2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურს „სამართლიანი არჩევნები“ ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით აკვირდება, რომელიც გვაძლევს საშუალებას, რომ დროულად აღმოვაჩინოთ დარღვევები, სისტემურად შევაფასოთ არჩევნების დღის პროცესი და გადავამოწმოთ ოფიციალური შედეგების სიზუსტე.
„სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ შეფასებას კენჭისყრის მიმდინარეობისა და საარჩევნო უბნების დახურვის შესახებ PVT-ის დამკვირვებელთა 99.7%-ის მიერ გამოგზავნილ ინფორმაციაზე დაყრდნობით.
„სამართლიანი არჩევნების“ PVT მეთოდოლოგით მიღებული ინფორმაციის ანალიზის საფუძველზე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ საქართველოს მასშტაბით საარჩევნო უბნების უმრავლესობაზე კენჭისყრის პროცესმა, ძირითადად, კანონით გათვალისწინებული პროცედურების დაცვით ჩაიარა. თუმცა, კენჭისყრის მიმდინარეობის დროს პრობლემური იყო ამომრჩევლის ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის ფაქტები. საარჩევნო უბნების მიმდებარედ მასიური სახე ჰქონდა „ქართული ოცნებისა“ და სალომე ზურაბიშვილის მხარდამჭერებისა და კოორდინატორების მობილიზებას, რომლებიც უბნებზე მოსულ ამომრჩევლებს აღრიცხავდნენ, რაც ამომრჩევლის ნებაზე ზეგავლენის მოხდენის მცდელობის მანკიერი ტრადიციის გაგრძელებაა. არჩევნების დღეს ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის ფაქტები და ამომრჩევლის აღრიცხვის პრაქტიკა კიდევ ერთხელ წამოაჩენს წინასაარჩევნო პერიოდში ზეწოლა-მუქარის გარემოს პრობლემურობას და მის ნეგატიურ გავლენას საარჩევნო პროცესზე.
საარჩევნო უბნების დახურვის მოახლოებასთან ერთად, „სამართლიანმა არჩევნებმა“ დააფიქსირა ცალკეული სერიოზული ინციდენტები, როგორიცაა ამომრჩეველთა სამაგიდო სიის დაკარგვა, საარჩევნო უბანზე უცხო პირთა შეჭრა და ყუთის გატაცების მცდელობა. ამ ეტაპზე დაფიქსირებული სხვა დარღვევები უკავშირდებოდა საარჩევნო პროცედურების ხარვეზებით წარმართვას.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ საუბნო კომისიებში წარადგინა 46 საჩივარი, ხოლო საოლქო კომისიებში 54 საჩივარი.
• საქართველოს მასშტაბით, საარჩევნო უბნების 99.2%-ზე ამომრჩევლებმა არჩევნებში მონაწილეობა მიიღეს სათანადო დოკუმენტაციით. აღნიშნული მაჩვენებელი სტატისტიკურად არჩევნების პირველი ტურის მონაცემის (99.7%) იდენტურია.
• საარჩევნო უბნების 98.5%-ზე მარკირება მოწმდებოდა კანონით დადგენილი წესისამებრ, რაც სტატისტიკურად თითქმის არ განსხვავდება არჩევნების პირველი ტურის მონაცემისგან (97.1%).
• საარჩევნო უბნების 99.7%-ზე ბიულეტენები სათანადოდ მოწმდებოდა ხელმოწერითა და ბეჭდით. ეს მონაცემი სტატისტიკურად განსხვავებული არ არის არჩევნების პირველი ტურის მონაცემებისგან (99.1%).
• საარჩევნო უბნების 99.7%-ზე ამომრჩეველებს ყოველთვის უკეთდებოდათ მარკირება, რაც სტატისტიკურად მნიშვნელოვნად არ განსხვავდება არჩევნების პირველი ტურის მაჩვენებლისგან, როდესაც მარკირება შემოწმდა უბნების 98.6%-ზე.
• საარჩევნო უბნების 98.3%-ზე ხმის მიცემის ფარულობა ყოველთვის დაცული იყო. ეს მაჩვენებელი არჩევნების პირველი ტურის მონაცემის მსგავსია (98.6%).
• საარჩევნო უბნების 1.6%-ზე დაფიქსირდა ფიზიკური ძალადობისა და ზეწოლა-მუქარის ფაქტები, რაც წარმოდგენს მცირედ გაუარესებას საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტური მონაცემთან შედარებით (0.8%).
„სამართლიანი არჩევენების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
საარჩევნო დოკუმენტაციის დაკარგვა
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #20 საარჩევნო უბანზე დაიკარგა ე.წ. სამაგიდო სია, რის შედეგადაც დროებით შეწყდა ხმის მიცემის პროცესი და უბანზე პოლიცია იმყოფებოდა. ხმის მიცემა განახლდა ისე, რომ დაკარგულ სამაგიდო სიაში მყოფ ამომრჩეველს არ აძლევდნენ არჩევნებში მონაწილეობის უფლებას. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ უბნის შედეგების ბათილობა მოითხოვა.
უბანზე უცხო პირების შევარდნა
• #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #37 საარჩევნო უბანზე უცხო პირები შევარდნენ და ყუთის გატაცება სცადეს. მათ უბნის კარი შეტეხეს, თუმცა საარჩევნო ყუთის გატაცება ვერ შეძლეს. საუბნო კომისიის წევრების წინააღმდეგობის შემდეგ უცხო პირები საარჩევნო უბნიდან გაიქცნენ. ამჟამად უბანზე მობილიზებულია პოლიცია და მიმდინარეობს ხმების დათვლა.
• #36 ბორჯომის საარჩევნო ოლქის #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9, #20, #25, #26 და #27 საარჩევნო უბნებთან „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები იყვნენ მობილიზებული. მათ ჰქონდათ ფურცლები, სავარაუდოდ სიები, რომლითაც აღრიცხავენ ამომრჩევლებს.
• #33 ქარელის საარჩევნო ოლქის #10 საარჩევნო უბნის მობილიზებული იყვნენ „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები სიებით. ამავე უბნის შესასვლელთან იდგა საკრებულოს თავმჯდომარე და ეწეოდა აგიტაციას.
ბიულეტენის მეტობა ხელმოწერების რაოდენობაზე
• #35 ხაშურის საარჩევნო ოლქის #39 საარჩევნო უბანზე; #11 საგარეჯოს საარჩევნო ოლქის #25 საარჩევნო უბანზე და #62 ჩოხატაურის საარჩევნო ოლქის #12 საარჩევნო უბანზე ადგილი ჰქონდა ზედმეტი თითო ბიულეტენის გაცემის შემთხვევებს.
• #44 ამბროლაურის საარჩევნო ოლქის #5 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა კაბინაში ფოტო გადაუღო ბიულეტენს.
• #33 ქარელის საარჩევნო ოლქის #27 უბანზე კაბინაში ბიულეტენისთვის ფოტოს გადაღების ორი ფაქტი დაფიქსირდა.
• #30 კასპის საარჩევნო ოლქის #22 საარჩევნო უბანზე და #81 ქობულეთის საარჩევნო ოლქის #8 საარჩევნო უბანზე სიებში არ იყო მითითებული გადასატანი ყუთის ამომრჩევლები.
#60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #35 საარჩევნო უბანზე მთელი დღის განმავლობაში იმყოფებოდა „საქართველოს ქრისტიან- კონსერვატიული პარტიის“ წარმომადგენელი.
სხვა ამომრჩევლის ხელმოწერა
#67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #100 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველს გრაფაში სხვისი ხელმოწერა დახვდა.
მარკირების არ გაკეთება
• #51 ზესტაფონის საარჩევნო ოლქის #38 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა მარკირება არ გაუკეთა ამომრჩეველს.
პირადობის მოწმობებთან დაკავშირებული ხარვეზები
#10 გლდანის საარჩევნო ოლქის #11 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის ამომრჩეველს პირადობის მოწმობის გარეშე დართეს ხმის მიცემის უფლება.
#22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #5 საარჩევნო უბანზე ერთ შემთხვევაში დაფიქსირდა ამომრჩეველი ძველი (ე.წ. „ლამინირებული“) პირადობის მოწმობით, თუმცა დამკვირვებლის ინფორმაციით, იგი ფლობს ახალ ID ბარათს;
„სამართლიანი არჩევნები“ გაძლევთ შესაძლებლობას ონლაინ რეჟიმში დააკვირდეთ არჩევნების მიმდინარეობას არჩევნების პორტალის - www.electionsportal.ge მეშვეობით, სადაც საარჩევნო დარღვევები ინციდენტების რუკაზე აისახება. გარდა ამისა, ნებისმიერ მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა მოგვაწოდოს ინფორმაცია საარჩევნო დარღვევების თაობაზე უფასო sms-ით ნომერზე 90039.
„სამართლიანი არჩევნები“ საზოგადოებას მიაწვდის ინფორმაციას არჩევნების დღის შედეგების შესახებ საარჩევნო უბნებზე ხმების დათვლის და შედეგების შეჯამების დასრულების და მიღებული ინფორმაციის დამუშავების შემდეგ. მომდევნო განცხადება გამოქვეყნდება 29 ოქტომბერს.

In this statement, ISFED presents its assessment of the voting process and closing of polling stations based on the information provided by 99.7% of PVT observers.
Based on the analysis of the information received through the PVT, ISFED concludes that the voting process at most of the polling stations throughout Georgia was conducted generally in accordance with the procedures prescribed by the law. However, during the voting process, violations of voters’ secrecy of vote remained as the most problematic. Outside of polling stations mobilization of coordinators and supporters of Georgian Dream and of Salome Zourabichvili were at massive scale. They were tracking the voters who came to the precincts, which is the continuation of an infamous malpractice of attempted influence on voters’ will. Cases of violations of secrecy of vote on Election Day and practice of tracking the voters once again highlight the problems related to the environment of intimidation and harassment during the pre-election period and its negative effect on the electoral process.
Near the closing of polling stations, ISFED observed isolated serious incidents, such as: loss of table version of the voters’ list, unauthorized intrusion at precinct with an attempt of kidnapping a mobile ballot box. Other violations observed at this stage were mainly connected to the procedural shortcoming.
At this time, ISFED observers have filed 46 complaints with Precinct Electoral Commissions (PECs) and 54 complaints with District Electoral Commissions (DECs).
• At 99.2% of polling stations across Georgia, voters cast their ballots using proper voter identification. This figure is statistically identical to that of the first round of elections (99.7%).
• Inking was always properly checked at 98.5% of polling stations, which is statistically almost no different from the first round of elections, when inking was checked at 97.1% of polling stations.
• At 99.7% of polling stations, the ballot papers were properly validated with a signature and seal. This figure is not statistically different from the first round elections (99.1%).
• At 99.7% of polling stations, voters were always properly inked. This figure is statistically not significantly different from the first round of elections when voters were properly inked at 98.6% of the polling stations.
• The secrecy of vote was always ensured at 98.3% of the polling stations. This figure is similar to the first round of elections (98.6%).
• The cases of physical violence, pressure and threat were identified at 1.6% of polling station, which is a slight worsening compared to the first round of elections (0.8%).
Loss of electoral documentation
• At PEC #20 of the election district #67 (Zugdidi), a table version of the voters list got lost. This caused a temporary suspension of the voting process and police were present at the precinct. Voting resumed however voters who were in the lost list were not allowed to cast a vote. ISFED requested annulment of the results of this polling station.
Break into the PEC by unidentified individuals
• At PEC #37 of the election district #20 (Rustavi), unidentified individuals broke into the premises of the polling station and attempted to kidnap a mobile ballot box. They broke the precinct doors, however were unable to get a hold of the ballot box. After resistance from the commission members, the intruders ran away. Currently, police are present at PEC and vote count is in progress.
Alleged attempt to influence the voters’ will
• At PECs #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9, #20, #25, #26 and #27 of the election district #36 (Borjomi), Georgian Dream members were mobilized. They had papers, likely lists which they used to track the voters.
• At PEC #10 of the election district #33 (Kareli), Georgian Dream members were mobilized with lists. A Chairperson of the Sakrebulo (City Assembly) was present at PEC and was campaigning.
Number of ballot papers exceeding the number of signatures
• At PEC #39 of the election district #35 (Khashuri); at PEC #25 of the election district #11 (Sagarejo) and at PEC #12 of the election district #62 (Chokhatauri), there were cases when one extra ballot paper was issued to the voters.
• At PEC #5 of the election district #44 (Ambrolauri), a voter took a photograph of ballot paper in the voting booth.
• At PEC #27 of the election district #33 (Kareli), two cases of taking photographs of ballot papers in the voting booth were identified.
Violations regarding mobile ballot box
• At PEC #22 of the election district #30 (Kaspi) and at PEC #8 of the election district #81 (Kobuleti), voters of mobile ballot box were not noted in the general lists.
Presence of unauthorized persons at PEC
• At PEC #35 of the election district #60 (Ozurgeti), a representative of Christian-Conservative Party of Georgia was present at precinct during the entire election day.
Signature by another voter
At PEC #100 of the election district #67 (Zugdidi), a voter found another voter’s signature in his field.
• At PEC #38 of the election district #51 (Zestaponi), a registrar did not ink a voter.
Irregularities related to ID cards
• At PEC #11 of the election district #10 (Gldani), a voter belonging to mobile ballot box list, was allowed to vote without an ID card.
• At PEC #5 of election district #22 (Marneuli), there was one case when a voter arrived with an old (laminated) ID card, however according to ISFED observer the voter possesses a new biometric ID.
ISFED allows citizens to follow the election process online via Elections Portal – www.electionsportal.ge, where election violations are immediately posted on the incident map. In addition, anyone can report violation of the electoral process by sending a text to a toll-free number 90039.