განცხადება საქართველოს მთავრობის მიერ გაზპრომთან ხელშეკრულების გაფორმების გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით
„კოალიცია ევრო-ატლანტიკური საქართველოსთვის“ ეხმაურება 2017 წლის 11 იანვარს გავრცელებულ ინფორმაციას საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების შესახებ, დათანხმდეს გაზპრომის პირობებს და ტრანზიტით გატარებული ბუნებრივი აირის საფასური მიიღოს ფულადი და არა აირის სახით, როგორც ეს აქამდე ხდებოდა.
მიგვაჩნია, რომ ახალი პირობები აუარესებს ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოებას, ხოლო ხელისუფლების მიერ წარმოდგენილი არგუმენტები ახალ ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით დამაკმაყოფილებელი არ არის.
შევახსენებთ საზოგადოებას, რომ ეს საკითხი მწვავე დისკუსიის საგანი შარშანაც გახდა, თუმცა სამოქალაქო საზოგადოებისა და ექსპერტების ერთსულოვანი უარყოფითი შეფასების შედეგად კონტრაქტის პირობები უცვლელი დარჩა. მეტიც, ენერგეტიკის სამინისტროში გამართულ შეხვედრებზე სამინისტროს ხელმძღვანელმა პირებმა აღიარეს რა შესაძლო რისკები, აღუთქვეს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს, რომ ისინი ყველაფერს გააკეთებდნენ კონტრაქტის არსებული პირობების შესანარჩუნებლად.
შესაბამისად მიგვაჩნია, რომ პირველ რიგში აუცილებელია ახალი ხელშეკრულების გასაჯაროება, რათა საზოგადოებას ჰქონდეს უფრო მეტი ინფორმაცია კონკრეტული დეტალების შესახებ. ამ ეტაპზე ჩვენს ხელთ არსებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, ვფიქრობთ, რომ მთავრობის მხრიდან აუცილებელია დამატებითი განმარტების წარმოდგენა შემდეგ საკითხებზე:
რა შეიცვალა გასული წლის შემდეგ, მაშინ როდესაც ეს პოზიცია მიუღებელი იყო მთავრობისთვის შარშან?
რატომ უნდა მოხდეს სეზონური დეფიციტის  სწორედ რუსული გაზით შევსება?
რა ნაბიჯები გადაიდგა ერთი წლის განმავლობაში იმისათვის, რომ სეზონური დეფიციტის გათვალისწინებით, დამატებითი მოცულობების უზრუნველყოფის   საკითხი განხილულიყო სხვა მომწოდებლებთან ?
შეესაბამება თუ არა გაზის ტრანზიტის საფასური ენერგოგაერთიანების მოთხოვნების შესაბამისად დათვლილ საფასურს, და დამტკიცებულია თუ არა  საფასური სემეკის მიერ.
რამდენად იყო მოლაპარაკებები უზრუნველყოფილი სტრატეგიული საექსპერტო  გათვლებით  და იყვნენ თუ არა ჩართული საერთაშორისო პარტნიორები იმისათვის, რომ მიგვეღო საუკეთესო პირობები.
ასევე, მიგვაჩნია, რომ აუცილებელია ამ საკითხზე პარლამენტში სპეციალური მოსმენის გამართვა, სადაც მთავრობის წევრები გარდა ამ და შესაძლო სხვა კითხვებზე პასუხისა, წარმოადგენენ კომპლექსურ ხედვას ენერგოუსაფრთხოების პოლიტიკის შესახებ, ამ პოლიტიკის განხორციელების სტრატეგიაზე ერთიანი ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის ფარგლებში.
„კოალიცია ევრო-ატლანტიკური საქართველოსთვის“ არის 23 ორგანიზაციისგან შემდგარი კოალიცია, რომლის მიზანია საქართველოს ევრო-ატლანტიკურ სტრუქტურებში სრული ინტეგრაციის მხარდაჭერა.

“Coalition for Euro-Atlantic Georgia’s” statement on Georgian government’s decision to make a new contract with Gazprom
“Coalition for Euro-Atlantic Georgia” responds to the information made public on January 11, 2017, regarding Georgian government’s decision to agree with Gazprom’s conditions for changing monetary payment method for the natural gas transited to Armenia in lieu of payment with natural gas - that was a case up until now.
We believe that the new terms undermine energy security of the country while the arguments presented by the government in reference to the new contract are unsatisfactory.
We remind the society that the same issue was a subject of heated discussion last year, albeit by the virtue of the unanimous negative response both, from civil society and subject expert community, the terms of the contract had not changed. Moreover, during the meetings at the Ministry of Energy, top executives of the Ministry, sharing our concerns with the possible risks of the new terms of the contract, pledged to the representatives of civil society that they would spare no effort to retain old terms of the contract.
Therefore, we believe, that foremostly, the new contract should be made public, so as we get more information about the specific details. At this point, based on the information available, we believe that the government should present additional explanations regarding the following matters:
What has changed since the last year, when this position was declared inadmissible for the government?
Why should the seasonal deficit of the natural gas be filled with Russian gas?
Considering seasonal deficit, what steps had been taken during one year period in order to discuss the issue of getting additional volumes from different suppliers?
Whether the price of the gas transit is calculated in accordance with the Energy union requirements and whether the cost has been approved by Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission.
Whether the negotiations were supported by subject matter expert’s views and whether international partners were involved in order to get best possible terms.
Similarly, we believe that special hearing on this issue should be conducted in the parliament, where the members of the government, along with providing answers to these and other questions, will present complex outlook on the energy security policy, and on the strategy of realization of this policy  in the framework of the National Security Concept of Georgia.
The 23 member “Coalition for Euro-Atlantic Georgia” aims to facilitate  Georgia’s full-fledged integration in Euro-Atlantic structures. The members of the Coalition are the following organisations: