სამართლიანი არჩევნების განცხადება არჩევნების მიმდინარეობაზე
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ განაგრძობს შუალედური არჩევნების მონიტორინგს საქართველოს სამ საარჩევნო ოლქში. ორგანიზაციამ უკვე გამოაქვეყნა პირველი განცხადება, რომელიც შეეხება უბნების გახსნიდან დღის 11:00 საათამდე მიმდინარე პროცესებს. წინამდებარე განცხადებაში წარმოგიდგენთ ინფორმაციას 11 საათის შემდგომ დაფიქსირებული დარღვევების თაობაზე.
„სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვებით, ძირითადად, საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის პროცესი კანონით გათვალისწინებული პროცედურების დაცვით და ორგანიზებულად მიმდინარეობს. ხმის მიცემა კვლავაც მშვიდ გარემოში ხორციელდება და ამომრჩეველს აქვს საშუალება თავისუფლად გამოხატოს საკუთარი ნება. მიუხედავად ამისა, ცალკეულ უბნებზე გამოიკვეთა რიგი პრობლემები გადასატანი საარჩევნო ყუთის და უბანზე არაუფლებამოსილი პირების ყოფნის თვალსაზრისით.
ამ დროისათვის, „სამართლიანი არჩევნები“ ყურადღებას ამახვილებს შემდეგ მნიშვნელოვან დარღვევებზე, რომელთა დაკავშირებითაც საარჩევნო ადმინისტრაციას წარედგინება შესაბამისი საჩივრები:
•    „სამართლიანი  არჩევნების“ დამკვირვებელმა დააფიქსირა კიდევ ერთი ფაქტი, როდესაც დამკვირვებლის სტატუსით უბანზე  თვითმმართველობის თანამდებობის პირი იმყოფებოდა. ამჯერად, ბაღდათის #12 საარჩევნო უბანზე, არასამთავრობო ორგანიზაცია „მომავლის არჩევანის“ სახელით კენჭისყრის პროცესს წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე ზაზა მეტრეველი აკვირდებოდა. აღნიშნული ფაქტი წარმოადგენს საარჩევნო კოდექსის 39-ე მუხლის მე-4 პუნქტის დარღვევას, რომლის თანახმადაც დამკვირვებლად არ შეიძლება დარეგისტრირდეს ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლობითი ორგანოს – საკრებულოს წევრი. აღნიშნული ფაქტის შესახებ „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელმა ჩანაწერთა წიგნში დააფიქსირა შენიშვნა და ინცინდენტის შესახებ ეცნობა ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას.
•    სამტრედიის #21 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის უბანზე დაბრუნების შემდეგ, სიაში არც ერთი ამომრჩევლის ხელმოწერა არ იყო დაფიქსირებული. „სამართლიანი არჩევნების“ საჩივრის საფუძველზე გადასატანი საარჩევნო ყუთი გაბათილდა.
გარდა ამისა, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ გამოვლინდა შემდეგი საყურადღებო გარემოება, კერძოდ, სამივე საარჩევნო ოლქში საარჩევნო უბნებზე გაკრული ბიულეტენის ნიმუშზე(რომელიც შეიცავს კანდიდატების ჩამონათვალს), დატანილია ტექსტი „მაჟორიტარი კანდიდატები“. ცალკეული კანდიდატის საარჩევნო ნომერი მოქცეულია  აღნიშნული წარწერის წრიულ მოხაზულობაში, რაც ვიზუალურად აღიქმება, როგორც აგიტაცია კონკრეტული მაჟორიტარი კანდიდატის სასარგებლოდ (იხ. თანდართული ფოტო მასალა). შესაძლებელია, აღნიშნული გარემოება არ არის გამოწვეული მიზანმიმართული ქმედებებით, თუმცა კანდიდატებსა და დამკვირვებლებში იწვევს მაჟორიტარი კანდიდატის მიმართ მინიშნების ასოციაციას. მიგვაჩნია, რომ სანიმუშო მასალების დამზადებისას ყურადღება უნდა მიექცეს მსგავს ვიზუალურ დეტალებს არასწორი ინტერპრეტაციის თავიდან აცილების მიზნით.
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ 2013 წლის 27 აპრილის შუალედური საპარლამენტო არჩევნების მონიტორინგს სამივე საარჩევნო ოლქში მობილური ჯგუფების, ოლქის დამკვირვებლებისა და 60 უბანზე მოკლევადიანი დამკვირვებლის მეშვეობით ახორციელებს. ორგანიზაციაში ასევე ფუნქციონირებს შMშ და ინციდენტ-ცენტრები, რომელთაც დამკვირვებლები აწვდიან ინფორმაციას საარჩევნო უბნებზე პროცესის მიმდინარეობისა და დაფიქსირებული დარღვევების შესახებ. გარდა ამისა, რიგით მოქალაქეებს, დარღვევების აღმოჩენის შემთხვევაში, აქვთ შესაძლებლობა ნებისმიერი მობილური ქსელიდან გამოაგზავნონ ინფორმაცია უფასო SMS ნომერზე 90039.

ISFED 2nd By-Election Statement 4:00pm
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) continues  observation of the parliamentary by-elections in three electoral districts of Georgia.  The  organization already issued the first statement at 11:00 am. This statement  summarizes  information regarding processes ongoing after 11:00am.
According to ISFED, Election Day maintains to be carried out in an organized manner  and continues to fall within the frame of procedures prescribed by law. Voting process  remains to be calm and voters are free to exercise their right to vote. However, several  violations have been identified in some precincts regarding mobile boxes and presence  of unauthorized persons at polling stations.
At this point, ISFED brings up the following important information on violations that will  also be submitted to the relevant election administration in complaints:
§  ISFED observer has identified yet another case when a local official was present at a  polling station as an observer. This time, Deputy Chairperson of Tskaltubo Sakrebulo  (council) was observing voting process as a representative of non-governmental  organization Momavlis Archevani at Bagdati #12 polling station. This is a violation of  the Article 39 paragraph 4 of the Election Code, according to which a member of local  self-government representative body (Sakrebulo) may not be registered as an  observer. ISFED has already identified the violation in the record book at the polling  station and informed the Central Election Commission.
Mobile ballot box was annulled in Samtredia #21 polling station based on ISFED  complaint. The mobile box was returned to the precinct without any signatures in the  appropriate voters’ list.
Additionally, ISFED observers identified a noteworthy circumstance – in all three  districts the list of candidates posted in the polling stations bear a watermark  “Majoritarian Candidates” (in Georgian). Electoral numbers of certain candidates are  circled by graphic image of the watermark, that might be visually perceived as agitation  in favor of a particular candidate (please see the attached photo materials). It is  possible that this is not done intentionally, however some candidates and observers  deemed it to be a hint to reference certain majoritarian candidates. To avoid  misinterpretation, we believe, such visual details should be taken into consideration  when designing demonstration materials.
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) observes the  parliamentary by-elections in all three electoral districts through mobile teams, district  election commission observers and 60 short-term observers at the polling  stations. SMS and incident centers operate at the central office where the observers  transmit information regarding the Election Day process and detected violations.  Besides, ordinary citizens can also submit text messages to the toll-free SMS  number 90039 should they identify any electoral violations.