სამართლიანი არჩევნები და საია ცესკოს განცხადებას ეხმაურებიან
ბოლო დღეების განმავლობაში მედიის ყურადღების ქვეშ საარჩევნო სუბიექტების მიერ საკუთარი წარმომადგენლების არჩევნების დღის შემდგომ შეცვლის საკითხი მოექცა. კერძოდ, ცესკოს მდივნის, გიზო მჭედლიძის 3 ოქტომბრით დათარიღებული 11 განკარგულების მიხედვით, ცალკეულ საოლქო საარჩევნო კომისიებში შეიცვალნენ საარჩევნო სუბიექტის - „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - მეტი სარგებელი ხალხს“ წარმომადგენლები.  საარჩევნო  კოდექსის  42-ე  მუხლის  მე-6 ნაწილის  მიხედვით, ნათლადაა განსაზღვრული, რომ: „საარჩევნო სუბიექტს უფლება აქვს, არჩევნების დღემდე ნებისმიერ  დროს  გამოიწვიოს  ან/და  შეცვალოს  თავისი  წარმომადგენელი,  რის თაობაზედაც უნდა აცნობოს შესაბამის საარჩევნო კომისიას.“ აღნიშნული ჩანაწერი გულისხმობს, რომ არჩევნების დღის შემდგომ წარმომადგენლის გამოწვევა ან ჩანაცვლება საარჩევნო სუბიექტის მიერ შესაძლებელი არ არის. მოქმედი კანონმდებლობის მხედველობაში მიღებით, საიამ და „სამართლიანმა არჩევნებმა“საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლების არჩევნების დღის შემდგომი შეცვლა აოლქო საარჩევნო კომისიებშიკანონსაწინააღმდეგო გადაწყვეტილებად შეაფასეს.
გუშინ, 6 ოქტომბერს ცესკომ გაავრცელა განცხადება, რომელშიც აღნიშნულია მისი მოსაზრება საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლების შეცვლასთან დაკავშირებით. კერძოდ, აღნიშნული უწყების მიერ საარჩევნო კოდექსის 42-ე მუხლის მე-6 ნაწილისათვის მიცემული ინტერპრეტაციის მიხედვით, „საარჩევნო სუბიექტს ეკრძალება წარმომადგენლის გამოწვევა ან შეცვლა მხოლოდ კენჭისყრის დღეს.  ეს შეზღუდვა აღარ ვრცელდება   კენჭისყრის   დასრულების   შემდეგ.“   ამავე   განცხადებაში   ვკითხულობთ:
„სამწუხაროა,    რომ    აღნიშნულ    საკითხზე    საქართველოს    ახალგაზრდა    იურისტთა
ასოციაციისა და სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების  მხრიდან  გაკეთდა  ცალმხრივი  და  არაკვალიფიციური  კომენტარი.  მათ მიერ ინტერპრეტირებული შეზღუდვა შეუძლებელს ხდის საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლის შეცვლას ან დანიშვნას მომავალ არჩევნებამდე პერიოდში.“
პირველ რიგში, სრულიად მიუღებლად და არაეთიკურად მიგვაჩნია ცესკოს მიერ საიასა და „სამართლიანი არჩევნების“ კომენტარების მოხსენიება როგორც „ცალმხრივი და არაკვალიფიციური“. საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა ეთიკის კოდექსი, რომელიც სულ ცოტა ხნის წინ საზეიმო ვითარებაში იქნა ხელმოწერილი, როგორც ცესკოს, ასევე ცესკოს აპარატს ავალდებულებს „საკუთარი მოსაზრებების გამოთქმისას ტაქტიანად გამოხატოს დასაბუთებული კრიტიკა.“ იმედს ვიქონიებთ, რომ ეთიკის კოდექსის თითოეული მოთხოვნა მომავალში ზედმიწევნით იქნება შესრულებული.
ასევე, ვერ დავეთანხმებით ცესკოს მიერ შემოთავაზებულ განმარტებას, რომ თითქოს საარჩევნო სუბიექტის უფლება, არჩევნების დღემდე ნებისმიერ დროს გამიწვიოს ან/და შეცვალოს თავისი წარმომადგენელი, გულისხმობდეს წარმომადგენლის გამოწვევის ან შეცვლის აკრძალვას მხოლოდ კენჭისყრის დღეს, შემდეგი მიზეზების გამო:
ნორმაში  გარკვევიტაა  მითითებული,  რომ  საარჩევნო  სუბიექტს  უფლება  აქვს გამოიწვიოს ან/და შეცვალოს თავისი წარმომადგენელი არჩევნების დღემდე ნებისმიერ დროს, რაც იმას ნიშნავს, რომე აღნისნული უფლება არჩევნების დღესა და მის შემდგომ აღარ არსებობს. ნორმაში არ არის მითითებული, რომ წარმომადგენლის გამოწვევა ან/და შეცვლა მხოლოდ არჩევნების დღესაა აკრძალული;
ჩვენს   ინტერპრეტაციას   მხარს   უჭერს   ნორმაში   გამოყენებული   ტერმინიც   - საარჩევნო სუბიექტი. საარჩევნო კოდექსის 42-ე მუხლის პირველი ნაწილის მიხედვით, ასეთად, ამავე მუხლის მიზნებისათვის, მოიაზრება არჩევნებში დამოუკიდებლად მონაწილე პარტია, საარჩევნო ბლოკი, ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფის წევრი. ამავე  მუხლის მეორე ნაწილის მიხედვით, ყოველ საარჩევნო კომისიაში არაუმეტეს 2 წარმომადგენლის დანიშვნის უფლება აქვთ სწორედ არჩევნებში დამოუკიდებლად მონაწილე პარტიას, საარჩევნო ბლოკს, ამომრჩეველთა  საინიციატივო  ჯგუფს.  აღნიშნული  ჩანაწერები,  ცესკოს მოსაზრების საპირისპიროდ, მხოლოდ იმას ადასტურებს, რომ საარჩევნო სუბიექტებს წარმომადგენლების დანიშვნა მხოლოდ საარჩევნო პერიოდში შეუძლიათ, რამეთუ არასაარჩევნო პერიოდში არ არსებობს საარჩევნო სუბიექტი, და შესაბამისად, საარჩევნო კომისიებთან ურთიერთობაში უკვე არჩეული პირის წარმოდგენას ყოველგვარი აზრი ეკარგება;
რაც    შეეხება    მითითებას    რეგისტრირებული    პარტიის/საარჩევნო    ბლოკის უფლებაზე მომავალ საპარლამენტო არჩევნებამდე მონაწილეობა მიიღოს ყველა სხვა სახის არჩევნებში, კანონი არ აბრკოლებს საარჩევნო სუბიექტებს, საარჩევნო პერიოდში შეუზღუდავად განახორციელონ საკუთარი უფლება წარმომადგენლის დანიშვნის, გამოწვევასა თუ შეცვლასთან დაკავშირებით. საარჩევნო სუბიექტის სტატუსს ეს პირები მოიპოვებენ საკუთარი განცხადების საფუძველზე, რამეთუ საპარლამენტო  არჩევნებამდე  ყველა  სხვა  სახის  არჩევნებში  მონაწილეობის მიღების უფლება ავტომატური არ არის და გარკვეული ფორმალობის დაცვას საჭიროებს.
დასკვნის  სახით,  აღვნიშნავთ,  ცესკოს  მდივნის  2012  წლის  3  ოქტომბრით დათარიღებული 11-ივე განკარგულება მიგვაჩნია კანონსაწინააღმდეგოდ, რაც მისი ბათილობის საფუძველია. რაც შეეხება საარჩევნო სუბიექტის - „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - მეტი სარგებელი ხალხს“ - მიერ საოლქო საარჩევნო კომისიებში წარმომადგენლებად მოქმედი პარლამენტის წევრებისა თუ ყოფილი მინისტრების, მინისტრის  მოადგილისა  და  გენერალური  პროკურორის  პირველი  მოადგილის დანიშვნას,  მიგვაჩნია,  რომ  აღნიშნული  შესაძლოა  უკავშირდებოდეს  საარჩევნო სუბიექტის სურვილს, გავლენა მოახდინოს საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრებზე მათ მიერ გადაწყვეტილებების მიღებისას, რაც დაუშვებელია.

The International Society for Fair Elections and Democracy and GYLA Respond to the Statement of the CEC
Recently media has been reporting about election subjects replacing their representatives following the Election Day. In particular, under the eleven resolutions of the CEC Secretary Gizo Mchedlidze, dated October 3, 2012, representatives of the election subject United National Movement – More Benefit to People have been replaced in individual district election commissions. Para.6 of Article 42 of the Election Code clearly stipulates that “An election subject shall have the right to withdraw and/or replace its representative at any time on which it shall inform the appropriate election commission”, meaning that election subjects are prohibited from withdrawing or replacing their representatives following the Election Day. In view of the applicable legislation, GYLA and ISFED believe that replacement of representatives following the Election Day as an illegal decision.
Yesterday, on October 6, the CEC released a statement about replacement of election subjects’ representatives. In particular, the CEC has interpreted para.6 of Article 42 of the Election Code as follows: “an election subject is prohibited from withdrawing or replacing a representative only on the Election Day. The prohibition does not apply to the period after the polling is finished.” The statement also reads: “it is regrettable that Georgian Young Lawyers’ Association and the International Society for Fair Elections and Democracy have made a one-sided and unqualified comment about the issue. The prohibition, as interpreted by them, makes it impossible for election subjects to replace or appoint representatives during the period before future elections.”
First and foremost, referring to comments of GYLA and ISFED as “one-sided and unqualified” is completely unacceptable and unethical on part of the CEC. The Code of Ethics of the election administration officials, solemnly signed recently, obligates both the CEC as well as the CEC’s office “to express its opinions by relaying substantiated criticism in a tactful manner”. We remain hopeful that all requirements of the Code of Ethics will be thoroughly fulfilled in future.
We’d like to disagree with interpretation of the CEC according to which the right of an election subject to withdraw and/or replace its representative any time prior to the Election Day means that withdrawal or replacement of representatives is prohibited only on the Election Day due to the following circumstances:
• The provision clearly indicates that an election subject has the right to withdraw and/or replace its representative any time prior to the Election Day, meaning that election subjects
are no longer entitled to this right on the Election Day and beyond. The provision does not indicate  that  it  is  prohibited  to  withdraw  and/or  replace  a  representative  only  on  the Election Day.
• Our interpretation is further validated by use of the term ‘election subject’ in the provision.
Under para.1 of Article 42 of the Election Code, for purposes of the Article, an election subject is a party participating in elections independently, an election bloc or an initiative group of voters. Under para.2 of the Article, a party, election bloc or an initiative group of voters are entitled to appoint no more than 2 representatives to every election commission. Contrary to the CEC’s belief, these provisions indicate that election subjects can appoint representatives during the election period, as election subjects do not exist during a non- election period and therefore, there is no point in presenting a person already selected for relations with election commissions;
• As to the right of a registered party/election subject to participate in any other type of elections before future parliamentary elections, as stipulated by the law, the law allows election subjects to discharge their power of appointing, withdrawing or changing representatives during election period without any limitations. These subjects may acquire the status of an election subject based on their application, since the right to participate in any other type of elections before parliamentary elections is not automatic but rather, certain formalities must be observed.
In conclusion, we’d like to note that all 11 resolutions of the CEC, dated October 3, 2012, are illegal which may serve as grounds for their annulment. As to appointment of acting MPs or former Ministers, Deputy Ministers and the First Deputy Chief Prosecutor as representatives to district election commissions by the election subject UNM-More Benefit to People, we believe that it may have to do with efforts to influence DEC members in decision-making, which is unacceptable.