ISFED არჩევნების დღისთვის მზად არის
16 ოქტომბერს, თვითმმართველობის არჩევნებზე მაღალი ხარისხით დაკვირვების უზრუნველსაყოფად, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ (ISFED) არჩევნების დღის სიმულაცია განახორციელა.
დღევანდელი სიმულაცია ISFED-ის სადამკვირვებლო მისიის წინასაარჩევნო მომზადების ნაწილი იყო და მიზნად ისახავდა დამკვირვებლების, ცენტრალური ოფისის ოპერატორების, მონაცემთა ბაზისა და კომუნიკაციის სისტემის გამოცდას. სიმულაციის დროს, დამკვირვებლები მოკლე ტექსტური შეტყობინებების (SMS) მეშვეობით უკავშირდებიან თბილისში განთავსებულ მონაცემთა ანალიზის ცენტრს და, არჩევნების დღის სხვადასხვა სცენარის შესაბამისად, ცენტრის ოპერატორებს დაშიფრულ ინფორმაციას აწვდიან. მონაცემთა ანალიზის პროგრამა ამოწმებს თუ რამდენად სწორად და სრულყოფილად მიაწოდა ინფორმაცია დამკვირვებელმა მონაცემთა ანალიზის ცენტრს. სიმულაციაში მონაწილეობა ორგანიზაციის თითოეული დამკვირვებლისთვის აუცილებელი წინაპირობაა არჩევნების დღის მისიაში მოსახვედრად.
21 ოქტომბერს, არჩევნების დღის მიმდინარეობას „სამართლიანი არჩევნების“ 1200-მდე მოკლევადიანი დამკვირვებელი საარჩევნო უბნებზე ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით დააკვირდება. მათ შორის 350 დამკვირვებელი თბილისის მასშტაბით შემთხვევითი შერჩევით გამოვლენილ უბნებზე განთავსდება ხოლო 300-ზე მეტი დამკვირვებელი საარჩევნო უბნებზე შემთხვევითი შერჩევით მთელი საქართველოს მასშტაბით იქნება გადანაწილებული. ამასთან, ISFED-ის დამკვირვებლები სრულად იქნებიან წარმოდგენილი ყველა საარჩევნო უბანზე ქუთაისში, ბათუმში, ფოთში, რუსთავში, მარნეულსა და ახალციხეში.
უკვე არაერთი წელია, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება არჩევნების დღის დაკვირვებას ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით ახორციელებს, რომელიც არჩევნების დაკვირვების მოწინავე, ინოვაციური მეთოდოლოგიაა და იძლევა არჩევნების დღის პროცესის შეფასების საშუალებას.
ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების დღის სადამკვირვებლო მისიას ISFED შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), გერმანიის ფედერალური საგარეო საქმეთა სამინისტროს, და ფონდ „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED) მხარდაჭერით ახორციელებს.
დღევანდელ სიმულაციას ორგანიზაციის ოფისში დიპლომატიური კორპუსისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. წარმატებული სიმულაციის შემდეგ „სამართლიანი არჩევნები“ დარწმუნებულია, რომ მისი სადამკვირვებლო მისია არჩევნების დღისთვის მზად არის.

ISFED is ready for the Election Day
On October 16, the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) conducted a simulation of the Election Day with the aim of ensuring high-quality monitoring of the local self-government elections.
Today’s simulation is part of ISFED’s pre-election preparations, aiming at testing observers, operators of the central office, the database and the network of connections. During the simulation observers report to the data analysis center in Tbilisi using SMS messages and provide encrypted information to the operators according to different scenarios of the Election Day. The data analysis software checks whether the information provided by an observer to the data analysis center is accurate and complete. Participation in the simulation is a mandatory requirement for every observer of ISFED in order to join the Election Day monitoring mission.
On the Election Day of October 21, nearly 1200 short-term observers (STOs) of ISFED will monitor the course of the elections using the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology. These STOs will include 350 observers positioned across Tbilisi in polling stations identified by random sampling, and more than 300 observers positioned across the country in polling stations also identified by random sampling. In addition, ISFED observers will be present in all polling stations of Kutaisi, Batumi, Poti, Rustavi, Marneuli and Akhaltsikhe.
For many years ISFED has monitored elections using the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology. It is a leading innovative methodology for monitoring elections that allows evaluation of the Election Day process.
ISFED conducts the Election Day monitoring mission for the local self-government elections with support from the United States Agency for International Development (USAID), the Foreign Office of the Federal Republic of Germany, and the National Endowment for Democracy (NED).
Today’s simulation was attended by representatives of diplomatic corps and international organizations at the office of ISFED. After the successful simulation ISFED is confident that its monitoring mission is ready for the Election Day.