პოლიტიკური ფინანსები საქართველოში: მოქმედი კანონმდებლობა, პრაქტიკა და მათი საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობა
პოლიტიკის დოკუმენტში გაანალიზდა პოლიტიკურ ფინანსებთან დაკავშირებით საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობა, ჩამოყალიბებული პრაქტიკა და მათი საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობა.
ის მთავარი სტანდარტები, რომლებიც პოლიტიკურ ფინანსების კუთხით არსებობს, საქართველოს კანონმდებლობით ძირითადად გათვალისწინებულია. პოლიტიკურ სუბიექტებს უფლება აქვთ, მიიღონ შემოსავალი კერძო წყაროებიდან, ასევე, ქვეყანაში არსებობს პარტიების სახელმწიფოს მიერ პირდაპირი და არაპირდაპირი დაფინანსების შესაძლებლობა. ამ მხრივ მთავარი პრობლემა ფინანსური უთანასწორობაა, რასაც ძირითადად ხელისუფლებაში მყოფი პარტიის მიერ, სხვა პარტიებთან შედარებით, გაცილებით მეტი შემოწირულებების მოზიდვის პრაქტიკა განაპირობებს.
შემოწირულებების საკითხი პრობლემურია პოლიტიკური კორუფციის თვალსაზრისითაც. თითქმის ყოველ საარჩევნო ციკლში ფიქსირდება ბევრი ისეთი შემთხვევა, როდესაც მმართველი პარტიის შემომწირველები სახელმწიფო შესყიდვების მსხვილ კონტრაქტებს და ქონებას იღებენ.
2023 წლის 1 სექტემბრამდე საქართველოში პოლიტიკური ფინანსების ზედამხედველი უწყება სახელმწიფო აუდიტის სამსახური იყო, სექტემბრიდან კი ეს ფუნქციები ახლად შექმნილმა უწყებამ, ანტიკორუფციულმა ბიურომ გადმოიბარა.
წლების განმავლობაში მთავარი პრობლემა რაც სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს მანდატის თვალსაზრისით ჰქონდა, იყო ის, რომ ამ უწყებას სისხლის სამართლებრივი გამოძიების უფლებამოსილებები არ გააჩნდა, რის გამოც, პოლიტიკური კორუფციის შემთხვევების შესწავლის კუთხით უკიდურესად არაეფექტიანი იყო. ვინაიდან არც ანტიკორუფციულ ბიუროს გააჩნია ეს ფუნქცია, ეს უწყებაც იმავე პრობლემის წინაშე იდგება.
აუცილებელია, გაიზარდოს ანტიკორუფციული ბიუროს დამოუკიდებლობა და მისი უფროსი აირჩეოდეს არა პრემიერ-მინისტრის, არამედ პარლამენტის კვალიფიციური უმრავლესობის მიერ. ამასთანავე, სასურველია, ანტიკორუფციულ ბიუროს მიეცეს სისხლის სამართლებრივი გამოძიების წარმოების უფლებამოსილებები.

Political Finance in Georgia: Legislation, practice and compliance with international standards
The present policy document delves into the legislative framework concerning political finance in Georgia and evaluates existing practices and their alignment with global standards.
Generally, Georgia’s legislation adheres to essential international standards regarding political finance, permitting political entities to receive income from private sources and offering direct and indirect state funding provisions.
Nonetheless, a critical issue arises from financial disparities, as the incumbent party tends to garner significantly larger donations than its counterparts, fostering financial imbalances within the political landscape. Donations are also problematic from the standpoint of political corruption. In almost every election cycle, there are many cases when donors of the ruling party receive large government procurement contracts and property.
The State Audit Office oversaw political finance in Georgia until September 1, 2023. In September, these functions were transferred to the newly established agency - the Anti-Corruption Bureau. Over the years, the main challenge faced by the State Audit Office in terms of its mandate was that this agency did not have the authority to conduct criminal investigations, thus making it highly ineffective in investigating cases of political corruption. Since the Anti-corruption Bureau does not have this power either, this agency will face the same challenge.
Regarding the institution’s independence, the Anti-Corruption Bureau is likely to be no better than the State Audit Office, as the Prime Minister of Georgia appoints the head of the Bureau. Electing the Bureau’s head through a qualified parliamentary majority rather than a direct appointment by the Prime Minister is essential to ensure institutional autonomy. Additionally, endowing the Anti-Corruption Bureau with powers for criminal investigations is deemed necessary for strengthening its oversight and enforcement capabilities.