პარლამენტმა ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები სრულად უნდა გაითვალისწინოს
ა/წ 16 ივნისს ვენეციის კომისია საქართველოს კონსტიტუციის ცვლილებების პროექტზე საბოლოო დასკვნას დაამტკიცებს. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის არაერთხელ გაცხადებული პოზიციის თანახმად, ხელისუფლება მზად არის ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები სრულად გაითვალისწინოს. მიუხედავად ამისა, კომისიის წინასწარი დასკვნიდან გამომდინარე, პარლამენტის თავმჯდომარისა და საპარლამენტო უმრავლესობის რიგი დეპუტატების მხრიდან კეთდება განცხადებები, რომ ვენეციის კომისიის გარკვეულ რეკომენდაციებს ისინი არ იზიარებენ.
გასულ კვირას მედიით ცნობილი გახდა ვენეციის კომისიის წინასწარი მოსაზრებების შესახებ, რომლის მიხედვითაც, პრეზიდენტის ირიბი წესით არჩევნები არ უნდა ნიშნავდეს მუდმივად და ექსკლუზიურად საპარლამენტო უმრავლესობის კანდიდატის გამარჯვებას. შესაბამისად, ვენეციის კომისია იძლევა რეკომენდაციას საარჩევნო კოლეგიის მიერ პრეზიდენტის არჩევისათვის პირველ ტურში შემოღებული იყოს კვალიფიციური უმრავლესობა. წინასწარი დასკვნის მიხედვით, ასევე უნდა გაუქმდეს მოსამართლეთა პრობაცია. კომისია რეკომენდაციას გასცემს საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეების, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების, მთავარი პროკურორის და სახალხო დამცველის კვალიფიციური უმრავლესობით არჩევის სასარგებლოდ. ვენეციის კომისიამ ასევე უარყოფითად შეაფასა კონსტიტუციის პროექტში არსებული აკრძალვა საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ საარჩევნო წელს არჩევნების მარეგულირებელი ნორმების არაკონსტიტუციურად გამოცხადებაზე.
აღნიშნულზე კომენტირებისას, პარლამენტის თავმჯდომარემ განაცხადა, რომ ის პრეზიდენტის პირველ ტურში კვალიფიციური უმრავლესობით არჩევის რეკომენდაციას არ იზიარებს და გამოთქვა მოსაზრება, რომ ეს შენიშვნა ხარვეზი და სავარაუდოდ თარგმანის პრობლემა იყო. პარლამენტის თავმჯდომარე ასევე არ დაეთანხმა ვენეციის კომისიის რეკომენდაციას უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა დანიშვნის წესის შესახებ. საარჩევნო ნორმების არაკნონსტიტუციურად ცნობაზე საკონსტიტუციო სასამართლოს უფლებამოსილებების შეზღუდვის არამართებულობაზე ვენეციის კომისიის მოსაზრებას გამოეხმაურა საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი და აღნიშნა, რომ ეს რეკომენდაცია გასათვალისწინებლად სავალდებულო არ არის.
აღნიშნულის პარალელურად, მმართველი პარტიის წარმომადგენლების მხრიდან პერიოდულად კეთდება განცხადებები პროპორციულ საარჩევნო სისტემაზე გადასვლასთან და პრეზიდენტის ირიბი არჩევნების 2023 წლამდე გადავადებასთან დაკავშირებით „ქართული ოცნების“ შიგნით არსებულ წინააღმდეგობაზე. ვენეციის კომისია ხაზგასმით მიესალმა შერეული მაჟორიტარულ-პროპორციული სისტემიდან სრულად პროპორციულ სისტემაზე გადასვლის ინიციატივას და აღნიშნა, რომ მისასალმებელია პრეზიდენტის არაპირდაპირი არჩევნების 2023 წლამდე გადადება.
მმართველი პარტიის მიერ გაკეთებული რიგი განცხადებები აჩენს ეჭვს, რომ ხელისუფლება ცდილობს იპოვოს გზები, თუ როგორ აარიდოს თავი ვენეციის კომისიის რეკომენდაციების სრულად გათვალისწინებას და ტოვებს შთაბეჭდილებას, რომ ხელისუფლება ცდილობს დააკნინოს ვენეციის კომისიის გარკვეული რეკომენდაციები. აღნიშნული განცხადებები არ შეესაბამება ხელისუფლების მიერ წინასწარ გაცხადებულ მზაობას ვენეციის კომისიის მოსაზრებების გათვალისწინებასთან დაკავშირებით და შესაძლოა მნიშვნელოვნად დააზიანოს ნდობა საკონსტიტუციო რეფორმის პროცესისადმი.
ამრიგად, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს:
• სრულად გაიზიაროს ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები და შენიშვნები, რომლებიც ასახული იქნება კომისიის საბოლოო დასკვნაში.
• ვენეციის კომისიის საბოლოო დასკვნაში მოცემული მოსაზრებების სათანადოდ გააზრებისა და საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტში სრულყოფილად ასახვის უზრუნველსაყოფად, არ ჩაატაროს საკონსტიტუციო ცვლილებებზე საპარლამენტო მოსმენები დაჩქარებულ რეჟიმში და დაიტოვოს გონივრული ვადა საკონსტიტუციო ცვლილებების განახლებული პროექტის დაინტერესებულ მხარეებთან განხილვისათვის.

Parliament Must Consider All Recommendations of the Venice Commission
On June 16, 2017, the Venice Commission will approve its final opinion about the draft of amendments to the Constitution of Georgia. The Chair of the Parliament of Georgia has reiterated on numerous occasions that the government is ready to consider all recommendations of the Venice Commission; however, following release of preliminary opinion of the Commission on the draft amendments, the chair of parliament and individual MPs from the parliamentary majority have stated that they don’t share some recommendations of the Commission.
Last week the Venice Commission’s preliminary opinion was reported by media. According to the preliminary opinion, introduction of indirect election system for the President should not result in the constant and exclusive election of the candidate presented by the parliamentary majority as President. Consequently, the Commission recommends requiring a qualified majority in the first round of the election of the President by the Election Board. The Commission also recommends abolishment of probationary period for judges and appointment of the Constitutional Court judges, members of the High Council of Justice, Chief Prosecutor and Public Defender by qualified majority. The Commission also criticized the proposed prohibition to the Constitutional Court to declare unconstitutional legal norms regulating elections during the election year.
When commenting on the above, the Chair of Parliament stated that he does not share the recommendation about requiring a qualified majority in the first round of the election of the President; he thinks that this was a mistake and there was probably a problem with the translation. He also does not agree with the recommendation of the Venice Commission about election of the Supreme Court judges. Leader of the parliamentary majority responded to the Venice Commission’s criticism of the prohibition to the Constitutional Court to declare unconstitutional legal norms regulating elections, stating that the recommendation is not binding.
In addition to this, representatives of the ruling party are periodically making statements about resistance within the Georgian Dream to passage to a proportional electoral system and postponement of introduction of indirect elections for the President until 2023. In its preliminary opinion, the Venice Commission stressed that the replacement of the current proportional/majoritarian election system by a proportional election system is a positive step forward and welcomed that the new indirect election system for the President will be applicable only from 2023.
A number of statements made by the ruling party create suspicions that the government is trying to come up with ways to avoid full consideration of the Venice Commission’s recommendations and makes it seem like the authorities are trying to diminish the importance of some of the recommendations of the Venice Commission. These statements are not in line with the government’s pledges of readiness for full consideration of the Venice Commission recommendations and may significantly undermine trust towards the process of constitutional reform.
In light of this, we urge the Parliament of Georgia
• to share all recommendations and comments of the Venice Commission to be provided in the final opinion of the Commission;
• in an attempt to ensure effective understanding of the final opinion of the Commission and full incorporation of the recommendations into the draft, not to conduct parliamentary readings of the constitutional amendments in a hasty manner and to allocate reasonable time for discussing revised amendments with relevant stakeholders.