სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციათა ერთობლივი განცხადება \'იდენტობას\' ინიციატივაზე
ადამიანის სათანადო საცხოვრისის უფლებით უზრუნველყოფის სახელმწიფო ვალდებულება საქართველოში ხშირად ირღვევა. სიღარიბის უკიდურესი ფორმის - უსახლკარობის მოგვარების   სახელმწიფო პოლიტიკა დღემდე არ არსებობს. ასეთი ადამიანები სახელმწიფოსგან სოციალურად დაუცველობის სტატუსსაც კი ვერ იღებენ რადგან კანონი მათგან მუდმივი საცხოვრებელი ადგილის მითითებას ითხოვს.  განვლილი წლების განმავლობაში მედიით რეგულარულად ვრცელდებოდა ინფორმაცია ზამთარში სიცივით გარდაცვლილ უსახლკარო ადამიანების შესახებ.  უსახლკარო ადამიანთა მიმართ სახელმწიფო ვალდებულებების შეუსრულებლობის პირობებში, არასამთავრობო ორგანიზაციამ “იდენტობა”  თავშესაფრის შექმნა იმ მიზნითაც განიზრახა, რომ გამოცდილება დაეგროვებინა და მომავალში ის ხელისუფლებისთვის გაეზიარებინა. თავშესაფარი ასეთ ადამიანებს საცხოვრებელს, კვებას, ფსიქოლოგიურ, სამედიცინო, იურიდიულ დახმარებას და დასაქმებას შესთავაზებდა.
სამწუხაროა, რომ სახელმწიფოს უმაღლესი რანგის მოხელეებმა ინიციატივას მხარი არ დაუჭირეს, მას დაუპირისპირდნენ და არაკომპეტენტური განცხადებებიც გააკეთეს. რადგან მსგავს შეზღუდვას ქართული და საერთაშორისო სამართალი არ იცნობს, სიმართლეს არ შეეფერება პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის, ეკა ბესელიას განცხადება თითქოს თავშესაფრის გახსნის უფლება მხოლოდ სახელმწიფოს ჰქონდეს (“ქრონიკა” 12.11; 20:35 წთ).
მიგვაჩნია, რომ ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარის მიერ გაკეთებული კომენტარები (,,თუ ვინმეს კეთილი საქმის გაკეთება უნდა, ეს კეთილი საქმე უნდა გააკეთოს ისე, რომ არ დაარღვიოს კანონი” და “უკაცრავად, მაგრამ ქვეყანაში არსებობს წესრიგი”) გარდა იმისა, რომ სამართლებრივად უსაფუძვლოა, სხვა მხრივაც საჭიროებს დაფიქრებას: გაუგებარია, რატომ აღმოჩნდა ასეთი საპასუხისმგებლო სტატუსის მქონე პირისთვის კრიტიკის საგანი თავად ინიციატივა და რატომ არ მოჰყვა ადეკვატური რეაგირება იმ მუქარას, რომელიც “იდენტობას”  მიმართ გაცხადდა?
სამწუხარო ფაქტია, რომ ხელისუფლებიდან არცერთ თანამდებობის პირს არ გამოუთქვამს თავისი მოსაზრება ეკლესიის წარმომადგენელთა მიერ გაჟღერებულ ისეთ იდეებზე, როგორიცაა: საქართველოს პარლამენტში რელიგიური ნიშნით ფრაქციის შექმნა; სახალხო დამცველად ეკლესიის წარმომადგენლის განწესება; სიკეთის კეთებაზე ეკლესიის საავტორი უფლების დაწესება და ა.შ.
სამართლებრივ საფუძველს მოკლებულია ჯანმრთელობის, შრომისა და სოციალური დაცვის მინისტრის, დავით სერგეენკოს მსჯელობაც, რომ “იდენტობა” ორ საერთაშორისო კონვენციას არღვევს. ამასთან, უადგილო იყო დეინსტიტუციონალიზაციასა და “მიუსაფარი ბავშვების” საკითხებზე საუბარი მაშინ, როდესაც “იდენტობის” ინიციატივა  მხოლოდ უსახლკარო ადამიანებსა და ოჯახებზე იყო მიმართული. მინისტრს ჯერ კიდევ არ განუმარტავს თუ რ იყო მოსახლეობის შეცდომაში შეყვანის მიზანი.
შემაშფოთებელია მართლმადიდებელი ეკლესიის პოზიციაც, რომელიც უსახლკაროთა პრობლემის მოგვარების საკითხში “იდენტობის” მონაწილეობის აკრძალვა მოითხოვს. “ჩვენ არცერთ ადამიანს არ დავზოგავთ”, ნათქვამია  პატრიარქის მდივნის განცხადებაში. საპატრიარქოს ოფიციალურ განცხადებაში განმეორებულია, რომ “იდენტობას” “მიუსაფარ ბავშვთა თავშესაფრის დაარსება” აქვს განზრახული, რაც ორგანიზაციისთვის იმის დაბრალებაა, რაც მას არასდროს განუზრახავს.  საპატრიარქო ვერც გონივრულად და ვერც სამართლებრივად ვერ ასაბუთებს, თუ რატომ არ უნდა დაეხმაროს “იდენტობა” ადამიანებს. საგანგაშოა რელიგიური ორგანიზაციის მიზანმიმართული მცდელობა გარიყოს ორგანიზაცია “იდენტობა” და ზოგადად ლგბტ ადამიანები საზოგადოებრივი სივრციდან, საკუთარი ქვეყნის მოქალაქეებს ფიზიკურად გაუსწორდეს და განადგურებით  დაემუქროს მათ. ამით, მართლმადიდებლური ეკლესია კიდევ ერთხელ უხეშად არღვევს ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებულ უფლებებს. სახელმწიფოს პასუხი კი ამ ყველაფერზე არის უპასუხისმგებლო დუმილი.
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს ღრმად გვწამს - საზოგადოების გამთლიანებისა და მშვიდობის მშენებლობის პროცესში მსგავსი ინიციატივები უმნიშვნელოვანესია და ვაცხადებთ, რომ:
ვგმობთ პოლიტიკური თანამდებობის პირთა და საპატრიარქოს წარმომადგენლების მხრიდან “იდენტობას” წინააღმდეგ წარმოებულ კამპანიას და მოვითხოვთ შესაბამისმა სტრუქტურებმა ადეკვატური რეაგირება მოახდინონ ძალადობის გაჟღერებულ მუქარაზე, ვისი მხრიდანაც არ უნდა მოდიოდეს იგი;
სახელმწიფოსგან მოვითხოვთ, შეასრულოს ნაკისრი ვალდებულებები და უსახლკარო ადამიანებისთვის სახელმწიფო თავშესაფრების მოწყობაზე დროულად დაიწყოს ზრუნვა.
მივესალმებით თავშესაფრის დაარსების იდეის მიმართ თითოეული ადამიანისა და ორგანიზაციის ინიციატივას, საქართველოს სახალხო დამცველისა და საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მხარდაჭერას და ვაცხადებთ, რომ თავდაპირველად განზრახული თავშესაფრის მშენებლობა გაგრძელდება. უახლოეს მომავალში საზოგადოებრივი ორგანიზაციები, “იდენტობასთან” თანამშრომლობით, უსახლკარო ადამიანთა საკითხების მოსაგვარებლად სამუშაო გეგმას წარმოვადგენთ.

Joint Statement of Civil Society Organizations on the Initiative of the Organization “Identity”
State’s obligation to ensure individuals’ right to adequate housing is often violated in Georgia. State policy towards extreme form of poverty, homelessness is yet to be elaborated. Often homeless persons are unable to obtain the status of a socially vulnerable person as the law requires proof of permanent residence for the status.
Over the past several years there have been a number of media reports about death of homeless persons from winter cold. As the state has failed to meet its obligations for the homeless, NGO “Identity” decided to set up a shelter with an intent of gaining experience in the field and sharing it with state authorities in future. Along with shelter, the organization also planned to offer meals, psychological, medical and legal assistance and employment to beneficiaries.
Regrettably, high-level state officials refrained from supporting the initiative and made incompetent statements about it. As neither national nor international laws envisage any such restrictions, the statement of the head of Human Rights and Civil Integration Committee, Eka Beselia about the state’s exclusive right to open the shelter, is incorrect (“Kronika” 12.11.13, at 20:35 mark).
Her comments (“if anyone wants to make a kind deed, it should be done without violation of law” and “Excuse me but there is an order in the country”) in addition to being legally unfounded, also need to be evaluated in terms of why the initiative was criticized by a person with such a responsible status and why threats she made against “Identity” were never responded.
To our regret, none of the government representatives have expressed their position about ideas voiced by clergymen, including establishment of the faction in the Parliament based on religion; nomination of a clergyman for the position of public defender; copyrighting good deeds by the church, etc.
Statements of Minister of Health, Labor and Social Protection of Georgia David Sergeenko alleging that “Identity” violated two International Conventions lack any legal reasoning. Moreover, discussions on deinstitutionalization and street children were irrelevant since the initiative addressed the problem of homelessness. The minister has not yet explained the reasons for misleading public.
The demand of the Orthodox Church demanding prohibition to prohibit Identity from participating in attempts to address the problem of homeless is also alarming.  “We will not mercy anyone” says the statement of the Patriarch’s secretary. The official statement of the Patriarchate also reiterates that “Identity” intends to set up a shelter for street children, even though it was never declared by the organization. Patriarchate has also failed to provide any reasonable and legal justification as to why the organization “Identity” should refrain from such the initiative. Deliberate act of religious organization to isolate the organization “Identity” and LGBT individuals from public, abuse them physically and threaten them with physical destruction, is especially disturbing. With such conduct, the Orthodox Church grossly violates universal human rights, while so far the state’s response is negligent silence.
It is our firm conviction that such initiatives play pivotal role in uniting public and building peace in the society. We also condemn the aggressive campaign of political officials and representatives of Patriarchate against “Identity”.  In this light, we urge all relevant state authorities to adequately respond to the violence and threats made, notwithstanding the perpetrator.
Moreover, we urge the state to fulfill its obligations by setting up shelters for the homeless within a reasonable timeframe. We welcome any initiative of individuals or organizations for establishing a shelter, appreciate the support of the public defender’s office and the Ministry of Justice, and declare that we will proceed with the initial initiative of building a shelter. Civil society organizations in partnership with “Identity” plan to submit an action plan for resolving the problem of homelessness.