განცხადება „რუსთავი 2”-ის საქმის მოსამართლეების კორუფციულ გარიგებებში მონაწილეობასა და მათზე სავარაუდო ზეწოლაზე
უკანასკნელ პერიოდში გავრცელდა ინფორმაცია „რუსთავი 2”-ის საქმის მოსამართლეების კორუფციულ გარიგებებში მონაწილეობასა და მათზე სავარაუდო ზეწოლასთან დაკავშირებით. როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო ორგანიზაციების მხრიდან არაერთხელ იქნა აღნიშნული მოცემულ საქმეში ხელისუფლების შესაძლო პოლიტიკური ინტერესის არსებობის თაობაზე. მიგვაჩნია, რომ „რუსთავი 2”-ის სარედაქციო დამოუკიდებლობის დაცვა მნიშვნელოვანია ქვეყანაში პლურალისტური მედია გარემოს არსებობისა და საზოგადოებისათვის მიმდინარე მოვლენების შესახებ ამომწურავი ინფორმაციის მიწოდებისთვის. დღეის მდგომარეობით, საქმე განსახილველად გადაცემული აქვს უზენაესი სასამართლოს დიდ პალატას და მხარეები ელოდებიან საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილებას, რაც იმას ნიშნავს, რომ კიდევ უფრო გაზრდილია ყურადღება მოსალოდნელ შედეგებთან დაკავშირებით.  არსებულ ვითარებაში, მნიშვნელოვანია, როგორც სახელმწიფო უწყებები, ისე მედია საშუალებები აცნობიერებდნენ პასუხისმგებლობას იმის თაობაზე, რომ საზოგადოებას მიეწოდოს ობიექტური და ამომწურავი ინფორმაცია საქმის განმხილველ მოსამართლეებზე შესაძლო ზეწოლისა და კორუფციულ გარიგებაში მონაწილეობის თაობაზე გავრცელებულ განცხადებებთან დაკავშირებით.
1. განცხადებები „რუსთავი 2”-ის მოსამართლის კორუფციულ გარიგებებში მონაწილეობასთან დაკავშირებით
რამდენიმე დღის წინ  მედიისა და ზოგიერთი ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენლების მხრიდან მტკიცებით ფორმაში გაჟღერდა ბრალდებები ტელეკომპანია „რუსთავის 2-ის” საქმის განმხილველი ერთ-ერთი მოსამართლის კორუფციულ გარიგებებში მონაწილეობასთან დაკავშირებით.  ბრალდებების თანახმად, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე ნატა ნაზღაიძის ოჯახმა ტელეკომპანია „რუსთავის 2”-ის საქმეზე გადაწყვეტილების გამოტანის სანაცვლოდ 1 მილიონამდე ლარი მიიღო ქალაქ თბილისის მერიისგან.
აღნიშნული ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ, მოგვმართა  მოქალაქე ზვიად ჩოხელმა, რომელიც აცხადებს რომ ის წარმოადგენს მერიის მიერ გაცემული კომპენსაციის რეალურ ბენეფიციარს. ზვიად ჩოხელის მიერ მოწოდებული დოკუმენტაციის (ზვიად ჩოხელის ოჯახსა და ზვიად ნაზღაიძეს შორის, ასევე ბაკთან გაფორმებული ხელშეკრულებები; ინვესტორებთან გაფორმებული მემორანდუმები; მიწის ნაკვეთის მდგომარეობის ამსახველი დოკუმენტები სტიქიამდე და სტიქიის შემდგომ), ასევე საჯარო რეესტრის მონაცემების, ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის მთავრობისა და საკრებულოს განკარგულებების შესწავლის შედეგად, მიგვაჩნია, რომ წარმოდგენილი დოკუმენტაცია ობიექტურ დამკვირვებელს არ მისცემს საფუძველს მტკიცებით ფორმაში დაასკვნას, რომ ნატა ნაზღაიძის ოჯახის მიერ სტიქიის შედეგად დაზარალებული ნაკვეთის საკომპენსაციოდ ერთ მილიონ ლარამდე თანხა ქრთამის სახით იქნა მიღებული.
მიგვაჩნია, რომ არსებულ ვითარებაში, მნიშვნელოვანია, ერთი მხრივ, მედიისა და საზოგადოების მხრიდან შეუზღუდავად და თავისუფლად ხდებოდეს კრიტიკული აზრის დაფიქსირება მიმდინარე განხილვებთან დაკავშირებით, ხოლო, მეორე მხრივ, საზოგადოებას მიეწოდოს სრულყოფილი და ობიექტური ინფორმაცია. განსაკუთრებით მაშინ, როცა გავრცელებული ბრალდებები ისეთი მძიმეა, როგორიცაა მოსამართლის მიერ ქრთამის აღება, ხოლო მოსამართლეები ეთიკის ნორმებიდან გამომდინარე შეზღუდული არიან გავრცელებული ბრალდებების საპასუხოდ განცხადებების გაკეთებისგან.
გვსურს  ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ არა მარტო მედიას აქვს უფლება გაავრცელოს ინფორმაცია მაღალი საჯარო ინტერესის მქონე საქმეების დეტალებზე, არამედ საზოგადოებასაც აქვს უფლება მიიღოს სრულყოფილი ინფორმაცია ამგვარ საქმეებზე. ამასთან, ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ კონკრეტული მოსამართლეეები შეიძლება დაექვემდებარონ პერსონალურ კრიტიკას, თუმცა ასევე მხედველობაში უნდა მივიღოთ ის ლეგიტიმური ინტერესი, რაც სასამართლოს მიმართ გამოთქმული მძიმე და დაუსაბუთებელი ბრალდებებით შეიძლება შეილახოს თუ საზოგადოება სრულყოფილად არ იქნება ინფორმირებული შესაბამისი ორგანოების მხრიდან საქმის ფაქტობრივი გარემოებების შესახებ.
აქვე, გვსურს გამოვეხმაუროთ 2017 წლის 21 თებერვალს დედაქალაქის მერიის წარმომადგენლების საკრებულოში არ მისვლის ფაქტს, მიუხედავად საკრებულოს გაერთიანებული ოპოზიციის მოთხოვნისა. მიგვაჩნია, რომ მერიის ხელმძღვანელი პირების გადაწვეტილება თავი აარიდონ საკრებულოს დეპუტატების კითხვებზე პასუხებს, საზოგადოებაში დამატებით კითხვებს წარმოშობს. ყოველივე აქედან გამომდინარე, მოვუწოდებთ ქ. თბილისის მერიის წარმომადგენლებს აქტიურად ითანამშრომლონ საკრებულოს წევრებთან და კანონით დადგენილი წესით პასუხი გასცენ ყველა გამოთქმულ ეჭვსა თუ ბრალდებას.
2. უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების საქმიანობაში უხეში ჩარევის შესაძლო შემთხვევა
უკანასკნელ პერიოდში ასევე გავრცელდა ინფორმაცია უზენაეს სასამართლოში ტელეკომპანია „რუსთავი 2”-ის საქმის განმხილველი მოსამართლეების ბესარიონ ალავიძისა და პაატა ქათამაძის მიმართ განხორციელებული შესაძლო ზეწოლის ფაქტებთან დაკავშირებით.  მიუხედავად იმისა, რომ პროკურატურაში აღნიშნული ფაქტების თაობაზე უზენაესი სასამართლოდან განცხადება 2017 წლის 14 იანვარს გადაიგზავნა ორი კვირის მანძილზე ეს ინფორმაცია საზოგადოებისათვის ხელმისაწვდომი არ ყოფილა. მოსამართლეებზე შესაძლო ზეწოლის ფაქტებზე საინფორმაციო საშუალებებით გახდა ცნობილი თვით იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრებისთვისაც, რომელთაც კანონით ევალებათ მოსამართლეების დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფა. აღსანიშნავია, რომ უახლოეს ისტორიაში ეს არის პირველი შემთხვევა, როდესაც უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეებმა განაცხადეს მათზე ზეგავლენის მცდელობის შესახებ და საქმის გამოძიება დაიწყო. მიგვაჩნია, რომ გამოძიების დროულად და მიუკერძოებლად წარმართვის მიმართ არსებობს მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი და საქმის მნიშვნელობიდან გამომდინარე პროკურატურამ ეტაპობრივად უნდა გაასაჯაროოს საქმესთან დაკავშირებული ინფორმაცია და მტკიცებულებები. გარდა ამისა, როგორც უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე, ისე იუსტიციის უმაღლესი საბჭო ვალდებულია იყოს მეტად ინფორმირებული და ქმედითი მოსამართლეებზე ზეწოლის შესაძლო ფაქტებთან დაკავშირებით და დგამდეს რეალურ ნაბიჯებს მათი დამოუკიდებლობის უზრუნველსაყოფად.
აქედან გამომდინარე, მოვუწოდებთ:
●        საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარესა და სასამართლოების სპიკერ-მოსამართლეებს - დროულად მოხდეს მოსამართლეების მიმართ ბოლო პერიოდში გამოთქმულ ბრალდებებთან, ისევე როგორც უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეებზე განხორციელებულ შესაძლო ზეწოლის ფაქტებთან დაკავშირებით საზოგადოების სრულყოფილი ინფორმირება და მოსამართლეთა დამოუკიდებლობის უზრუნველსაყოფად შესაბამისი ნაბიჯების გადადგმა;
●        პროკურატურას - უზრუნველყოს უზენაესი სასამართლოების მოსამართლეებზე შესაძლო ზეწოლის ფაქტებთან დაკავშირებით დროული, ობიექტური და მიუკერძოებელი გამოძიება და მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე ეტაპობრივად გაასაჯაროოს საქმესთან დაკავშირებული ინფორმაცია და მტკიცებულებები;
●        თბილისის მერიასა და საკრებულოს - შესაბამისი ოფიციალური განცხადების გავრცელების გზით სრულყოფილად მოხდეს მიღებული გადაწყვეტილებების კანონიერებისა და მიზანშეწონილობის დასაბუთება და საზოგადოების ინფორმირება გამოთქმული ბრალდებების საპასუხოდ;
ჩვენ ვაგრძლებთ  „რუსთავი 2”-ის საქმის განხილვასთან დაკავშირებით განვითარებულ მოვლენებზე დაკვირვებას და იმედს გამოვთქვამთ, რომ საქმის შემდგომი განხილვისას გამოირიცხება ის კითხვის ნიშნები, რომლებიც მოცემული საქმის პოლიტიკური კონტექსტიდან გამომდინარე საქმის დაწყების დღიდან არსებობს.

Statement regarding information about participation of a judge reviewing the case of Rustavi 2
Media outlets have recently disseminated information about participation of a judge reviewing the case of Rustavi 2 in corrupt deals and about alleged pressure on two judges of the Supreme Court who are also involved in examining the case. Both local and international organizations have noted on many occasions that the authorities might be politically interested in the outcome of the said case. We believe that protection of the editorial independence of Rustavi 2 is important for the existence of a pluralist media environment in the country and for providing the public with comprehensive information about ongoing developments. As of today, the case has been transferred for examination to the Grand Chamber of the Supreme Court and the parties are waiting for the final decision, which means that the public is now paying even more attention to the expected consequences. In this situation, it is important that both public agencies and media outlets realize their responsibility for ensuring that the public is provided with objective and comprehensive information about the statements released with regard to the alleged pressure on judges reviewing the case and about their participation in corrupt deals.
1. Statements regarding participation of a judge reviewing the case of Rustavi 2 in corrupt deals
Several days ago, media outlets and representatives of some opposition parties voiced accusations in an assertive form regarding the participation of one of the judges reviewing the case of the Rustavi TV station in corrupt deals. According to the accusations, the family of Nata Nazghaidze, a judge of the Tbilisi Court of Appeals, had received up to GEL 1 million from the Tbilisi City Hall in return for rendering a favorable judgment in the case of Rustavi 2.
After the dissemination of the aforementioned information, we were approached by Zviad Chokheli, who stated that he was the real beneficiary of the compensation issued by the City Hall. Having studied the documentation provided by Mr. Chokheli (contracts concluded between the family of Zviad Chokheli and Nata Nazghaidze, as well as those concluded with a bank; memoranda concluded with investors; documents depicting the condition of the land parcel before and after the natural disaster), as well as the public registry data and decrees of the municipal government and City Council of Tbilisi, we believe that the presented documentation doesn’t allow an objective observer to conclude assertively that the family of Nata Nazghaidze received GEL 1 million as a bribe in compensation for the land parcel damaged as a result of the natural disaster.
We believe that in the existing situation it is important to ensure that the media and members of the public will express their critical opinion about the ongoing court hearings freely and without any restriction, on the one hand, and that the public will be provided with comprehensive and objective information, on the other, especially when the accusations concerns a grave offence, such as bribe-taking by a judge, and when judges are restricted by the norms of judicial ethics from making statements in response to the accusations.
We would like to emphasize that not only the media has the right to disseminate information about the details of a high-profile case, but the public is also entitled to receive comprehensive information about such cases. It should be noted that concrete judges may be subjected to personal criticism, though we should also take into consideration the legitimate interest that might be infringed on by grave and unsubstantiated accusations, unless the relevant agencies provide the public with full information about the factual circumstances of the case.
We would also like to respond to the failure of representatives of the Tbilisi City Hall to appear before the City Council on February 21, 2017, despite the demands of the united opposition in the City Council. We believe that the decision of the City Hall’s senior officials to avoid answering the questions of members of the City Council raises additional questions among the public. Due to all the aforementioned, we call upon the representatives of the Tbilisi City Hall to cooperate with members of the City Council and to answer all doubts or accusations in the manner established by law.
2. An instance of possible gross interference with the activity of judges of the Supreme Court
The recent period also saw the dissemination of information about an instance of possible pressure on Besarion Alavidze and Paata Katamadze, the judges of the Supreme Court reviewing the case of Rustavi 2. Despite the fact that the Supreme Court had applied to the Prosecutor’s Office with regard to this incident on January 14, 2017, this information didn’t become available for the public for two weeks. Even members the High Council of Justice who are obliged by law to ensure judicial independence learned about the alleged pressure on the judges from the media. It is noteworthy that this is the first case in the recent history when judges of the Supreme Court have declared about attempts to put pressure on them and when an investigation has been launched into such an incident. We believe that the public is highly interested in ensuring that the investigation will be conducted in a timely and unbiased manner and that, due to the importance of the case, the Prosecutor’s Office should publicize the information and evidence related to this case in stages. In addition, both the Chairman of the Supreme Court and the High Council of Justice are obliged to be more informed and effective with regard to the alleged pressure on judges and to take effective steps to ensure their independence.
Due to this, we call upon:
The High Council of Justice of Georgia, the Chairman of the Supreme Court of Georgia, and speaker-judges of courts – to inform the public comprehensively with regard to the recent accusations against the judge of the Court of Appeals, as well as about the instance of possible pressure on the judges of the Supreme Court, and to take steps for ensuring judicial independence in a timely manner;
The Prosecutor’s Office – to ensure timely, objective, and impartial investigation into the instance of possible pressure on judges of the Supreme Court and, due to the high public interest in the case, to publicize the information and evidence related to this case in stages;
The Tbilisi City Hall and City Council – to fully substantiate the lawfulness and necessity of the decrees by releasing a relevant official statement and to inform the public in response to the accusations that have been voiced.
We continue to observe the developments related to the examination of the case of Rustavi 2 and express hope that the question marks that have existed due to the political context of the case since the launching of the case will be eliminated at the next court hearing.