'ეს შენ გეხება' მორიგი ფარული აუდიოჩანაწერის გავრცელების შესახებ
კამპანია „ეს შენ გეხება“ ეხმაურება სხვადასხვა მედია საშუალებითა და სოციალური ქსელით გავრცელებულ ფარული სატელეფონო საუბრის ჩანაწერს, რუსთავი 2-ის გენერალურ დირექტორსა და ერთერთი პოლიტიკური პარტიის ლიდერს შორის.
კამპანიაში შემავალი არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის აღმაშფოთებელია პირადი ცხოვრების ამსახველი კიდევ ერთი სატელეფონო ჩანაწერის გავრცელების ფაქტი. კამპანია სახელმწიფოს მოუწოდებს, გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები უკანონო ფარული თვალთვალისა და მიყურადების წინააღმდეგ საბრძოლველად.
ფარული თვალთვალი და მიყურადება, წლების განმავლობაში სისტემურ პრობლემას წარმოადგენს. ამ დრომდე, სახელმწიფომ ვერ უზრუნველყო როგორც ჩადენილი დანაშაულების ეფექტური გამოძიება, ასევე - მოსმენების შესახებ არსებული სამართლებრივი სისტემის ძირეული რეფორმა, რათა დაცული იყოს თითოეული ადამიანის პირადი ცხოვრების უფლება.
ხელისუფლებას კიდევ ერთხელ შევახსენებთ, რომ 2016 წლის 14 აპრილს,  საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა კამპანიის სარჩელი და არაკონსტიტუციურად სცნო ფარული მიყურადებისა და თვალთვალის მოქმედი სისტემა. კერძოდ, კონსტიტუციასთან შეუსაბამოდ გამოცხადდა უსაფრთხოების სამსახურის პირდაპირი წვდომა სატელეფონო მოსმენებზე  ეგრეთ წოდებული ორგასაღებიანი სისტემის მეშვეობით;სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს) პირდაპირი წვდომა მოქალაქეთა ინტერნეტურთიერთობაზე და აბონენტების ვინაობის, მათი ადგილმდებარეობის და კომუნიკაციისთვის გამოყენებული მოწყობილობების შესახებ მონაცემების მოპოვება და 2 წლის ვადით შენახვა სასამართლოს ნებართვის გარეშე.
აღნიშნული გადაწყვეტილების აღსრულების მიზნით, საკანონმდებლო ორგანოს, ამ დრომდე არ გაუტარებია სათანადო ღონისძიებები. ამასთანავე, კამპანიის ფარგლებში, მომზადდა საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი, რომელიც  სრულად ეხმიანება, საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების სულისკვეთებას და წარმოადგენს მოქმედი არაკონსტიტუციური მოდელის ერთადერთ რეალურ ალტერნატივას. სამწუხაროდ, მოქმედი პარლამენტის პირობებში, შემუშავებული კანონპროექტის ინიცირებაც კი ვერ მოხერხდა.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას:
●        სწრაფად, ჯეროვნად და ეფექტურად გამოიძიოს ფარული სატელეფონო ჩანაწერის მოპოვებისა და გავრცელების საკითხი;
●        ფარული თვალთვალისა და მიყურადების არაკონსტიტუციური სისტემის რეფორმირებისა და ადამიანის პირადი ცხოვრების დაცვის სათანადო გარანტიების შემუშავების მიზნით, მიღებულ იქნას საკანონმდებლო ცვლილებები;
●        შეიქმნას დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმი, რომელიც გამოიძიებს სამართალდამცავი სტრუქტურების და ხელისუფლების სხვა ორგანოების მიერ ჩადენილ დანაშაულებს.

This Affects You Too Campaign Responds to Covertly Recorded Telephone Conversations
This Affects You Too campaign responds to a secretly wiretapped phone call between the General Director of TV Company Rustavi 2 and the leader of one of the political parties that have been published through various media and social networks.
The fact of spreading another secretly wiretapped phone call depicting private life is alarming for non-governmental organizations involved in This Affects You Too campaign. The campaign calls on the government to take concrete steps to combat the illegal surveillance and eavesdropping.
Secret surveillance and eavesdropping represent a systematic problem for the years. So far, the government failed to provide an effective investigation into the committed crimes, as well as - a fundamental reform of legal system for secret surveillance, in order to protect each person's right to privacy.
Once again, we would like to remind the government that on April 14, 2016, Constitutional Court of Georgia granted the appeal of the campaign and recognized the secret eavesdropping and surveillance system as unconstitutional. In particular, direct access of the security service to wiretapping through the so called "two-key" system was declared as unconstitutional; Direct access of State Security Service (SSS) to the internet communications of the citizens, data collection about the identity of subscribers, their location and used communication devices and 2-year term for the retention without court authorization was also declared as unconstitutional.
The legislative body has not yet implemented the necessary measures for the enforcement of this decision. Besides, a package of legislative changes has been prepared within the framework of this campaign, which fully reflects the spirit of the Constitutional Court's decision, and is the only real alternative to the current unconstitutional model. Unfortunately, we were not even able to initiate this bill in the current Parliament.
Considering the above, we call on the government to:
·  Swiftly, properly and effectively investigate the issue of obtaining and publishing the secretly wiretapped phone call;
·  Adopt legislative changes in order to reform the unconstitutional system of surveillance and wiretapping and to develop adequate safeguards for the protection of private life of our citizens;
·  Set up an independent investigative mechanism to investigate crimes committed by law enforcement agencies and other government bodies.