საარჩევნო კამპანიის დაწყების თარიღი კონსულტაციების გზით უნდა განისაზღვროს
საქართველოს პრეზიდენტისა და პრემიერ-მინისტრის მიერ საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო კამპანის დაწყების დროდ კვლავ სხვადასხვა თარიღი იქნა დასახელებული.
პრეზიდენტის მიერ არჩევნების დანიშვნის თაობაზე განკარგულების გამოქვეყნების დაანონსებული თარიღი  რამდენჯერმე შეიცვალა. თავდაპირველად პრეზიდენტმა განცხადა, რომ არჩევნები 8 ოქტომბერს დაინიშნა და შესაბამისი გადაწყვეტილება პრემიერს გადაეგზავნებოდა. ამიტომ, გაჩნდა მოლოდინი, რომ წინასაარჩევნო კამპანია აპრილში დაიწყებოდა, თუმცა, როგორც აღმოჩნდა, პრეზიდენტმა არჩევნების თარიღის დანიშვნის შესახებ განკარგულებაში წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყების თარიღად 8 აგვისტო მიუთითა.
პრემიერმა კონტრასიგნაციის ნაცვლად, პრეზიდენტს განკარგულება შენიშვნებით უკან დაუბრუნა და არჩევნების დანიშვნის შესახებ გადაწყვეტილების გამოქვეყნება 8 ივლისს შესთავაზა. საპასუხოდ, იმავე დღესვე, საქართველოს პრეზიდენტმა არჩევნების დანიშვნის ახალ თარიღად მაისის დასაწყისი დაასახელა.
წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყების თარიღი საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობით განისაზღვრება და დაკავშირებულია არჩევნების თარიღის დანიშვნის შესახებ განკარგულების გამოქვეყნებასთან. შესაბამისად, პრეზიდენტისა და პრემიერ-მინისტრის აღნიშნულ საკითხზე შეუთანხმებლობა იწვევს პოლიტიკური პარტიების, საარჩევნო ადმინისტრაციის, სადამკვირვებლო ორგანიზაციების, მედიის და ამომრჩევლის დაბნეულობას.
მისასალმებელია ის გარემოება, რომ ხელისუფლების სურვილია საარჩევნო კამპანია დაიწყოს უფრო ადრე, ვიდრე კამპანიის გამოცხადებისთვის კანონით გათვალისწინებული მაქსიმალური ვადებია. თუმცა, მიზანშეწონილია, აღნიშნული თაობაზე გადაწყვეტილება საარჩევნო ადმინისტრაციასთან, მთავრობასთან, პოლიტიკურ პარტიებთან და სადამკვირვებლო ორგანიზაციებთან კონსულტაციის გზით მოხდეს. კამპანიის დაწყების თარიღის გამოცხადებისთვის გასათვალისწინებელია მრავალი გარემოება, მათ შორის, როგორც ტექნიკური მზაობა საარჩევნო ამდინისტრაციის, პოლიტიკური პარტიების, ადგილობრივი თვითმმართველობების და სხვა ჩართული მხარეებისა შესაბამისი ვალდებულებების დაუბრკოლებლად და თავისუფლად განსახორციელებლად, ასევე,  ქვეყნისთვის ხანგრძლივი პოლიტიკური კამპანიის ეფექტი მწვავე რიტორიკისა და მაღალი პოლიტიკური ტემპერატურის ფონზე.
შესაბამისად, მივმართავთ საქართველოს პრეზიდენტსა და პერმიერ მინისტრს, საარჩევნო კამპანიის დაწყებასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილება საარჩევნო პროცესის ძირითად მხარეებთან კონსულტაციის შედეგად მიიღონ.

Date for formal launch of the election campaign should be decided through consultations
The President and the Prime Minister of Georgia announced different dates for beginning of electoral campaign for the upcoming parliamentary elections.
The date for publishing presidential decree for calling of elections was postponed a few times. Initially the President announced that elections were scheduled for October 8 and that corresponding decision would be sent to the Prime Minister. Therefore, it was expected that the pre-election campaign would formally start in April; however, later it turned out that the presidential decree indicated August 8 as the date for launching the campaign.
Instead of countersigning the presidential decree, the Prime Minister returned it and offered the president to issue a new one on July 8. In response, the President announced that the elections would be called in early May.
Date for formal launch of pre-election campaign is defined by electoral legislation of Georgia and is connected with calling of elections. Therefore, disagreement between the President and the Prime Minister over the issue causes confusion among political parties, electoral management body, monitoring organizations, media and voters.
We welcome the will of the authorities to launch the campaign earlier than the deadline prescribed by law; however, the decision should be made through consultations between the EMB, the government, political parties and monitoring organizations. Elections should be called in consideration of technical readiness of the electoral management body, political parties, local self-governments and other relevant stakeholders, for them to be able to fulfill their responsibilities freely and without any impediments, as well as the effect that a lengthy political campaign may have in light of the tense rhetoric and high political temperature.
Therefore, we urge the President and the Prime Minister of Georgia to consult with key stakeholders in order to decide when to call the elections.