არასამთავრობოები სოფიო კილაძის კომიტეტის თავმჯდომარის თანამდებობიდან გადადგომას მოითხოვენ
საქართველოს პარლამენტმა, ხალხის წარმომადგენლობითმა ორგანომ, გადამწყვეტი როლი უნდა შეასრულოს ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტის დამკვიდრებასა და მისი აღსრულების მონიტორინგის პროცესში. სწორედ  ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად მოქმედებს პარლამენტში სპეციალური კომიტეტი.
ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტისთვის, როგორც კანონპროექტების, ისე პარლამენტის კომპეტენციას მიკუთვნებული სხვა საკითხების განხილვის პროცესში ამოსავალ წერტილს უნდა წარმოადგენდეს ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების, მათ შორის, მოწყვლადი ჯგუფების უფლებების დაცვა და  მჭიდრო თანამშრომლობა ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში მოქმედ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან.
ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის  კომიტეტის წარმატებული საქმიანობისათვის გადამწყვეტ ფაქტორს წარმოადგენს კომიტეტის თავმჯდომარის მიერ მისი როლისა და ფუნქციის სრულფასოვანი გააზრება და საქმიანობის შესაბამისად წარმართვა.  მნიშვნელოვანია საქართველოში მცხოვრებ ნებისმიერ მოქალაქეს ჰქონდეს განცდა, რომ ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარე მათი უფლებების დამცველია.
მე-9 მოწვევის პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარის სოფიო კილაძის გამონათქვამებმა თუ ინიციატივებმაგამოხატვის,უმცირესობების და სხვა უფლებებთანდაკავშირებით, არაერთხელ გამოიწვია საზოგადოების ცალკეული ჯგუფების, მათ შორის არასამთავრობო ორგანიზაციების პროტესტი. კრიტიკას ვერ უძლებს მის მიერ სხვადასხვა დროს გაკეთებული განცხადებები ჰუმანური ნარკოპოლიტიკის ინიციატივებთან დაკავშირებით და საჯარო დისკუსიებისას მის მიერ გამოყენებულიტერმინოლოგია. მისი დამოკიდებულება მოწყვლადი ჯგუფების მიმართ შეუსაბამოა საქართველოს სახელმწიფოს ოფიციალურად გაცხადებულ პოლიტიკასთან, ზოგ შემთხვევაში ეწინააღმდეგება მას, ატარებს დისკრიმინაციულ და ჰომოფობიურ ხასიათს და მიმართულია კონკრეტული ჯგუფების ჩაგვრის გამართლებისკენ. მთლიანობაში, კომიტეტის თავმჯდომარის საქმიანობა და საჯარო განცხადებები იმაზე მიუთითებს, რომ მისი პირადი დამოკიდებულება ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებთან სრულიად შეუსაბამოა მის ამჟამინდელ თანამდებობასთან.
ხელმომწერი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ უნდა დატოვოს თანამდებობა და კომიტეტის თავმჯდომარედ შეირჩეს პირი, რომელსაც აქვს ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებზე მართებული ხედვა და რომლის მიზანიც საქართველოში სწორედ ადამიანის უფლებების დაცვა იქნება.

NGOs Demand that Sophio Kiladze Resign as the Committee Chairperson
The Parliament of Georgia, representative body of the people should play a decisive role in establishing the human rights protection standard and monitoring its enforcement. A special committee is operating in Parliament to ensure protection of human rights and civic integration.
Protection of fundamental human rights including rights of vulnerable groups and close cooperation with human rights NGOs should be the starting point for the parliamentary human rights committee in the process of consideration of bills and other matters that fall within the scope of Parliament’s competencies.
For successful performance of the Human Rights and Civil Integration Committee, it is crucial that the chairperson fully understands her role and functions and conducts her work accordingly. It is important that every citizen of Georgia feels that the committee chairperson is protecting his or her rights.
Remarks and initiatives of the Chairperson of the Human Rights and Civil Integration Committee of the 9th Parliament on freedom of expression, rights of minorities and other rights have triggered protest of certain civil society groups including NGOs. Her various statements on humane drug policy initiatives and terminology that she has used during public discussions do not hold water. Her approach towards vulnerable groups is inconsistent with the officially declared policy of the state and sometimes runs against it, it is discriminatory and homophobic and aims to justify oppression of certain groups. Overall, the chairperson’s activities and public statements suggest that her personal approach towards fundamental human rights is completely inconsistent with her current office.
The signatory organizations believe that the chairperson of the Human Rights and Civil Integration Committee should resign and an individual with correct vision about fundamental human rights, who will aim to protect human rights in Georgia, should be chosen as the chairperson of the committee.Transparency International Georgia