georgian National Communications Commission (GNCC).
We urge Maestro TV to act in conformity with the legal norms. It should realize the importance of media in a democratic society and ensure airing of GYLA’s public service announcement.
We also express our readiness to continue constructive cooperation with Maestro TV and protect interests of current or former employees of the company, as well as public interests of viewers.