ფარული მიყურადების მარეგულირებელი ახალი კანონმდებლობა არღვევს საქართველოს კონსტიტუციას
1 მარტს საქართველოს პარლამენტმა რიგგარეშე სხდომაზე მესამე მოსმენით მიიღო საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი, რომელიც ფარული საგამოძიებო ღონისძიებების განსახორციელებლად, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს დაქვემდებარებული ახალი სააგენტოს შექმნას ითვალისწინებს.
კამპანიის „ეს შენ გეხება“ წევრებს მიაჩნიათ, რომ პარლამენტის მიერ აღნიშნული საკანონმდებლო პაკეტის მიღება არის საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების უგულვებელყოფის სამწუხარო პრეცედენტი. ცხადია, რომ აღნიშნული რეფორმით არათუ ვერ გვარდება პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის კუთხით ქვეყანაში არსებული პრობლემები, არამედ  კიდევ უფრო მატულობს პერსონალურ მონაცემთა ხელშეუხებლობის დარღვევის რისკები.
რეფორმის შედეგად:
მცირდება ფარული მოსმენების პროცესში პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის კონტროლი - მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ არასაკმარისად ეფექტურად მიიჩნია პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორისთვის აქამდე მინიჭებული მაკონტროლებელი მექანიზმი, რომლითაც ინსპექტორს შეეძლო სატელეფონო საუბრების მიყურადების როგორც ინიცირებაზე, ისე შეწყვეტაზე გადაწყვეტილების მიღება, რეფორმის შემდეგ ეს მექანიზმი კიდევ უფრო შესუსტდა. ფარული სატელეფონო მოსმენების დაწყების პროცესში ინსპექტორი აღარ მონაწილეობს და მას მხოლოდ ღონისძიების შეწყვეტის უფლებამოსილება შეუნარჩუნდება.
ფარული მოსმენები არა ერთი ადგილიდან, არამედ რამდენიმე სტრუქტურული დანაყოფიდან განხორციელდება - ამ დრომდე სატელეფონო საუბრების მიყურადებასა და ჩაწერაზე მხოლოდ ერთი სამსახური (სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ოპერატიულ-ტექნიკური დეპარტამენტი) იყო უფლებამოსილი. რეფორმის შემდეგ ახლადშექმნილ სააგენტოს  შეუძლია ჰქონდეს ტერიტორიული ორგანოები, რაც კიდევ ერთხელ მიუთითებს ზოგადად სამსახურის ძალაუფლების მასშტაბებსა და პირად ცხოვრებაში უკანონო ჩარევის რისკებზე;
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის შემადგენლობაში შექმნილი სააგენტო კერძო ბიზნესის საქმიანობაში ჩაერევა - სამართალდაცვითი და ოპერატიულ-სამძებრო ფუნქციების გარდა, სააგენტო კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისიის გარკვეულ კომპეტენციებსაც ითავსებს: მონაწილეობას იღებს კომპანიებს ლიცენზირების პროცესში, აქვს უფლება შეამოწმოს ელექტრონული კომუნიკაციების კომპანიები და მოსთხოვოს მის მიერ დადგენილი პარამეტრების შესაბამისი ტექნიკური აღჭურვილობის შეძენა და განთავსება. ამით, ცალსახად, მძიმდება კერძო კომპანიების უფლებრივი მდგომარეობა. საბოლოო ჯამში კი სააგენტოს ამგვარი ძალაუფლებით აღჭურვა ისევ მოქალაქეთა პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობას უქმნის საფრთხეს.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სისტემაში შემავალი სააგენტო ფართო უფლებამოსილებებით იქნება აღჭურვილი და ის არამარტო ტექნიკურად განახორციელებს სატელეფონო საუბრების ფარულად მიყურადება-ჩაწერას, არამედ აწარმოებს ფარულ საგამოძიებო და კონტრდაზვერვით საქმიანობასაც. სააგენტო, ამავდროულად ითავსებს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის კომპეტენციას როგორც ლიცენზირების, ისე ელექტრონული კომუნიკაციების კომპანიების შემოწმების და მათ მიმართ სავალდებულოდ დასაკმაყოფილებელი ტექნიკური მოთხოვნების წაყენების ნაწილში.
გარდა ამისა, სააგენტოს შეუნარჩუნდა პირდაპირი წვდომა ელექტრონულ კომუნიკაციებზე, ახალი სამსახურის ფართო უფლება-მოვალეობების გათვალისწინებით კი მას კვლავაც ექნება მაქსიმალურად დიდი ინფორმაციის (მათ შორის პერსონალური მონაცემების) დამუშავების ინტერესი. შესაბამისად, სამსახურის მიერ ზემოაღნიშნული ტექნიკური შესაძლებლობა ბოროტად გამოყენების საშიშროება კვლავაც არსებობს.
იქიდან გამომდინარე, რომ 2017 წლის 1 მარტს მიღებული კანონით გათვალისწინებული ცვლილებები ვერანაირად ვერ უზრუნველყოფს მოქალაქეების პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობას და არღვევს საქართველოს კონსტიტუციას, კამპანია „ეს შენ გეხება“ გააგრძელებს ამ საკითხზე მუშაობას და შეეცდება გამოიყენოს მის ხელთ არსებული ყველა სამართლებრივი მექანიზმი ახალი  კანონის შესაცვლელად.

The new regulations of secret surveillance violates the Constitution of Georgia
The new regulations of secret surveillance fail to ensure the right to privacy and violate the Constitution of Georgia.
On March 1, during a special session of the parliament a package of legislative amendments was approved with third reading that envisages setting up of a new agency under the State Security Service.
Members of This Affects You Too campaign believe that approval of the package sets a deplorable precedent of ignoring the Constitutional Court’s decision. Clearly, the reform not only fails to address the problems that exist in Georgia with regards to the right to privacy but also increases the risks of personal data security breach.
As a result of the reform:
Control of the personal data protection inspector is reduced – although the Constitutional Court of Georgia found the controlling mechanism that the Inspector has been delegated with to be inadequately effective. The mechanism allows the Inspector to make a decision to initiate or stop telephone tapping and as the result of the reform, the mechanism was further weakened. The Inspector will not longer participate in the process of initiation of telephone tapping and s/he will only maintain the power to stop such measure.
Wiretapping by covert means will not be carried out from one place but from several structural entities – up until now, the only entity authorized for phone tapping and recording of phone conversations was the operative/technical department of the State Security Service. As a result of the reform, the newly established agency will be authorized to set up geographic offices, which is once again indicative of the large-scale powers of the agency and the risks of illegal interference with the right to privacy.
The agency set up under the State Security Service will be able to interfere with activities of private companies – except for law enforcement and operative/instigative functions, the Agency will be delegated with certain functions of the Communications Commission: it will participate in the process of licensing of companies, it will have the right to inspect companies that provide electronic communications and demand that they purchase and install certain technical equipment that the agency requires. This will clearly worsen the rights situation of private companies. Delegating the Agency with such powers will eventually threaten the right of privacy of citizens.
The Agency under the system of the State Security Service will be delegated with broad powers and it will not only carry out phone tapping by covert means but will also implement secret investigative and counter-intelligence activities. The Agency will also take on some of the responsibilities of the National Communications Commission with regards to licensing, inspecting electronic communications companies and demanding that they fulfill certain mandatory technical requirements.
In addition, the Agency will maintain access to electronic communications, and in light of the broad responsibilities of the new agency, it will continue to have interest in processing large volumes of information (including personal information). Therefore, the risk that the Agency will abuse the above technical capabilities will still exist.
Because the new regulations introduced by the law adopted on March 1, 2017, fail to ensure privacy of citizens and violates the Constitution of Georgia, This Affects You Too campaign will continue to work on the issue and will try to utilize all available legal mechanisms to change the new law.