სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისა ერთობლივი განცხადება დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კანონის პრო
ხელმომწერი ორგანიზაციები გამოვხატავთ უკმაყოფილებასა და კრიტიკას დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ მთავრობის მიერ პარლამენტში წარდგენილი კანონის პროექტთან დაკავშირებით და მიგვაჩნია, რომ არსებული ვერსია არსებითი უკანდახევაა დისკრიმინაციასთან ბრძოლის იმ მოდელისა და სტანდარტებისგან, რომელიც იუსტიციის სამინისტრომ სამოქალაქო საზოგადოების აქტიური თანამშრომლობის გზით შეიმუშავა და ასევე პოზიტიურად იქნა შეფასებული საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ. მთავრობის მიერ ინიცირებული კანონის პროექტიდან ამოღებულია დისკრიმინაციის აღმოფხვრის ეფექტური რეპრესიული და პრევენციული მექანიზმები, რომელიც დამრღვევის მიმართ ჯარიმის დაკისრებასა და დისკრიმინაციის აღმოფხვრის მიზნით გასატარებელი სავალდებულო ღონისძიებების კონტროლის ინსტრუმენტებს ითვალისწინებდა. ამასთან სუსტი და არაეფექტურია დისკრიმინაციის ფაქტების განხილვისა და მათი აღსრულების პროცესში სახალხო დამცველის კომპეტენციები და  პროცედურული გარანტიები.
მთავრობის არგუმენტი, რომ რეპრესიული და ეფექტური მექანიზმების იმპელემნტაციისთვის სახელმწიფო ინსტიტუტები და საზოგადოება ამ ეტაპზე არ არის მზად, ვერ იქნება გაზიარებული, რადგან დისკრიმინაციასთან ბრძოლის ინსტრუმენტები ასევე მოიცავს საგანმანათლებლო, წინასწარ პრევენციულ ღონისძიებებს და დაჯარიმება შეიძლება გამოყენებული იქნას როგორც უკიდურესი სამართლებრივი რეაგირების საშუალება.
კანონის განსახილველ პროექტში განსაკუთრებით სადავოა მე-5 მუხლის მეორე და მესამე პუნქტები, რომელიც კანონის დებულებების არასწორი გამოყენების და უფლების ბოროტად გამოყენების აკრძალვის გაუმართლებელ შეზღუდვებს ადგენს და კანონის ინტერპრეტირებას დომინანტი ჯგუფების ინტერესების პრიზმიდან გვთავაზობს, რაც სამართლებრივად დაუსაბუთებელი და არავალიდურია, თუმცა კანონპროექტის ღირებულებით სულისკვეთებას აჩვენებს. ამ მიმართებით განსაკუთრებით არარელევანტურია სპეციალური მითითების გაკეთება იმის თაობაზე, რომ კანონის არც ერთი დებულება არ შეიძლება განიმარტოს ისე, რომ იგი ეწინააღმდეგებოდესსახელმწიფოსა და საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის კონსტიტუციურ შეთანხმებას, რადგან თავად კონსტიტუცია აღიარებს ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა სფეროში საერთაშორისო სამართლის საყოველთაოდ აღიარებულიპრინციპებისა და ნორმების პრიმატს კონსტიტუციურ შეთანხმებაზე. კონსტიტუციური შეთანხმების მასშტაბი არ სცდება ხელშემკვრელ მხარეებს შორის ურთიერთობას და არ გულისხმობს სხვა პირების მიმართ განსხვავებულ მოპყრობას, რაც ასეთ შემთხვევაში  დისკრიმინაციად შეფასდება.
ზემოთ აღნიშნულის გათვალსიწინებით მიგვაჩნია, რომ არსებული ვერსიით კანონის მიღება, რომელის სახალხო დამცველის კომპეტენციებს მხოლოდ უმნიშვნელოდ აფართოებს, არსებითად არ შეცვლის დღეს არსებულ საკანონმდებლო რეალობას და არ გახდება დისკრიმინაციასთან ბრძოლის ეფექტური მექანიზმი. შესაბამისად, მოვუწოდებთ  ხელისუფლებას ქვეყანაში თანასწორობის უზრუნველყოფისთვის გადადგმული მისი მცდელობები და ძალისხმევა ეფექტურ საკანონმდებლო და ინსტიტუციურ გარანტიებში ასახოს.  ამ მიზნით კი მივმართავთ  პარლამენტსა და ასევე მთავრობას უზრუნველყონ კანონპროექტის საჯარო და სამართლიანი განხილვა და გამოხატონ მზაობა კანონპროექტში შესაბამისი ცვლილებებისა და დამატებების  გატარების მიზნით. მათ შორის მოვითხოვთ, განხორციელდეს:
- სახალხო დამცველის მანდატის ქვეშ დისკრიმინაციასთან ბრძოლის საკითხებში სპეციალიზირებული დამოუკიდებელი ჯგუფის შექმნა, რომელიც, მათ შორის, რეპრესიული ფუნქციითიქნება  აღჭურვილი და ექნება დამოუკიდებლობის ადეკვატური გარანტიები. ამ მიმართებით მნიშვნელოვანია, ჯგუფის დაკომპლექტდება მოხდეს ადამიანის უფლებების დაცვის სფეროში მომუშავე გამოცდილი ექსპერტებით, რომლებსაც ლიბერალური და სოლიდარული ღირებულებები გააჩნიათ;
- სახელმწიფოს მიერ სახალხო დამცველის აპარატისინსტიტუციური გაძლიერების ხელშეწყობის ვალდებულების აღება, რაც მისთვის დამატებითი საბიუჯეტო და საკადრო რესურსების დამატებას გულისხმობს;
- უფლების ბოროტად გამოყენების თაობაზე კანონის პროექტის მე-5 მუხლის მე-2და მე-3 ნაწილების ამოღება;
- დისკრიმინაციის ფაქტების სათანადოდ შესწავლის მიზნით განხილვის ეფექტური გარანტიების შემოტანა, რაც მათ შორის გულისხმობს მტკიცების ტვირთის მოპასუხე მხარისთვის დაკისრებას, რომ ადგილი არ ჰქონია დისკრიმინაციას და ასევე, ინფორმაციის წარდგენის თაობაზე კერძო პირებისთვის ინფორმაციისა და დოკუმენტების წარდგენის ვალდებულებას;
- სახალხო დამცველის მიერ დისკრიმინაციის მსხვერპლებისთვის სასამართლოში წარმომადგენლობითი კომპეტენციების განსაზღვრა;
- მორიგების პირობების, ისევე როგორც დისკრიმინაციის აღმოფხვრის მიზნით რეკომენდაციის შესრულების კონტროლის მექანიზმების ეფექტურობის გაზრდა.
მიგვაჩნია, რომ წარმოდგენილი კანონპროექტი ვერ იქნება დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტური მექანიზმი, თუკი არ იარსებებს დისკრიმინაციის ჩამდენი პირის დაჯარიმების შესაძლებლობა. დაჯარიმების მექანიზმის არსებობა აღნიშნული განცხადების ხელმომწერ ორგანიზაციებს მიაჩნიათ პრინციპულ აუცილებლობად, რომლის გარეშეც აღნიშნული კანონის მიღება რეალურ მნიშვნელობას იქნება მოკლებული.
წინამდებარე განცხადება ღიაა ხელმოსაწერად (სურვილის შემთხვევაში, ორგანიზაციები უნდა დაუკავშირდნენ humanrightsemc@gmail.com).  ამ ეტაპზე განცხადებას ხელს აწერენ:

We, the signatories to this statement express our dissatisfaction and criticism towards the Draft Law On The Elimination Of All forms of Discrimination submitted by the Government of Georgia to the Parliament of Georgia. We believe that the current version is a substantial step backwards from the model and the standards elaborated  by the Ministry of Justice, with active participation from the NGOs. The previous version on which we had a joint agreement, was also positively evaluated by international organizations. However, the current version the Government initiated, absolutely lacks effective repressive and preventive mechanisms, which, previous version included by introducing financial sanctions towards those violating the Law.
The previous version, unlike the current one, also included instruments that enabled monitoring measures taken towards elimination of discrimination. Additionally, the procedural guarantees and competences given to the Public Defender in the process of evaluating discrimination facts  and  taking follow-up measures on them, are weak and ineffective.
We can not agree with the argument of the Government of Georgia why repressive and effective mechanisms are not introduced. They claim it is because public bodies and the society are not ready at this stage. However, we must note that anti-discrimination process also includes educational and preventive measures, and imposition of fines  can only be considered as a last legal measure in this process.
The second and third points in Article 5 of the Draft are particularly questionable as they introduce unjustified restrictions in the event of misuse or abuse of  the Law. These restrictions view “abuse of right” from the viewpoint of the dominant groups and their interests, which is a controversial and unjustified legal practice, all the same time hinting about the  actual spirit and values inscribed in the Draft at review. We find it exceptionally irrelevant that the Draft specifically mentions that none of the tenets of the Anti Discrimination Law can be interpreted so that it in any way contradicts constitutional agreement signed by the Georgian State and the Orthodox Church of Georgia. This is troubling because the Constitution itself recognizes the primacy of universal  human rights norms and principles over constitutional agreements. The scope of constitutional agreement can not transcend the parties signatory to it. Should such an agreement be used for unequal treatment of third parties not signatory to the agreement in question, this will amount to discrimination.
Given the abovementioned circumstances, we consider, that adoption of the current version of the Draft, which only insignificantly broadens the authority of the public defender, will neither substantially change the legislative climate, nor will it be an effective tool to fight discrimination.   Therefore we call on the government to make sure its efforts and measures for achieving equality in the country be reflected in effective legislative and institutional guarantees. With this goal, we address the parliament and the government to ensure public and fair discussion of the draft law and to show their readiness for including comments and changes presented here. We request the following amendments to the draft law:
-      Creating an independent specialized anti-discrimination task-force under the public defenders mandate, which will have a repressive authority and adequate guarantees of independence. It is important that the task-force is made up by experienced experts in human rights field, which are known for their liberal values and solidarity.
-     The Government must take responsibility to ensure institutional empowerment of the Public Defender’s office, that includes allocation of additional budgetary and human resources.
-       Remove the second and the third points of the Article 5 on misuse or abuse of  the Law.
-     Introduce effective mechanisms to enable effective guarantees to eliminate discrimination, including the shifting of burden–of-proof from the victim to the defendant. The defendant should be responsible to prove that discrimination didn’t take place and also be responsible to present information and documentation at the Public Defender’s request.
- Grant competencies to the Public Defender to be able to represent the victims of discrimination in the court.
- For the purposes of eliminating discrimination and facilitate negotiation, increase effectiveness of monitoring mechanism.
We  believe the present Draft Law can not serve as an effective mechanisms to eliminate discrimination, unless the law allows to fine the person responsible for discrimination. The existence of penalty mechanisms is a principle necessity that the signatories to this statement see as an absolute necessity. Without introduction of financial penalty mechanism adoption of the law betrays its true purpose.
The current statement is open for signatures (to join, please contact humanrightsemc@gmail.com ). Currently, the following organizations have signed: