კოალიცია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სხდომების დახურვის ინიციატივას ეხმიანება
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 26 მარტის სხდომაზე მოსამართლე წევრმა, სერგო მეთოფიშვილმა, განაცხადა, რომ აპირებს დღის წესრიგში დააყენოს საბჭოს სხდომების დახურვის საკითხი. აღსანიშნავია, რომ საბჭოს მოსამართლე წევრის ეს ინიციატივა ეწინააღმდეგება როგორც კანონს, ისე დემოკრატიული მართვის პრინციპებს. ამგვარი ინიციატივა მხოლოდ დამაზიანებელი შეიძლება იყოს საბჭოს საქმიანობის გამჭვირვალობის, საბჭოში განსხვავებული მოსაზრებების გამოთქმის და სასამართლოს რეპუტაციისთვის.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭო არის კოლეგიური ორგანო, რომელზეც ვრცელდება საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მესამე თავის მოთხოვნები. კერძოდ, კანონის თანახმად, საბჭო ვალდებულია ღიად და საჯაროდ წარმართოს თავისი სხდომები. საბჭოს მოსამართლე წევრის ინიციატივა საბჭოს სხდომების დახურულად წარმართვის შესახებ ეწინააღმდეგება კანონის მოთხოვნებს, კოლეგიური ორგანოს ბუნებას და საჯაროობის პრინციპს.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭო უნდა იყოს ანგარიშვალდებული საზოგადოების წინაშე. აღნიშნულს, უპირველეს ყოვლისა, სწორედ საბჭოს სხდომათა საჯაროობის და გამჭვირვალობის პრინციპები ემსახურება. ევროპელ მოსამართლეთა საკონსულტაციო საბჭოს მე-10 დასკვნის თანახმად, „უზრუნველყოფილი უნდა იყოს მართლმსაჯულების საბჭოს მიერ განხორციელებული მოქმედებების გამჭვირვალობა. გამჭვირვალობა არის ძირითადი ფაქტორი იმ ნდობაში, რომელიც მოქალაქეებს აქვთ სასამართლო სისტემის ფუნქციონირებისადმი და წარმოადგენს გარანტიას პოლიტიკური გავლენის საფრთხის ან მართლმსაჯულების შიგნით პირადი ინტერესების გატარების, პირადი პროტექციისა და ქრონიზმის წინააღმდეგ.“
სასამართლო სისტემაში გავლენიანი ჯგუფის არსებობა და მისი მოქმედებები, რაც სასამართლოს დამოუკიდებლობის ერთ-ერთი მთავარი შემაფერხებელი ფაქტორია, სწორედ საბჭოს საჯარო სხდომებზე დაკვირვების შედეგად იქნა გამოვლენილი. ასევე, საბჭოს საჯარო სხდომებზე დაკვირვების შედეგად გამოვლენილი იქნა არაერთი საკანონმდებლო ხარვეზი მართლმსაჯულების სისტემაში, საბჭოს საქმიანობაში არსებული მნიშვნელოვანი პრობლემები და კონკრეტული მიმართულებებით რეფორმების განხორციელების საჭიროება. მოსამართლე სერგო მეთოფიშვილის ინიციატივა მხოლოდ საბჭოს საქმიანობაში არსებული სიღრმისეული პრობლემების და გამოწვევების შესახებ ინფორმაციის დამალვის და საბჭოში კრიტიკული აზრის ჩახშობის მიზანს შეიძლება მოემსახუროს.
გარდა ამისა, სასამართლოს რეპუტაციისთვის დამაზიანებელია საბჭოს მოსამართლე წევრის მიერ საჯაროობის პრინციპისადმი უპატივცემლობის გამოხატვა და სურვილი, რომ საბჭოს სხდომები დახურულ კარს მიღმა წარიმართოს. მოსამართლე, რომელიც თავად უნდა იყოს სასამართლოში საჯარო განხილვის უფლების უმთავრესი დამცველი, საბჭოს სხდომების ღიად და საჯაროდ წარმართვის წინააღმდეგ გამოდის, რაც სერიოზულ ზიანს აყენებს სასამართლო ხელისუფლების ავტორიტეტს და მის მიმართ ნდობას.
მოვუწოდებთ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს სათანადოდ შეაფასოს მოსამართლე სერგო მეთოფიშვილის ინიციატივის დამაზიანებელი ეფექტი სასამართლოს დამოუკიდებლობის, მის მიმართ ნდობის, სასამართლოს რეპუტაციის და დემოკრატიული მართვის პრინციპებისათვის. საჯაროდ დააფიქსიროს თავისი პატივისცემა სამართლის ძირითადი პრინციპების დაცვისადმი და არ დაუშვას მათი ხელყოფა.

The Coalition Responds to the Initiative on Closing the High Council of Justice Sessions to Public
At the March 26 session of the High Council of Justice (HCOJ), judge-member Sergo Metopishvili announced that he plans to put forward an initiative for closing the HCOJ sessions to the public on the official agenda. We believe the judge-member’s initiative contradicts both the law and the principles of democratic governance. Such initiatives can only be damaging to the transparency of the HCOJ’s work, the possibility of voicing dissent at the HCOJ, and the reputation of the judiciary.
The High Council of Justice is a collegial body and falls under the regulations of Chapter 3 of the General Administrative Code. Specifically, according to the law, the HCOJ is obliged to conduct its sessions in an open and public manner. The HCOJ judge-member’s initiative on conducting sessions behind closed doors contradicts the legislation, the nature of collegial bodies, and the principle of openness.
The High Council of Justice must be accountable to the public. This is first and foremost served by the openness and publicity of the sessions. According to Opinion #10 of the Consultative Council of European Judges “transparency in the actions undertaken by [a Judicial] Council must be guaranteed. Transparency is an essential factor in the trust that citizens have in the functioning of the judicial system and is a guarantee against the danger of political influence or the perception of self-interest, self-protection and cronyism within the judiciary.”1
The existence of influential groups and their activities, which is one of the factors hindering the HCOJ’s independence, have been revealed precisely thanks to the sessions’ openness. Numerous legal gaps in the judiciary, significant problems in the work of the HCOJ, and the need for specific reforms have also been identified through observation of the open sessions of the HCOJ. Judge Sergo Metopishvili’s initiative can only serve the interest of hiding information regarding the fundamental problems and challenges in the work of the HCOJ and suppressing dissent inside the HCOJ.
Additionally, the HCOJ’s judge-member’s declared disrespect for the principle of openness and the wish for holding the sessions behind closed doors is damaging for the reputation of the judiciary. A judge, who should himself be the main defender of the right to public trial, is now voicing opposition to openness and publicity of the HCOJ’s work, thereby seriously undermining the authority and public trust of the judiciary.
We call on the High Council of Justice to adequately assess the damaging effects of Judge Sergo Metopishvili’s initiative on judicial independence, trust towards and reputation of the judiciary, and principles of democratic governance. We call on the HCOJ to publicly affirm its respect to the fundamental principles of law and preclude any encroachment on them.