ძირითადი დასკვნები კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობის შესახებ
„სამართლიანი არჩევნების“ ხმების პარალელური დათვლის მეთოდოლოგიის საფუძველზე, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ხმის მიცემის პროცესი საარჩევნო უბნების აბსოლუტურ უმრავლესობაზე კანონით გათვალისწინებული წესების დაცვით ჩატარდა. ცალკეულ საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე შეიმჩნეოდა დაძაბულობა, თუმცა აღნიშნულ გარემოებას ერთი გამონაკლისი შემთხვევის გარდა არსებითი გავლენა არ მოუხდენია კენჭისყრის პროცესზე.
მიუხედავად იმისა, რომ „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებმა მთელ რიგ საარჩევნო უბნებზე დააფიქსირეს საარჩევნო პროცედურების დარღვევის შემთხვევები, მათ შორის მნიშვნელოვანი ხარვეზებიც, საერთო ჯამში, მიგვაჩნია, რომ ამ ინციდენტებს არ შეეძლო არსებითი გავლენა ჰქონოდა ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოვლენაზე.
საქართველოს მასშტაბით, საარჩევნო უბნების 98%-ზე ამომრჩევლებმა არჩევნებში მონაწილეობა მიიღეს სათანადო დოკუმენტაციით, შესაბამისად უბნების 2%-ზე საიდენტიფიკაციო დოკუმენტაცია არ მოსთხოვეს ცალკეულ ამომრჩევლებს. აღნიშნული მაჩვენებელი თითქმის იდენტურია 2014 (97,7%) წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის და 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების მონაცემებთან (97%).
საარჩევნო უბნების 97%-ზე მარკირება მოწმდებოდა კანონით დადგენილი წესისამებრ, რაც იდენტურია 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მონაცემებთან, როდესაც მარკირება ყოველთვის მოწმდებოდა უბნების 97.3%-ზე. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე მარკირება, ასევე, შემოწმდა უბნების 97%-ზე;
საარჩევნო უბნების 98%-ზე ბიულეტენები სათანადოდ მოწმდებოდა ხელმოწერითა და ბეჭდით, რაც წარმოადგენს მცირედ გაუარესებას 2014 წლის მონაცემებთან შედარებით, რა დროსაც ბიულეტენები სათანადოდ მოწმდებოდა უბნების 99.7%-ზე, ხოლო 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს - უბნების 97%-ზე.
საარჩევნო უბნების 98.7%-ზე ამომრჩეველებს ყოველთვის უკეთდებოდათ მარკირება, რაც წარმოადგენს მცირე გაუმჯობესებას 2014 წლის არჩევნებთან შედარებით, როდესაც მარკირება გაკეთდა საარჩევნო უბნების 96%-ზე და ასევე 2012 წლის არჩევნებთან შედარებით, როდესაც მარკირება შემოწმდა უბნების 93%-ზე;
საარჩევნო უბნების 95%-ზე ხმის მიცემის ფარულობა ყოველთვის დაცული იყო. აღნიშიშნული 2014 წლის მაჩვენებლის მსგავსია და მცირე გაუარესებას წარმოადგენს 2012 წლის ანალოგიურ მონაცემებთან შედარებით. კერძოდ, 2014 წელს ხმის მიცემის ფარულობა უბნების 96.3%ზე და 2012 წელს უბნების 98%-ზე ყოველთვის იყო დაცული.
მუქარისა და ზეწოლის ფაქტები დაფიქსირდა საარჩევნო უბნების მხოლოდ 1%-ზე. ეს მონაცემი სტატისტიკურად არ განსხვავდება 2014 წლის არჩევნების მონაცემთან, როდესაც 1.3%-ზე დაფიქსირდა მუქარისა და ზეწოლის ფაქტები და გაუმჯობესებულია 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით, როდესაც ეს მონაცემი შეადგენდა 4%-ს.
19:00-დან 22:00 საათამდე ,,სამართლიანი არჩევნების’’ დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს შემდეგი დარღვევები:
• #70 მაჟორიტარული ოლქის (ბათუმი) #58 საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრები ხელს უშლიდნენ დამკვირვებელს დაკვირვების თავისუფლად განხორციელებაში;
• #23 მაჟორიტარული ოლქის (საგარეჯო) #28 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა ორი ბიულეტენი ცალ-ცალკე კონვერტებში ჩადო და ისე მოათავსა საარჩევნო ყუთში;
• #43 მაჟორიტარული ოლქის (ხაშური) #10 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორს ხელმოწერების რაოდენობასთან შედარებთ 3-ით ნაკლები ბიულეტენი ჰქონდა გაცემული;
• #23 მაჟორიტარული ოლქის (საგარეჯო) #49 საარჩევნო უბანზე ძირითადი საარჩევნო ყუთის ლუქების ნომრები არ ემთხვევა ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულ ლუქების ნომრებს;
• #61 მაჟორიტარული ოლქის (ფოთი) #27 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ერთიან სიაში ხელი არ მოაწერა შესაბამის გრაფაში;
• #72 მაჟორიტარული ოლქის (ხელვაჩაური) #1 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ამომრჩეველს არ მოსთხოვა საარჩევნო სიაში ხელმოწერის დაფიქსირება;
• #73 მაჟორიტარული ოლქის (ხულო) #1 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ამომრჩეველს ორი მაჟორიტარული ბიულეტენი გადასცა;
• #68 მაჟორიტარული ოლქის #13 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა გასცა ორი მაჟორიტარული ბიულეტენი;
• #68 მაჟორიტარული ოლქის #58 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა ბიულეტენი კონვერტის გარეშე მოათავსა საარჩევნო ყუთში;
• #23 მაჟორიტარული ოლქი (საგარეჯო) #3 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის წამღებმა კომისიის წევრებმა გასცეს ერთით ზედმეტი ბიულეტენი ამომრჩეველზე, რაც ყუთის უბანზე დაბრუნების შემდეგ გაირკვა;
• #23 მაჟორიტარული ოლქი (საგარეჯო) #37 საარჩევნო უბანზე საარჩევნო კომისიის წევრმა მონაწილეობა მიიღო, ასევე, მაჟორიტარულ არჩევნებში, თუმცა არ იყო იმ ოლქის ტერიტორიაზე რეგისტრირებული ამომრჩეველი;
• #39 მაჟორიტარული ოლქის (კასპი) #33 საარჩევნო უბანზე სამმა რეგისტრატორმა სიაში ამომრჩევლის გრაფაში მოაწერეს ხელი;
• #34 მაჟორიტარული ოლქის (დმანისი) #32 საარჩევნო უბანზე გადასატან ყუთში ბიულეტენები მოთავსებული იყო კონვერტების გარეშე.
• #60 მაჟორიტარული ოლქის (ლანჩხუთი) #19 საარჩევნო უბანზე ფანქრით ივსება სადემონსტრაციო ოქმი, რაც დამკვირვებლის მითითების მიუხედავ არ აღმოიფხვრა.
მარკირების არ გაკეთება/არ შემოწმება
• #46 მაჟორიტარული ოლქის #26 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველი მარკირების შემოწმების გარეშე დაუშვეს, თუმცა დამკვირვებლის მითითების შედეგად დარღვევა აღმოიფხვრა.
• #39 მაჟორიტარული ოლქის (კასპი) #21 საარჩევნო უბანზე და #62 მაჟორიტარული ოლქის #16 საარჩევნო უბანზე ამომრჩევლები მარკირების შემოწმების გარეშე დაუშვეს, რაც დამკვირვებლის მითითების შემდეგ აღმოიფხვრა;
სიასთან დაკავშირებული ხარვეზები:
• #29 მაჟორიტარული ოლქის (რუსთავი) #73 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველი, რომელსაც 18 წელი შეუსრულდა 1 ოქტომბერს არ იყო შეტანილი სიაში და შესაბამისად, ამომრჩეველმა ვერ მიიღო არჩევნებში მონაწილეობა.
ასევე, რამდენიმე უბანზე დაფიქსირდა ბიულეტენებთან დაკავშირებული ტექნიკური ხარვეზი, კერძოდ, ბიულეტენებზე არ იყო ნომრები მითითებული, ბიულეტენების შეკვრას აკლდა ბიულეტენი ან მეტი იყო.
ამ დროისთვის საუბნო კომისიებში წარდგენილია 81 საჩივარი, 75 საჩივარია წარდგენილი საოლქო კომისიებში. ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულია 139 შენიშვნა.
სამართლიანი არჩევნები პარტნიორ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად გაძლევთ შესაძლებლობას ონლაინ რეჟიმში დააკვირდეთ არჩევნების მიმდინარეობას არჩევნების პორტალის - www.electionsportal.ge მეშვეობით, სადაც სამი არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ გამოვლენილი საარჩევნო დარღვევები დაუყოვნებლივ აისახება საარჩვენო რუკაზე. გარდა ამისა, ნებისმიერ მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა მოგვაწოდოს ინფორმაცია საარჩევნო დარღვევების თაობაზე უფასო sms-ით ნომერზე 90039.
“სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები მოკლე ტექსტური შეტყობინებების, სატელეფონო ზარების მეშვეობით აწვდიან ინფორმაციას თბილისში განთავსებულ მონაცემთა ანალიზის ცენტრს, რომელიც დაკომპლექტებულია 20 ოპერატორის, 20 იურისტისა და ცენტრალური ოფისის თანამშრომლებისაგან. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ შექმნა PTV მონაცემთა ბაზა, რომელიც ამუშავებს დამკვირვებლების ტექსტებს, ყველა მონაცემი გადის რამდენიმე ხარისხის კონტროლის ტესტს და მათი გადალახვის შემდეგ, ხორციელდება მონაცემთა ანალიზი და მათი შეტანა ორანიზაციის მიგნებებსა და დასკვნებში.

Key conclusions about the process of voting
Based on ISFED’s PVT methodology, we are able to conclude that in the vast majority of the polling station the voting process was conducted in the lawful manner. In certain precincts we observed some tension, however, except one case, it did not have material impact on the voting process.
Despite the fact that ISFED observers have identified a number of violations of electoral procedures, including a few significant violations, overall, we believe that these incidents could not have material impact on the voters to express their free will.
via GIPHY
At 98% of polling stations in Georgia, voters cast their ballots using proper voter identification. At 2% of polling stations, some voters were not requested to present a proper identification document. This figure is almost identical to the 2014 local self-government elections (97,7%) and the 2012 parliamentary elections (97%).
Inking was always properly checked at 97% of polling stations. This figure is almost identical to the 2014 local self-government elections when inking was always checked at 97.3% of polling stations. Similarly, during the 2012 parliamentary elections, inking was checked at 97% of polling stations.
At 98% of polling stations, the ballot papers were properly validated with a signature and seal, which is not statistically significantly different from 99.7% in 2014 nor from 97% in the 2012 parliamentary elections.
At 98.7% of polling stations, voters were always properly inked, a slight improvement from 96% during the 2014 elections and 93% during the 2012 elections.
The secrecy of vote was always ensured at 95% of the polling stations. There is no statistically significant difference between this figure and the figures from 2014 and represents a slight decline compared to the same data from 2012 – 96.3% and 98%, respectively.
Acts of harassment and intimidation were reported only in 1% of polling stations. There is no statistically significant difference between this figure and the figures from 2014 elections when such incidents were reported in 1.3% of polling stations. However, this is an improvement compared to the figures from the 2012 parliamentary elections (4%).
In the polling station #58 of the majoritarian district #70 (Batumi) the members of the Precinct Electoral Commission (PEC) were interfering with the observer freely fulfilling their responsibilities.
At the polling station #28 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) the election commission member did not prevent a voter from incorrectly placing both of their ballots into two envelopes (instead of into one envelope);
At the polling station #10 of the majoritarian district #43 (Khashuri) the registrar had handed out 3 times less ballot papers than the number of signatures on the voters list;
At the polling station #49 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) serial numbers of the seals on the ballot boxes do not coincide with the numbers entered in the record book;
At the polling station #27 of the majoritarian district #61 (Poti) the registrar did not sign their name in the voters list as required by law;
At the polling station #1 of the majoritarian district #72 (Khelvachauri) the registrar did not request the voters to sign the voters list as required by law;
At the polling station #1 of the majoritarian district #73 (Khulo) the registrar handed two ballot papers with majoritarian lists instead of one majoritarian and one proportional, as required by the law;
At the polling station #13 of the majoritarian district #68 the registrar handed two ballot papers with majoritarian lists instead of one majoritarian and one proportional, as required by the law;
At the polling station #58 of the majoritarian district #68 a voter casted the ballot paper into the ballot box without placing it in the envelope first;
At the polling station #3 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) members of the Precinct Electoral Commission (PEC) who were responsible for the mobile ballot box handed out one extra ballot paper. The incident was discovered after the mobile box was returned to the precinct;
At the polling station #37 of the majoritarian district #23 (Sagarejo) a member of a Precinct Electoral Commission (PEC) voted at the polling station, even though they were not registered to vote in this majoritarian district;
At the polling station #33 of the majoritarian district #39 (Kaspi) three registrars signed their names in the place designated for the signature of the voter;
At the polling station #32 of the majoritarian district #34 (Dmanisi) ballot papers were casted into the mobile ballot box without envelopes;
At the polling station #19 of the majoritarian district #60 (Lanchkhuti) demonstration protocol was filled in with a pencil. Incident not resolved despite the fact that ISFED observer highlighted it to the commission.
Improper inking of the voters
At the polling station #26 of the majoritarian district #46 a voter was allowed to vote without proper marking, but the incident was resolved after ISFED observer highlighted it;
At the polling station #21 of the majoritarian district #39 (Kaspi) and at the polling station #16 of the majoritarian district #62 voters were allowed to vote without proper marking, but the incident was resolved after ISFED observer highlighted it;
Irregularities related to the voters lists:
At the polling station #73 of the majoritarian district #29 (Rustavi) a voter who has turned 18 on October 1, 2016 was not included in the voters list and, therefore, was not allowed to vote.
Moreover, ISFED observed few technical errors related to ballot papers. For example, the ballot papers were not numbered, the number of ballot papers in the pack exceeded the amount required by law or there were less than required by law.
At his time, ISFED observers have filed 81 complaints with Precinct Electoral Commissions (PECs) and 75 complaints with District Electoral Commissions (DECs).
ISFED observers report information to the Data Analysis Center in Tbilisi via short message service, phone calls, and tablet PCs. The Data Analysis Center is comprised of 20 data operators, 20 lawyers, and the staff of the Central Office. ISFED has built a sophisticated PVT database that processes the observers’ texts. All observer data undergoes several quality control tests and, once those tests have been passed, the data is analyzed and incorporated into ISFED’s findings and conclusions.