განცხადება 14 ივლისს დაანონსებულ ე.წ. „ქართველთა მარშის“ შესახებ
სამოქალაქო პლატფორმა „არა ფობიას“ წევრი ორგანიზაციები ვეხმაურებით 2017 წლის 14 ივლისს დაანონსებულ ე.წ. „ქართველთა მარშს“, რომლის შესახებაც ინფორმაცია 2017 წლის 29 ივნისს დიასპორის საკითხებში სახელწიფო მინისტრის ყოფილმა მოადგილემ, სანდრო ბრეგაძემ, სოციალურ ქსელ facebook-ის პირად გვერდზე გავრცელა და მოვუწოდებთ ხელისუფლებას მიიღოს სათანადო ზომები, რათა უზრუნველყოფილი იყოს მანიფესტაციის კანონის ჩარჩოებში დარჩენა და თავიდან იქნას აცილებული რასისტულ და ქსენოფობიურ ნიადაგზე ნებისმიერი ძალადობის გამოვლინება.
სანდრო ბრეგაძე, რომელიც ჯერ კიდევ თანამდებობაზე ყოფნისას გამოირჩეოდა განსაკუთრებული აგრესიით უმციერესობების ჯგუფების მიმართ და მის მიერ სიძულვილის ენის გამოყენებისა და ძალადობისკენ მოწოდების გამო, არაერთხელ გამხდარა სამოქალაქო საზოგადოების კრიტიკის ობიექტი, ამჯერად საზოგადოებაში ქსენოფობიური და რაისისტული განწყობის გაღვივებას სააქართველოში მყოფი უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მიერ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების მაგალითით ცდილობს. მის მიერ გავრცელებულ მიმართვაში ასევე ვხვდებით ფსევდო-ეროვნულ სენტიმენტებს და მოსახლეობისადმი მოწოდებას მონაწილეობა მიიღონ საქართველოში მცხოვრები ეთნიკურად ირანელი, არაბი, აფრიკელი და ა.შ. ადამიანების ქვეყნიდან გაძევების მოთხოვნით დაგეგმილ ე.წ. „ქართველთა მარშში“. აღსანიშნავია, რომ მარშს სხვა რადიკალური ულტრანაციონალისტური ჯგუფებიც შეუერთდნენ.
მცდელობა, ქვეყანაში არსებული მძლავრი რაისისტული განწყობის ფონზე, რაც სამწუხაროდ ხელისუფლების მიერაც გარკვეულწილად წახალისებულია, საქართველოში მცხოვრები უცხოელებისაგან შეიქმნას მტრის ხატი, ხელს უწყობს საზოგადოებაში ქსენოფობიური და რასისტული განწყობების გაძლიერებას, რაც არსებითად ეწინააღმდეგება დემოკრატიული, პლურალური, სოლიდარული საზოგადოების მშენებლობას და იმ ღირებულებათა წესრიგს, რომელიც გარანტირებულია საქართველოს კონსტიტუციითა და ადამიანის უფლებათა სფეროში არსებული საერთაშორისო აქტებით. საქართველო მრავალეთნიკური და მრავალკონფესიური ქვეყანაა და ქსენოფობიურ და რასისტულ დისკურსს შეუძლია არსებითად დააზიანოს არადომინანტი ეთნიკური და რელიგიური ჯგუფების ინტეგრაციის პროცესი და სოციალური კონფლიქტები წარმოშვას.
რა თქმა უნდა მშვიდობიანი შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლებით სარგებლობა დაცულია საქართველოს კონსტიტუციით და ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ ამ უფლებით სარგებლობა გარანტირებულია მათ შორის ე.წ. „ქართული მარშის“ მონაწილეებისთვისაც. თუმცა სამართალდამცავი ორგანოების ყურადღებას კიდევ ერთხელ მივაპყრობთ იმ გარემოებას, რომ იმავე ადგილას და მსგავსი შინაარსით 2016 წლის 27 სექტემბერს გამართულ მსვლელობას თან ახლდა არაერთი ძალადობისა და სამართალდარღვევის ჩადენის ფაქტი. მსგავსად წინა შემთხვევისა, ე.წ. „ქართველთა მარშის“ ორგანიზატორები და მონაწილეები წარმოადგენენ რა რადიკალურ ულტრანაციონალისტურ ჯგუფებს და არსებობს მათგან აგრესიისა და ძალადობის გამოვლენის საფრთხე, მოვუწოდებთ
- მიიღოს სათანადო ზომები მსვლელობისას სამართალდარღვევათა პრევენციისა და  მანიფესტაციის კანონის ჩარჩოებში დარჩენის მიზნით, რათა თავიდან იქნას აცილებული რასისტულ და ქსენოფობიურ ნიადაგზე ნებისმიერი ძალადობის გამოვლინება.
- მსვლელობის შემდგომ პერიოდში უზრუნველყოს ეფექტიანი პრევენციული ზომების მიღება ორგანიზებული ჯგუფების მხრიდან საქართველოში მყოფი უცხოელების მიმართ შესაძლო ძალადობის ფრაგმენტული ინციდენტების აღკვეთის მიზნით.
მთავრობას
- ბოლო დროს რადიკალიზებული ულტრანაციონალისტური, ქსენოფობიური იდეების საწინააღმდეგოდ უზრუნველყოს ეფექტიანი საგანმანათლებლო/ინფორმაციული პოლიტიკის განხორციელება, რომელიც ადამიანის უფლებებისა და თანასწორობის იდეეზე დაფუძნებულ დისკურსს გააძლიერებს და სხვადასხვა ჯგუფების მშვიდობიანი თანაცხოვრების პირობებს შექმნის.

Statement about the impending March of Georgians on July 14
Members of the civil society platform No to Phobia issue this statement in reaction to the so-called March of Georgians to be held on 14 July 2017 according to the former Deputy State Minister for Diaspora Issues Sandro Bregadze, who announced about the march on 29 June 2017 on his personal Facebook page. We call on the Government to take adequate measures to ensure legal frames of the manifestation and to avoid all attempts of violence on racist and xenophobic grounds.
Sandro Bregadze, who was especially aggressive towards minority groups even while in the office of the deputy state minister, and was criticized on numerous occasions by civil society for use of hate speech and calls for violence, is now trying to entice racist and xenophobic sentiments among public by providing examples of illegal actions by aliens in Georgia. His announcement also featured pseudo-national sentiments and calls for public to participate in the so-called March of Georgians for demanding expulsion of ethnic Iranians, Arabs, Africans, etc. from the country. Other radical ultranationalist groups also joined the march.
The attempt to create enemy image of aliens in Georgia, in light of the strong racist sentiments that have unfortunately been encouraged by the authorities to a certain extent, strengthens xenophobic and racist sentiments among public, which essentially works against building of democratic, pluralistic, sympathetic society and values guaranteed by the Georgian Constitution and international human rights acts. In a multi-ethnical and multi-confessional country like Georgia, xenophobic and racist discourse can substantially harm the process of integration of non-dominant ethnic and religious groups and give rise to social conflicts.
Right to peaceful assembly and manifestation is certainly protected by the Constitution of Georgia and we would like to highlight that everyone including participants of the so-called March of Georgians have guaranteed access to the right. However, we’d like to remind the law enforcement authorities that the rally staged on 27 September 2016 at the same venue and for a similar cause was accompanied by numerous acts of violence and illegal activity. Just like in the previous case, because organizers and participants of the so-called March of Georgians represent radical ultranationalist groups and therefore, there is a threat of aggression and violence on their part. We urge:
The Ministry of Interior Affairs
-to take adequate measures for preventing any illegal activity during the rally and for ensuring legal frame for the manifestation, in order to avoid any manifestation of violence on racist and xenophobic grounds.
-to take effective preventive measures following the rally, for avoiding any fragmented incidents of violence against aliens in Georgia.
The Government
-to counter recent radicalized, ultranationalist, xenophobic ideas with effective educational/informational policy, aimed at strengthening the discourse based on the idea of human rights and equality, for creating the environment for a peaceful cohabitation of different groups.