პლატფორმა „არა-ფობიას!“ და „კოალიცია თანასწორობისთვის“ განცხადება შავკანიან სტუდენტებზე თავდასხმის ფაქტზე
უკიდურესად შემაშფოთებელია 8 აპრილის საღამოს დიღმის მასივში შავკანიან სტუდენტებზე თავდასხმის ფაქტი. გავრცელებულ კადრებში ჩანს თავდამსხმელთა რასისტული განცხადებები და მოტივები. ეს ინციდენტი ბოლო პერიოდში გამოვლენილ შეუწყნარებლობის საფუძველზე ჩადენილ სხვა დანაშაულებთან ერთად, სახელმწიფოს მიერ თანმიმდევრული და სისტემური ანტიდისიკრიმინაციული პოლიტიკის გატარების აუცილებლობაზე მიუთითებს.
როგორც გავრცელებული კადრებიდან იკვეთება, ბელიაშვილის ქუჩაზე, სპორტული მოედნის მიმდებარე ტერიტორიაზე მყოფ რამდენიმე შავკანიანს თავს დაესხნენ, ფიზიკურად გაუსწორდნენ და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. სტუდენტების განცხადებით, მათ წინააღმდეგ ჩადენილი ძალადობრივი ქმედებების მოტივი მათი კანის ფერი იყო. ძალადობის დროს თავდამსხმელები მოითხოვდნენ, რომ მათ დაეტოვებინათ საქართველოს ტერიტორია.
განსაკუთრებით საგანგაშოა გავრცელებული ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ადგილზე მისულმა სამართალდამცავებმა სტუდენტებს მომხდარის დავიწყება ურჩიეს და სამართლებრივი რეაგირება მომხდარზე არ მოუხდენიათ. მიგვაჩნია, რომ პოლიციის თანამშრომლების სამსახურებრივი გულგრილობა წარმოადგენს სსკ 342 მუხლით გათვალისწინებულ დანაშაულს და პროკურატურის შესწავლის საგანი უნდა გახდეს. უნდა აღინიშნოს, რომ აზიისა და აფრიკის ქვეყნების წარმომადგენელ ახალგაზრდებთან ჩატარებულ ინტერვიუებში, ისინი ხშირად ჩივიან, სამართალდამცავების მხრიდან გამოვლენილ გულგრილობასა და არაეფექტიან რეაგირებაზე, რაც თანასწორობის დაცვის მიმართულებით სამართალდამცავი სისტემების არაჯეროვანი ფუნქციონირებისა და დისკრიმინაციული საპოლიციო კულტურის პრობლემაზე უთითებს.
შსს-ს განცხადებით, ამ ეტაპზე გამოძიება სსკ-ს 126-ე მუხლით არის დაწყებული (ცემა ან სხვაგვარი ძალადობა, რამაც დაზარალებულის ფიზიკური ტკივილი გამოიწვია), თუმცა, გამოძიების მიერ არ არის გამოკვეთილი რასის საფუძველზე შეუწყნარებლობის მოტივი, რომელსაც მოქმედი სისხლის სამართლის კოდექსი საგანგებოდ უსვამს ხაზს (სსკ-ის 53 პრიმა მუხლი) და დისკრიმინაციული მოტივით ჩადენილ დანაშაულებს დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილ დანაშაულად განიხილავს.
მისასალმებელია შსს-ს მიერ ბოლო დროს განხორციელებულ ინსტიტუციურ რეფორმები, მათ შორის, ადამიანის უფლებების დაცვის დეპარტამენტის შექმნა. თუმცა, მნიშვნელოვანია სამინისტრომ გრძელვადიან ცვლილებებთან ერთად (inter alia, პოლიციის თანამშრომლების სათანადო ცოდნითა და სენსიტიურობით აღჭურვა, დისკრიმინაციული დანაშაულების სტატისტიკის და ყოვლისმომცველი ანალიზის ჩატარება, სხვა რელევანტურ უწყებებთან ერთად კომპლექსური პრევენციული პოლიტიკის დაგეგმვა და განხორციელება, მსხვერპლების სამართლებრივი და სოციალური დაცვის ეფექტიანი სისტემის შექმნა), ადეკვატური რეაგირება მოახდინოს მიმდინარე დანაშაულის ფაქტებზე, უზრუნველყოს მსხვერპლების ეფექტიანი დაცვა და ამით აჩვენოს მისი პრინციპული პოლიტიკური ნება დისკრიმინაციულ დანაშაულებთან ბრძოლის პროცესში.
უნდა აღინიშნოს, რომ განსაკუთრებით აფრიკისა და აზიის ქვეყნებიდან საქართველოში მყოფი ადამიანები ხშირად ხდებიან ქსენოფობიისა და რასობრივი დისკრიმინაციის მსხვერპლები, მათ შორის, საზოგადოებრივ ტრანსპორტში, საჯარო სივრცეში, საბანკო და სხვა კომერციულ დაწესებულებში მომსახურების მიღების დროს. მსგავსი დისკრიმინაციული სოციალური პრაქტიკების აღმოფხვრისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია განათლების სისტემაში მკაცრი ანტიდისკრიმინაციული პოლიტიკის გატარება, რომელიც საჯარო სკოლებში სასწავლო პროცესს და სოციალურ გარემოს დაცლის ეთნოცენტრისტული, რასისტული, ქსენოფობიური შინაარსისგან და მრავალფეროვნებისა და თანასწორობის კულტურას წაახალისებს. ასევე მნიშვნელოვანია, უმაღლესი განათლების დაწესებულებებმა გაატარონ ეფექტიანი ანტიდისკრიმინაციული პოლიტიკა მათ სისტემებში. ამ პროცესში განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება მთავრობისა და პოლიტიკური ჯგუფების მხრიდან თანასწორობის მხარდამჭერი პოზიტიური დისკურსის გაჩენას.
ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ
შინაგან საქმეთა სამინისტროს:
1. მიიღოს ადეკვატური და დროული ზომები 8 აპრილის ინციდენტთან დაკავშირებით და სათანადოდ დასაჯოს დამნაშავე პირები. ამ კუთხით განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დანაშულის რასისტული მოტივის იდენტიფიცირება;
2. სათანადოდ შეისწავლოს პოლიციის თანამშრომლების მიერ გამოვლენილი სამსახურეობრივი გულგრილობის ფაქტი და უზრუნველყოს შესაბამისი სამსახურის თანამშრომლებისთვის მსგავსი ინციდენტების დროს მოქმედების სწორი ინსტრუქციის მიცემა;
3. სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების ეფექტიანი პრევენციის, გამოძიებისა და მსხვერპლების დაცვისთვის დროულად გაატაროს ყოვლისმომცველი პოლიტიკა, რომელიც პოლიციის თანამშრომლების გადამზადებასთან ერთად, მსგავსი დანაშაულების სისტემური მიზეზების ანალიზს და კომპლექსური პრევენციული სამუშაოების განხორციელებას გულისხმობს.
საქართველოს პროკურატურას
1. შეისწავლოს და რეგაირება მოახდინოს პოლიციის თანამშრომლების მიერ განხორციელებულ სამსახურებრივი გულგრილობის სავარაუდო ფაქტზე.
1. უზრუნველყოს საჯარო სამსახურში, ასევე განათლების სისტემაში ყოვლისმომცველი ანტიდისკრიმინაციული პოლიტიკის გატარება, რომელიც მათ შორის, მოიცავს კომპლექსურ საგანმანათლებლო მუშაობას რასიზმის, ქსენოფობიის, ჰომოფობიის, ეთნოცენტრიზმის აღმოსაფხვრელად;
2. შეისწავლოს ის სისტემური მიზეზები, რომელიც დისკრიმინაციულ დანაშაულებსა და დამოკიდებულებებს განაპირობებს საზოგადოებაში და კომპლექსური მიდგომებით უზრუნველყოს მათი აღმოფხვრა.

Joint Statement of No to Phobia Civil Platform and the Coalition for Equality about Attack on Black Students
The attack on black students in the evening of April 8 in Dighmis Masivi is extremely alarming. Video of the event shows racist statements and motives of attackers. Together with recently identified other crimes motivated by intolerance, this incident indicates that the state should implement a consistent and systemic anti-discrimination policy.
Vide of the event shows that several black students were attacked, physically assaulted and verbally abused outside a sports field on Beliashvili Street. According to the students, violent actions perpetrated against them were motivated by their skin color. Attackers also demanded that they leave the country.
Reports that law enforcement officers responding the incident told the students to forget about what happened and failed to take any legal actions are especially alarming. We believe that official negligence by police officers is a crime provided in Art.342 of the Criminal Code of Georgia and it should be examined by the Office of the Prosecutor. Notably, during interviews young people from Asian and African countries often complain about indifference of law enforcement officers and their ineffective response, which is indicative of inadequate functioning of law enforcement systems with regard to protecting equality and the problem of discriminatory police culture.
According to the statement of the Interior Ministry, the investigation has been launched under Art.126 of the Criminal Code of Georgia (battery or other type of violence resulting in victim’s physical suffering). However, the investigation does not address the motive of intolerance on racial grounds, which the Criminal Code puts a particular emphasis on (Art.531 of the Code); it also views the motive of discrimination as an aggravating factor of crime.
We welcome the recent institutional reforms pursued by the Interior Ministry, including setting up the human rights department. However, in addition to long-term changes (inter alia, equipping police officers with adequate knowledge and sensitivity, conducting statistical and comprehensive analysis of discriminatory crimes, planning and implementing comprehensive preventive policy in partnership with other relevant ministries, creating the system of effective legal and social remedy for victims), the Ministry should also take adequate actions in response to crimes occurring in real time, ensure effective protection of victims and demonstrate principled political will in combating crimes motivated by discrimination.
People especially from African and Asian countries that live in Georgia often become victims of xenophobia and racial discrimination, including in public transport, public areas and while receiving services at banks or other commercial institutions. To eliminate such discriminatory social practices it is especially important to pursue a strict anti-discrimination policy in the system of education, designed to free the process of education and social environment in public schools from ethnocentric, racial and xenophobic content and encourage the culture of diversity and equality. Higher education institutions should also pursue effective anti-discrimination policy in their systems. In this process it is especially important that the government and political groups initiate positive discourse that supports equality.
In light of the foregoing we urge,
the Ministry of Internal Affairs of Georgia:
1. to take adequate and timely measures against the April 8 incident and impose suitable punishment on perpetrators. It is especially important that the racist motive of the crime is identified;
2. to adequately examine official negligence of police officers and ensure that correct instructions on how to act when dealing with such incidents are provided to employees of relevant agencies;
3. for effective prevention, investigation and protection of victims of hate crimes, to implement a comprehensive policy in a timely manner, designed to train police officers as well as to analyze systemic causes of such crimes and carry out comprehensive preventive activities;
the Office of the Prosecutor of Georgia:
1. to examine and respond to alleged official negligence by police officers.
the Government of Georgia:
1. to ensure implementation of a comprehensive anti-discrimination policy in civil service as well as in the education system, which will entail, inter alia, comprehensive educational activities for elimination of racism, xenophobia, homophobia, ethnocentrism;
2. to study the systemic causes of prejudice-motivated crimes and attitudes in society and ensure elimination of such crimes by employing comprehensive approaches.