ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა მოქალაქის საჩივარი, რომლის ინტერესებს ISFED იცავდა
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების” კიდევ ერთი წარმატება. 2015 წლის 17 ნოემბერს ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა დარეჯან ტალახაძის სააპელაციო საჩივარი, რომლის ინტერესებსაც სასამართლოში „სამართლიანი არჩევნები“ იცავდა.
დარეჯან ტალახაძე მონაწილეობდა კონკურსში საჩხერის მუნიციპალიტეტის გამგებლის წარმომადგენლების კოორდინაციის განყოფილების სპეციალისტის პოზიციაზე. დარეჯან ტალახაძის აზრით საჩხერის მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი თვითმმართველობის მოხელეთა საკონკურსო-საატესტაციო კომისიამ დაარღვია გასაუბრების ჩატარების კანონმდებლობით დადგენილი მოთხოვნები და დაუსაბუთებლად მიანიჭა უპირატესობა ნაკლები ქულისა და საჯარო სამსახურში მუშაობის ნაკლები გამოცდილების მქონე კანდიდატს.
„სამართლიანი არჩევნებმა“ საჩხერის რაიონული სასამართლოში მოითხოვა კონკურსის შედეგების გაუქმება და მისი ხელახლა ჩატარება. პირველი ინსტანციის სასამართლომ არ დააკმაყოფილა სარჩელი. შესაბამისად, „სამართლიანმა არჩევნებმა“ აღნიშნული გადაწყვეტილება ზემდგომ ინსტანციაში გაასაჩივრა.
ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა „სამართლიანი არჩევნების“ მოთხოვნა, კერძოდ, ბათილად ცნო საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის სხდომის ოქმი, რომლის მიხედვით დარეჯან ტალახაძეს უარი ეთქვა თანამდებობაზე დანიშვნაზე. თუმცა, სასამართლომ არ დააკმაყოფილა გასაუბრების ხელახლა ჩატარების მოთხოვნა.
მიგვაჩნია, რომ საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის სხდომის ოქმის გაუქმება, თავისთავად აცლის სამართლებრივ საფუძველს კონკურსის შედეგებს და არალეგიტიმურს ხდის მას. შესაბამისად, ვაკანტური თანამდებობის შესავსებად ადგილობრივი თვითმმართველობა ვალდებულია ჩაატაროს კონკურსი კანონმდებლობის მოთხოვნათა დაცვით.

Another Success of ISFED
On November 17, 2015, Kutaisi Appellate Court partially granted the appeal of Darejan Talakhadze, who was represented by ISFED in court.
Darejan Talakhadze participated in the competition for the position of a specialist at the Department of Coordination of Representatives of Sachkhere Municipality Gamgebeli. Ms. Talakhadze believed that the commission for selection and certification of employees of Sachkhere Municipality held interviews in violation of legal regulations and favored a candidate with fewer scores and less experience in public service.
ISFED filed in Sachkhere District Court for invalidation of competition results and repeat of the competition but the claim was rejected. ISFED filed subsequent appeal in higher court.
Kutaisi Appellate Court partially granted ISFED’s appeal by invalidating decision of the commission to select a candidate other than Darejan Talakhadze as a winner, but it rejected appellant’s request to repeat the process of interviews.
We believe that invalidation of the decision means that results of the competition no longer have a legal foundation and therefore, are illegitimate. Consequently, the local self-government must hold a new competition to fill the vacant position in abidance by applicable legal requirements.