არასამთავრობოები პრემიერმინისტრის მიერ მოსამართლის მიმართ გამოთქმულ შეფასებებს ეხმაურებიან
ვეხმაურებით პრემიერმინისტრის დღევანდელ განცხადებას, რომლითაც მთავრობის მეთაურმა იმედი გამოთქვა, რომ უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე დაინტერესდება რუსთავის მეტალურგიულ ქარხნის საქმით, რომელსის ქონებასაც 4500 ლარის დავალიანების გამო აკრძალვა დაედო. პრემიერმა ასევე მიუთითა, რომ საქმის განმხილველი მოსამართლე უნდა წარსდგეს საზოგადოების წინაშე და განმარტოს საკუთარი გადაწყვეტილება.
აღვნიშნავთ, რომ მთავრობის მეთაურისა და მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირების მხრიდან მოსამართლეების მიმართ განხორციელებული შეტევა, პირდაპირი ან არაპირდაპირი მითითება გადაწყვეტილების არასასურველი შინაარსის შესახებ და სხვაგვარი გავლენა ინდივიდუალურ საქმეებში მართლმსაჯულების განხორციელებაზე, წარმოადგენს სახიფათო პრეცენდენტს სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობისთვის. მოსამართლე თავის საქმიანობაში დამოუკიდებელია და ემორჩილება მხოლოდ კონსტიტუციასა და კანონს. მოსამართლეზე რაიმე ზემოქმედება  ან მის საქმიანობაში ჩარევა, გადაწყვეტილების მიღებაზე ზეგავლენის მიზნით, აკრძალულია და ისჯება კანონით. არავის, მათ შორის, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეს, არა აქვს უფლება მოსთხოვოს მოსამართლეს ანგარიში კონკრეტულ საქმეზე. ეს წარმოადგენს კონსტიტუციურ გარანტიას, რომლის გარეშეც სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობა ვერ იარსებებს.
მნიშვნელოვანია, რომ საზოგადოებამ და პოლიტიკოსებმა სწორად გაიაზრონ, როგორც უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის, ისე სასამართლო ინსტიტუტების როლი. თავმჯდომარის უფლებამოსილებას არ წარმოადგენს მოსამართლეთა კონტროლი და მათი პასუხისგებაში მიცემა. ის, როგორც იმავდროულად იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე, შესაძლოა გახდეს კონკრეტული მოსამართლეების მიმართ დისციპლინური პროცესის მონაწილე. თუმცა, ინდივიდუალურად თავმჯდომარეს მოსამართლეების მიმართ რეპრესიული მეთოდების გამოყენების უფლებამოსილება არ გააჩნია.
ამდენად, მიგვაჩნია, რომ ასეთი შინაარსის განცხადებები ახდენს, როგორც უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის პოზიციის, ასევე სხვა სასამართლო ორგანოებისა და თვით აღმასრულებელი ხელისუფლების დისკრედიტაციას. ამასთან, ამგვარი პოლიტიკური მესიჯები ხელს უშლის სასამართლო სისტემაში ვითარების გაჯანსაღებას და ზრდის სუბორდინაციას ინდივიდუალურ მოსამართლეებსა და უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეს შორის.
კონკრეტული მოსამართლის მხრიდან დიციპლინარული გადაცდომის ჩადენის შემთხვევაში რეაგირება უნდა მოახდინოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ. სწორედ, საბჭოს ევალება დაიწყოს დისციპლინური სამართალწარმოების პროცესი და შეისწავლოს მოსამართლის წინააღმდეგ წარდგენილი საჩივრები, ასეთის არსებობის შემთხვევაში. საბჭოსა და დისციპლინური ორგანოების დროულმა, ეფექტურმა და დასაბუთებულმა რეაგირებამ, შესაძლო გადაცდომის თითოეულ ფაქტზე, უნდა შექმნას საზოგადოებისა და მოსამართლეთა ნდობა სასამართლოში მოქმედი პასუხისმგებლობს სისტემის მიმართ, რომელიც ამჟამად საკმაოდ დაბალია.
საბჭო ასევე ვალდებულია გამოეხმაუროს მოსამართლეთა მიმათ ზეწოლის შესაძლო ფაქტებს და არ დაუშვას არასათანადო გავლენა მართლმსაჯულების პროცესზე, როგორც სასამართლო ხელისუფლების შიგნიდან, ისე ხელისუფლების სხვა შტოების მხრიდან.
მოვუწოდებთ, მთავრობის მეთაურს, ისევე როგორც სხვა პოლიტიკური თანამდებობის პირებს, პატივი სცენ სასამართლო ხელისუფლების დაომუკიდებლობის პრინციპს და თავი შეიკავონ მსგავსი განცხადებებისაგან მომავალში.

NGOs react to the Prime Minister’s Comments about a Judge
With this statement we react to comments made by the Prime Minister today, expressing hope that the Supreme Court Chair will take interest in the case of Rustavi Metallurgical Plant whose property has been seized for the debt of 4500 GEL owed by the plant. The Prime Minister also stated that the judge who presided over the case should publicly explain the decision.
We would like to note that the head of the government and high ranking officials attacking judges, implying directly or indirectly what their favorable outcome of the case is, and exerting any other influence over the process of administration of justice sets dangerous precedent for judicial independence. Judges must be independent in their work, and abide by Constitution and law only. Any influence exerted on judges or interference with their work with the aim of influencing the decision is prohibited and is punishable by law. No one including the Supreme Court Chair has the right to hold a judge answerable for his/her decisions in a particular case. This is guaranteed by the Constitution; otherwise, independent judiciary would not exist.
It is important for the public and political office holders to realize role of the Supreme Court Chair and judicial institutions. It is not the responsibility of the Supreme Court Chair to control judges and hold them answerable. The chair, who also serves as the head of the High Council of Justice, may participate in disciplinary proceedings brought against a judge; however, s/he has no right to use repressive methods individually, against judges.
In this light, we believe that comments like these influence position of the Supreme Court Chair and other judiciary bodies, harming the reputation of the executive authorities. Further, similar political messages obstruct the process of improvement in the judiciary system and increase subordination between judges and the Supreme Court Chair.
It is the High Council of Justice that takes actions on disciplinary violations committed by individual judges. The Council is obligated to launch disciplinary proceedings and review complaints filed against an individual judge, if there are any. Timely, effective and substantiated measures taken by the Council and disciplinary bodies on each individual act of violation should contribute to building public trust and the trust of judges in the system of disciplinary proceedings in the judiciary; currently the level of trust is rather low.
The Council must take actions against alleged pressure of judges and prevent any improper influence on the process of administration of justice, both by the judicial authorities as well as other branches of the government.
We urge the head of the government as well as other political office holders to respect principles of judiciary independence and refrain from making any such statements in the future.