ISFED უკრაინაში მიმდინარე საპარლამენტო არჩევნებს აკვირდება
დღეს, 26 ოქტომბერს,  უკრაინაში საპარლამენტო არჩევნები იმართება. „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ დამკვირვებლები  უკრაინაში არჩევნების მიმდინარეობას აკვირდებიან.
ENEMO-ს მისიის ფარგლებში ISFED-ს ორი გრძელვადიანი და 8 მოკლევადიანი დამკვირვებელი ჰყავს უკრაინაში მივლენილი.  ISFED-ის გრძელვადიანი დამკვირვებლები,  აკვირდებოდნენ უკრაინაში წინასაარჩევნო პერიოდს. დღეს ISFED საპარლამენტო არჩევნებს  ოდესაში,  ხერსონში, ლვოვსა და კიევში აკვირდება.
ENEMO დამკვირვებელი ორგანიზაციების ევროპული ქსელია, სადაც 17 ქვეყნის 21 ორგანიზაციია გაერთიანებული. სადამკვირვებლო მისია არჩევნებზე დაკვირვებისას ხელმძღვანელობას ევროპული სტანდარტებით, დემოკრატიული და სამართლიანი არჩევნების უზრუნველსაყოფად.
უკრაინაში მიმდინარე არჩევნებს, ENEMO-ს ეგიდით 156 მოკლევადიანი დამკვირვებელი აკვირდება, 17 ორგანიზაციიდან.  დამატებით 21 ჯგუფი, არჩევნების გრძელვადიან დაკვირვებაზე მუშაობს.
ბოლოდროინდელი მოვლენებიდან გამომდინარე, 26 ოქტომბრის არჩევნები არ ტარდება 12 საარჩევნო ოლქში, რუსეთის მიერ ანექსირებულ ტერიტორიებზე. პრორუსი სეპარატისტები ნოემბერში საკუთარ, სეპარატისტულ არჩევნებს გეგმავენ.
უკრაინის რადაში 450–ის ნაცვლად 423 დეპუტატს აირჩევენ.
უკრაინის საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილე პარტიებს 5% -ანი ბარიერის გადალახვა ესაჭიროებათ რადაში ადგილების მოსაპოვებლად.  მთავარი პარტიები, რომლებიც გამარჯვებისთვის იბრძვიან უკრაინის პრეზიდენტის, პეტრო პოროშენკოს ბლოკია, სადაც მისი "სოლიდარობის პარტია" და ვიტალი კლიჩკოს პარტიაა გაერთიანებული. ასევე პრემიერ მინისტრის, არსენი იაცენიუკის „სახალხო ფრონტი“, ოლეგ ლიაშკოს „ნაციონალური რადიკალური პარტია“ და ყოფილი პრემიერ მინისტრის, იულია ტიმოშენკოს პარტია „ბატკივსჩინა“.
ვრცლად, დაკვირვების პროცესის და არჩევნების მიმდინარეობის შესახებ, „სამართლიანი არჩევნები“ მოგვიანებით მოგაწვდით ინფორმაციას.

ISFED is monitoring the parliamentary elections in Ukraine
Parliamentary elections in Ukraine are held on October 26. Observers of the International Society for Fair Elections and Democracy will monitor the process of the elections.
In frames of ENEMO, ISFED has sent two long-term and eight short-term observers to monitor the elections in Ukraine. ISFED’s long-term observers were monitoring the pre-election period. Today ISFED will monitor the parliamentary elections in Odessa, Lvov and Kiev.
ENEMO (European Network of Election Monitoring Organizations) is a group of 21 civic organizations from seventeen countries. The monitoring mission is guided by European standards of monitoring for the promotion of democratic and fair elections.
Several millions of people will not be able to cast their votes in the parliamentary elections of Ukraine. Due to the recent developments, October 26 elections will not be held in 12 election districts – territories annexed by Russia.
Around 3 million people in Donetsk and Luhansk will not be casting their votes in the elections, as well as 1,8 million people in Crimea annexed by Russia. Pro-Russian separatists are planning their own separatist elections in November.
Political parties participating in the parliamentary race need to win at least 5% of votes to be qualified for seats in Rada. Major parties competing for victory include the bloc of Ukrainian President Petro Poroshenko (composed of Proroshenko’s Solidarity Party and Vitaly Klitchko’s party) as well as People’s Front of Prime Minister Arseniy Yatsenyuk, Oleh Lyashko’s National Radica Party and party of former Prime-Minister Yulia Tymoshenko Batkivschina.