შუამთობის დღესასწაულზე საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევს ფაქტი დაფიქსირდა
6 აგვისტოს ბეშუმში გამართულ შუამთობის დღესასწაულზე საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა და აჭარის მთავრობის თავმჯდომარემ, ზურაბ პატარაძემ ახლად დაქორწინებულ წყვილს - იგორ აბულაძესა და ნათია დეკანაძეს საჩუქრად ოქროს ბეჭდები გადასცეს.
ხულოს გამგეობაში აცხადებენ, რომ წყვილისთვის აჭარის მთავრობის თავმჯდომარის მიერ გადაცემული ბეჭედი ხულოს გამგეობამ შეიძინა და ის პროგრამის მიხედვით, ახალდაქორწინებულთათვის ხულოს მუნიციპალიტეტის გამგებელს უნდა გადაეცა. თუმცა, საბოლოოდ, წყვილს ბეჭედი აჭარის მთავრობის თავმჯდომარემ, ზურაბ პატარაძემ გადასცა.
რაც შეეხება საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, გიორგი კვირიკაშვილის მიერ წყვილისათვის ბრილიანტის ბეჭდის გადაცემას, ამ ფაქტს ხულოს გამგეობა არ ადასტურებს.
,,სამართლიანმა არჩევნებმა“ მოიპოვა ფოტომასალა, რომელზეც ნათლად ჩანს, რომ პატარძალს, ნათია დეკანაძეს საჩუქრებს საქართველოს პრემიერ მინისტრი და აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე ცალ-ცალკე გადასცემენ. ორი ბეჭდის საჩუქრად მიღებას ოჯახიც ადასტურებს.
“სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება” მიიჩნევს, რომ პრემიერ-მინისტრისა და აჭარის მთავრობის თავმჯდომარის მიერ ამომრჩევლებისათვის საჩუქრების გადაცემის ფაქტი შეიცავს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის, ან სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს, რაც დამოკიდებულია საჩუქრების ღირებულებაზე.
კანონმდებლობის თანახმად, თუ პარტიის წარმომადგენლის მიერ მოქალაქისთვის გადაცემული საჩუქრის ღირებულება 100 ლარს არ აღემატება, იგი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევაა და გამოიწვევს პარტიის წარმომადგენლის დაჯარიმებას შესაბამისი ქონების ათმაგი ოდენობით.
იმ შემთხვევაში, თუ გადაცემული საჩუქრის ღირებულება აღემატება 100 ლარს, ქმედება შესაძლოა შეიცავდეს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს.
აღსანიშნავია, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც საარჩევნო პერიოდში, შუამთობის დღესასწაულზე ახლად დაქორწინებული წყვილისთვის პარტიული თანამდებობის პირების მიერ ფასიანი საჩუქრების გადაცემა მოხდა. „სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევდა, რომ 2013 წლის 11 აგვისტოს ყოფილი პრემიერ მინისტრის მიერ ახლად დაქორწინებული წყვილისთვის ოქროს ბეჭდის გადაცემის ფაქტი ამომრჩევლის მოსყიდვის ნიშნებს შეიცავდა.
მივმართავთ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს და საქართველოს პროკურატურას შეისწავლოს აღნიშნული ფაქტი და მოახდინოს მასზე სამართლებრივი რეაგირება.

On August 6, during Shuamtoba Festival in Beshumi, Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili and Head of Ajara Government Zurab Pataradze gave wedding rings made of gold to newlyweds Igor Abuladze and Natia Dekanadze as gifts.
According to Khulo Gamgeoba, they purchased the rings and originally, Khulo Municipality Gamgebeli was planning to give them to the newlyweds but eventually, the gift was transferred by Head of Ajara Government Zurab Pataradze.
Khulo Gamgeoba did not confirm the information about Prime Minister Kvirikashvili giving a diamond ring to the couple.
ISFED obtained photos illustrating that Natia Dekanadze was provided with rings both by the Prime Minister and the head of Ajara Government. Her family has confirmed that she received two rings.
ISFED believes that the act of vote buying by the Prime Minister and the Head of Ajara Government constitutes an administrative offence or a crime, depending on value of the gifts provided. Under the legislation, if value of a gift provided by a representative of a party to an individual citizen is below GEL 100, the act constitutes an administrative offence and will result in imposition of a fine ten times the value of the gift.
If value of the gift is above GEL 100, the act can be considered a crime.
This is not the first time party officials gave valuable gifts to newlyweds during Shuamtoba Festival in pre-election period. According to ISFED, the act of providing a ring made of gold to newlyweds contained signs of vote buying.
We appeal to the State Audit Office and Georgia’s Prosecution Service to investigate the incident and take further legal actions.