არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება ბათუმში განვითარებული მოვლენების შესახებ
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვგმობთ 2017 წლის 11-12 მარტის ღამეს ქალაქ ბათუმში მომხდარი ძალადობისა და ვანდალიზმის გამოვლინებებს, რა საფუძვლითაც არ უნდა ყოფილიყო აღნიშნული ჩადენილი, და ხელისუფლებას მომხდარის სწრაფი, სრულყოფილი და მიუკერძოებელი გამოძიებისაკენ მოვუწოდებთ.
11 მარტს, პროტესტის ნიშნად ბათუმში მოქალაქეების ნაწილმა ერთ-ერთი ცენტრალური  ქუჩა გადაკეტა. პროტესტის მიზეზი საპატრულო პოლიციის თანამშრომლის მიერ, მოქალაქის დაჯარიმება გახდა. პროტესტის მონაწილეები აღნიშნავდნენ, რომ საპატრულო პოლიცია  ჯარიმებს უსაფუძვლოდ უწერს, რაც მათ მძიმე ეკონომიკურ ტვირთად აწვებათ.  მოქალაქეები პოლიციის სამმართველოს უფროსს შეურაცხმყოფელი განცხადების გაკეთებაშიც ადანაშაულებდნენ, თუმცა, ამ დრომდე შეუძლებელია ამ უკანასკნელი ბრალდების სარწმუნოდ დადასტურება.  პოლიციის შენობასთან შეკრებილ მოქალაქეებს შეუერთდნენ რამდენიმე ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენლები, რომელთაც მხარდაჭერა გამოუცხადეს შეკრებილებს.
აქციის მიმდინარეობის დროს, პოლიციამ გზის გახსნა სცადა და რამდენიმე პირიც დააკავა, რაც პოლიციასა და აქციის მონაწილეებს შორის დაპირისპირების მიზეზი გახდა.  შემდგომ აქციის მონაწილეების ნაწილმა აჭარის პოლიციის სამმართველოში შეჭრა სცადა.  ღამის საათებში, აქციამ ძალადობრივი ხასიათი მიიღო - აქციის მონაწილეები არ ემორჩილებოდნენ სამართალდამცავების მოთხოვნებს და გადავიდნენ ვანდალური ქმედებების განხორციელებაზე. აქციის მონაწილეებმა დააზიანეს და დაწვეს ავტომობილები,  იწვოდა ხეები და ნაგებობებიც.  დაპირისპირების დროს დაშავდნენ აქციის მონაწილეები და პოლიციელები.
მდგომარეობის დაძაბვის მომენტიდან საპატრულო პოლიციასთან არაერთი სამართალდამცველი იდგა. მიუხედავად ამისა, პოლიცია მიმდინარე არეულობის აღსაკვეთად აქტიურ ქმედებებს არ მიმართავდა და  ძირითადად თავდაცვით რეჟიმში იმყოფებოდა.
აქციის მონაწილემ, ,,ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” მხარდამჭერმა და  „თავისუფალი ზონის” წევრმა ირაკლი ჩხვირკვიამ, აგრესიულად განწყობილ ახალგაზრდებთან ერთად, მათივე სახელით, ხელისუფლებას ულტიმატუმი წაუყენა. ჩხვირკვია ითხოვდა აჭარის საპატრულო პოლიციის უფროსის გადადგომას საათ-ნახევრის განმავლობაში, შინაგან საქმეთა მინისტრთან შეხვედრას  და ახალგაზრდებისთვის ხელშეუხებლობის გარანტიას.
სპეცრაზმის გამოჩენისთანავე შეკრებილთა უმეტესობა მიმდებარე ტერიტორიიდან გაიქცა, რეალურად პოლიციელებსა და შეკრებილებს შორის ფიზიკურ დაპირისპირება აღარ მომხდარა. პოლიციის ქმედებები აქციაზე დამკვირვებელი პირებისთვის არ ტოვებდა არაპროპორციული ქმედებების შთაბეჭდილებას. პოლიციამ დემონსტრაციის რამდენიმე მონაწილე დააკავა და პოლიციის სხვადასხვა განყოფილებაში გადაიყვანა.
გავრცელებული ინფორმაციით, გუშინდელი მოვლენების შედეგად წინასწარი დაკავების იზოლატორში გადაყვანილი პირები სახალხო დამცველის აპარატის აჭარა-გურიის სამმართველოს იურისტმა მოინახულა და არც ერთმა მათგანმა არ დაადასტურა პოლიციელთა მიმართ გავრცელებული ბრალდება, რომ ფიზიკურად გაუსწორდნენ და მათ მიმართ შეურაცხმყოფელ, დისკრიმინაციულ გამონათქვამებს იყენებდნენ რელიგიური ან ეთნიკური ნიშნით.
ნიშანდობლივია ისიც, რომ ბათუმში, აჭარის საპატრულო პოლიციის უფროსის კახა ბუხრაძის გადადგომის მოთხოვნით, აქცია არასამთავრობო ორგანიზაციის ,,კორუფციასთან ბრძოლის ცენტრის” ხელმძღვანელმა, მერაბ ღოღობერიძემ, 4 თანამოაზრესთან ერთად 9 მარტს გამართა. აქციაზე მერაბ ღოღობერიძე ამბობდა, რომ კახა ბუხრაძემ სამმართველოში ადგილობრივი კადრები მასთან დაკავშირებული პირებით ჩაანაცვლა. მცირერიცხოვან აქციაზე მისულებს ხელში ეკავათ ტრანსფარანტები ტექსტით -  „აჭარელი თათარი არ არის”, აპელირებდნენ რა, რომ საპატრულო პოლიციის ახალი ხელმძღვანელი ადგილობრივ მოსახლეობას ეთნიკური და რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაციულად ექცეოდა და ასეთივე ქმედებისკენ მოუწოდებდა ბათუმში სამსახურებრივი მივლინებით მყოფ სხვა სამართალდამცველებსაც. აქციაზე მისული ერთ-ერთი მძღოლი ამბობდა, რომ საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა ორჯერ უსამართლოდ, ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე დააჯარიმეს. გასული პერიოდის განმავლობაში ღოღობერიძე ცნობილი იყო თავისი აგრესიული აქციებით საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეებისა და ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენლების წინააღმდეგ.
საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულია მშვიდობიანი შეკრების უფლება. თუმცა, როდესაც შეკრების მონაწილეების ქცევა კარგავს მშვიდობიან ხასიათს, ისინი გადიან შეკრების თავისუფლებით დაცული სფეროდან და ამ პირობებში პოლიციას ეკისრება საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვისა და  ძალადობრივი ქმედების პროპორციული ზომებით აღკვეთის ვალდებულება. როგორც გუშინ გამართულ აქციებთან დაკავშირებული ფაქტობრივი გარემოებები აჩვენებს, აქციის მონაწილეების ნაწილი რაღაც ეტაპზე შეკრების თავისუფლებით დაცული სფეროდან გავიდა და მათმა ქცევამ უკანონო და ძალადობრივი ბუნება შეიძინა. მეტიც, დღის ბოლოს შეკრების ადგილზე გამოჩენილი ორგანიზებული ჯგუფები დემონსტრაციულად ჩადიოდნენ ვანდალურ აქტებს და სიტუაციის  განზრახ ესკალაციას უწყობდნენ ხელს. ამასთან შეკრების ადგილზე მყოფი პირების მხრიდან საჯაროდ გაჟღერდა ეროვნული, რელიგიური და კუთხურ ნიადაგზე შეუწყნარებლობის სულისკვეთების მქონე განცხადებები. მომხდარზე სიმართლის დადგენის, სამოქალაქო მშვიდობის უზრუნველყოფისა და პროცესის სათანადო პოლიტიკური და სოციალური გააზრებისთვის, არსებითია, სახელმწიფომ გამოიკვლიოს ძალადობრივი ორგანიზებული ჯგუფების განზრახვები, მათ შორის, მათი პოლიტიკური მიკუთვნებულობის საკითხი.
კონკრეტული ჯგუფების ძალადობრივი ქცევის მიღმა, მნიშვნელოვანია, სახელმწიფომ სათანადოდ შეისწავლოს ბათუმში მოსახლეობის მიერ გამოხატული უკმაყოფილების რეალური მიზეზები და მათზე სისტემური რეაგირება მოახდინოს.
ამავდროულად ხაზი უნდა გაესვას იმ გარემოებას, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს არ გააჩნდა შეკრების დროს უსაფრთხოების უზრუნველყოფის ეფექტიანი სტრატეგია და კონკრეტული ჯგუფების ვანდალურმა ქცევამ სრულიად უკონტროლო და მასშტაბური ხასიათი მიიღო. თუმცა, პოზიტიურად უნდა აღინიშნოს ის გარემოება, რომ ამ დროისთვის ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, არ დასტურდება პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან დაკავებული პირების მიმართ არაპროპორციული ძალის  გამოყენების ფაქტები.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ფაქტობრივი გარემოებების სწრაფი, ეფექტური და სრულყოფილი შესწავლის, შესაძლო კანონდარღვევებზე შესაბამისი რეაგირებისა და მომავალში მსგავსი ფაქტების პრევენციის მიზნით, მოვუწოდებთ:
სწრაფად და მიუკერძოებლად იქნეს შესწავლილი გუშინ შექმნილ მდგომარეობაზე სახელმწიფოს რეაგირების დროულობა და კანონიერება, შედეგების საფუძველზე გადაიდგას ზომები გამოვლენილი ხარვეზებისა და გამოწვევების აღმოსაფხვრელად;
სრულყოფილად იქნეს გამოკვლეული, რა გახდა საზოგადოებრივი პროტესტის საფუძველი. მიუხედავად იმისა, რა ფორმები მიიღო დემონსტრანტების მიერ პროტესტის დაფიქსირებამ, აუცილებელია, ხელისუფლებამ შეისწავლოს მართლაც ჰქონდა თუ არა ადგილი  არასამართლიანი საჯარიმო პოლიტიკის გატარებას ან შეურაცხმყოფელი განცხადებების გაკეთებას პოლიციის მხრიდან და აღნიშნულის დადასტურების შემთხვევაში, განახორციელოს ადეკვატური სამართლებრივი რეაგირება;
ასევე, მიუკერძოებლად უნდა იქნეს შესწავლილი განვითარებული მოვლენების შესაძლო მართული ხასიათი.
სამართალდამცავ ორგანოებს:
განახორციელონ მომხდარის დროული და ყოველმხრივი გამოძიება, კანონით გათვალისწინებული ზომების გატარება და შესაბამისი პირების მიმართ პასუხისმგებლობის ზომების გამოყენება;
აქვე უმნიშვნელოვანესია, დაცულ იქნეს დაკავებული პირების კანონით გარანტირებული უფლებები, ხოლო მათ მიერ ჩადენილი ქმედებების შესახებ გადაწყვეტილება საბოლოოდ მიღებულ იქნეს სამართლიანი სასამართლოს უფლების უზრუნველყოფით.
განსაკუთრებული პასუხისმგებლობით მოეკიდონ საკუთარ ქმედებებს, თავი შეიკავონ დაპირისპირებებისა და ძალადობის პირდაპირი თუ არაპირდაპირი წახალისებისაგან. მივიჩნევთ, რომ ნებისმიერმა განცხადებამ, რომელიც თუნდაც არაპირდაპირ მიანიშნებს ძალადობის გამართლებაზე, შესაძლოა გაზარდოს ძალადობრივი დაპირისპირების რისკი;
თავი შეიკავონ ქსენოფობიური, ეთნიკურ და რელიგიურ შეუწყნარებლობასა და შუღლზე დაფუძნებული საჯარო განცხადებებისგან.
საქართველოს მოქალაქეებს:
აღსანიშნავია, რომ მოქალაქეებს აკისრიათ ვალდებულება, დაემორჩილონ და პატივი სცენ კანონს, ხოლო თუ მისი აღსრულების შედეგები უსამართლოდ მიაჩნიათ, გამოსავალი უპირველეს ყოვლისა ეძიონ სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენებით და არ გაიყვანონ პროცესები სამართლებრივი ჩარჩოს მიღმა. აღნიშნული აზიანებს როგორც კონკრეტული მოქალაქეების, ასევე სახელმწიფოს და საზოგადოების ინტერესებს.

Statement of NGOs about the Developments in Batumi
The signatory organizations condemn the acts of violence and vandalism that broke out in Batumi at night on March 11-12, 2017, irrespective of their cause, and urge the authorities to conduct a prompt, comprehensive and objective investigation.
On March 11, locals in Batumi blocked a central road to express their protest. They protested a fine issued by a patrol officer claiming that the police patrol often arbitrarily fines citizens, which takes a heavy economic toll.  Residents also accused the patrol chief of making insulting statements but so far it is difficult to say if these accusations have any merit.  Representatives of several opposition parties joined the protest rally outside the police building and expressed their support for the participants.
The police attempted to unblock the road and arrested several individuals, which then led to a confrontation between the police and the rally participants,  followed by some protesters attempting to invade the police department.  The rally became violent at night as participants disobeyed police orders and resorted to acts of vandalism. They damaged and set cars on fire ; trees and buildings were also set ablaze . Protesters and police officers were injured as a result of the violent clash.
The moment the situation escalated, numerous police officers were stationed outside the building of police patrol but they didn’t take any effective measures for stopping the violent unrest and mostly operated in the self-defense mode.
One of the protesters, a supporter of the United National Movement (UNM) and a member of the Free Zone named Irakli Chkhvirkvia gave an ultimatum to the authorities together with and on behalf of other aggressive young participants of the rally. Chkhirkvia demanded resignation of the police patrol chief within an hour and a half, a meeting with the Interior Minister (who had already arrived in Batumi by that time) and an immunity for the young participants of the rally.
As soon as the special response unit appeared, most of the protesters fled, which essentially prevented a physical clash between the participants and the law enforcement. For those observing the rally, police actions did not seem disproportionate. The police arrested several protesters and transferred them to different police stations.
It has been reported that following yesterday’s developments, individuals transferred to a pre-trial detention isolator were visited by a lawyer from the Public Defender’s local office in Ajara-Guria, and none of them confirmed allegations that the police had physically assaulted them or made insulting and discriminatory remarks motivated by one’s religion or ethnicity.
Here we must also note that Merab Ghoghoberidze, head of a non-governmental organization the Center for Combating Corruption staged a protest in Batumi on March 9, together with 4 other individuals, demanding resignation of Ajara Police Patrol Chief, Kakha Bukhradze. During the rally Merab Ghoghoberidze alleged that Kakha Bukhradze had replaced local employees of the police patrol with his friends. Participants of the small rally were holding signs that said “Ajarian is not a Muslim”, claiming that the new patrol chief discriminated against the local population because of their ethnicity and religion, and urged other law enforcement officers visiting Batumi for a temporary duty to do the same. One of the drivers who had joined the rally stated that patrol officers wrote him a ticket two times, without any valid cause. Ghoghoberidze has been notorious for his aggressive protests against judges of the Constitutional Court of Georgia and representatives of an opposition party.
The Constitution of Georgia guarantees the right to a peaceful assembly but when a protest becomes violent it no longer falls within the realm protected by the freedom of assembly; in this case the police becomes responsible to protect public order and take proportionate measures to prevent violent actions. The circumstances of yesterday’s protest suggest that at some point part of the protesters exited the realm protected by freedom of assembly as their actions became unlawful and violent. Furthermore, organized groups that appeared at the scene at the end of the day demonstratively resorted to acts of vandalism and promoted escalation of the situation on purpose. Some protesters made public statements with the spirit of intolerance because of a person’s nationality, religion and place of residence. To determine the truth, ensure civil peace and give a proper political and social interpretation to the process, it is essential for the authorities to examine the intentions of the violent organized groups, including their political affiliation.
Beyond the violent actions of concrete groups, it is important for the state to adequately examine the cause of concern of the local population in Batumi and take systemic actions in response.
It must also be highlighted that the Interior Ministry had no effective strategy for ensuring safety during the rally and acts of vandalism by concrete groups became completely uncontrollable and large-scale. We’d like to also note that to our best knowledge the police didn’t use disproportionate force against the arrestees, which deserves recognition.
In light of the above, to ensure prompt, effective and comprehensive examination of the factual circumstances, to take adequate measures in response to possible violations and prevent any similar acts in the future, we urge:
The government of Georgia:
to examine timeliness and lawfulness of the sate’s response to yesterday’s situation in a prompt and objective manner, and take adequate measures in response to any gaps and challenges identified;
to examine causes of the public protest. Despite forms of protest that demonstrators resorted to, it is important for the authorities to examine whether the allegations about unfair fines and insulting remarks have any merit, and if they do, adequate legal measures must be taken in response;
it is also important to examine possible orchestrated nature of these developments.
to carry out a timely and comprehensive investigation of the incident, take adequate legal measures and prosecute perpetrators;
it is vitally important to protect rights of the arrestees guaranteed by law, while final decision about their actions should be made by guaranteeing the right to a fair trial.
to act responsibly and refrain from encouraging a confrontation or violence in a direct or indirect manner. We believe that any statement that as much as implies justification of violence, can potentially increase the risk of a violent confrontation;
to refrain from making public statements based on xenophobic, ethnic and religious intolerance and animosity.
Citizens of Georgia
here we must note that individual citizens have the responsibility to obey and respect the law, and if they believe that outcomes of its enforcement are unfair, they should first and foremost seek a legal redress, instead of acting outside the legal framework as this will cause a damage to interests of individual citizens, as well as the state and the public.