განცხადება დინამოს სტადიონზე ლგბტ სიმბოლიკის ცენზურის შესახებ
გვსურს, გამოვეხმაუროთ სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან ლგბტ აქტივისტებისთვის, დისკრიმინაციული მოტივით, გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის ფაქტებს, რომელსაც 2018 წლის 9 სექტემბერს, დინამოს სტადიონზე, საქართველოსა და ლატვიის საფეხბურთო ნაკრებებს შორის თამაშზე ჰქონდა ადგილი.
აღნიშნულ თამაშზე გურამ კაშიას მიერ ლგბტ თემისადმი მხარდაჭერის გამოხატვის გამო, საზოგადოების ნაწილი მადლობის ნიშნად მხარდამჭერი დროშების და სხვა ატრიბუტიკის შეტანას სტადიონზე აპირებდა. თუმცა, ლგბტ აქტივისტების უმეტესობას სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებმა, ლგბტ სიმბოლიკა ძალის გამოყენებით ჩამოართვეს და მათი სტადიონზე შეტანის საშუალება არ მისცეს. ადგილზე მობილიზებულნი იყვნენ სამართალდამცავები, რომლებიც ჩხრეკდნენ გულშემატკივრებს და ლგბტ სიმბოლიკის და დროშის აღმოჩენის შემთხვევაში, მათ დატოვებას აიძულებდნენ. სტადიონზე აქტივისტებს მხოლოდ იმ ბანერების შეტანის საშუალება მისცეს, რომლებზეც გურამ კაშიას ლგბტ სამკლაური არ ეკეთა. აღსანიშნავია, რომ ლგბტ აქტივისტები მოქმედებდნენ საქართველოს კანონმდებლობის სრული დაცვით და “დინამოს” სტადიონის წესების მიხედვით, რომელიც არ კრძალავს აღნიშნული მასალის სტადიონის ტერიტორიაზე შეტანას. სამართალდამცავების მხრიდან ცენზურის მიუხედავად, სტადიონზე რამდენიმე აქტივისტმა მაინც შეძლო გარკვეული ატრიბუტიკის მალულად შეტანა. თუმცა, ლგბტ დროშის გაშლისას, აქტივისტებს აღნიშნული დროშა პოლიციამ წაართვა. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მხრიდან ადგილი ჰქონდა სამსახურეობრივი უფებამოსილების გადამეტებას, რის შედეგადაც შეიზღუდა ლგბტ აქტივისტების გამოხატვის თავისუფლება. აღნიშნული ჩადენილი იყო დისკრიმინაციული მოტივით, რაც განპირობებული იყო ლგბტ თემისადმი მხარდამჭერი შეხედულებებით. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ თავად შსს-ს წარმომადგენლების განცხადებით, ისინი ფეხბურთის ფედერაციის მითითებებით ხელმძღვანელობდნენ, რომელმაც გასცა გაფრთხილება ლგბტ თემის მხარდაჭერასთან დაკავშირებული სიმბოლიკის სტადიონზე არ დაშვების შესახებ. თუმცა, როგორც ფეხბურთის ფედერაციამ განმარტა, მათ ასეთი შეზღუდვა არ დაუწესებიათ.
მნიშვნელოვანია იმის ხაზგასმა, რომ საქართველოს კონსტიტუცია არ ითვალისწინებს გამოხატვის თავისუფლებისა თუ შეკრება-მანიფესტაციის თავისუფლების შეზღუდვის მსგავს საფუძველს. მეტიც, როგორც აღინიშნა, შეზღუდვა არამხოლოდ არაკონსტიტუციურ, არამედ დისკრიმინაციულ ხასიათსაც ატარებდა.
აღსანიშნავია, რომ ლგბტ ადამიანებისთვის გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა წლების განმავლობაში ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად რჩება. წლებია, ლგბტ აქტივისტები ცდილობენ მშვიდობიანად შეიკრიბონ და გამოხატონ თავიანთი პოზიცია არსებული ჩაგვრის და ძალადობის წინააღმდეგ. სამწუხაროდ, კონსტიტუციით გარანტირებული ამ უფლების რეალიზება საქართველოში კვლავაც შეუძლებელია ერთადერთი ჯგუფისთვის - ლგბტ ადამიანებისთვის. სახელმწიფო თავს არიდებს საკუთარი მოვალეობის შესრულებას და უსაფრთხოების მოტივით ცდილობს ლგბტ ადამიანების ხილვადობის ჩახშობას. ძალადობრივად განწყობილი მოქალაქეების პასუხისგებაში მიცემის ნაცვლად, სახელმწიფო პროვოკაციად აღიქვამს ლგბტ სიმბოლიკას და უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად, ჩაგრული ჯგუფების გამოხატვის თავისუფლებას ზღუდავს. აღსანიშნავია, რომ სწორედ ლგბტ სიმბოლიკის არდაშვების გაცხადებული მოთხოვნა ჰქონდათ ნეოფაშისტურ ჯგუფებს თამაშამდე. ისინი მოითხოვდნენ, რომ აკრძალულიყო ლგბტ დროშების შეტანა სტადიონზე. სწორედ ამ შემთხვევაში გააუქმებდნენ ისინი მუქარის შემცველ აქციას. სამწუხაროდ, სახელმწიფომ კიდევ ერთხელ დასვა ტოლობის ნიშანი ჩაგრულ ჯგუფსა და მოძალადე ფაშისტურ დაჯგუფებებს შორის და მუქარას დაემორჩილა ლგბტ აქტივისტების გაჩუმების გზით.
საქართველოს ხელისუფლება მსგავსი ნაბიჯებით ახალისებს ნეოფაშისტური დაჯგუფებების ძალადობრივ საქმიანობას საქართველოში. შსს-ს ამგვარი ქმედებები აჩენს ეჭვებს იმაზე, რომ აღნიშნული ნეოფაშისტური ჯგუფები, სახელმწიფოს ხელში, ირიბად, აქტივისტების გასაჩუმებლად გამოიყენებიან.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ჩვენ მოვითხოვთ:
1. დადგინდეს აღნიშნული დისკრიმინაციული ბრძანების გამცემი პასუხისმგებელი პირი და გატარდეს შესაბამისი დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომები მის წინააღმდეგ;
2. ასევე, შესწავლილ იქნეს ადგილზე საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევის ფაქტები და დადგეს შესაბამისი პირების პასუხისმგებლობის საკითხი;
3. ადამიანის უფლებების დაცვაზე პასუხისმგებელმა სახელმწიფო ორგანოებმა გაწერონ და განახორციელონ ლგბტ ადამიანის უფლებების შესახებ სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლების კამპანიები.

Statement regarding the censorship of LGBT symbols at Dinamo stadium
We would like to respond to the restriction of freedom of expression of LGBT activists by law enforcement agencies based on the discriminatory motive, which took place at Dinamo stadium on September 9, 2018, during Georgia -Latvia game.
Members of society had decided to thank Guram Kashia because of his support to the LGBT community by bringing supportive banners and posters at the stadium. However, most of the LGBT activists were deprived of LGBT symbols by force and were not allowed to take them inside the stadium. The law enforcement officers were mobilized on the site, they searched the fans and in case of detecting LGBT symbols and flags, they forced the guests to leave them at the entrance. The guests were only allowed to take those banners inside, in which Guram Kashia did not have the LGBT armband. It should be noted that LGBT activists were acting in full compliance with the Georgian legislation and Dinamo stadium rules. Despite the censorship by the law enforcers, several activists at the stadium were able to take certain attributes inside the stadium secretly. However, as soon as the LGBT activists took out the rainbow flag, the police took it away forcefully.
Employees of the Ministry of Internal Affairs of Georgia exaggerated their official duties, which resulted in limiting freedom of expression of LGBT activists. This was committed on the discriminatory ground, based on the support to the LGBT community. It should also be noted that according to the MIA representatives, they were guided by the instructions of the Football Federation, which had issued a notice about the prohibition of any symbols at the stadium. However, as the football federation officially explained later, they never set such restrictions.
It is important to emphasize that the Constitution of Georgia does not afford such a basis for limitation of freedom of expression or of the freedom of manifestation. Moreover, as mentioned above, the restriction was not only unconstitutional but also discriminatory.
It is noteworthy that the restriction of freedom of expression for LGBT people has been remaining one of the main challenges for many years. LGBT activists have been trying to assemble peacefully and express their position against the existing oppression and violence. Unfortunately, this right guaranteed by the constitution is still inaccessible in Georgia for the only existing group - LGBT people. The state avoids fulfilling its obligations and strives to suppress the visibility of LGBT people. For ensuring the security, instead of holding violent citizens responsible, the state perceives the LGBT symbols as a provocation and restricts the expression of the oppressed groups. It is noteworthy that the restriction of the LGBT symbols had been demanded by the Neo-fascist groups before the game. They demanded to prohibit the LGBT flags on the stadium. They publicly announced that only in this case they would cancel their violent actions. Unfortunately, once again, the state put the equal sign between the oppressor and the oppressed group and silenced the LGBT activists.
With such approach, the Georgian authorities encourage violent activities of the neo-fascist groups in Georgia. Such actions of the MIA make us think that these neo-fascist groups are used to silence activists.
Based on the previous, we request:
1. Determination of the person responsible for issuing the discriminatory order and taking appropriate disciplinary measures against him;
2. Determination of the facts of violation of public order and holding relevant persons responsible;
3. Planning and implementation of civic awareness campaigns on LGBT human rights by the state authorities responsible for human rights protection.