არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება ტელეკომპანია „მაესტროში“ მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით
გვსურს გამოვეხმაუროთ ტელეკომპანია „მაესტროში“ განვითარებულ ბოლოდროინდელ მოვლენებს, რაც კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს არხის სარედაქციო დამოუკიდებლობასა და ჟურნალისტების პროფესიული თავისუფლების პრინციპების დაცვას, ასევე არღვევს „მაესტროში“ დასაქმებულ პირთა საქართველოს კანონმდებლობით გარანტირებულ შრომით უფლებებს.
როგორც საზოგადოებისათვის ცნობილი გახდა, ტელეკომპანია „მაესტრო“ ბოლო თვეებში წამყვანმა ჟურნალისტებმა დატოვეს. ისინი საკუთარ გადაწყვეტილებას არხის მფლობელების მხრიდან დამოუკიდებელი ტელეკომპანიის საქმიანობაში  ჩარევის მცდელობით ხსნიან.
ტელეკომპანია „მაესტროს“ საინფორმაციო სამსახურის უფროსის და საინფორმაციო გამოშვება „ცხრიანის“ წამყვანის ნინო ჟიჟილაშვილის სამსახურიდან გათავისუფლების შემდეგ ტელევიზია ოცამდე ჟურნალისტმა დატოვა, მათ შორის საინფორმაციო გამოშვების ერთ-ერთმა წამყვანმა ნინო თოლორდავამ და იუმორისტული გადაცემის „ყოველდღიური აბების“ გუნდმა. თუმცა, ტელეკომპანიის წარმომადგენლები ჟურნალისტების ბრალდებებს ამ დრომდე უარყოფენ და ამ მოვლენებს ტელეკომპანიაში რეორგანიზაციის მიმდინარეობას უკავშირებენ.
ნინო ჟიჟილაშვილის განცხადებით, ის ტელევიზიის დატოვებას ისედაც გეგმავდა. ამის მიზეზად ჟურნალისტმა „მაესტროს“ ფაქტობრივი მფლობელის კოტე გოგელიას გადაწყვეტილებით არხზე დაწყებული ცვლილებები დაასახელა, რის შედეგადაც  „ცხრიანი“ ეთერში აღარ გავიდოდა. აღსანიშნავია, რომ გავრცელებული ინფორმაციით „ცხრიანს“ ახალი სეზონიდან კოკა ყანდიაშვილის, ამჟამად მთავრობის კანცელარიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის საკითხებში კონსულტანტის, საავტორო პროგრამა – „ლაპარაკობს თბილისი“ ჩაანაცვლებს. ამასთანავე, თავად კოკა ყანდიაშვილი აღნიშნულ საკითხს ზოგადი კომენტარებით ეხმიანება. ეს გადაწყვეტილება უარყოფითად შეაფასეს საინფორმაციო სამსახურის თანამშრომლებმა, მათ შორის ნინო ჟიჟიაშვილმაც, რის შემდეგაც კოტე გოგელიამ იგი თავად გაათავისუფლა სამსახურიდან.
ეს არ არის „მაესტროდან“ ჟურნალისტების ხმაურიანად წასვლის პირველი შემთხვევა. მიმდინარე წლის სექტემბერში არხი წამყვანმა ჟურნალისტმა ვახო სანაიამ დატოვა. პირველი საჯარო განცხადება ჟურნალისტმა ამ თემაზე გუშინ გააკეთა, სადაც განმარტა, რომ ტელევიზიის ხელმძღვანელობა უკმაყოფილო იყო ხელისუფლების მიმართ მისი კრიტიკული გადაცემებით: „დირექტორმა თქვა, რომ მე ჩემი გადაცემებით „მაესტრო”, შესაძლოა სერიოზულ დაპირისპირებაში შევიყვანო ხელისუფლებასთან და პრობლემები შევქმნა.“ ოქტომბერში ტელევიზია „სუბიექტური აზრის“ წამყვანებმა და პროდუსერმა დატოვეს. გადაცემა სუბიექტური აზრის წამყვანებმა დიანა ტრაპაიძემ და თეონა გეგელიამ  „მაესტროს“ დატოვება ასევე კოტე გოგელიასთან შეხვედრის შემდეგ გადაწყვიტეს. ყოველივე ამას წინ უძღოდა 2013 წლის დასაწყისში „მაესტროს“ დამფუძნებლის მამუკა ღლონტის მიერ ხელისუფლების ერთ-ერთი ფრთის მხრიდან „მაესტროს“ წინააღმდეგ „წესების გარეშე“ ბრძოლის დაწყების შესახებ საუბარი.
„მაესტროდან“ წასული ჟურნალისტების განცხადებით, არხის ფაქტიური მფლობელი კოტე გოგელია ინტენსიურად ერევა არხის სარედაქციო საქმიანობაში, რაც ეწინააღმდეგება მაუწყებლის სარედაქციო დამოუკიდებლობის და საზოგადოებრივი ანგარიშვალდებულების კანონმდებლობით დადგენილ პრინციპებს. სამწუხაროა, რომ ტელევიზიის ხელმძღვანელობა არ იცავს საკუთარ თანამშრომლებს და ვერ უზრუნველყოფს მათ  სარედაქციო დამოუკიდებლობას.
როგორც ნინო ჟიჟილაშვილმა განაცხადა, ტელეკომპანიის ის თანამშრომლები, რომლებიც უშუალოდ უნდა იღებდნენ გადაწყვეტილებებს ბადის შექმნაზე, ამ პროცესში არ იყვნენ ჩართულნი, ხოლო კოკა ყანდიაშვილი – გარეშე პირი, რომელიც ამავდროულად მთავრობის ადმინისტრაციის საზოგადოებასთან ურთიერთობის კონსულტანტია, სატელევიზიო ბადის შექმნაში პირადად მონაწილეობს. მიგვაჩნია, რომ ამგვარი ქმედება შეუთავსებელია ჟურნალისტური საქმიანობის თავისუფლების პრინციპებთან, მითუფრო, რომ  ჟურნალისტების განმარტებით, ტელეკომპანიის მფლობელები ცდილობენ, ურთიერთობა არ გაიფუჭონ ხელისუფლებასთან.
აღსანიშნავია, რომ ტელეკომპანია „მაესტროზე“ ბოლო დროს მიმდინარე ზემოაღნიშნული ცვლილებები არხზე დასაქმებული ჟურნალისტების შრომითი უფლებების უხეში დარღვევის ფონზე მიმდინარეობს. ასეთი ცვლილებები და არხის მიერ ჟურნალისტებთან შრომითი ურთიერთობის შეწყვეტა, ხშირ შემთხვევაში მათთვისაც მოულოდნელია.   დამსაქმებლის მხრიდან ამგვარმა დამოკიდებულებამ შესაძლოა უარყოფითი გავლენა მოახდინოს არხზე დარჩენილ ჟურნალისტებზეც, შეზღუდოს მათი პროფესიული თავისუფლება და დამოუკიდებლობა.
მიგვაჩნია, რომ მედიის თავისუფლებისა და სარედაქციო დამოუკიდებლობის ვალდებულება აკისრია არამხოლოდ ხელისუფლებას, არამედ ასევე არხის მფლობელსა და ხელმძღვანელობას.  მოვუწოდებთ შესაბამის პასუხისმგებელ პირებს, პატივი სცენ ზემოაღნიშნულ პრინციპებს და იმოქმედონ ამ პრინციპებისა და საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.

Statement of non-governmental organizations about Developments in Maestro TV Company
We issue this statement to express our position about ongoing developments in Maestro TV Company, raising questions about editorial independence of the channel and professional freedom of journalists, and violating labor rights of Maestro TV employees guaranteed by Georgian law.
It has become known to the public that over the past few months leading journalists have quit Maestro TV, saying that their decision was motivated by an attempt of the owner of the TV channel to interfere in journalistic reporting on Maestro TV.
A group of 20 journalists, including news anchor Nino Tolordava and a team of comedy program “Everyday Pills” all quit the company after firing of Nino Zhizhilashvili, anchor of Tskhriani news program and the head of Maestro TV’s newsroom. Representatives of the company however have rejected the allegations and have stated that the recent developments have been the result of reorganization at the TV channel.
Nino Zhizhilashvili says that she had already decided to quit her job at Maestro TV anyway after Kote Gogelia, actual owner of Maestro TV announced his decision to change things at the channel and cancel Tskhriani news program. Tskhriani will reportedly be replaced by a new TV program titled Tbilisi Talks hosted by Koka Kandiashvili, who is currently holding the position of PR consultant of the Government of Georgia Chancellery. Kandiashvili made only general comments. News reporters, including Nino Zhizhilashvili criticized the decision. As a result, Kote Gogelia fired the latter.
This is not the first highly publicized case of journalists quitting Maestro TV. Vakho Zanaia, leading journalist quit the channel in September. Yesterday he made first public statement explaining his decision, alleging that Maestro TV’s management was concerned about his programs criticizing the government. He stated: “the director said that my program may incite a serious conflict between Maestro TV and the authorities and create problems. In October 2014, Diana Trapaidze and Teona Gogelia, talk show co-hosts also quit Maestro TV. They have made the decision after their meeting with Kote Gogelia. This was preceded by Mamuka Ghlonti’s statement in early 2013 about launch of a “fight without rules” by a group of government representatives against Maestro.
According to journalists who have already quit Maestro TV, the actual owner of the channel Kote Gogelia intensively intervenes in editorial activities of the Channel, which contradicts editorial independence of the broadcaster and public accountability principles established by Law. Regrettably management of the TV company fails to protect its employees or their editorial independence.
As alleged by Nino Zhizhilashvili, employees of the TV Company in charge of programming decisions were not involved in the process while Koka Kandiashvili, an outside person and a PR consultant of the government of Georgia is personally involved in programming. We believe that such conduct violates the principles of freedom of journalistic reporting, especially in light of journalists’ accusations about owners of the TV Company trying to remain on the good side of the government.
Notably, recent changes in the television company have been carried out with gross violation of journalists’ labor rights. Journalists are often taken by surprise by these changes, including termination of labor contracts. Such attitude of employer may have a negative impact on other journalists who are keeping their jobs at Maestro TV and curtail their professional freedom and independence.
Obligation to observe freedom of media and editorial independence rests on the owner and management of the Channel along with the state authorities. We urge relevant individuals to respect the forgoing principles and act in abidance with these principles and Georgian legislation.