ორგანიზაცია საპარლამენტო არჩევნებს ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით აკვირდება, რაც გვაძლევს საშუალებას დროულად აღმოვაჩინოთ დარღვევები, შევაფასოთ არჩევნების დღის მთლიანი პროცესი და გადავამოწმოთ ოფიციალური შედეგების სიზუსტე. ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდი იყენებს სტატისტიკის მეთოდოლოგიას და ინფორმაციულ ტექნოლოგიებს (ICT). ISFED-მა მთელი ქვეყნის მასშტაბით საარჩევნო უბნებზე წარმომადგენლობითი შერჩევის საფუძველზე 600 დამკვირვებელი მიავლინა. PVT მეთოდოლოგია გვაწვდის ზუსტ და დროულ ინფორმაციას ხმის მიცემის და დათვლის მიმდინარეობის შესახებ. PVT ერთადერთი მეთოდოლოგიაა, რომელიც დამოუკიდებლად ამოწმებს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ გამოცხადებული ოფიციალური მონაცემების სიზუსტეს. ეს მეათე არჩევნებია, რომელშიც ISFED იყენებს PVT მეთოდოლოგიას საარჩევნო დღის პროცესის შეფასების და ოფიციალური შედეგების გადამოწმებისათვის.
“სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე, საარჩევნო უბნების გახსნისა და მოწყობის პროცესმა არსებითი ხასიათის დარღვევების გარეშე ჩაიარა. დაფიქსირდა საარჩევნო დოკუმენტაციის არასათანადოდ წარმოების 7, საკონტროლო ფურცლის არასათანადოდ შევსების 5, დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვის 2, უბანზე აგიტაციის 1 და საარჩევნო უბანზე არაუფლებამოსილი პირების ყოფნის 2 შემთხვევა.
,სამართლიანმა არჩევნებმა’’ უბნის გახსნის პროცესის შესახებ ინფორმაცია PVT-ის დამკვირვებლის 100% -სგან მიიღო.
,,სამართლიანი არჩევნების’’ ყველა დამკვირვებელს (100%) მიეცა შესაძლებლობა დაკვირვებოდნენ უბნის გახსნის პროცედურებს. ეს მონაცემი ემთხვევა 2014 წლის მონაცემს.
პირველი ამომრჩევლის მისაღებად 08:00 საათისთვის მზად არ იყო საარჩევნო უბნების 4.2% მაშინ, როცა 2012 წელს არ იყო მზად უბნების 8.8%, ხოლო 2014 წელს - 1.3%. აღნიშნულ საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის პროცესი მცირედი დაგვიანებით დაიწყო და შეუფერხებლად მიმდინარეობს.
• #41 მაჟორიტარული ოლქის (გორი) #96 საარჩევნო უბანზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელი დაგვიანებით შეუშვეს უბანზე იმ მიზეზით, რომ აკრედიტაციას არ ჰქონდა ბეჭედი;
• #23 მაჟორიტარული ოლქის (საგარეჯო) #5 საარჩევნო უბანზე 7 საათიდან 8 საათამდე პერიოდში, კერძოდ, უბნის გახსნის პროცედურებზე დასაკვირვებლად, საუბნო საარჩევნო კომისიამ არ დაუშვა საერთაშორისო დამკვირვებლები.
საკონტროლო ფურცლის შევსების პროცედურასთან დაკავშირებული ხარვეზები
• #36 მაჟორიტარული ოლქის (მარნეული) #5-ე და #49 მაჟორიტარული ოლქის (ქუთაისი) #70 საარჩევნო უბანებზე საკონტროლო ფურცელში ამომრჩევლის ნაცვლად დამკვირვებლის მონაცემები შეიტანეს;
• #70 მაჟორიტარული ოლქის (ბათუმი) #58 საარჩევნო უბანზე საკონტროლო ფურცლის არასათანადოდ შევსების გამო საარჩევნო უბანი ნახევარი საათის დაგვიანებით გაიხსნა;
• #36 მაჟორიტარული ოლქის (მარნეული) #5 საარჩევნო უბანზე საკონტროლო ფურცელი ყუთში პროცედურის დარღვევით, კერძოდ, ორი ამომრჩევლის მიერ ხმის მიცემის შემდეგ ჩააგდეს;
• #35 მაჟორიტარული ოლქის (მარნეული) #14 საარჩევნო უბნის გადასატან საარჩევნო ყუთში საკონტროლო ფურცელი არ იქნა მოთავსებული.
• #24 მაჟორიტარული ოლქის (გურჯაანი) #11 საარჩევნო უბანზე ჩანაწერთა წიგნში არ შეიტანეს წილისყრით გამოვლენილი ფუნქციების ცვლილების შესახებ ინფორმაცია, რაც აღმოიფხვრა „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მითითების შემდეგ;
• #25 მაჟორიტარული ოლქის (სიღნაღი) #29 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორი ბიულეტენებს ხელმოწერითა და ბეჭდით წინასწარ ამოწმებდა;
• #31 მაჟორიტარული ოლქის (გარდაბანი) #31-ე, #42 მაჟორიტარული ოლქის (ხაშური) #32-ე, #41 მაჟორიტარული ოლქის (გორი) #34-ე და #60 მაჟორიტარული ოლქის (ჩოხატაური) #2-ე საარჩევნო უბნებზე საარჩევნო კომისიამ სადემონსტრაციო ოქმებში შესაბამისი მონაცემები არ შეიტანა;
• #69 მაჟორიტარული ოლქის (ბათუმი) #8 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა ბულეტენები სხვადასხვა კონვერტში მოათავსა.
• #44 მაჟორიტარული ოლქის (ახალციხე) #24 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველი ერთ-ერთი პარტიის სააგიტაციო მასალით გამოცხადდა. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მითითების საფუძველზე დარღვევა აღმოიფხვრა.
არაუფლებამოსილი პირის ყოფნა უბანზე
• #23 მაჟორიტარული ოლქის (საგარეჯო) #9 საარჩევნო უბანზე ერთ-ერთი პარტიის ორი წარმომადგენელი იმყოფებოდა, რაც „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მითითების შემდეგ აღმოიფხვრა;
• #39 მაჟორიტარული ოლქის (კასპი) #26 საარჩევნო უბანზე ნაკადის მომწესრიგებელი არ არეგულირებდა ამომრჩეველთა რაოდენობას უბანზე, რაც გამოსწორდა დამკვირვებლის მითითების შემდეგ.
„სამართლიანი არჩევნების" დამკვირვებლების მიერ ამ დროისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიებში წარდგენილია 19 საჩივარი, ხოლო, საოლქო კომისიებში 12 საჩივარი. ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულია 30 შენიშვნა.
“სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები მოკლე ტექსტური შეტყობინებების და სატელეფონო ზარებისა მეშვეობით აწვდიან ინფორმაციას თბილისში განთავსებულ მონაცემთა ანალიზის ცენტრს, რომელიც დაკომპლექტებულია 20 ოპერატორის, 20 იურისტისა და ცენტრალური ოფისის თანამშრომლებისაგან. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ შექმნა PTV მონაცემთა ბაზა, რომელიც ამუშავებს დამკვირვებლების ტექსტებს, ყველა მონაცემი გადის რამდენიმე ხარისხის კონტროლის ტესტს და მათი გადალახვის შემდეგ, ხორციელდება მონაცემთა ანალიზი და მათი შეტანა ორანიზაციის მიგნებებსა და დასკვნებში.

ISFED’s observation of the parliamentary elections is based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, which enables us to timely detect violations, evaluate the entire Election Day process and verify the accuracy of the official election results. The PVT uses statistics, Information and Communication Technologies (ICTs) and ISFED has deployed 600 observers to a nationally representative sample of polling stations. As a result, PVTs provide the most accurate and timely information on the conduct of voting and counting and are the only methodology that can independently verify if the official results as announced by the electoral commission are accurate. These elections are the tenth elections where ISFED has used the PVT methodology to assess the Election Day process and to verify the official results.
Based on the information provided by ISFED observers, the opening and setting up process at the polling stations took place without substantial violations. We have observed 7 cases when the documentation was not properly filled out, 5 cases where procedures for the ballot box control sheet were not properly followed, 2 cases where election observers were not allowed to fully observe the processes, 1 case of campaigning at polling station and 2 cases where unauthorized persons were present at the polling station.
All ISFED observers (100%) were free to observe the opening process of the polling stations. This matches the same data from 2014 elections.
4.2% of the polling stations were not ready to receive voters by 8:00am, compared to 8.8% in 2012 Parliamentary and 1.3% in 2014 local elections. Voting started with minor delay in the above mentioned polling stations and as of this statement they are all open and operating.
• At the polling station #96 of the majoritarian district #41 (Gori) the ISFED observer was not initially allowed to enter the polling station because the election commission member questioned the authenticity of the observers’ accreditation (and then later the commission member determined the accreditation was in fact authentic);
• At the polling station #5 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) international observers were not allowed in the polling station between 7am and 8am.
• At the polling stations #5 of the majoritarian district #36 (Marneuli) and at the polling stations #70 of the majoritarian district #49 (Kutaisi) ballot box control sheets were filled in with data of the election observers instead of the proper information;
• The polling station #58 of the majoritarian district #70 (Batumi) opened with a 30-minute delay due to incorrect filling in of the ballot box control sheet;
• At the polling station #5 of the majoritarian district #36 (Marneuli) ballot box control sheet was improperly placed in the ballot box after 2 ballots instead of being placed in the box before as prescribed by the law;
• At the polling stations #14 of the majoritarian district #35 (Marneuli) ballot box control sheet was not placed in the mobile ballot box.
Inaccurate processing of election documentation
• At the polling station #11 of the majoritarian district #24 (Gurjaani) information regarding the change of the functions was not properly documented. The incident was resolved after the ISFED observer highlighted it;
• At the polling station #29 of the majoritarian district #25 (Sighnaghi) registrar was improperly stamping and signing the ballot papers in advance;
• At the polling station #31 of the majoritarian district #31 (Gardabani), the polling stations #32 of the majoritarian district #42 (Khashuri), the polling stations #2 of the majoritarian district #60 (Chokhatauri) the electoral commission member incorrectly filled in the demonstration protocol.
• At the polling stations #8 of the majoritarian district #69 (Batumi) the election commission member did not prevent a voter from incorrectly placing both of their ballots into two envelopes (instead of into one envelope).
• At the polling stations #24 of the majoritarian district #44 (Akhaltsikhe) one of the voters brought campaign materials. The incident was resolved after the ISFED observer highlighted it.
• At the polling station #9 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) two representatives of one of the parties were present at the polling station. The incident was resolved after the ISFED observer highlighted it;
• At the polling station #26 of the majoritarian district #39 (Kaspi) the commission member was not properly managing the line of voters waiting to vote. The incident was resolved after the ISFED observer highlighted it.
As of now, ISFED observers have filed 19 complaints with Precinct Electoral Commissions (PECs) and 12 complaints with District Electoral Commissions (DECs). 30 entries were made by ISFED observers in the record book.
ISFED observers report information to the Data Analysis Center in Tbilisi via SMS and/or phone calls. The Data Analysis Center is comprised of 20 data operators, 20 lawyers, and the staff of the Central Office. ISFED has built a sophisticated PVT database that processes the observers’ texts. All observer data undergoes several quality control tests and, once those tests are passed, the data is analyzed and incorporated into ISFED’s findings and conclusions.