კამპანიაში „ეს შენ გეხება“ ჩართული ორგანიზაციები პრემიერმინისტრის განცხადების გამო უკიდურეს შეშფოთებას გამოხატავენ
მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე საქართველოს პრემიერმინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა არასამთავრობო ორგანიზაციების კამპანიაში „ეს შენ გეხება“ ჩართული ორგანიზაციების საქმიანობის მიმართ შეურაცხმყოფელი განცხადებები გააკეთა.
პრემიერმინისტრის თქმით, „ის ვარიანტი, რაც წარმოადგინეს არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და, ასევე, „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლებმა, იყო, პირდაპირი მნიშვნელობით, კატასტროფის ტოლფასი და საფრთხეს შეუქმნიდა მთლიანად სამართალდამცავი სისტემის, ქვეყნის უსაფრთხოების სისტემის გამართულად, ეფექტურად მუშაობას.“ მისივე განცხადებით, „მაშინ, როცა საერთაშორისო ასპარეზზე ჩვენი ქვეყნის იმიჯის განმტკიცება ხდება, ჩვენ ყოველ მხრივ ვაჩვენებთ პროგრესს, ეს ადამიანები გამოდიან და პირდაპირ ამბობენ, ყველას გასაგონად, თავისი რეკლამებით – და რეკლამებში ხარჯავენ ათასობით, ასი ათასობით ლარს იმისათვის, რომ შეარყიონ ქვეყნის იმიჯი... ამას მე ვუწოდებ ქვეყნის ძირგამომთხრელ საქმიანობას. მიზანმიმართული კამპანია, რომ დღეს ყველას უსმენენ, სახელმწიფოს წინააღმდეგაა მიმართული და ამის არავითარი საჭიროება არ არსებობს. არსებობს მტკიცე პოლიტიკური ნება და ეს მანკიერი პრაქტიკა აღმოიფხვრა.“
კამპანიაში „ეს შენ გეხება“ ჩართული არასამთავრობო ორგანიზაციები ცალსახად ვაცხადებთ, რომ პრემიერის განცხადებაში მოყვანილი არც ერთი ფაქტი სიმართლეს არ შეესაბამება. კერძოდ,
გვსურს, ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ ფარულ მიყურადებასა და თვალთვალთან დაკავშირებით პარლამენტში შესულია და განიხილება მხოლოდ ერთი საკანონმდებლო პაკეტი, რომლის ავტორებიც არიან: იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე და კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრი ბატონი შალვა შავგულიძე, ამავე კომიტეტის მთავარი სპეციალისტი ქალბატონი ლიკა საჯაია, გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარი რედაქტორი ბატონი ლაშა ტუღუში და ჟურნალისტი ზვიად ქორიძე. კანონპროექტი პარლამენტში გასული წლის ივლისის თვეში დარეგისტრირდა და მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში ყველა დაინტერესებულ პირს და სახელმწიფო ორგანოს ჰქონდა შესაძლებლობა, შესაბამისი მოსაზრებები გამოეთქვა ინიციატივასთან დაკავშირებით. აქედან გამომდინარე, პრემიერმინისტრის მიერ გაკეთებული განცხადება, რომ თითქოს კანონპროექტი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ ერთობლივად იყო წარმოდგენილი, არ შეესაბამება სიმართლეს;
მოსმენებთან დაკავშირებულ პრობლემატიკაზე საუბარი არასამთავრობო სექტორმა ჯერ კიდევ წინა ხელისუფლების დროს დაიწყო, რაც დასაბუთდა ამ თემაზე მობილური ოპერატორების მიერ გაკეთებული განცხადებებით. სამწუხაროდ, ფარულ მოსმენებთან დაკავშირებით სისტემური ცვლილებების აღმოფხვრა ვერც ახალი ხელისუფლების პირობებში მოხდა. არსებული მანკიერი პრაქტიკის დაუშვებლობაზე საკონსტიტუციო, სამართლებრივი რეფორმებისა და ადამიანის უფლებების საკითხებში ევროკავშირის სპეციალური მრჩეველი ბატონი თომას ჰამმარბერგი ვრცლად საუბრობს თავის ანგარიშებში. ეს საკითხები ასევე აისახა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ადამიანის უფლებათა 2013 წლის ანგარიშში;
კამპანიის „ეს შენ გეხება“ განახლება საჭირო გახდა, რადგანაც პარლამენტთან კონსტრუქციული დიალოგის მიუხედავად, სამართალდამცავ ორგანოებს არ სურდათ უარი ეთქვათ სატელეფონო საუბრების და პირადი ინფორმაციის პირდაპირ წვდომაზე და საერთაშორისო სტანდარტებზე დაფუძნებული კანონმდებლობის მიღებაზე. დღეს კვლავაც ვართ იმ მოცემულობის პირობებში, როდესაც სამართალდამცავი უწყებები თვალთვალისა და მიყურადების განხორციელებისას იყენებენ წინა ხელისუფლების მიერ დამკვიდრებულ პრაქტიკას და, რაც მთავარია, თანამშრომლებს. საგულისხმოა, რომ ჩვენ არ ვიცით არც ერთი სახელმწიფო მოხელე, რომელიც უკანონო მოსმენებთან დაკავშირებით მკაცრად დაისაჯა. შესაბამისად, პრემიერის განცხადება იმასთან დაკავშირებით, რომ „მიზანმიმართული კამპანია, რომ დღეს ყველას უსმენენ, სახელმწიფოს წინააღმდეგაა მიმართული და ამის არავითარი საჭიროება არ არსებობს. არსებობს მტკიცე პოლიტიკური ნება და ეს მანკიერი პრაქტიკა აღმოიფხვრა“ დაუსაბუთებელია;
გაუგებარია, ერთი წლის წინ შექმნილ რომელ სამუშაო ჯგუფზე საუბრობს საქართველოს პრემიერმინისტრი და რომელი ახალი კანონპროექტის ინიცირებაზეა საუბარი. ჩვენთვის ცნობილია მხოლოდ 2014 წლის აპრილში სახელმწიფო კანცელარიაში ბატონი მინდია ჯანელიძის ხელმძღვანელობით შექმნილი ჯგუფის შესახებ;
ჩვენ დღესაც მხარს ვუჭერთ მხოლოდ იმ კანონპროექტს, რომელიც ერთი წლის წინ შევიდა საქართველოს პარლამენტში და რომელმაც ევროპის საბჭოს და ევროპის წამყვანი სპეციალისტების ექსპერტიზა გაიარა. ამ კანონპროექტში ორიენტირად ავიღეთ ის ევროპული პრაქტიკა, რომელიც სწორედაც უზრუნველყოფს ქვეყნის უსაფრთხოებას და ადამიანის პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლებების დაცვას. შესაბამისად, პრემიერის განცხადება „წარმოდგენილი ვარიანტი კატასტროფის ტოლფასი იყო და საფრთხეს შეუქმნიდა მთლიანად სამართალდამცველი სისტემის, ქვეყნის უსაფრთხოების სისტემის გამართულ, ეფექტურ მუშაობას“ არაკომპეტენტური განცხადებაა, რადგანაც ის კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს სწორედ ევროპის სახელმწიფოების უსაფრთხოების სიტემას. აღსანიშნავია, რომ „კატასტროფული“ პროექტი შარშან პარლამენტმა საკანონმდებლო ინიციატივად აქცია, ხოლო 1 თვის წინ სამმა კომიტეტმა პრინციპების დონეზე მოიწონა;
მიგვაჩნია, რომ პრემიერის განცხადება უკანონო მოსმენებთან დაკავშირებული პრობლემიდან საზოგადოების ყურადღების გადატანის მცდელობაა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლების მიერ ორგანიზებული კამპანიის „ერთიანი ნაციონალურ მოძრაობასთან“ ასოცირებას და, ამით, საზოგადოების თვალში არასამთავრობო სექტორის პოლიტიზირებასა და კამპანიის დისკრედიტაციას ემსახურება;
საგანგაშოა პრემიერმინისტრის შეფასებები, რომ თითქოს არასამთავრობო ორგანიზაციები „ქვეყნისთვის ძირგამომთხრელ საქმიანობას“ ვახორციელებთ მაშინ, როდესაც წარდგენილი კანონპროექტის ერთადერთი მიზანი პირადი ცხოვრების უფლების ევროპული სტანდარტების დაცვაა. ქვეყნის მეთაურის რიტორიკა ემსახურება არასამთავრობო ორგანიზაციების დისკრედიტაციას და მათ მიმართ ნეგატიური აზრის ფორმირებას. პრემიერმინისტრის ბრალდებები არ შეესაბამება სამართლებრივი სახელმწიფოს ღირებულებებს და ეჭვქვეშ აყენებს საზოგადოებრივი ინიციტივების მნიშვნელობას და როლს დემოკრატიულ სახელმწიფოში.

NGOs campaigning to end illegal surveillance respond to PM's accusations
At the May 1 sitting of the Government of Georgia Prime Minister Irakli Gharibashvili made insulting statements towards activities of non-governmental organizations involved in This Affects You campaign.
According to the Prime Minister, “the version [of the draft law] that was suggested by the non-governmental organizations as well as the United National Movement was catastrophic and endangered national security and effective functioning of the law enforcement system”. The Prime Minister also said that “during the time when Georgia’s image is improving in internationally, these people use advertisements and spend several thousands and hundreds of thousands of GEL in advertisements to harm this image… I would say that such actions damage the country. The deliberate campaign against surveillance is directed against the state and there is no need for this. There is a strong political will to eradicate such malpractice [illegal surveillance]”.
Non-governmental organizations involved in This Affects You campaign straightforwardly declare that none of the facts referred to in the Prime Minister’s statement are accurate. Namely:
We would like to emphasize that there is only one legislative package submitted in the Parliament regarding surveillance, the authors of which are: First Deputy Chairman of Legal Affairs Committee and member of the Georgian Dream Coalition MP Shalva Shavgulidze; Chief Specialist of the Legal Issues Committee Lika Sajaia; Editor-in-Chief of the Rezonansi Newspaper Lasha Tugushi; and a journalist Zviad Koridze. The bill was registered in the Parliament in July last year and since then any interested person and governmental agency has had the possibility to express their opinions regarding the legislative initiative. Therefore, the statement made by the Prime Minster that the bill was submitted jointly by non-governmental organizations and the United National Movement is not correct.
Discussion regarding illegal surveillance was initiated by non-governmental organizations already before the change of the government. This was confirmed by statements made by mobile network operators. Unfortunately, systemic problems of surveillance have not been solved during the current government as well.  The EU Special Adviser on Constitutional and Legal Reform and Human Rights in Georgia Thomas Hammarberg broadly discussed in his reports the necessity to prohibit such malpractice. The issue of illegal surveillance was also reflected in the US State Department 2013 human rights report.
The renewal of This Affects You campaign was necessary due to the fact that, despite constructive dialogue with the Parliament, law enforcement agencies were not willing to give up direct access to phone conversations and personal information and opposed adoption of the surveillance law that would be based on international standards.
Nowadays, we still face the problem that the law enforcement officials during their illegal surveillance employ the same methods used by the previous government and what is more, use the same staff members. It is noteworthy, that we are not aware of any public official who was punished for illegal surveillance. Therefore, the statement of the Prime Minister that “the intentional campaign against surveillance is directed against the state and there is no need for this. There is a strong political will to eradicate such a corrupt practice…” is unsubstantiated.
It is not clear which task force the Prime Minister refers to that was apparently created a year ago and initiation of which bill is the Prime Minister talking about. We are only aware of a task force created in April 2014 in the State Chancellery and lead by Mindia Janelidze.
We still support the bill submitted to the Parliament a year ago that was endorsed by the Council of Europe and positively evaluated by leading European experts. The bill was based on European practice, which guarantees both state security and the right to privacy. Therefore, Prime Minister’s statement that “the version that was suggested … was catastrophic and endangered national security and effective functioning of the law enforcement system” is an incompetent statement, since it questions the system of national security of the European states. It should be noted, that the “catastrophic” project was turned into the bill by the Georgian Parliament last year and was endorsed by three Parliamentary Committees a month ago.
We consider that the statement of the Prime Minister aims to divert public attention from illegal surveillance, to associate the campaign organized by the non-governmental organization with the United National Movement and thereby politicise the non-governmental sector and discredit the campaign in the eyes of the public.
The remarks by the Prime Minster that non-governmental organizations are “damaging the country” are alarming, since the only goal of the bill is to protect the right to privacy as guaranteed by the European standards. Such a rhetoric by the leader of the country discredits and supports formation of negative public attitudes toward non-governmental organizations. The accusations of the Prime Minister are not in compliance with the values of a rule-of-law based state and undermine importance and role of public initiatives in a democratic state.