ENEMO აზერბაიჯანს ანარ მამადლის დაუყოვნებლივ განთავისუფლებისკენ მოუწოდებს
“არჩევნების სადამკვირვებლო ორგანიზაციების ევროპული ქსელი" (ENEMO) აზერბაიჯანის მთავრობას კიდევ ერთხელ მოუწოდებს, დაუყოვნებლივ გაანთავისუფლოს პატიმრობიდან “საარჩევნო მონიტორინგისა და დემოკრატიის სწავლების ცენტრის” (EMDS) თავმჯდომარე ანარ მამამადლი.
2013 წლის ოქტომბერში, აზერბაიჯანის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ, ანარ მამადლი დააპატიმრეს და 5.5 წლით მიუსაჯეს პატიმრობა, იმ პერიოდში, როცა უფლებადამცველი კოლეგებთან ერთად საარჩევნო პროცესების ამსახველ მნიშვნელოვან ანგარიშს აქვეყნებდა.
ENEMO -ს მიაჩნია, რომ ანარ მამადლი, EMDS-ის სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში კანონიერ და მშვიდობიან საქმიანობას ეწეოდა, საერთაშორისოდ აღიარებული „სამოქალაქო ორგანიზაციების მიერ „არა-პარტიული საარჩევნო დაკვირვებისა და მონიტორინგის გლობალური პრინციპების დეკლარაციით“ გათვალისწინებული  მონიტორინგის სტანდარტების შესაბამისად.
ორგანიზაცია EMDS, რომელსაც მამადლი ხელმძღვანელობდა,  მთავრობას მწვავედ აკრიტიკებდა საარჩევნო დარღვევებისა და გაყალბებებისათვის, რაც აჩენს მყარ ეჭვს იმის  თაობაზე, რომ აზერბაიჯანელი უფლებადამცველების დაპატიმრება გაყალბებული სამართლებრივი გარემოებების საფუძველზე მოხდა.
აზერბაიჯანში განხორციელებული უფლებადამცველთა დაპატიმრებები წარმოადგენს ზეწოლას სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წინააღმდეგ და მნიშვნელოვან საფრთხეს უქმნის ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას. აზერბაიჯანულ არა-სამთავრობო ორგანიზაციებს უკვე დიდი ხანია არაერთი დაბრკოლების ფონზე უწევთ თავიანთი საქმიანობის განხორციელება; თუმცა, მათი მდგომარეობა განსაკუთრებით დამძიმდა ხელისუფლების მიერ განხორციელებული ბოლოდროინდელი საკანონმდებლო ცვილებებით, რომელთა მიზანსაც სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წინააღმდეგ ბიუროკრატიული დაბრკოლებების შექმნა და მათი პოზიციების შესუსტება წარმოადგენს.
ახალი საკანონმდებლო ცვლილებებით, არასამთავრობო ორგანიზაციებს შეეზღუდათ უცხოური დაფინანსების ხელმისაწვდომობა, დაწესდა ახალი ჯარიმები და გაფართოვდა  არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობის დროებით შეჩერების საფუძვლების ჩამონათვალი.
ENEMO -ს მიაჩნია, რომ აღნიშნული საკანონმდებლო პროცედურები, კანონის უზენაესობის უზრუნველყოფის ნაცვლად, ემსახურება სამოქალაქო საზოგადოებაზე ზეწოლას, მათი საქმიანობისა და ხელისუფლების წინააღმდეგ გამოხატული კრიტიკული მოსაზრებების გამო.
არაერთი საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ნათქვამია, რომ უფლებადამცველთა დაპატიმრებები პოლიტიკურად მოტივირებულია. ისინი აზერბაიჯანის ხელისუფლებას დაპატიმრებულთა განთავისუფლებისკენ მოუწოდებენ. 2014 წლის იანვარში ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეისათვის წარდგენილ წერილობით დეკლარაციაში, ევროპის საბჭოს წევრი სახელმწიფოების პარლამენტარები, აზერბაიჯანის ხელისუფლებას ანარ მამადლის წინასწარი პატიმრობიდან გათავისუფლებისკენ მოუწოდებდნენ.  ორგანიზაცია Amnesty International, რომელიც ანარ მამადლის „სინდისის პატიმრად“ მიიჩნევს, აცხადებს, რომ მისი დაპატიმრება გამოხატვისა და შეკრების კანონით მინიჭებული თავისუფლების განხორციელებისათვის მოხდა. ორგანიზაცია უფლებადამცველის დაუყოვნებელ და უპირობო განთავისუფლებას ითხოვს2.
ENEMO აზერბაიჯანის ხელისუფლებას ანარ მამადლის წინააღმდეგ წაყენებული ბრალდებების მოხსნისკენ და მისი დაუყოვნებლივ გათავისუფლებისკენ მოუწოდებს. ჩვენ მივმართავთ ევროკავშირს, ევროპის საბჭოსა და სხვა შესაბამის საერთაშორისო ორგანიზაციებს და მოვუწოდებთ, მკაცრად დაგმონ აზერბაიჯანელი ადამიანის უფლებების დამცველი აქტივისტების დაპატიმრება და აზერბაიჯანის მთავრობაზე განახორციელონ მაქსიმალური ზეწოლა, რათა მან შეწყვიტოს არა-სამთავრობო ორგანიზაციების შევიწროვება და ადამიანის უფლებების შესახებ ევროპული კონვენციით ნაკისრი ვალდებულებები შეასრულოს.
აზერბაიჯანის ხელისუფლებას აგრეთვე მოვუწოდებთ, უფლებადამცველთა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისათვის უზრუნველყოს გარემო, სადაც მათ საკუთარი საქმიანობის განხორციელება შიშისა და ზეწოლის გარეშე შეეძლებათ.
“არჩევნების სადამკვირვებლო ორგანიზაციების ევროპული ქსელი” (ENEMO) წარმოადგენს ადგილობრივი დამოუკიდებელი არაპარტიული არასამთავრობო ორგანიზაციების გაერთიანებას, რომელიც მხარს უჭერს დემოკრატიულ განვითარებასა და მოქალაქეთა მონაწილეობას პოლიტიკურ პროცესებში. ENEMO შედგება ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის 17 ქვეყნის (მათ შორის ევროკავშირის წევრი  3 ქვეყნის) 22 წამყვანი ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციისაგან. ENEMO დაარსდა ხორვატიაში, 2001 წლის 29 სექტემბერს. მისი წევრები არაპარტიულობის, მიუკერძოებლობის, გამჭვირვალობის, ობიექტურობისა და სიზუსტის პრინციპებით ხელმძღვანელობენ და მხარს უჭერენ თავისუფალი და გამჭვირვალე არჩევნების საერთაშორისო სტანდარტებს, აგრეთვე სამოქალაქო განათლების, ჩართულობისა და გაძლიერების საშუალებებსა და მექანიზმებს.
ENEMO-ს წევრი ორგანიზაციებია: სამოქალაქო ინიციატივების ცენტრი  - ბოსნია და ჰერცოგოვინა; დემოკრატიული ტრანზიციის ცენტრი - მონტენეგრო; თავისუფალი არჩევნებისა და დემოკრატიის ცენტრი - სერბეთი, დემოკრატიისა და სამოქალაქო საზოგადოების კოალიცია – ყირგიზეთი; უკრაინელ ამომრჩეველთა კომიტეტი - უკრაინა; საარჩევნო მონიტორინგის ცენტრი - აზერბაიჯანი; GONG – ხორვატია; სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება – საქართველო, ეს შენი არჩევანია – სომხეთი; მოქალაქეთა გაერთიანება MOST – მაკედონია; პრო-დემოკრატული ასოციაცია – რუმინეთი; დამოუკიდებელ მონიტორთა რესპუბლიკული ქსელი - ყაზახეთი; Golos – რუსეთი; Obcianske Oko – სლოვაკეთი, ბელარუსის ჰელსინკის კომიტეტი - ბელარუსი, დემოკრატიული კულტურის საზოგადოება - ალბანეთი; მონიტორინგის ცენტრი - მონტენეგრო; Viasna – ბელარუსი, Promo LEX – მოლდოვა; KRIIK - ალბანეთი ადამიანის უფლებების ცენტრი "Viasna" – ბელარუსი; სამოქალაქო ინიციატივების მხარდაჭერის ფონდი - ყაზახეთილ კოსოვოს დემოკრატიული ინსტიტუტი - კოსოვო.

ENEMO Calls Azerbaijan for Immediate Release of Anar Mammadli
The European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) once again calls Azerbaijan Government for immediate release of Anar Mammadli of Election Monitoring and Democracy Studies Centre (EMDS).  EMDS chairman Anar Mammadli was imprisoned by the Court of Serious Crimes for 5.5 years respectively following the Azerbaijan presidential elections of October, 2013 when critical reports were published on the electoral process by Anar Mammadli and his colleagues.
ENEMO believes that Anar Mammadli was conducting legitimate and peaceful work as part of the EMDS observation mission In accordance with the internationally recognized standards for domestic monitoring of elections placed in the DECLARATION OF GLOBAL PRINCIPLES FOR NON-PARTISAN ELECTION OBSERVATION AND MONITORING BY CITIZEN ORGANIZATIONS.  The EMDS reports strongly criticized the government for the electoral process violations and frauds, which creates the strong perception that legal grounds for the Azerbaijan human rights defenders imprisonment were fabricated.
The actions which took place in Azerbaijan regarding the arrest of human rights activists represent a political oppression on civil society organizations and pose a serious danger to the country’s democratic development.  NGOs in Azerbaijan have been facing restrictions in their operation for many years now, but during the last few years authorities have adopted various legislative amendments to create bureaucratic obstacles for local civil society organizations and to weaken their activities. New legislative amendments have enacted barriers for access to foreign funding, established new penalties, and broadened the range of grounds for temporarily suspending the work of an NGO.  ENEMO considers that the present legal procedures, instead of ensuring the rule of law aim at repressing civil society because of their work and critical views.
Several International Organizations have made statements declaring the arrest of human rights defenders as political and called upon the Azerbaijan authorities to release them.  In a joint written declaration  submitted at the January 2014 session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), members of parliaments from Council of Europe member States have also called upon the authorities of Azerbaijan to release Anar Mammadli from pre-trial detention.  Amnesty International considers Anar Mammadli to be a prisoner of conscience on account of the legitimate exercise of his rights to freedom of expression and association, and calls for his immediate and unconditional release2.
ENEMO calls upon the Azerbaijan authorities to drop all the charges brought against Anar Mammadli and to release him immediately. We ask European Union, Council of Europe and other relevant international organizations to strongly condemn the imprisonment of Azerbaijan human rights activists, exert maximum pressure on the government of Azerbaijan to cease oppression of civil society organizations and fulfill Azerbaijan’s commitments with the European Convention on Human Rights.
We also call upon the authorities to ensure that human rights defenders and civil society members are able to carry out their legitimate activities without fear and harassment.
The European Network of Election Monitoring Organizations (ENEMO) is international network of independent grass root non-partisan CSOs that supports democratic development and citizen’s participation in political processes. It is composed of 22 leading domestic monitoring organizations from 17 countries of Central and Eastern Europe and Central Asia, including three European Union countries. ENEMO was founded on September 29, 2001 in Croatia. All ENEMO members are committed to the principles of non-partisanship, impartiality, transparency, objectiveness and accuracy.  ENEMO and its members respect and promote the international standards for free and transparent elections, as well as ways and mechanisms for education, engagement and empowerment of the people.