საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის დაკომპლექტება
პოლიტიკის დოკუმენტში გაანალიზდა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) დაკომპლექტებასთან დაკავშირებული ის პრობლემები, რომლებიც ამცირებს ნდობას არა მხოლოდ საარჩევნო ადმინისტრაციის, არამედ, ზოგადად, საარჩევნო პროცესის მიმართ.
2021 წლის 19 აპრილის პოლიტიკური შეთანხმების საფუძველზე შემუშავებული ცვლილებებით, ცესკო არაუმეტეს 17 წევრისგან შედგება, რომელთაგან 8 წევრი (მათ შორის თავმჯდომარე) აირჩევა პროფესიული ნიშნით, ხოლო არაუმეტეს 9 წევრი კი პოლიტიკური პარტიების მიერ ინიშნება.
ცესკოში ერთი წევრის დანიშვნის უფლება ენიჭება იმ პარტიას, რომელიც საპარლამენტო არჩევნების შედეგად მოიპოვებს მინიმუმ ერთ მანდატს. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებში მანდატის მოსაპოვებლად პარტიებს ამომრჩევლის 1%-ის მხარდაჭერის მოპოვება სჭირდებოდათ, რაც 9 საარჩევნო სუბიექტმა მოახერხა. 2024 წლის არჩევნები სრულად პროპორციული საარჩევნო სისტემით ჩატარდება და საპარლამენტო მანდატებს მოიპოვებენ ის პარტიები, რომლებიც სულ მცირე ამომრჩევლის 5%-ის მხარდაჭერას მაინც მიიღებენ. აღნიშნულიდან გამომდინარე, პარტიების მიერ დასანიშნი წევრების რაოდენობა, შემდეგი საპარლამენტო არჩევნების შედეგების შესაბამისად, 9-ზე ნაკლებიც შეიძლება იყოს, რითაც დაირღვევა პროფესიულ და პარტიულ წევრებს შორის არსებული ბალანსი.
რაც შეეხება ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების არჩევის წესს, იგი ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში საპარლამენტო უმრავლესობის მიერ შეტანილი არაერთი საკანონმდებლო ცვლილებებით იმდენად გაუარესდა, რომ ცესკოს დამოუკიდებლობის საკითხი კვლავ პრობლემურ საკითხად რჩება. ამის ძირითადი მიზეზი ის არის, რომ ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების კანდიდატებს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე (ნაცვლად პრეზიდენტისა) შეარჩევს, რომელთა სრული ვადით (5 წლით) ასარჩევად პარლამენტის სრული შემადგენლობის უბრალო უმრავლესობა (ნაცვლად ორი მესამედისა) იქნება საკმარისი.
ცესკოს დამოუკიდებლობის გასაზრდელად საჭიროა 2021 წლის 19 აპრილის პოლიტიკური შეთანხმებით შემუშავებული მოდელის ძირითად პრინციპებთან დაბრუნება, რაც, სხვა საკითხებთან ერთად, გულისხმობს ცესკოს კვლავ შერეული მოდელით დაკომპლექტებას პარტიების მიერ დანიშნულ და პროფესიული წევრებს შორის არსებული ბალანსის შენარჩუნებით; ასევე, ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების შერჩევისა და პარლამენტში წარდგენის უფლებამოსილების საქართველოს პრეზიდენტისთვის დაბრუნებას; და ამ თანამდებობაზე სრული ვადით არჩევას პარლამენტის მხოლოდ სრული შემადგენლობის ორი მესამედის უმრავლესობით.

Composition of the Central Election Commission of Georgia
This policy document analyzes the problems related to the composition of Georgia’s Central Election Commission (CEC) that undermine the trust in the election adminis­tration and election processes in general.
According to the amendments ensuing from the April 19 of, 2021 political agreement, the CEC is comprised of 17 members, out of which 8 members (including the chairper­son) are non-partisan, while the political parties appoint the rest 9 members.
A party can appoint a member to the CEC if it gains at least one parliamentary man­date in the latest election. In the 2020 Parliamentary Elections, parties with 1% sup­port could enter the Parliament. Overall, 9 electoral subjects managed to overcome this threshold. The upcoming 2024 Parliamentary Elections will be fully proportional, and only parties with at least 5% support will get parliamentary seats. Thus, natu­rally, due to the high threshold, the number of party-appointed members of the CEC is likely to be lower. This will distort the balance between partisan and non-partisan professional members of the CEC.
Due to the numerous amendments adopted by the parliamentary majority in recent years, the rule of the election of the chairperson and professional members of the CEC has severely deteriorated, and the questions regarding the independence of the CEC still prevail. According to the recent changes, the chairperson and the profession­al members of the CEC will be selected by the Chairperson of the Parliament (instead of the President), and only the simple majority of the parliamentary votes (instead of two-thirds) will be enough to elect them for the full term of 5 years.
To increase the independence of the CEC, it’s crucial to return to the core principles of the April 19, 2021, political agreement, which among other issues, includes keep­ing mixed composition of the CEC with a balance maintained between its partisan and professional members. Moreover, the authority to select the candidates for the position of chairperson and professional members should return to the President of Georgia. In addition, a ⅔ parliamentary majority should be needed to elect the CEC members for the full term.