„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ 2016 წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს საქართველოს მთელს ტერიტორიაზე აკვირდებოდა. ყველა საარჩევნო ოლქში „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისია 1000-მდე აკრედიტირებული და დატრენინგებული დამკვირვებლისგან შედგება, მათ შორის იყო 850-მდე მოკლევადიანი დამკვირვებელი, 73 ოლქის დამკვირვებელი და 70 მობილური ჯგუფი. დამკვირვებლები გადანაწილებული იყვნენ როგორც საუბნო, ისე საოლქო და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიებში. ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდი იყენებს სტატისტიკის მეთოდოლოგიას და ინფორმაციულ ტექნოლოგიებს (ICT). ISFED-მა მთელი ქვეყნის მასშტაბით საარჩევნო უბნებზე წარმომადგენლობითი შერჩევის საფუძველზე 600 დამკვირვებელი მიავლინა. დამატებით, 250-მდე დამკვირვებელი არჩევნებს დააკვირდა სავარაუდოდ პრობლემატურ საარჩევნო უბნებში.
ორგანიზაცია საპარლამენტო არჩევნებს ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მეთოდოლოგიით დააკვირდა, რაც გვაძლევს საშუალებას  შევაფასოთ არჩევნების დღის მთლიანი პროცესი და გადავამოწმოთ ოფიციალური შედეგების სიზუსტე. PVT მეთოდოლოგია გვაწვდის ზუსტ და დროულ ინფორმაციას ხმის მიცემის და დათვლის მიმდინარეობის შესახებ. PVT ერთადერთი მეთოდოლოგიაა, რომელიც დამოუკიდებლად ამოწმებს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ გამოცხადებული ოფიციალური მონაცემების სიზუსტეს. ეს მეათე არჩევნებია, რომელშიც „სამართლიანი არჩევნები“ იყენებს PVT მეთოდოლოგიას საარჩევნო დღის პროცესის შეფასების და ოფიციალური შედეგების გადამოწმებისათვის.
„სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვების შედეგად, ხმის დათვლის პროცესში რამოდენიმე საარჩევნო უბანზე ადგილი ჰქონდა მნიშვნელოვანი ტიპის დარღვევებს, მათ შორის ძალადობის ფაქტებს, რამაც ამ უბნების შედეგების ბათილობის საკითხი დააყენა. მიუხედავად აღნიშნულისა, ხმების პარალელური დათვლის საფუძველზე მიღებული მონაცემებით, შეგვიძლია განვაცხადოთ, რომ ხმის დათვლის პროცესში გამოვლენილი დარღვევები  იყო ცალკეული იზოლირებული შემთხვევები და მას არ შეიძლება არსებითი გავლენა ჰქონოდა პროპორციული სისტემით ჩატარებული არჩევნების შედეგებზე.
ამომრჩეველთა აქტივობამ მთელი ქვეყნის მასშტაბით 52.9% შეადგინა, ცდომილების ზღვარი არის +/- 0.9%,  რაც უფრო დაბალი მაჩვენებელია 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით, როდესაც ამომრჩეველთა აქტივობა 60.9% იყო.
საარჩევნო უბნების 97.9%-ზე ხმის დათვლის პროცესმა დარღვევების გარეშე ჩაიარა, რაც ახლოს არის 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებისა (98%) და 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მონაცემებთან (96.6%).
ხმის დათვლის პროცესში საარჩევნო უბნების 99.9% არ დაფიქსირდა არაუფლებამოსილი პირების ყოფნის შემთხვევები, რაც სტატისტიკურად განსხვავებული არ არის 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებისა (98.8%) და 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან შედარებით (99.7%).
საარჩევნო უბნების 99.7%-ზე საარჩევნო მასალები საოლქო საარჩევნო კომისიებში გადასაგზავნად დაილუქა კანონით დადგენილი პროცედურების შესაბამისად, რაც ასევე მნიშვნელოვნად არ განსხვავდება 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან (99.5%) და 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან შედარებით ( 99.0%).
საარჩევნო უბნების 2.9%-ზე არ იმყოფებოდნენ არცერთი პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლები. საარჩევნო უბნების 89.1%-ზე იმყოფებოდნენ „ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველოს“ წარმომადგენლები. აღნიშნული უბნების 88.7%-ზე საარჩევნო სუბიექტების მიერ საჩივარი არ დაწერილა. საარჩევნო უბნების 87.6%-ზე იმყოფებოდნენ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები. აღნიშნული უბნების 87.9%-ზე საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლების მიერ საჩივარი არ დაწერილა. „დავით თარხან - მოურავი, ირმა ინაშვილი - საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი, გაერთიანებული ოპოზიციის“ წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ საარჩევნო უბნების 61,3%-ზე, „პაატა ბურჭულაძე-სახელმწიფო ხალხისთვის“ პოლიტიკური გაერთიანების წარმომადგენლები - საარჩევნო უბნების 56.6%-ზე და სხვა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლები - საარჩევნო უბნების 86.2%-ზე.
პროპორციული სისტემით არჩევნების PVT შედეგები
არჩევნების დღის მიმდინარეობის თაობაზე მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, „სამართლიანი არჩევნები“ დარწმუნებულია ხმების პარალელური დათვლის (PVT) შედეგად დაფიქსირებულ შედეგებში. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ სრულად მიიღო ინფორმაცია PVT უბნებზე დამკვირვებლების 99.7%-ისგან.
„სამართლიანი არჩევნების“ PVT შედეგების მიხედვით,„ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ მიერ მიღებული ხმების რაოდენობა მერყეობს 48.2%-სა და 50.0%-ს შორის.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ მიღებული ხმების რაოდენობა მერყეობს 25.9%-სა და 27.7%-ს შორის.
„დავით თარხან-მოურავი, ირმა ინაშვილი - საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი, გაერთიანებული ოპოზიციის“ მიერ მიღებული ხმების პროცენტული მაჩვენებელი კი მერყეობს 4.6%-სა და 5.2%-ს შორის. შესაბამისად, „სამართლიან არჩევნებს“ არ შეუძლია დარწმუნებით თქვას, გადალახა თუ არა აღნიშნულმა საარჩევნო სუბიექტმა 5%-იანი ბარიერი.
ხმების პარალელური დათვლის შედეგები იმ პოლიტიკური პარტიებისთვის, რომლებმაც ხმები 1%-ზე მეტი დააგროვეს მოცემულია ცხრილში.  PVT შედეგები მოცემულია 95% სანდოობით.
საარჩევნო სუბიექტი  გამოთვლილი პროცენტი  ცდომილების ზღვარი  მინიმალური შედეგი   მაქსიმალური შედეგი
ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო   49.1% 0.9% 48.2% 50.0%
ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა   26.8% 0.9% 25.9% 27.7%
დავით თარხან-მოურავი, ირმა ინაშვილი - საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი, გაერთანებული ოპოზიცია   4.9% 0.3% 4.6%  5.2%
ირაკლი ალასანია - თავისუფალი დემოკრატები   4.6% 0.3% 4.3% 4.9%
პაატა ბურჭულაძე - სახელმწიფო ხალხისათვის   3.5% 0.3% 3.2% 3.8%
ნინო ბურჯანაძე - დემოკრატიული მოძრაობა   3.4% 0.2% 3.2% 3.6%
შალვა ნათელაშვილი - საქართველოს ლეიბორისტული მოძრაობა   3.1% 0.2% 2.9% 3.3%
უსუფაშვილი - რესპუბლიკელები   1.5% 0.1% 1.4% 1.6%
აღსანიშნავია, რომ პროპორციული სისტემის არჩევნებისთვის საერთო ჯამში 3702 საარჩევნო უბანია. საშუალოდ, თითოეულ საარჩევნო უბანზე რეგისტრირებულია 950 ამომრჩეველი. შესაბამისად, ცალკეული საარჩევნო უბნების შედეგები ვერ მოახდენს ზეგავლენას არჩევნების პროპორციული სისტემით ერთიან შედეგებზე. თუმცა, ცალკეული საარჩევნო უბნების შედეგებმა შესაძლოა მნიშვნელოვანი ზეგავლენა იქონიოს მაჟორიტარული სისტემით არჩევნების შედეგებზე.
ხმის დათვლის პროცესთან დაფიქსირებული დარღვევები
უბანზე არეულობა
·        #66 მაჟორიტარული ოლქის (ზუგდიდი) #79 საარჩევნო უბანზე დაახლოებით 23:45 საათზე, ხმის დათვლის პროცესის დროს, უბანზე 10-მდე უცხო პირი შეიჭრა. აღნიშნულმა პირებმა დაარბიეს საარჩევნო უბანი, ძირს დაყარეს ბიულეტენები და ინვენტარი დაამტვრიეს. ერთ-ერთ დამკვირვებელზე მიმართ განხორციელდა ძალადობრივი ქმედება - მას წაართვეს და დაუმტვრიეს მობილური ტელეფონი.
·        #64 მაჟორიტარული ოლქის (ხობი) #37 საარჩევნო უბანზე დაძაბული სიტუაციის გამო მობილიზებული იყო პოლიცია, სპეცრაზმი და სასწრაფო დახმარება. „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს არ მიეცა საშუალება შესულიყო უბანზე და გაცნობოდა იქ არსებულ მდგომარეობას. ამასთან, აღნიშნულ უბანზე შემაჯამებელ ოქმებში არ დგება ბალანსი - კერძოდ, ამომრჩეველთა ხმების რაოდენობა არ ემთხვევა გაცემული ბიულეტენების რაოდენობას.
·        #66 მაჟორიტარული ოლქის (ზუგდიდი) #38 საარჩევნო უბანზე, ყუთის გახსნის შემდეგ, ხმების დათვლის პროცესში, სავაარაუდოდ, ხდებოდა დამატებითი ბიულეტენების შერევა და გარკვეული დროის განმავლობაში ბიულეტენები ძირს ეყარა.
·        #69 მაჟორიტარული ოლქი (ბათუმი) #1 საარჩევნო უბანზე არჩევნების შედეგების დათვლის პროცესი მიმდინარეობდა ქაოტურად, ხმაურის ფონზე. თავმჯდომარე ვერ აკონტროლებდა კომისიის მუშაობას, ამასთან საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრი უშუალოდ მონაწილეობდა ხმის დათვლის პროცესში.
·        #20 მაჟორიტარული ოლქის (გლდანი) #11 საარჩევნო უბანზე კომისიის თავმჯდომარემ და მდივანმა დამკვირვებელს ჩანაწერთა წიგნში შენიშვნის დაფიქსირების უფლება არ მისცეს. დარღვევა ოლქში საჩივრის წარდგენის შემდეგ აღმოიფხვრა.
·        #49 მაჟორიტარული ოლქის (ქუთაისი) #77 საარჩევნო უბანზე კომისიის თავმჯდომარემ დამკვირვებლებს უფლება არ მისცა ურთიერთშეთანხმებით შეერჩიათ ბიულეტენების დათვლაზე მეთვალყურეები.
·        #66 მაჟორიტარული ოლქის (ზუგდიდი) #93 საარჩევნო უბანზე კომისიის ერთ-ერთმა წევრმა დამკვირვებელს არ მისცა უფლება ამომრჩევლის პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ნახვის და გადამოწმების უფლება. ამასთან, დამკვირვებელს შეეზღუდა წიგნში შენიშვნის გაკეთების შესაძლებლობა.
შემაჯამებელი ოქმის არასათანადოდ შედგენა
·        #24 მაჟორიტარული ოლქის (გურჯაანი) #13 საარჩევნო უბანზე პროპორციულ და მაჟორიტარულ შემაჯამებელ ოქმებში ამომრჩეველთა რაოდენობა ერთმანეთს არ ემთხვევა;
·        #24 მაჟორიტარული ოლქის (გურჯაანი) #51 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელ ოქმში ერთ-ერთმა კომისიის წევრმა ხელი შეცდომით მოაწერა;
·        #40 მაჟორიტარული ოლქის (ქარელი) #4 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელ ოქმში მონაცემები შესწორების ოქმის თანდართვის გარეშე ჩაასწორეს;
·        #39 მაჟორიტარული ოლქის (კასპი) #11 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელ ოქმში გადასწორებული იყო მონაცემი შესწორების ოქმის გარეშე. ამასთან, შემაჯამებელ ოქმში არასწორად იყო დათვლილი ერთ-ერთი პოლიტიკური პარტიის ხმების რაოდენობა;
·        #44 მაჟორიტარული ოლქის (ახალციხე) #19 საარჩევნო უბანზე პროპორციული შედეგების შემაჯამებელ ოქმში არ არის მითითებული ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა;
·        #51 მაჟორიტარული ოლქის (ბაღდათი) #10 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელ ოქმში არ არის მითითებული შევსების დრო და კომისიის ბეჭედი;
·        #60 მაჟორიტარული ოლქის (ლანჩხუთი) #33 საარჩევნო უბანზე მაჟორიტარულ შემაჯამებელ ოქმში ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობა შეცდომით არის მითითებული;
·        #66 მაჟორიტარული ოლქის (ზუგდიდი) #95 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელ ოქმზე არ იყო შედგენის თარიღი და ბეჭედი;
·        #21 მაჟორიტარული ოლქის (გლდანი) #61 საარჩევნო უბანზე, #31 მაჟორიტარული ოლქის (გარდაბანი) #31-ე და #43-ე საარჩევნო უბნებზე, #40 მაჟორიტარული ოლქის (ქარელი) #40 საარჩევნო უბანზე შემაჯამებელი ოქმები არ იყო დამოწმებული ბეჭდით.
მასალის დალუქვის წესის დარღვევა
·        #40 მაჟორიტარული ოლქის (ქარელი) #19 საარჩევნო უბანზე გამოუყენებელი ბიულეტენები არ დაილუქა;
·        #48 მაჟორიტარული ოლქის (ქუთაისი) #116 საარჩევნო უბანზე საარჩევნო ყუთები გაიხსნა სამაგიდო სიების, გადასატანი ყუთის სიისა და სპეციალური სიის დალუქვამდე.
·        #60 მაჟორიტარული ოლქის #1 საარჩევნო უბანზე გამოუყენებელ საარჩევნო ბიულეტენებს არ ჩამოეჭრა ყუა და შენიშვნის სახით არ მიეთითა - „გამოუყენებელი“.
განსხვავება ბიულეტენებისა და ხელმოწერები რაოდენობაში
·        #54 მაჟორიტარული ოლქის #12 საარჩევნო უბანზე გაცემული ბიულეტენების რაოდენობა 1-ით მეტი აღმოჩნდა სიაში ამომრჩეველთა ხელმოწერების რაოდენობაზე. აღნიშნული ფაქტზე შედგა ახსნა -განმარტების აქტი.
ამ დროისთვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო კომისიებში წარდგენილია 94საჩივარი,120საჩივარიაწარდგენილი საოლქო კომისიებში. ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულია 151შენიშვნა.
„სამართლიანი არჩევნები“ პარტნიორ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად ნახოთ არჩევნების პორტალის - www.electionsportal.ge მეშვეობით, სადაც სამი არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ გამოვლენილი საარჩევნო დარღვევებია ასახული საარჩვენო რუკაზე.
“სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები მოკლე ტექსტური შეტყობინებების, სატელეფონო ზარების მეშვეობით აწვდიდნენ ინფორმაციას თბილისში განთავსებულ მონაცემთა ანალიზის ცენტრს, რომელიც დაკომპლექტებულია 20 ოპერატორის, 20 იურისტისა და ცენტრალური ოფისის თანამშრომლებისაგან. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ შექმნა PTV მონაცემთა ბაზა, რომელიც ამუშავებდა დამკვირვებლების ტექსტებს, ყველა მონაცემი გადიოდა რამდენიმე ხარისხის კონტროლის ტესტს და მათი გადალახვის შემდეგ, ხორციელდებოდა მონაცემთა ანალიზი და მათი ასახვა ორგანიზაციის მიგნებებსა და დასკვნებში.

ISFED has identified several serious violations in the process of counting votes, including cases of violence, which resulted in annulment of the results from these precincts. However, based on PVT results, we can conclude that these violations were isolated cases and they could not have substantial influence on the proportional election results.
Final turnout was 52.9% with a margin of error of +/-0.9% that is lower than the 2012 parliamentary election when turnout was 60.9%. In 97.9% of polling stations the counting process was without any major incidents, which is not statistically significantly different from either the 2012 parliamentary election or the 2014 election. In almost all polling stations (99.9%) there were no unauthorized persons present during the counting process. This is an improvement from the 2012 parliamentary elections (98.8%) and the 2014 local elections (99.7%). At 99.7% of polling stations, the procedures for sealing the documentation were followed according to the law, before the materials were delivered to the district. This election is better than both the 2012 parliamentary election (99.5%) and the 2014 local election (99.0%).
At 2.9% of polling station, no party representatives were present. There were Georgian Dream representatives at 89.1% of polling stations. Of those polling stations where a Georgian Dream representative was present, party representatives did not file any complaints in 88.7% of them. In 87.6% of polling stations, there was United National Movement representative was present. Of those polling stations where a UNM representative was present, party representatives did not file any complaint in 87.9% of them.  A party representative for the Alliance of the Patriots of Georgia was present in 61.3% of polling stations. In 56.6% of polling stations, a representative for Paata Burchuladze-State for People was present. In 86.2% of polling stations, a party representative other than those listed above were present.
PVT Projections for the Proportional Election
Given the reports received by ISFED about course of the Election Day, ISFED has confidence in the PVT results. ISFED has received reports from 99.7% of PVT observers (598 out of 600 observers). According to the PVT projections, the official results for Georgian Dream should fall between 48.2% and 50.0%. The official results for the United National Movement should fall between 25.9% and 27.7%. According to the PVT, the official result for the Alliance of Patriots of Georgia can be between 4.6% and 5.2%. Therefore, the PVT results cannot definitively say whether or not the party cleared the 5% threshold.
The PVT results for those parties receiving more than 1% are listed in the table below. The PVT projections are calculated at a 95% confidence level.
Contestants
PVT Point Estimate
Margin of Error
Range within which the official results should fall:
Minimum
Maximum
Georgian Dream
49.1%
48.2%
50.0%
United National Movement
26.8%
25.9%
27.7%
*
Alliance of Patriots of Georgia
4.9%
0.3%
4.6%
5.2%
Irakli Alasania - Free Democrats
4.3%
Paata Burchuladze - State for People
3.8%
Nino Burjanadze - Democratic Movement
3.4%
3.6%
Shalva Natelashvili - Labour Party of Georgia
Usupashvili-Republicans
1.5%
1.6%
It should be noted that for proportional election, there are a total of 3,702 polling stations. There are, on average, 950 voters registered at a polling station. Accordingly the results of one or two polling stations cannot substantially effect the result of the whole proportional election. However, one or two polling stations can have a much larger impact on an individual majoritarian election.
Violations identified during the counting of the votes
Disorganized process
·        At the polling station #79 of the majoritarian district #66 (Zugdidi) approximately at 23:45 during the counting of the votes 10 unknown persons entered the polling station, threw the ballot papers on the floor and destroyed the equipment. One of the observers was attacked – their phone was taken away and destroyed;
·        At the polling station #37 of the majoritarian district #64 (Khobi) the police, special forces and the ambulance were mobilized due to tense situation. ISFED observer was not able to enter the polling station and find out what was going on. Moreover, in the above mentioned precinct the number of votes does not coincide with the number of ballot papers that have been handed out;
·        At the polling station #38 of the majoritarian district #66 (Zugdidi) after opening the ballot box, in the process of the counting, additional ballot papers were mixed with the ballot papers from the ballot box. At some point the ballot papers were thrown on the floor;
·        At the polling station #1 of the majoritarian district #69 (Batumi) process of counting votes was chaotic and noisy. The chairperson was not able to control the work of the Precinct Electoral Commission. Moreover, a member of the District Electoral Commission (DEC) was participating in the counting process, which is a violation of the law.
·        At the polling station #11 of the majoritarian district #20 (Gldani) the chairperson and the secretary of the Precinct Electoral Commission (PEC) did not allow the observer to make entries in the record book. The incident was resolved after a complaint was filed at the District Electoral Commission (DEC);
·        At the polling station #77 of the majoritarian district #49 (Kutaisi) the chairperson of the commission did not allow the observers to choose observers to monitor the counting process as required by the law;
·        At the polling station #93 of the majoritarian district #66 (Zugdidi) one of the members of the commission did not allow the observer to look at and check the ID of a voter. Besides, the observer was not allowed to make an entry in the record book.
Improper filling in of summary protocol
·        At the polling station #93 of the majoritarian district #66 (Zugdidi) the number of ballot papers in the summary protocol of the majoritarian results did not match with the number of ballot papers in the summary protocol of the proportional results;
·        At the polling station #51 of the majoritarian district #24 (Gurjaani) one of the members of the commission improperly signed the summary protocol;
·        At the polling station #4 of the majoritarian district #40 (Kareli) changes were made to the summary protocol without attaching correction protocol, as required by the law;
·        At the polling station #11 of the majoritarian district #39 (Kaspi) changes were made to the summary protocol without attaching correction protocol, as required by the law. Moreover, votes for one of the parties was not correctly documented the summary protocol;
·        At the polling station #19 of the majoritarian district #44 (Akhaltsikhe) the number of the annulled ballot papers was not included in the protocol summarizing the proportional results;
·        At the polling station #10 of the majoritarian district #51 (Kaspi) the summary protocol does not include the time of filling in the protocol and was not stamped as required by the law;
·        At the polling station #33 of the majoritarian district #60 (Lanchkhuti) the majoritarian results are not correctly entered in the summary protocol;
·        At the polling station #95 of the majoritarian district #66 (Zugdidi) the summary protocol does not include the time of filling in the protocol and was not stamped as required by the law;
·        At the polling station #61 of the majoritarian district #21 (Zugdidi), at the polling stations #31 #43 of the majoritarian district #31 (Gardabani), at the polling station #40 of the majoritarian district #40 (Kareli) the summary protocols were not stamped.
·        At the polling station #19 of the majoritarian district #40 (Kareli) unused ballot papers were not properly sealed as required by the law
·        At the polling station #116 of the majoritarian district #48 (Kutaisi) the ballot box inside the station was opened before the mobile ballot box and special voters lists were properly sealed.
·        At the polling station #1 of the majoritarian district #60 the procedure of sealing the unused ballot papers were not properly followed.
Difference in the number of ballot papers and signatures on the voters list
·        At the polling station #12 of the majoritarian district #54 number of handed out ballot papers was one more than the number of signatures in the voters list. Explanatory act was prepared about the incident as required by the law.
At the moment of the statement ISFED has filed 94 complaints at the Precinct Electoral Commissions (PECs) and 120 complaints in the District Electoral Commissions (DECs). 151 entries have been made in the record books.
Together with partner organizations, ISFED allows you to view violations reported on the Election Day by going to the elections web-portal – www.electionsportal.ge, where election violations reported by three non-governmental organizations are immediately posted on the elections map.
ISFED observers reported information to the Data Analysis Center in Tbilisi via short message service, phone calls, and tablet PCs. The Data Analysis Center is comprised of 20 data operators, 20 lawyers, and the staff of the Central Office. ISFED has built a sophisticated PVT database that processes the observers’ texts. All observer data undergoes several quality control tests and, once those tests have been passed, the data is analyzed and incorporated into ISFED’s findings and conclusions.