ISFED-ის განცხადება გურჯაანში პოლიტიკური ნიშნით ძალადობრივ დაპირისპირებაზე
,,სამართლიანი არჩევნები” გმობს ბოლო დღეებში პოლიტიკური ნიშნით ძალადობრივი დაპირისპირებისა და ანგარიშსწორების ფაქტებს, რასაც გურჯაანის მუნიციპალიტეტში ჰქონდა ადგილი.
2015 წლის 20 აპრილს, გურჯაანის მუნიციპალიტეტში მცხოვრები ,,ქართული ოცნების“ 100-ზე მეტი აქტივისტი, საკრებულოსა და გამგეობის თანამშრომლებთან ერთად შეიჭრნენ  გურჯაანის მაჟორიტარი დეპუტატის, გიორგი ღვინიაშვილის სამუშაო ოთახში და მას დაკავებული შენობის დატოვებას მოსთხოვეს.  დაპირისპირების დაწყება გურჯაანის მაჟორიტარი დეპუტატის, გიორგი ღვინიაშვილის სამუშაო ოთახში კორუფციული და ნეპოტისტური საქმიანობის შემსწავლელი კომისიის შექმნას მოჰყვა. კომისიის შექმნასთან დაკავშირებით 20 აპრილმდე ინფორმაცია გაავრცელა ,,ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ“.
დაპირისპირება 21 აპრილსაც გაგრძელდა,  ,,ქართული ოცნების“ აქტივისტებმა მაჟორიტარი დეპუტატის ბიუროს კარებზე შეურაცხმყოფელი მოწოდებები გამოაკრეს, ხოლო  პარლამენტის წევრებს, ლევან  ბეჟაშვილსა და გიორგი ღვინიაშვილს, საფეხბურთო კლუბის ,,ალაზნის“ მენეჯერმა, მიხეილ ფურცელაძემ უცენზურო სიტყვებით მიმართა.
გურჯაანში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა. მან გურჯაანის მოსახლეობის ძალადობრივი ქმედებებს ,,ნაციონალური მოძრაობის“ მიმართ სამართლიანი და ადეკვატური უწოდა, რამაც კიდევ უფრო გაამწვავა ჯგუფებს შორის არსებული დამოკიდებულება.
,,ქართული ოცნების“ აქტივისტებსა და ,,ნაციონალურ მოძრაობის“ დაპირისპირება  მომდევნო დღეებშიც გრძელდებოდა. 22 აპრილს გამგეობის შენობაში მისულ გიორგი ღვინიაშვილს, ირმა ნადირაშვილსა და მათ თანხმლებ პირებს დახვდნენ საკრებულოსა და გამგეობაში დასაქმებული საჯარო  მოხელეები და ,,ქართული ოცნების“ აქტივისტები, რაც საბოლოოდ ძალადობრივ ქმედებაში გადაიზარდა. ,,ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლებს დაუშინეს კვერცხები და ფიზიკურად გაუსწორდნენ.
შემთხვევის ადგილას სამართალდაცავი ორგანოების წარმომადგენლები არ იყვნენ სათანადოდ მობილიზებულნი, რის გამოც ვერ უზრუნველყვეს მომხდარი დაპირისპირების თავიდან აცილება.
მედია საშუალებებში გავრცელებული კადრებიდან ნათლად ჩანს, რომ მიმდინარე მოვლენებში უშუალოდ ჩართული იყვნენ  საჯარო მოხელეები, გამგეობის ქონების მართვის სამსახურის უფროსი - დავით ნიკოლაიშვილი, გამგებლის მრჩეველი - არჩილ გოგიაშვილი,  გამგეობის სოციალური სამსახურის სპეციალისტი - მანანა ჯანჯიბუხაშვილი. შემთხვევის ადგილზე ასევე იმყოფებოდნენ გურჯაანის გამგებელი-გივი გერგიძე, მისი მოადგილეები, ელგუჯა გიორგაძე და დიმიტრი კალატოზიშვილი, საკრებულოს თავჯდომარე ვანო ბერძენიშვილი და მისი მოადგილე ზვიად ყვირილაშვილი.
მიგვაჩნია, რომ  მნიშვნელოვანია  სხვადასხვა პოლიტიკური ჯგუფების წარმომადგენლებს მიეცეთ საკუთარი კრიტიკული მოსაზრებების გამოხატვის შესაძლებლობა, თუმცა დასაგმობია გამოხატვის ისეთი ფორმის არსებობა, რომელიც ძალადობრივია და ლახავს სხვა პირთა უფლებებს და თავისუფლებებს.
არსებული დაპირისპირების შეწყვეტისა და სიტუაციის შესწავლის მიზნით, მოვუწოდებთ:
ხელისუფლებას, პოლიტიკური თანამდებობის პირებს,  თავი შეიკავონ ისეთი განცხადებების გავრცელებისგან, რომელიც  კიდევ უფრო გაამწვავებს დაპირისპირებულ ძალებს შორის არსებულ დამოკიდებულებას და გამოიჩინონ მეტი ძალისხმევა მოქალქეთა უფლებების ეფექტურად დასაცავად.
სამართალდამცავ ორგანოებს, შეისწავლოს გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში მიმდინარე დაპირისპირების ფაქტები და დროულად მოახდინოს შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება;
პოლიტიკურ პარტიებს, თავი შეიკავონ ძალადობრივი ქმედებებისგან და  მოუწოდონ თავიანთ წევრებსა და აქტივისტებს, უარი თქვან პროტესტის ისეთი ფორმით გამოხატვისგან, რაც არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგსა და კანონს.

ISFED condemns recent acts of political violence and confrontation in Gurjaani Municipality
On April 20, 2015, over 100 activists of the Georgian Dream residing in Gurjaani Municipality invaded office of Gurjaani Majoritarian MP Giorgi Ghviniashvili together with employees of Sakrebulo and Gamgeoba, and demanded that he leave the building. The confrontation in the office of Gurjaani Majoritarian MP Giorgi Ghviniashvili occurred following the announcement of the United National Movement about establishment of the commission on April 20.
The confrontation continued on April 21, when activists of the Georgian Dream posted insulting calls on door of the Majoritarian MP’s bureau, and Manager of FC Alazani Mikheil Purtseladze cursed at MPs Levan Bezhashvili and Giorgi Ghviniashvili.
PM Irakli Gharibashvili released a statement about the developments in Gurjaani, saying that actions of Gurjaani population against the UNM were fair and adequate, which further aggravated the situation.
Confrontation between activists of the Georgian Dream and the UNM continued in the next few days. On April 22, Giorgi Ghviniashvili, Irma Nadirashvili and their accompanying individuals were met by public service employees of Sakrebulo and Gamgeoba, as well as activists of the Georgian Dream, when they arrived at Gamgeoba. It eventually led to violent actions, and UNM’s representatives were pelted with eggs and physically assaulted.
Law enforcement officers, who were inadequately mobilized at the scene, failed to prevent
the confrontation.
Footage released by media clearly shows that public service employees, head of the property management service Davit Nikolaishvili, Gamgebeli advisor Archil Gogiashvili, specialist of Gamgeoba Social Services Manana Janjibukhashvili were directly involved in the confrontation. Gurjaani Gamgebeli Givi Gergidze and his deputies Elguja Giorgadze and Dimitri Kalatozishvili, Chairman of Sakrebulo Vano Berdzenishvili and his deputy Zviad Kviralashvili were all present at the scene.
We believe that it is important for that representative of different political groups are able to express their critical views; however, we condemn violent forms of freedom of expression that violates rights and freedoms of other individuals.
For putting an end to the existing confrontation and investigating the situation, we urge:
The authorities and political officials to refrain from making statements that will aggregate the confrontation, and to demonstrate more effort for protecting rights of citizens;
The law enforcement authorities to launch a probe into the acts of confrontation in Gurjaani Municipality Gamgeoba and take timely further legal actions.
The political parties to refrain from violent actions and urge their members and activists to abandon forms of expression of protest that violates law and order.
This project is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents are the responsibility of ISFED and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.