შემოსავლების სამსახური სასამართლოს გზით ცდილობს „თი-ვი ემ-არ საქართველოსგან” კონფიდენციალური ინფორმაციის მოპოვებას
შემოსავლების სამსახურის აუდიტის დეპარტამენტი განაგრძობს „ნილსენის” სატელევიზიო გაზომვების ლიცენზირებული წარმომადგენლის „თი-ვი ემ-არ საქართველოს” შემოწმებას. შემოსავლების სამსახურის ქმედებები უფრო და უფრო მეტ კითხვას აჩენს ინვენტარიზაციის ნამდვილ მოტივებთან დაკავშირებით. სახელისუფლებო ორგანო ახლა უკვე სასამართლოს გზით ცდილობს იმ 330 ოჯახის მისამართების მოპოვებას, რომლებიც რეიტინგების კვლევაში მონაწილეობენ. აღნიშნული ინფორმაცია კონფიდენციალურია.
ორშაბათს შემოსავლების სამსახურის წარმომადგენლები კომპანიაში ოფისის დათვალიერების ოქმით შევიდნენ. მათ მოითხოვეს წვდომა ანკეტებთან, რომლებიც კვლევაში მონაწილე ოჯახების საიდენტიფიკაციო მონაცემებს მოიცავს. კომპანიის წარმომადგენლების თქმით, აღნიშნული დოკუმენტები კვლევაში მონაწილე ოჯახების დემოგრაფიულ მონაცემებს ასახავს და ინვენტარიზაციასთან ამ ინფორმაციას კავშირი არ აქვს. კომპანიამ ანკეტების გაცემაზე უარი განაცხადა, რის შემდეგაც შემოსავლების სამსახურმა ანკეტების გაცემის მოთხოვნით თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიმართა. სასამართლოს გადაწყვეტილება პარასკევს გახდება ცნობილი.
შემოსავლების სამსახურის განცხადებით, მოწყობილობების ადგილზე შემოწმებას მათ ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის ბრძანება ავალდებულებს. თუმცა, საგადასახადო კოდექსი, რომელიც მინისტრის ბრძანებაზე მაღლა დგას, განმარტავს, რომ საგადასახადო კონტროლის პროცედურებმა არ უნდა დაარღვიოს კომპანიის საქმიანობის ჩვეული რიტმი. (საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, მუხლი 255, მე-3 პუქტი). შემოსავლების სამსახურის ქმედებებმა უკვე შეაფერხეს „თი-ვი ემ-არ საქართველოს” საქმიანობა, მისამართების გამჟღავნება კი კომპანიას აიძულებს შეცვალოს კვლევაში მონაწილე ყველა ოჯახი, რასაც რამდენიმე თვე დასჭირდება. შესაბამისად, შემოსავლების სამსახურის ქმედებები საგადასახადო კოდექსის ნორმებს ეწინააღმდეგება.
უნდა აღინიშნოს, რომ საგადასახადო კოდექსი ახსენებს სასაქონლო-მატერიალური ფასეულობებისა და ძირითადი საშუალებების ცნებებს, თუმცა არც განმარტავს და არც მიჯნავს მათ ინვენტარიზაციის მიზნებისთვის. ანალოგიურად, ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის ბრძანებაც არ ანსხვავებს ძირითადი საშუალებებისა და მარაგების ინვენტარიზაციის ჩატარების წესებს, მაშინ როცა ძირითადი საშუალებების და მარაგების ინვენტარიზაცია, აუდიტის და სხვა შესაბამისი საერთაშორისო სტანდარტებით და პრაქტიკით აშკარად იმიჯნება (ყველა შემთხვევაში ძირითადი საშუალებების ადგილმდებარეობის მიხედვით შემოწმება არა არის იმპერატიული მოთხოვნა, მაშინ როცა ეს სტანდარტები მარაგების შემთხვევაში პრაქტიკულად ყოველთვის ადგილმდებარეობის მიხედვით შემოწმებას ითხოვს). ის, რომ საქართველოში ამგვარი გამიჯვნა არ ხდება წარმოადგენს ინვენტარიზაციის რეგულირების თვალსაჩინო ხარვეზს. აღნიშნულ ხარვეზს, შემოსავლების სამსახური იყენებს საფუძვლად, რომ მოითხოვოს „ფიფლმეტრების” ადგილზე შემოწმება. ამდენად, შემოსავლების სამსახურის ქმედებები აუდიტის და სხვა შესაბამის საერთაშორისო სტანდარტებს და პრაქტიკას ეწინააღმდეგება. ასევე ეს ყოველივე აფერხებს კომპანიის მუშაობას რაც, როგორც აღვნიშნეთ, საგადასახადო კოდექსის უხეშ დარღვევას წარმოადგენს.
აუდიტის და სხვა შესაბამისი საერთაშორისო სტანდარტების და პრაქტიკის მიხედვით, ექსპლუატაციაში მყოფი „ფიფლმეტრები” ძირითად საშუალებებს განეკუთვნება და არა მარაგებს, რადგან აღნიშნული მოწყობილობები პრაქტიკულად არ შეიცავს ბოროტად გამოყენების რისკს. „ფიფლმეტრები” ასევე არ შეიცავს ინფორმაციას, რაც საჭიროა საგადასახადო დავალიანების გამოსაანგარიშებლად ან დაანგარიშებული დავალიანების სისწორის შესამოწმებლად. შესაბამისად, აუდიტის საერთაშორისო  სტანდარტები და პრაქტიკა არ მოითხოვს „ფიფლმეტრების” მსგავსი კატეგორიის მოწყობილებების ადგილზე შემოწმებას და მათი გადაადგილება არ ეწინააღმდეგება აღნიშნულ სტანდარტებს.
„თი-ვი ემ-არ საქართველო” ერთადერთი კომპნიაა საქართველოში, რომელიც სატელევიზიო რეიტინგებს ზომავს. (მედიაში ზოგჯერ კომპანიას შეცდომით სოციოლოგიური კვლევის ორგანიზაციად მოიხსენიებენ). რეიტინგები უმნიშვნელოვანესი მონაცემებია ტელევიზიებისთვის რეკლამების მოსაზიდად. თუ ნებისმიერ დაინტერესებულ მხარეს, მათ შორის ხელისუფლებას, ზუსტად ეცოდინება, თუ სადაა განლაგებული „ფიფლმეტრები,“ ჩნდება საშიშროება, რომ ისინი შეეცდებიან კვლევაში მონაწილე ოჯახების მეშვეობით კვლევის შედეგებით მანიპულირებას. შესაძლოა კვლევაში მონაწილე ოჯახების მხრიდან თვითცენზურასაც ჰქონდეს ადგილი.
კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ შემოსავლების სამსახურსა და ფინანსთა სამინისტროს  ინვენტარიზაცია განახორციელოს ისეთი მეთოდოლოგიით, რომელიც ეჭვქვეშ არ დააყენებს კომპანიის არსებობას და არ შეაჩერებს სატელევიზიო რეიტენგების კვლევას, რაც, თავის მხრივ, ტელევიზიების ფინანსური სტაბილურობის საფუძველია. ხისტი და დაუსაბუთებლად არაპროპორციული გადაწყვეტილებების მიღება ეჭვქვეშ აყენებს შემოსავლების სამსახურის დამოუკიდებლობას, მიუკერძოებლობასა და პროფესიონალიზმს.

Revenue Service involves Court, seeking to obtain household addresses of TV ratings firm
The audit department of the Revenue Service continues its excessive check of TV MR GE, the licensed representative of Nielsen Television Audience Measurement, further raising questions about the true motives of the tax and inventory checks. After failing to receive the confidential information – the addresses of some 330 households where the company conducts TV ratings measurements – through an inventory check, the state entity is now trying to get these data via the Tbilisi City Court.
On Monday, following intensive tax and inventory checks, Revenue Service representatives entered TV MR GE with an office check deed, demanding access to a folder containing hard copy documents with information on the families involved in the research panel, including the families’ addresses. The company representatives claim the folder with these documents contain demographic data on the participant family members and are in no way related to TV MR GE’s finances and are hence completely irrelevant for the tax and inventory check. However, after the company’s refusal to hand the folder with documents to the Revenue Service, the government auditors have turned to the Tbilisi City Court, requesting access to the documents. The court is expected to rule on the case on Friday.
The Revenue Service is arguing that a decree issued by the Minister of Finance in 2010 obliges its auditors to check the company’s equipment at the location the assets are located at. But the Tax Code also clearly requests from the tax investigative bodies that investigative procedures shall not undermine the company’s activities (Article 255, paragraph 3 of the Tax Code of Georgia). Given that the tax checks have already interrupted the company’s activities and that revealing the addresses of the sample households to investigative bodies would require the company’s to cease its operations for several months in order to replace its whole household selection, it appears that the Revenue Service’s approach is in violation of the Tax Code – which is legally superior to any ministerial decree.
Above all, a close look at the 2010 decree shows that this document doesn’t provide separate rules for the inventory check of fixed assets (which the peoplemeters clearly are) that would be in line with international audit and other applicable standards. This has resulted in a legal loophole, which allows the Revenue Service to interpret the decree in such a way that they can demand an inventory check of fixed assets such as peoplemeters on location.
In line with International Standards on Auditing and other applicable standards, peoplemeters that are in use by the company are considered fixed assets, not inventory, and do not have characteristics that would pose a high risk of misappropriation. Nor do they contain data that can help calculate tax liabilities. Therefore, per International Standards on Auditing and practice derived from the standards, peoplemeters do not need to be checked at locations where auditor attendance has not been previously announced and thus can be moved around for physical inventory count.
TV MR GE is the only entity in Georgia measuring television audiences electronically (a number of commentators on this case have confused the company with a polling firm) – this data is essential for major TV stations to attract advertisers. If any interested side, including the Government of Georgia, were to have access to the addresses of households, there is a risk that the rating results will be influenced or manipulated, including by households exercising self-censorship by avoiding to watch critical channels, fearing repercussions.
We once again call on the Revenue Service and the Ministry of Finance to agree to procedures that would not put the company’s existence at risk and not undermine ongoing process of audience measurement which is a determinant for financial sustainability of TV media. An unreasonably harsh approach will also undermine public trust in the independence and professionalism of the Revenue Service.