კოალიციის საკანონმდებლო წინადადება მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობის სისტემასთან დაკავშირებით
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის” მიმართავს პარლამენტს და წარუდგენს საკანონმდებლო წინადადებას მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობის საფუძვლების დახვეწისა და დამოუკიდებელი ინსპექტორის ინსტიტუტის რეფორმის მიზნით. იმ ფონზე, როცა დისციპლინური სამართალწარმოების მოქმედი საფუძვლები არაერთხელ გამხდარა ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების მწვავე კრიტიკის საგანი, კოალიცია პარლამენტს ცვლილებებს რამდენიმე მიმართულებით სთავაზობს:
დამოუკიდებელი ინსპექტორის ინსტიტუტის რეფორმა
• ინსპექტორის დამოუკიდებლობის გარანტიების ამაღლების მიზნით, მნიშვნელოვანია ცვლილება შევიდეს მისი დანიშვნა/გათავისუფლების წესში, ასევე დაიხვეწოს ინსპექტორის თანამდებობიდან გათავისუფლების საფუძვლები და გასაჩივრების წესები. მიგვაჩნია, რომ ინსპექტორის არჩევა/გათავისუფლება უნდა ხდებოდეს იუსტიციის საბჭოს სრული შემადგენლობის არა უბრალო, არამედ ⅔-იანი უმრავლესობით, რაც ინსტიტუციურ დონეზე უზრუნველყოფს, იუსტიციის საბჭოს არამოსამართლე წევრების რეალურ გავლენას ინსპექტორის შერჩევა/გათავისუფლების პროცესზე;
• ინსპექტორის თანამდებობრივი სარგო კანონით განისაზღვროს, ხოლო ინსპექტორს მისი აპარატის წევრთა რაოდენობისა და მათი თანამდებობრივი სარგოების განსაზღვრის უფლებამოსილება თავად მიენიჭოს;
• ინტერესთა კონფლიქტის გამოსარიცხად, შესაძლებელია ინსპექტორს თანანმდებობრივი შეზღუდვა დაუწესდეს და უფლებამოსილების ამოწურვის შემდგომ, გარკვეული გონივრული ვადით, მას არ მიეცეს სასამართლო სისტემაში მუშაობის დაწყების შესაძლებლობა;
• ინსპექტორს უნდა განესაზღვროს ინფორმაციის მოძიების სათანადო საშუალებები (გარკვეულ ელექტრონულ ბაზებზე წვდომა), რათა შესაძლო დისციპლინური გადაცდომის გამოკვლევა ეფექტიანად და სრულყოფილად მოხდეს;
• კანონმდებლობით მკაფიოდ უნდა განისაზღვროს, რომ მოკვლევის ეტაპზე დანაშაულის ნიშნების აღმოჩენის შემთხვევაში, ინსპექტორს, საბჭოს თანხმობის გარეშე, პროკურატურისათვის მიმართვა შეეძლოს;
• კანონით ნათლად უნდა ჩამოყალიბდეს ინსპექტორის მიერ საბჭოსათვის რეკომენდაციით მიმართვის შესაძლებლობა დისციპლინური დევნის დაწყების ან არ დაწყების თაობაზე ;
• მნიშვნელოვანია, ინსპექტორს კანონით განესაზღვროს ინფორმაციის სამ თვეში ერთხელ პროაქტიულად, ხოლო წლის ბოლოს ერთჯერადად გამოქვეყნების ვალდებულება, სადაც თავს მოიყრის გადაცდომის საფუძვლებისა და დამოუკიდებელი ინსპექტორის მიმართვის საფუძველზე საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების შესახებ ინფორმაცია.
დისციპლინური სამართალწარმოების საფუძვლების რეფორმა
• კანონით ნათლად უნდა განისაზღვროს დისციპლინური პასუხისმგებლობის მიზნები და ფარგლები. მნიშვნელოვანია, რომ დისციპლინური სამართალწარმოება ვრცელდებოდეს მხოლოდ უხეშ და უპატიებელ პროფესიულ გადაცდომებზე და არ ეხებოდეს კანონის განსხვავებულ ინტერპრეტაციებსა და სასამართლო შეცდომებს;
• ნათლად და ამომწურავად განისაზღვროს ეთიკის კოდექსის ის ნორმები, რომელთა დარღვევაც ჩაითვლება დისციპლინურ გადაცდომად;
• დაკონკრეტდეს და დადგინდეს სტანდარტი რა მიიჩნევა „მოსამართლისათვის შეუფერებელ ქმედებად, რომელიც ბღალავს სასამართლოს ავტორიტეტს”, რადგან ეს ფორმულირება იმდენად ზოგადია, რომ აჩენს პრაქტიკაში მისი შერჩევითად და ზედმეტად ფართოდ გამოყენების საფრთხეს;
• დაკონკრეტდეს „საჯარო დაწესებულებაში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ” საქართველოს კანონის რომელი ნორმები მიიჩნევა მოსამართლეთა მიერ დისციპლინური გადაცდომის საფუძვლად. მოქმედი კანონმდებლობით აღნიშნული კანონი სრულად წარმოადგენს მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობის საფუძველს, რაც პრაქტიკაში მისი არაგანჭვრეტად გამოყენების საფრთხეს ქმნის;
• მოსამართლესთან აკრძალული კომუნიკაციის შემთხვევაში, მოსამართლის მიერ სათანადო პირისათვის ინფორმაციის შეუტყობინებლობა უნდა განისაზღვროს დისციპლინირების საფუძვლად დისციპლინური სამართალწარმოების კანონის მე-2 მუხლში.

The Coalition’s Legislative Proposal on the System of Disciplinary Liability of Judges
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary submitted legislative proposal to the Parliament of Georgia. The proposal aims at improvement of the grounds for disciplinary liability of judges and reforming the institution of an Independent Inspector.
Considering the fact that current disciplinary proceedings have been numerously criticized by domestic and international organizations, the coalition proposes several amendments to the Parliament:
Reform of the Institution of Independent Inspector
• In order to increase the guarantees of independence of the Independent Inspector, it is important to amend the procedural rules of appointment/dismissal, as well as the grounds for dismissal and the rules regulating appeal procedure of the dismissal. We believe selection and dismissal of the Independent Inspector should be possible by 2/3 of High Council of Justice (Council) members instead of simple majority. This will increase the influence of the non-judge members of the Council on an institutional level regarding the appointment/dismissal process of Independent Inspector;
• The salary of the Independent Inspector should be defined by the law. In addition, Independent Inspector should have a right to determine the number of its staff and their salaries;
• In order to avoid conflict of interest, certain employment restrictions could be introduced for the Independent Inspector. For instance, after the end of the term a former Inspector should be prohibited from holding any position at the judicial system for a reasonable period of time;
• Independent Inspector should be granted an access to relevant information (access to certain available electronic databases) in order to properly investigate the cases of alleged disciplinary violations;
• Legislation should clearly define that if a criminal offense is detected in the course of the investigation, Independent Inspector should be able to address the Prosecutor's Office directly. The consent of the Council in such instances should not be required;
• Law should establish the possibility of an Independent Inspector to address the Council with the recommendation on the launching of disciplinaryproceedings;
• Law should define an obligation for the Inspector to proactively publish report on own activities every three months and as well as an annual report summarizing the whole year. The published information should contain details on the applied grounds of disciplinary misconducts and information on all decisions made by the Council based on the requests of an Independent Inspector.
Reform of the Grounds of Disciplinary Proceedings
• Law should clearly define the goals and scope of the disciplinary liability. Disciplinary proceedings should apply to graveprofessional violations only and not interpretations of the law or judicial errors;
• Provisions of the Code of Ethics, which might cause disciplinary liability, should be clearly and thoroughly defined in the law;
• Specific standard should clarify what kind of actions of a judge would qualify as “inappropriate and detrimental to the court reputation”. Current formulation provided by the law is so general and vague that it poses a threat to its selective use in practice;
• It should be clarified which norms of the Georgian Law on “Conflict of Interest and Corruption in Public Service” are considered to serve as grounds for disciplinary liability of judges. At present, the entire law can be used as a basis for disciplinary liability of judges and this practice creates particular risks of abuse;
• Instances when judge does not inform relevant authorities about the cases of illegal communication with him/her, should constitute disciplinary violation under the Article 2 of the Law on Disciplinary Proceedings.
The contents of this prerelease are the responsibility of Coalition for Independent and Transparent Judiciary and do not necessarily reflect the views of USAID, the United States Government or EWMI