მობილური ოპერატორების მონაცემებზე პირდაპირი წვდომის საკითხზე პოლიტიკური გადაწყვეტილება უახლოეს პერიოდში უნდა იქნას მიღებული
31 ოქტომბერს საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა პირველად გამოიყენა კონსტუტუციით მინიჭებული ვეტოს უფლება და მოტივირებული შენიშვნებით პარლამენტს უკან დაუბრუნა „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ კანონში წინა დღით მიღებული ცვლილებები.
კამპანიის მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციები მივესალმებით საქართველოს პრეზიდენტის ამ გადაწყვეტილებას. პრეზიდენტმა ცვლილებაზე ვეტოს დადებისას განაცხადა, რომ „ჩვენს საზოგადოებაში ამ საკითხთან დაკავშირებით არის კონსენსუსი და ჩამოყალიბებული მტკიცე პოზიცია. ჩვენ უნდა გადავიდეთ სპეცსამსახურების ფუნქციონირების თანამედროვე დემოკრატიულ ფორმაზე.“ პრეზიდენტის მოსაზრებით, უარი უნდა ითქვას  წლების განმავლობაში ხელისუფლების მიერ დამკვიდრებული ტოტალური და უკონტროლო მიყურადების პრაქტიკაზე. 31 ოქტომბერს პარლამენტმა პრეზიდენტის წინადადებას მხარი დაუჭირა, და მიღებული ცვლილების თანახმად, 2015 წლის 1 მარტის ნაცვლად, ფარულ მოსმენებზე პირდაპირი წვდომის საკითხი 2014 წლის 1 დეკემბრამდე უნდა გადაწყდეს.
აღნიშნული ვითარების გათვალისწინებით, კამპანიაში „ეს შენ გეხება – ისევ გვისმენენ“ მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს და პარლამენტის თავმჯდომარეს ბატონ დავით უსუფაშვილს, უმოკლეს ვადებში ორგანიზება გაუკეთოს საპარლამენტო სამუშაო ჯგუფის შეხვედრას. ამასთან, აუცილებელია, ქვეყნის მმართველ შტოებს შორის უახლოეს პერიოდში დიალოგის დაწყება, რათა  ხლისუფლებამ დროულად მიიღოს  პოლიტიკური გადაწყვეტილება სამართალდამცავი უწყებების მიერ მოქალაქეთა პირად ინფორმაციაზე წვდომასთან დაკავშირებულ საკითხზე. წინააღმდეგ შემთხვევაში,  ავღმოჩნდებით იგივე  მოცემულობის წინაშე, როდესაც დადგენილი ვადის  ამოწურვამდე კვლავ ვერ მოესწრება შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებების მომზადება.
ვფიქრობთ, რომ ადამიანის სამოქალაქო უფლებების დაცვის გარანტიების შექმნის გარეშე საქართველოს ვერ ექნება პრეტენზია ცივილიზებულ და დემოკრატიულ სახელმწიფოზე, რაც ამ საკითხებზე გადაწყვეტილების მიღებისას ნებისმიერმა პოლიტიკოსმა უნდა გაითვალისწინოს.

Political decision on direct access to the telecommunications data needs to be made urgently
On October 31, the President of Georgia Giorgi Margvelashvili announced his decision to veto the amendments to the Law of Georgia on Electronic Communications adopted by the Parliament the day before. President Margvelashvili sent his substantiated objections and a proposal back to the Parliament.
Non-governmental organizations participating in This Affects You campaign welcome the President’s decision. When vetoing the amendments, the president stated: "The Georgian society has arrived at a consensus and a firm position on this issue. We should switch to the modern democratic forms of security service operations” According to the President, the total and uncontrolled surveillance installed by the government over the years must be finally rejected. On October 31, Parliament voted for the proposal and passed the bill under which the issue concerning the direct access to secret wiretapping shall be resolved before December 1, 2014 instead of March 1, 2015.
Given this situation, the civil society organizations involved in This Affects You – They are Still Listening campaign urge the parliament and the parliament speaker, David Usupashvili, to promptly organize a parliamentary working group meeting. At the same time, it is necessary to initiate a dialogue between the government branches as soon as possible so that the government could come up with a political decision on issues related to the access of the law enforcement agencies to the citizens’ personal information. Otherwise, we will find ourselves facing the same problem, i.e. the pertinent legislative changes will remain unprepared before the expiration date.
We believe that without creating guarantees safeguarding human rights Georgia cannot have any claims to be a civilized and democratic state, something that every politician must take into account when making a decision on these issues.