უსკოს თავმჯდომარის არჩევა კანონით დადგენილი პროცედურების დარღვევით მიმდინარეობს
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიი საერთაშორისო საზოგადოება“ ეხმიანება აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის არჩევის პროცესს და მიაჩნია, რომ უსკოს თავმჯდომარის არჩევა კანონით დადგენილი პროცედურების დარღვევით მიმდინარეობს.
2015 წლის 30 დეკემბერს, „აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნების შესახებ“ აჭარის ა/რ კანონის თანახმად, აჭარის ა/რ უმაღლესი საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის ვაკანტურ თანამდებობაზე ღია კონკურსი გამოცხადდა. საკონკურსო კომისიამ აჭარის მთავრობის თავმჯდომარეს წარუდგინა უსკოს თავმჯდომარეობის 3 კანდიდატი, ხოლო  აჭარის მთავრობის თავმჯდომარემ წარდგენილი 3 კანდიდატიდან შერჩეული ერთი კანდიდატი, კანონით დადგენილი პროცედურებისა და ვადების დაცვით, დასამტკიცებლად აჭარის უმაღლეს საბჭოს წარუდგინა.
4 თებერვალს, აჭარის უმაღლესი საბჭოს სხდომაზე, უსკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატმა დეპუტატების ხმათა საჭირო რაოდენობა ვერ მიიღო. შესაბამისად, მისი კანდიდატურისათვის ხელახალი კენჭისყრა აჭარის უმაღლესი საბჭოს რიგგარეშე სხდომაზე, 18 თებერვლისთვის დაინიშნა. თუმცა, აღნიშნულ სხდომაზე ხელახალი კენჭისყრა კვორუმის არარსებობის გამო ჩაიშალა. რის შემდეგაც, 23 თებერვალს, აჭარის მთავრობის თავმჯდომარემ უსკოს თავმჯდომარის პოზიციაზე კონკურსი ხელახლა  გამოაცხადა.
საგულისხმოა, რომ „აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნების შესახებ“ აჭარის ა/რ კანონი მკაფიოდ არ განსაზღვრავს უსკოს თავმჯდომარის კანდიდატის ხელახალი კენჭისყრის პროცედურას და ვადებს. მიუხედავად ამისა, როგორც აჭარის მთავრობამ, ასევე უმაღლესმა საბჭომ უსკოს თავმჯდომარის არჩევისას კანონის მე-13 მუხლის მე-14 პუნქტით იხელმძღვანელა,  მაგრამ, აღნიშნული მუხლით დადგენილი პროცედურები ორივე უწყებამ დაარღვია.
ზემთაღნიშნული ნორმის თანახმად, მას შემდეგ, რაც უსკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატი ხმათა საჭირო რაოდენობას ვერ მიიღებდა, უმაღლესი საბჭო ვალდებული იყო კიდევ ორჯერ ეყარა კენჭი წარდგენილი კანდიდატისთვის. თუ ამ შემთხვევაშიც ვერ მოხდებოდა უსკოს თავმჯდომარის არჩევა, აჭარის მთავრობის თავმჯდომარეს 3 დღის ვადაში უმაღლესი საბჭოსთვის უნდა წარედგინა კონკურსის შედეგად შერჩეული სხვა 2 კანდიდატი. თუ უმაღლესი საბჭო წარდგენილ კანდიდატებს მხარს კვლავ არ დაუჭერდა, მხოლოდ ამის შემდეგ, 3 დღის ვადაში უნდა გამოცხადებულიყო ახალი კონკურსი.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ აღნიშნული მუხლით დადგენილი პროცედურები ორივე უწყებამ დაარღვია. ერთი მხრივ, უმაღლესმა საბჭომ არ განახორციელა კანონით მასზე დაკისრებული ვალდებულება და ვერ უზრუნველყო კანონით დადგენილი წესით ხელახლა კენჭისყრის ჩატარება, ხოლო, მეორე მხრივ, აჭარის მთავრობის თავმჯდომარემ არ შეასრულა კანონის მოთხოვნა და უმაღლეს საბჭოს არ წარუდგინა კონკურსის შედეგად შერჩეული უსკოს თავმჯდომარეობის სხვა 2 კანდიდატი.
ამასთან, უნდა აღინიშნოს, რომ კანონის ნორმების ამგვარი ინტერპრეტაციის პირობებში, ახალი კონკურსის შემთხვევაშიც არსებობს რისკი, რომ უმაღლესმა საბჭომ კვლავ გვერდი აუაროს კანონით განსაზღვრულ პროცედურებს და უსკოს თავმჯდომარის არჩევის პროცესი ისევ ჩიხში შევიდეს. შესაბამისად, მხარეებმა უნდა გამოიჩინონ მაღალი პასუხისმგებლობა და ზედმიწევნით შეასრულონ კანონით მათზე დაკისრებული მოთხოვნები.
„სამართლიანი არჩევნები“, პროცესში ჩართულ ყველა მხარეს მოუწდებს დაიცვან კანონის პროცესუალური მოთხოვნები და მაქსიმალურად გამორიცხონ პოლიტიკური ინტერესები უსკოს დაკომპლექტებისა და მისი თავმჯდომარის შერჩევის პროცესში, რათა საფრთხე არ შეექმნას საარჩევნო ადმინისტრაციის სანდოობას და მიუკერძოებლობას.

Chair of the Supreme Election Commission of Ajara A/R is elected in violation of applicable legal procedures
International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) issues this statement in reaction to election of the Chair of the Supreme Election Commission of Ajara A/R (the SEC). ISFED believes that the SEC Chair is elected in violation of applicable legal procedures.
On December 30, 2015, an open competition to fill the vacancy of the SEC Chair was announced pursuant to the Law of Ajara A/R on Election of the Supreme Council of Adjara A/R. The Competition Commission subsequently nominated three candidates for the position before the Chair of the Government of Ajara. The latter selected one candidate and nominated him before the Supreme Council of Ajara for approval, within applicable procedures and timeframes.
Because the candidate could not gain sufficient votes during a meeting of the Supreme Council of Ajara on January 29, repeat voting was scheduled during extraordinary session of the Council on February 18. Because the quorum requirement was not met, the repeat voting did not happen. As a result, on February 23, the Chair of the Government of Ajara announced repeat competition to fill the vacancy of the SEC Chair.
Notably, the Law of Ajara A/R on Election of the Supreme Council of Adjara A/R does not expressly define procedures or timeframe for repeat voting for approval of the SEC Chair. Nevertheless, both the Government of Georgia and the Supreme Council relied on para.14 of Article 13 of the Law in the process of recruitment of the SEC Chair but both agencies violated procedures foreseen by the provision.
Based on para.14 of Article 13 of the Law, when a candidate for the position of the SEC Chair does not gain sufficient number of votes, the Supreme Council is obligated to vote again, two more times. If the candidate is still not approved, the Chair of the Government of Ajara should nominate before the Council within three days other two candidates selected in competition. If the candidate is still not approved, repeat competition should be announced within three days.
ISFED believes that both agencies violated requirements of the Article. On the one hand, the Supreme Council failed to fulfill its obligation and ensure repeat voting as prescribed by law; one the other hand, the Chair of the Government of Ajara failed to fulfill the requirement of the law and nominate two other candidates selected following the competition before the Supreme Council.
In addition, when norms are interpreted this way, there is a risk, even when a new competition is announced, that the Supreme Council will circumvent legal procedures and the process of election of the SEC Chair will be brought to a deadlock. Therefore, the parties must act with great responsibility and fully adhere to applicable requirements of the law.
ISFED urges all parties involved in the process to abide by procedural requirements of law and eliminate political interests from the process of staffing the SEC and electing its chair as much as possible, in order not to avoid any threats to credibility and fairness of the electoral management body.