არასამთავრობოები 12 მაისს ღამით ჩატარებული მასშტაბური სპეცოპერაციისას ადამიანის უფლებების მძიმე დარღვევის ფაქტებს ეხმიანებიან
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმაურებით და შეშფოთებას გამოვხატავთ, 2018 წლის 12 მაისის, შუა ღამით, თბილისის რამდენიმე კლუბში ერთდროულად ჩატარებული უპრეცედენტოდ მასშტაბური საპოლიციო ოპერაციისა და შემდგომში, პოლიციის მიერ თბილისის ქუჩებში სპონტანურად ორგანიზებული შეკრების მონაწილეების მასობრივი და თვითნებური დაკავების, ასევე შეკრებისთვის ხელშეშლისა და ღირსებისშემლახავი მოპყრობის ინციდენტების გამო.
გავრცელებული ინფორმაციით, 2018 წლის 10 მაისის სასამართლო განჩინების საფუძველზე, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მიიღო სანქცია თბილისის რამდენიმე კლუბის ტერიტორიის ჩხრეკასთან დაკავშირებით. 12 მაისს ჩხრეკის ოპერაცია შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მასშტაბური საპოლიციო ძალის გამოყენებით გვიან ღამით განახორციელა, როდესაც კლუბებში ასეულობით ადამიანი იყო თავშეყრილი. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, სპეცოპერაციის დაწყებისას კლუბებიდან ადამიანების გაყვანა ზოგიერთ შემთხვევაში ღირსებისშემლახავ პირობებში მოხდა, ხოლო, შესაბამისი კლუბების მესაკუთრეებს და ადმინისტრაციას არ მიეცათ ჩხრეკის პროცესში სრულყოფილი დასწრების შესაძლებლობა.
კლუბის გარეთ გამოყვანილი ახალგაზრდების ჯგუფმა, ისევე როგორც მასშტაბური სპეცოპერაციებით უკმაყოფილო ადამიანებმა ბასიანის მიმდებარე ტერიტორიაზე სპონტანური შეკრება დაიწყეს. ადგილზე მობილიზებულ შეკრების მონაწილეებს პოლიცია, მათი დიდი რიცხვის მიუხედავად, გზის სავალი ნაწილის დაკავების შესაძლებლობას არ აძლევდა და კორდონითა და აგრესიული ქცევით ტროტუარებზე, აშკარად არასაკმარის სივრცეებში აიძულებდა განლაგებას. საბოლოოდ პოლიციამ ეპიზოდური და აგრესიული მოქმედების, რამდენიმე ადამიანის მიმართ არაპროპორციული ძალის გამოყენების და შეკრების ზოგიერთი ლიდერის დაკავებით, მოახერხა შეკრების მონაწილეების ჯგუფების იზოლაცია, სხვადასხვა ქუჩებზე გაფანტვა და მასშტაბური კორდონით შეკრების ტერიტორიის გაწმენდა. აღსანიშნავია, რომ მთლიანობაში შეკრება მშვიდობიანად და კანონის ფარგლებში მიმდინარეობდა და პოლიცია მეტწილად თავად ქმნიდა ესკალაციისა და დაკავების თვითნებურ ინციდენტებს.
კლუბ ბასიანის მიმდინარე ტერიტორიაზე შეკრების ფაქტობრივი დაშლის პირობებში, სპონტანური აქციის მონაწილეებმა პარლამენტის შენობასთან გადაინაცვლეს, სადაც პოლიცია ასევე ძალის დემონსტრირებას, შიშისა და დაუცველობის გარემოს შექმნას შეეცადა და ზოგიერთ შემთვევაში ასევე დაფიქსირდა რამდენიმე ადამიანის თვითნებური დაკავების ფაქტი.
შეკრებებზე ასევე მოხდა სპონტანური შეკრების შესაძლო ლიდერების დაკავება, რაც მთლიანობაში შეკრების დროს პოლიციის ზოგადი მიდგომების გათვალისწინებით, პროტესტის წინააღმდეგობის და თვითორგანიზების დასუსტების ინტერესზე მიუთითებდა.
ჩვენი ინფორმაციით, გუშინ ღამით ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად მოხდა 40-მდე ადამიანის ადმინისტრაციული წესით დაკავება. რამდენიმე მათგანმა დაკავების დროს მიიღო ფიზიკური დაზიანებაც. საწყის ეტაპზე ჩვენთვის რთული იყო დაკავებული პირების ადგილსამყოფელის დადგენა და მათთან ადვოკატების დროული კომუნიკაციის უზრუნველყოფა. დროებითი მოთავსების იზოლატორებში დაკავებულების მიმართ რაიმე ტიპის ძალადობის, ან კანონდარღვევის ფაქტი ამ დრომდე არ ფიქსირდება.
ცხადია, ხელმომწერი ორგანიზაციები ვიაზრებთ ნარკორეალიზაციასთან ბრძოლის მნიშვნელობას და ამ კუთხით სახელმწიფოს ვალდებულებებს. ეს პროცესი გავლენიანი დანაშაულებრივი ქსელების გამოვლენითა და მათ მიმართ მკაცრი რეაგირებით უნდა დაიწყოს. ამავე დროს, აუცილებელია წამალდამოკიდებული პირების მიმართ სახელმწიფო პოლიტიკის არსებითი ცვლილება და არაჰუმანური და დასჯაზე ორიენტირებული პოლიტიკის ნაცვლად, ზრუნვაზე და სოციალურ რეაბილიტაციაზე ორიენტირებული მიდგომების ამოქმედება. სამწუხაროდ, ამ მიმართულებით დაანონსებული რეფორმა მმართველმა პოლიტიკურმა გუნდმა შეაჩერა და ის მხოლოდ საპოლიციო რეპრესიის და კრიმინალის სფეროში დატოვა.
შეკრებების ადამიანის უფლებების სტანდარტების დაცვით მართვის პრობლემა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მნიშვნელოვანი გამოწვევაა, თუმცა, 12 მაისს თბილისის ქუჩებში ჩატარებული საპოლიციო ღონისძიებები სახელმწიფოს მხრიდან რეპრესიული აპარატის აგრესიული დემონსტრირების ცალსახა და ბოლო დროს უპრეცედენტო შემთხვევა იყო. კლუბების მიმდებარე ტერიტორიაზე და პარლამენტთან პოლიცია პერიოდულად, „მიკრო სპეცოპერაციით“ აკავებდა მშვიდობიან მოქალაქეებს და როგორც წესი, პოლიციის ამგვარი ძალისხმევა მიმართული იყო სწორედ სამოქალაქო/პოლიტიკური აქტივისტების მიმართ.
მოგვიანებით შსს-ს მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, საგამოძიებო მოქმედებების ფარგლებში განხორციელდა 8 ადამიანის სისხლის სამართლის წესით დაკავება. თუმცა, როგორც მოგვიანებით ჩვენთვის გახდა ცნობილი, აღნიშნული დაკავება არ მომხდარა სპეცოპერაციის შედეგად და ისინი მანამდე სხვა სიტუაციაში, კლუბების ტერიტორის გარეთ დააკავეს. ამ პირობებში ცხადია კითხვის ნიშნები ჩნდება ამ ფორმით და მასშტაბებით ჩატარებული სპეცოპერაციების აუცილებლობასა და დასაბუთებულობასთან დაკავშირებით. კითხვის ნიშნები ჩნდება ჩხრეკის განჩინების დასაბუთებულობასთან დაკავშირებითაც, რომელიც კლუბების ტერიტორიაზე ზოგადი, არაინდივიდულიზებული ხასიათის ჩხრეკისა და ადამიანების ფართე ჯგუფის უფლებების შეზღუდვის თანმდევ მაღალ რისკებს შეიცავდა.
ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით, ხელმომწერები მოვუწოდებთ სახელმწიფოს:
• დაუყოვნებლივ დადგეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმ თანამდებობის პირების სამართლებრივი და პოლიტიკური პასუხისმგებლობის საკითხი, ვინც დაგეგმა და განახორციელა ძალის დემონსტრირებაზე ორიენტირებული და ადამიანის უფლებების აშკარა და უხეში უგულებელყოფით ჩატარებული საპოლიციო ოპერაცია;
• საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ დაიწყოს გამოძიება შეკრების მონაწილეების სავარაუდო უკნონო დაკავების, პოლიციის მხრიდან ძალის შესაძლო გადამეტებისა და მშვიდობიანი შეკრების ხელშეშლის ფაქტებზე;
• სასამართლომ დაკავებული შეკრების მონაწილეების საქმეების განხილვა სამართლიანი სასამართლოს უფლებისა და შეკრების თავისუფლების სტანდარტების განუხრელი დაცვით უზრუნველყოს;
• მთავრობამ სათანადოდ გაიაზროს ნარკოტიკების მომხმარებელთა მიმართ არსებული მკაცრი პოლიტიკის მძიმე სოციალური შედეგები და რეპრესიაზე და დასჯაზე ორიენტირენული მიდგომების ნაცვლად, ის სოციალურ ზრუნვაზე ორიენტირებული გახადოს. ამასთან, ადამიანის უფლებების პატივისცემით უზრუნველყოს ნარკოტიკების რეალიზაციასთან ბრძოლა.
ხელმომწერი ორგანიზაციები გამოვთქვამთ მზადყოფნას უფლების დარღვევის მსხვერპლებს აღმოვუჩინოთ საჭირო სამართლებრივი დახმარება. ამასთან მოვუწოდებთ მოქალაქეებს უფლების დარღვევის შემთხვევების შესახებ გაგვიზიაროთ ინფორმაცია, რაც სიტუაციის სრულყოფილი შეფასებისა და რეაგირების შესაძლებლობას მოგვცემს.

Human Rights Organizations Respond to Gross Human Rights Violations during Large-Scale Special Operations on the night of May 12
Human Rights Organizations Respond to Gross Human Rights Violations during Large-Scale Special Operations on the night of May 12 The undersigned organizations respond to and express our concern over the unprecedentedly extensive special police operations conducted simultaneously in several nigh-clubs in Tbilisi on the night of May 12 and subsequent arbitrary arrests of participants of spontaneous gatherings in the streets of Tbilisi, as well as acts of interference with the freedom of assembly and degrading treatment.
It has been reported that on 10 May 2018, the Ministry of Internal Affairs obtained a court warrant for searching premises of several nightclubs in Tbilisi. It then conducted search operations using massive police force late at night on May 12, when hundreds of people were gathered in the nightclubs. We have learned that as the special operations began and the police started getting people out of the nightclubs, some were subjected to degrading treatment while nightclub owners and administration were not allowed to attend the entire search process.
A group of young people that had been forced out of the club and others disgruntled with the large-scale special operations staged a spontaneous rally outside Bassiani nightclub. Despite their large numbers, participants of the rally were not allowed to stand on a carriageway. Instead, the police was using cordons and aggressive behavior to limit protesters to sidewalks with clearly insufficient capacity. Eventually, after engaging in episodic and aggressive actions, using disproportionate force against some individuals and arresting several assembly leaders, the police managed to isolate groups of assembly participants, disband them into the streets and clear the territory of the assembly with a massive cordon. It should be noted that overall the assembly progressed peacefully and within the limits of the law, and in most cases it was the police who created arbitrary incidents of arrest and escalation.
As the assembly outside Bassiani nightclub was factually disbanded, participants of the spontaneous rally relocated themselves to the territory outside the parliamentary building where the police attempted to create the environment of fear and vulnerability by demonstrating their force. In some cases, several individuals were placed under arbitrary arrest.
Possible leaders of the spontaneous assembly were also detained as the rallies progressed, which in consideration of general approach used by the police during the assembly was indicative of the interest to counter the protest and weaken the self-organization.
We have learned that following the special operations late last night about 40 individuals have been placed under administrative detention. Some of them sustained physical injuries in the process of detention. In the beginning it was difficult for us to determine whereabouts of the detainees and ensure that attorneys communicated with them in a timely manner. Those placed in pre-trial detention isolators have not been subjected to any type of violence or illegality.
Clearly, the undersigned organizations realize the importance of combating illicit drug trade and respective obligations of the state. The process should start by identifying influential criminal networks and taking strict measures against them. At the same time, it is important to make substantial changes in the drug policy of the government to allow it to focus on care and social rehabilitation instead of inhumane and punitive measures. Unfortunately, the reform announced in this regard has been suspended by the ruling political group and limited to the area of police repression and crime.
Managing assemblies in abidance by the human rights standards is a serious challenge for the Interior Ministry, however police operations conducted in the streets of Tbilisi on May 12 was a clear and recently unparalleled demonstration of aggression by the government’s repressive machinery. The police conducted “micro special operations” to arrest peaceful citizens outside the nightclubs and the parliamentary building, mostly targeting political/civil rights activists.
Later the Interior Ministry reported that within the investigative measures 8 individuals had been arrested on criminal charges. However, later we found out that these arrests were not made within the special operations but rather, earlier in a different situation and outside of nightclub premises. Under these circumstances, the need to conduct special operations with such form and extent and the validity of the special operations are called into question. Validity of the search warrant is also questionable since it carried high risks associated with general non-individualized search and restriction of rights of a wide group of individuals.
In light of the foregoing, the undersigned organizations urge the state to:
• immediately hold those officials of the Ministry of Internal Affairs legally and politically accountable who planned and implemented the special operations that focused on demonstration of force and were conducted in clear and gross disregard of human rights;
• the Office of the General Prosecutor of Georgia should start immediate investigation into possible illegal arrests of assembly participants, possible excessive use of force and interference with the right to a peaceful assembly by the police;
• court should handle the cases of arrested assembly participants in strict abidance by the right to a fair trial and the standards of freedom of assembly;
• the government should adequately realize grave social consequences of the harsh policy towards people who use drugs and ensure that the policy focuses on social care instead of repressive and punitive approach. It should also ensure that human rights are respected in the fight against illicit drug trade.
The undersigned organizations stand ready to provide legal assistance to victims of human rights violations. We also urge individual citizens to share with us any information about incidents of human rights abuse, as it will help us evaluate and respond to the situation effectively.