ევროატლანტიკური კოალიცია ცხინვალის იზოლატორში არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალებას ეხმაურება
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები უკიდურეს შეშფოთებას გამოვხატავთ ცხინვალის იზოლატორში საქართველოს მოქალაქის არჩილ ტატუნაშვილის საეჭვო გარემოებაში გარდაცვალების გამო. მკაცრად ვგმობთ რუსეთის მიერ ოკუპირებული ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო რეჟიმის არაჰუმანურ ქმედებას და გარდაცვლილის ოჯახისთვის ცხედრის გადმოცემის გაჭიანურებას. საგანგაშოა, რომ კვლავ ე.წ. „სამხრეთ ოსეთის“ ტერიტორიაზე რჩება არჩილ ტატუნაშვილთან ერთად დაკავებული საქართველოს ორი მოქალაქე - ლევან ქუტაშვილი და იოსებ პავლიაშვილი.
არჩილ ტატუნაშვილი ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში უკანონოდ დააკავეს აბსურდული და გამოგონილი ბრალდებით. იგი დაკავების მომენტიდან მოკლებული იყო შესაძლებლობას ესარგებლა ფუნდამენტური უფლებებით, დაექვემდებარა წამებას და არაადამიანურ მოპყრობას, საბოლოოდ კი წაერთვა სიცოცხლის უფლება. მივიჩნევთ, რომ ცხედრის გადმოცემის გაჭიანურება მიმართულია ობიექტური გამოძიებისათვის ხელის შეშლისკენ და ადასტურებს ეჭვებს ტატუნაშვილის მიზანმიმართული მკვლელობის შესახებ.
ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ არჩილ ტატუნაშვილის წინაშე ჩადენილ დანაშაულში პასუხისმგებლობა ეკისრება რუსეთის ფედერაციას, რომელიც ეფექტურ კონტროლს ახორციელებს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში. რუსეთის საოკუპაციო რეჟიმის მიერ წახალისებული და დაუსჯელია საქართველოს მოქალაქეების გატაცებისა და მათ წინააღდეგ ფიზიკური ძალის გამოყენების ფაქტები. კვლავ დაუსჯელია 2016 წლის 19 მაისს აფხაზეთის საოკუპაციო ხაზთან მოკლული გიგა ოთხოზორიას მკვლელი ე.წ. აფხაზი მესაზღვრე.
მისასალმებელია საერთაშორისო საზოგადოებისა და საქართველოს მეგობარი ქვეყნების ოფიციალური უწყებების დროული რეაგირება არჩილ ტატუნაშვილის გარდაცვალების ფაქტზე. ამასთან, მნიშვნელოვანია, საერთაშორისო საზოგადოებამ გააძლიეროს ძალისხმევა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებზე რუსეთის ფედერაციის პასუხისმგებლობის დასაყენებლად.
მოვუწოდებთ რუსეთის ფედერაციას და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო მთავრობას დაუყოვნებლივ გადმოსცეს არჩილ ტატუნაშვილის ცხედარი ქართულ მხარეს და უზრუნველყოს საქართველოს ორი მოქალაქისთვის ადმინისტრაციული საზღვრის გადმოკვეთის საშუალება.
მივმართავთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს, გამოიყენონ ყველა ბერკეტი საქართველოს მოქალაქეების - ქუტაშვილისა და პავლიაშვილის გამოსახსნელად, ასევე, არჩილ ტატუნაშვილისა და გიგა ოთხოზორიას გარდაცვალების ფაქტზე დროული და ეფექტური გამოძიების ჩასატარებლად, რათა პასუხისგებაში მიეცეს მკვლელობებში მონაწილე ყველა პირი.
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, გააქტიუროს მუშაობა საერთაშორისო საზოგადოებასთან ოკუპირებულ ტერიორიტებზე ადამიანის უფლებების კუთხით არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით; მიიღოს ყველა ზომა ოკუპაციის ხაზთან მცხოვრები პირების უსაფრთხოებისა და უფლებების დასაცავად.

Coalition for Euro-Atlantic Georgia Responds to the Death of Archil Tatunashvili in Tskhinvali Prison
We, the civil society organizations of Georgia express deep concern about the death of a Georgian citizen Archil Tatunashvili in Tskhinvali prison under suspicious circumstances. We strongly condemn the inhuman act of the de facto regime of the Russian occupied Tskhinvali region to delay handing over the body of the deceased to his family. It is also alarming that the de facto authorities have yet to release two other Georgian citizens - Levan Kutashvili and Ioseb Pavliashvili, who were detained along with Archil Tatunashvili
Archil Tatunashvili was illegally detained in the occupied Tskhinvali region based on absurd and made up charges. From the moment of his detention, he was deprived of his fundamental rights, subjected to torture and inhuman treatment, and ultimately deprived of his right to live. We believe that delaying the handing over of the body is aimed at obstructing the objective investigation and confirms existing doubts about Tatunashvili's deliberate murder.
We would like to stress that the responsibility for the crime committed against Archil Tutuashvili lies with the Russian Federation, which exercises effective control over the occupied Tskhinvali region. Regular kidnapping of Georgian citizens and the use of physical force against them remain unpunished and are, in fact, encouraged by the Russian occupation regime. This is attested by the fact that the so-called Abkhazian border guard who killed a Georgian citizen Giga Otkhozoria on May 19, 2016 at the occupation line also remains unpunished.
We welcome the timely response of the international community and Georgia’s partner states to the death of Archil Tatunashvili. However, it is of extreme importance for the international community to intensify its efforts to hold the Russian Federation responsible for the human rights violations occurring in the occupied regions of Georgia.
We call on the Russian Federation and the de facto authorities of so-called South Ossetia to immediately hand over the body of Archil Tatunashvili to the Georgian side and release the two Georgian citizens so that they can cross the administrative boundary line.
We appeal to international organizations to use every leverage at their disposal to free the two Georgian citizens - Kutashvili and Pavliashvili, and to ensure a timely and effective investigation of the deaths of Archil Tatunashvili and Giga Otkhozoria so that all persons involved in these murders are brought to justice.
We urge the Government of Georgia to intensify its work with the international community regarding the human rights situation on the occupied territories; and to take all possible measures to ensure the safety and protection of rights of persons living close to the occupation line.